Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Pécsi Ítélőtábla Mf.30044/2020/6. számú határozata határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 2. § (3) bek.] Bírók: Kovács János, Tolnai Ildikó, Vogyicska Petra

A határozat elvi tartalma:

A munkáltató mérlegelési jogkörében hozott döntésével szemben az Mt. 258. § (3) bekezdésére alapított igény folytán ha a munkáltató megsérti a döntésének kialakítására irányadó szabályokat, a döntés hatályon kívül helyezésére nem lesz lehetőség, a bíróság sem a döntést nem változtathatja meg, sem pedig új eljárás lefolytatását nem írhatja elő. A Kari Doktori Iskola Tanácsának ülése során lefolytatott vita során a felperes tudományos munkásságával kapcsolatban elhangzott vélemények - azok kirívóan durva és lealacsonyító voltának hiányában - önmagukban séremeldíj iránti igény a jóhírnév és a becsület megsérétésére hivatkozással nem alapoznak meg.

***********

Pécsi Ítélőtábla

Az ügy száma: Mf.I.30.044/2020/6. szám

A felperes:

felperes (cím1)

Az alperes:

alperes (cím2)

Az alperes képviselője:

Név2 kamarai jogtanácsos

A fellebbezési kérelmet előterjesztő fél:

felperes által 16. és 17. sorszámok alatt

A per tárgya:

egyetemi határozat felülvizsgálata

Az elsőfokú bíróság:

Pécsi Törvényszék 1.M.70.023/2020/13.

Í t é l e t

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000 (harmincezer) forint másodfokú eljárásban felmerült perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes az alperes Név1 Állam- és Jogtudományi Karának közalkalmazottja, egyetemi adjunktusként dolgozik a Pénzügyi Jogi és Gazdasági Jogi Tanszéken. Miután 2015. évben tudományos fokozatot (PhD) szerzett, 2018. évben doktori témát kívánt hirdetni Név3 doktori alprogramjában, kérelmét a Kar Doktori Iskola Tanácsa elé terjesztette. A Kar Doktori Iskola Tanácsa több meghallgatást követően 2019. szeptember 16-án meghozott, 152/2019. (IX. 16.) számú határozatával elutasította a felperes témakiírás engedélyezése iránti kérelmét azzal az indokkal, hogy a felperes a Név1 Állam- és Jogtudományi Kara Doktori Szabályzatának 10. § (7) bekezdés a)-c) pontjában rögzített feltételek közül csak az a) pontban foglaltaknak felel meg. Tudománymetriai adatai nem elégségesek a 10. § (7) bekezdés b) és c) pontjában elvártak teljesüléséhez, külföldön megjelent cikkel nem rendelkezik, idézettségi mutatója a pályázat beadásakor 12 volt, amely alapján színvonalas tudományos munka nem garantálható. A PhD fokozata megszerzése és a döntés meghozatala között nőtt ugyan a felperes tudományos publikációs aktivitása, de ez nem közelíti meg azt a közleményírási aktivitást, amit a szabályzat 10. § (7) bekezdés b) pontja megkíván. A Doktori Tanács nem látja ezért biztosítottnak, hogy a felperes képes lenne doktoranduszok tudományos menedzselésére, azaz a szabályzat 10. § (7) bekezdés c) pontjában írt követelmény nem teljesül. A szakmai kézikönyvek írása terén a felperes produktív, de ez a műfaj nem számolható el tudományos teljesítményként.

[2] A felperes kérelme alapján indult jogorvoslati eljárást a rektor felfüggesztette annak érdekében, hogy beszerezze az Egyetemi Doktori Tanács véleményét a felperes kutatómunkájáról. A Név1 Egyetemi Doktori Tanácsa 2019. december 3. napján levélben tájékoztatta a rektort arról, hogy egyetért az Állam- és Jogtudományi Kar Doktori Iskola Tanácsának a véleményével, ezért a rektor a 2020. január 15. napján kelt PTE/6648-1/2020. számú határozatával a felperes jogorvoslati kérelmét elutasította, és az Állam- és Jogtudományi Kar Doktori Iskola Tanácsának határozatát helybenhagyta. Határozatának indokolásában utalt a Név1 Foglalkoztatási Követelményrendszere 54. § (2) bekezdésében foglaltakra és az Egyetemi Doktori Tanács véleményére.

