Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2010.11.507 Az ágazati kollektív szerződésben rögzített kedvezmények védelme érdekében kezdeményezett sztrájk jogszerűségét az nem érintette, hogy a kedvezmények alapjául szolgáló megállapodást nem a munkáltatók kötötték [1989. évi VII. törvény 1. § (1) bekezdés, 3. § (1) bekezdés].

A kérelmező munkáltató kérelmében annak megállapítását kérte, hogy az ágazati sztrájkbizottság által a kérelmezőnél 2007. január 24-én 2007. február 6-ára meghirdetett kétórás figyelmeztető sztrájk, megegyezés hiányában meghirdetett 2007. február 8-ai 8 órás, majd 2007. február 12-ei folyamatos sztrájk jogellenes.

A munkaügyi bíróság végzésével a kérelmező kérelmét elutasította.

A megállapított tényállás szerint 1993. április 1-jén, majd 1997. április 1-jén a villamosenergia-ipari ágazati szakszervezetek és az állam között megállapodás jött létre a kedvezményes alkalmazotti tarifa mértéke és annak tárgyában, hogy az alkalmazotti tarifa a lakossági tarifa árszínvonalával arányosan változik. A jogosultság részletes feltételeit a megállapodások szerint kollektív szerződésben kellett rendezni. Az 1997. április 1-jén megkötött megállapodásban az ipari kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter vállalta, hogy a villamosenergia-ipari társaságok alkalmazottaira és nyugdíjasaira vonatkozó tarifát árhatósági jogkörében rendelet formájában állapítja meg. A kedvezményes mértékű díjszabást szabályozó akkor hatályos 58/2002. (XII. 29.) GKM rendeletet 2006. augusztus 1-jei hatállyal módosította a 48/2006. (VII. 21.) GKM rendelet. Ezt követően 2006. augusztus 7-én megalakult az ágazati sztrájkbizottság, amely állásfoglalásában rögzítette, hogy az 1997. április 1-jei megállapodással ellentétben a módosított rendelet az alkalmazotti tarifát 42%-kal emelte meg az általános lakossági tarifa 14%-os emelésével szemben. Az ágazati sztrájkbizottság vezetője 2006. augusztus 16-án a miniszterelnökhöz fordult és kérte, hogy a Kormány jelölje ki a tárgyaló delegációt. Ennek eredményeként a sztrájkbizottság és a Kormány képviselői 2006. szeptember 22-én egyeztetést tartottak, amely nem vezetett eredményre. 2007. januárban a gazdasági miniszter kilátásba helyezte a kedvezményes "C" díjszabás megszüntetését.

A munkaügyi bíróság végzése indokolásában megállapította, hogy a kérelmező a meghirdetett sztrájk jogellenességét kizárólag a sztrájkról szóló 1989. évi VII. törvény (Sztv.) 1. § (1) bekezdésére alapította, és az Sztv. 3. § (1) bekezdésében felsorolt más jogellenességet eredményező okot nem jelölt meg. Az Sztv. 1. § (1) bekezdésében meghatározott feltételek tekintetében kifejtett jogi álláspontja szerint a törvény rendelkezéseit nem lehet szűkítően értelmezni. Az Sztv. 1. § (1) bekezdése nem tartalmaz olyan korlátozást, miszerint az ott megjelölt gazdasági, illetve szociális érdekeknek kifejezetten munkaviszonyból eredőeknek kell lennie, amely vonatkozásában kizárólag a sztrájkkal érintett munkáltató rendelkezik intézkedési jogkörrel. Az Sztv. 2. § (2) bekezdése épp arról az esetről szól, amikor a sztrájkkövetelésben érintett munkáltató nem határozható meg. Adott ügyben is ennek megfelelően került sor a sztrájkbizottság és a Kormány képviselői közötti egyeztetésre.

A munkaügyi bíróság szerint a munkavállalók a sztrájk kilátásba helyezésével az 1997 áprilisában kötött megállapodásban foglalt kedvezmények megtartását, a megállapodásban foglaltak betartását kívánták elérni, erre a sztrájk felhívásban is utaltak, és ezzel ellentétes adat az eljárásban nem merült fel. Ezért a meghirdetett sztrájk nem jogszabály módosítására, hanem olyan cél elérésére irányult, amely megfelelt az Sztv. 1. § (1) bekezdésében foglaltaknak.

A kérelmező fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság végzését helyes indokainál fogva helybenhagyta.

A jogerős végzés ellen a kérelmező nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben annak elsőfokú végzésre is kiterjedő hatályon kívül helyezését, és a kérelme szerinti döntés hozatalát kérte. A felülvizsgálati kérelem az Sztv. 1. § (1) és (3) bekezdése, 2. § (2) bekezdése, valamint a 3. § (1) bekezdése rendelkezéseinek megsértését panaszolta. Érvelése szerint a sztrájkkövetelés közvetlenül arra irányult, hogy a villamosenergia-ipari társaságok munkavállalói és nyugdíjasai számára kedvezményes díjszabást biztosító 58/2002. (XII. 29.) GKM rendelet - a díjkedvezmény megszüntetésével, illetve jelentős mértékű csökkentésével - ne kerüljön módosításra. A sztrájkkövetelés ezért a jogszabályi rendelkezés tartalmát érintette, annak címzettje kifejezetten a jogalkotó volt. Az Sztv. 1. § (1) bekezdése alapján jogszerűen nem szervezhető sztrájk akkor, ha annak tárgyát valamely jogszabályi rendelkezés módosítása képezi, mert a jogszabályalkotás nem a munkáltató jogosítványa, a munkáltató a sztrájk követelésnek nem tud eleget tenni. A sztrájkjog rendeltetéséből következik, hogy annak gyakorlása csak a munkavállalók közössége és a munkáltató viszonyában értelmezhető. Az Sztv. 1. § (1) bekezdésében a "dolgozó" kifejezés használatával a törvény egyértelműen utal arra, hogy a sztrájkjog gyakorlására kizárólag a munkaviszony egyik alanya jogosult, melyből az következik, hogy a sztrájk címzettje csak a munkaviszony másik alanya, a munkáltató lehet. Ezért, amennyiben a sztrájk címzettje a jogalkotó, illetve ha a munkabeszüntetés a jogalkotás befolyásolására irányul, akkor a munkavállalói akciónak politikai jellege van, ami sérti a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményét. Az Sztv. 3. § (1) bekezdése a jogellenesség körében pedig kifejezetten felsorolja az 1. § (1) bekezdésébe ütköző sztrájkot.

A kérelmező azzal is érvelt, miszerint az Sztv. 3. § (1) bekezdése a jogellenes sztrájk eseteit nem taxatív jelleggel sorolja fel, így például nem szerepel a felsorolásban a sztrájkjoggal való visszaélés tilalmát kimondó 1. § (3) bekezdés, a visszaélést megvalósító joggyakorlás esetén azonban a sztrájk jogellenességét mégis meg kell állapítani. Az Sztv. 2. § (2) bekezdése alapján pedig az állam csak akkor lehet címzettje a sztrájknak, akkor lehet jogszerűen alanya a sztrájk egyeztetésnek, ha ez az állam munkáltatói pozíciójából fakad.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!