Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1995.10.585 Ha a beruházást kötelező versenytárgyalásra meghirdették, a versenytárgyalásra készített tervek költségét (díját) a versenytárgyaláson részt vevők a kiíróval szemben - erre vonatkozó külön megállapodás hiányában - nem érvényesíthetik [Ptk. 207. § (1) bek., 390. § (2) bek., 409. § (3) bek., 1987. évi 19. tvr., 36/1988. (VIII. 16.) PM r.].

A peres felek 1990. február 12-én építési szerződést kötöttek, melyben a felperes vállalta, hogy 17 millió Ft átalánydíj ellenében, 1991. augusztus 30-ig kivitelezi F. község részleges szennyvízcsatornázását. A részleges teljesítés az I. ütemet jelentette. Október 2-án a felek újabb szerződést kötöttek, amelyben az alperes 4 millió Ft vállalkozói díjelőleg megfizetését vállalta évi 31% kamat felszámítása mellett. Ugyanakkor az alperes megbízta a felperest, hogy készítse el a szennyvízcsatorna hálózat II. ütemének kiviteli tervdokumentációját. A felperes a tervdokumentáció elkészítését azzal vállalta, hogy annak költségeit viseli. A megállapodás azt is tartalmazta, hogy az alperes vállalja, kedvező kiviteli ajánlat esetén a felperest bízza meg a létesítmény kivitelezésével. A peres felek 1991. április 2-án jegyzőkönyvet vettek fel, amelyben megállapították, hogy a csatornahálózat H. I. részének kiviteli terve leszállításra került, és az alperes az előleget átutalta. A jegyzőkönyv azt is tartalmazza, hogy az alperes - a felperes kérésére - a kiviteli terv készítésének 1 350 000 Ft költségét az A. Kft. részére kiegyenlíti a kivitelezés I. üteme végszámlájának kifizetésekor. Kitértek arra is, hogy az alperes az előleg és a tervkészítés költségeit milyen arányban számíthatja be a felperes részszámláival szemben. Az alperes kijelentette, hogy az előleg után kikötött kamatfizetéstől eltekint, ha a felperes a kivitelezés I. ütemét határidőben teljesíti.

A felperes megrendelésére elkészült kiviteli tervdokumentáció számláját az alperes 1991. április 4-én kiegyenlítette a tervet készítő A. Kft.-nek és az I. szakasz végszámlájából a tervezés 1 350 000 Ft díját visszatartotta. Az alperes a csatornázás további szakaszainak kivitelezésével - versenytárgyalás (1987. évi 19. tvr.) keretében - más vállalkozót bízott meg, a II. ütemnek a felperes altervezője által készített kiviteli tervei a beruházás során felhasználásra kerültek.

A felperes keresetében a vállalkozói díjból visszatartott 1 350 000 Ft és annak késedelmi kamata megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Keresetének jogalapját vállalkozóidíj-követelésben jelölte meg. Álláspontja szerint az alperes nem volt jogosult a végszámlából levonni a II. ütem kivitelezésének költségeit. Az alperes megrendelése alapján azért készítette el saját költségén a terveket, mert arról volt szó, hogy az alperes őt bízza meg a további kivitelezési munkák elvégzésével. Ez nem történt meg, viszont az alperes a terveket - a hozzájárulása nélkül - felhasználta, így az ő rovására jogalap nélkül gazdagodott. A tervezés díjának a végszámlából való visszatartása azt eredményezné, hogy az alperes ellenérték fizetése nélkül hasznosíthatná a terveket, holott a felperest ajándékozási szándék nem vezette.

Az alperes a kereset elutasítását kérte; azzal érvelt, hogy a felperes a II. ütem kivitelezési tervének költségeit magára vállalta, a felperes fizetési nehézségei miatt - a felperes kérésére - fizette ki helyette a kiviteli terv számláját azzal, hogy azok elszámolása a felperesi rész-, illetve végszámlákból történik. Utalt arra is, hogy bár a felperes a teljesítéssel késedelembe esett, az előleg utáni kamatok megfizetését nem igényelte.

A megyei bíróság mint elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 1 350 000 Ft-ot és ennek a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeres összegének megfelelő késedelmi kamatát és 40 000 Ft perköltséget. A lefolytatott tanú- és okirati bizonyítás anyagának mérlegelése alapján tényként állapította meg; a felperes abban a reményben vállalta - saját kockázatára és költségére - a további munkákhoz szükséges kiviteli tervek elkészítését, hogy a kivitelezéssel az alperes őt fogja megbízni. A megállapodás nem tartalmazta, hogy a felperes megrendelésére és költségére elkészült kiviteli terveket az alperes akkor is felhasználhatja, ha a további építési munkákkal nem a felperest bízza meg. Ilyen kikötés hiányában - a felperes engedélye nélkül - nem volt jogosult az alperes a terveket felhasználni. Az alperes a felperes rovására jogalap nélkül gazdagodott, mert a felperes költségén készült tervekért ellenértéket nem fizetett, viszont a másokkal megkötött építési szerződés során azt felhasználta. Az alperes ezt az előnyt köteles a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdése alapján a felperesnek megtéríteni.

Az alperes fellebbezése folytán a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a keresetet elutasította. A felperest 60 000 Ft perköltség és 121 500 Ft első és másodfokú - le nem rótt - eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Ítélkezésének alapjául elfogadta az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást, de nem osztotta annak jogi álláspontját. A felek jogvitájának elbírálásánál az általuk kötött megállapodások tartalmát tekintette irányadónak. Megállapította, hogy ezek egyikében sem kötötte ki a felperes, hogy a második ütem kiviteli tervdokumentációját az alperes nem jogosult felhasználni. A bizonyítás anyagából egyértelműen megállapítható volt, hogy a második ütem tervkészítésének költségeit a felperes vállalta és az alperes a megállapodás szerint járt el akkor, mikor a felperes helyett kifizetett díjat a végszámla kiegyenlítésekor levonta. Ilyen körülmények között az alperes gazdagodását nem lehet jogalap nélkülinek tekinteni.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, abban a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az első fokú ítélet helybenhagyását kérte. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság jogszabálysértő módon jutott arra a következtetésre, hogy a felperes vállalta a kivitelezés II. ütemének költségeit, és az alperes a megállapodás szerint járt el a végszámla kifizetésekor. Az alperes ugyanis az 1990. október 2-án kötött szerződésben azt vállalta, hogy a II. ütem kivitelezésével - kedvező ajánlat esetén - a felperest bízza meg. Ez lett volna az alperes részéről a tervdokumentációért nyújtandó ellenszolgáltatás. Az alperes a megállapodást megszegte, saját felróható magatartására viszont - a Ptk. 4. §-ának (4) bekezdése értelmében - előnyök szerzése végett nem hivatkozhat. Az alperes a szerződést megszegve ellenérték nélkül jutott vagyoni előnyhöz a tervdokumentáció felhasználásával, ezért köteles annak ellenértékét megfizetni.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében lényegében azt sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság a felek közötti megállapodás tartalmát tévesen értelmezte. Az alperes ugyanis szerinte - a bíróság megállapításával ellentétben - nem teljesítette a megállapodást, mert a felperes kedvező ajánlata ellenére más kivitelezővel szerződött, ezért a tervezés költségeit neki kell viselnie.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!