[3] A felperes módosított keresetében elsődlegesen azt kérte, hogy a bíróság változtassa meg a munkáltatói határozatokat és engedélyezze a témakiírást a részére, másodlagosan kérte a munkálatói határozatok megsemmisítését és a Kari Doktori Iskola Tanácsa új eljárásra utasítását a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 285.§-a alapján (Pécsi Törvényszék 1.M.70.023/2020/11.), emellett 1.500.000 forint sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni az alperest az eljárási és anyagi jogi jogsértésekből fakadó sérelemeiért (Pécsi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 12.M.27/2020/1.). A munkáltatói döntést azért tartotta jogsértőnek, mert a rektori határozat érdemi indokolást nem tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a Kari Doktori Szabályzat mely pontjának és mely okból nem felelt meg a kérelme, a vizsgálat szempontjait milyen jogszabály alapján, mire alapozta, illetőleg a jogértelmezését miért nem fogadta el, a jogorvoslati kérelme II-III. számú kérdéseire döntést és indokolást nem tartalmaz, ezzel korlátozta a jogorvoslathoz való jogát.

[4] Álláspontja szerint a Kari Doktori Szabályzat 10. § (7) bekezdése mérlegelésre nem ad lehetőséget, és az ott rögzített szempontokat nem vette figyelembe sem az első-, sem a másodfokú munkáltatói határozat. Ezzel szemben jogon kívüli szempontokat értékelt a Kari Doktori Iskola Tanácsa akkor, amikor a jegyzőkönyvek tanúsága szerint a tanszéken belüli, illetve a tanszékek közötti feszült viszonyt, a Pénzügyi Jogi Tanszék vezetője elleni eljárást is értékelték. Az alperes Kommunikációs és Magatartási Kézikönyve ezzel szemben azt rögzíti, hogy a dolgozóknak egyértelműen tudniuk kell, milyen elvárásokat támaszt velük szemben az intézmény.

[5] Ezzel a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Kjt.) 2. § (3) bekezdése folytán alkalmazandó Mt. 6. § (2) bekezdésében írt tisztességes eljáráshoz való joga sérült. A határozat az Mt. 12.§ (1) bekezdése szerinti egyenlő bánásmód követelményét sem elégíti ki, illetve az Mt. 7. § (1) bekezdése szerinti joggal való visszaélést valósít meg, mert a jogos érdeke csorbítását eredményezi, ugyanis a többi témahirdető nem részesült olyan méltatlan elbírálásban, mint ő. Hangsúlyozta, hogy nem mérlegelésen alapuló döntésről, hanem szabályossági kérdésről van szó, és a Kar Doktori Iskola Tanácsa nem szakmai, hanem személye elleni döntést hozott, amelyhez egy szakmainak tűnő érvet kreált.

[6] Sérült továbbá a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (a továbbiakban. Nftv.) 35. § (1) bekezdésében rögzített az a joga, amely szerint az alkalmazott oktatási és képzési módszereket szabadon választhatja meg.

[7] Az eljárás során megsértették a jóhírnevét és becsületét is, mert lealacsonyító, indokolatlanul bántó, visszaélésszerű, valótlan és az üggyel össze nem függő kijelentések hangzottak el ellene. Konkrétan: a "felmentését kellett volna kezdeményezni a teljesítménye alapján", "leggyengébb a tudományos tevékenysége", "a Név4 fel kellene mutatnia valamit", "érdemi tudományos teljesítményt a pályázó nem fejt ki", "publikációi száma irreálisan alacsony", "magyarázom a bizonyítványt" kijelentéseket sérelmezte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!