1987. évi 19. törvényerejű rendelet
a versenytárgyalásról
A törvényerejű rendelet célja és hatálya
1. § E törvényerejű rendelet célja, hogy megállapítsa- a versenytárgyalás szabályait és ezzel biztosítsa a megalapozott szerződések létrejöttét, valamint a verseny tisztaságának védelmét.
2. § (1) A törvényerejű rendelet hatálya a szerződés megkötésére irányuló versenytárgyalásra terjed ki.
(2) Nem terjed ki a törvényerejű rendelet hatálya a külön jogszabályban szabályozott versenytárgyalásokra, továbbá az árverésre.
(3) Versenytárgyalás az, amikor a kiíró a versenytárgyalásra vonatkozó felhívásban közli, hogy több ajánlattevőtől kér ajánlatot és megjelöli az ajánlatok benyújtásának határidejét, valamint elbírálásának időpontját is.
(4) E törvényerejű rendelet alkalmazásában
a) kiíró: a jogi személy és a gazdasági tevékenység folytatására jogosult magánszemély, ideértve ezek jogi személyiséggel nem rendelkező társaságait is;
b) ajánlattevő: a gazdasági tevékenység folytatására jogosult jogi személy és magánszemély, ideértve ezek jogi személyiséggel nem rendelkező társaságait is.
3. § (1) Nemzetközi a versenytárgyalás, ha arra külföldi is nyújthat be ajánlatot.
(2) Nemzetközi versenytárgyalást a kiíró akkor hirdethet meg, ha külkereskedelmi joggal, illetőleg a szerződés megkötéséhez szükséges engedéllyel rendelkezik.
A versenytárgyalás típusai
4. § (1) A versenytárgyalás nyilvános vagy zártkörű.
(2) Zártkörű versenytárgyalást kell tartani, ha a nyilvánosság nyomós közérdeket sértene.
(3) Zártkörű versenytárgyalást lehet tartani akkor, ha a teljesítésre csak meghatározott ajánlattevők alkalmasak.
A versenytárgyalás meghirdetése
5. § (1) A nyilvános versenytárgyalást országos napilapban meg kell hirdetni.
(2) A zártkörű versenytárgyalásról az érdekelt ajánlattevőket egyidejűleg és közvetlenül kell tájékoztatni.
(3) A versenytárgyalást meghirdetni csak akkor lehet, ha a kiíró a szerződés megkötéséhez szükséges feltételekkel és a szerződés teljesítését biztosító anyagi fedezettel rendelkezik.
6. § (1) A versenytárgyalást a szolgáltatás egészére, vagy részeire lehet meghirdetni.
(2) A versenytárgyalást két fordulóban is meg lehet hirdetni. A második fordulóban a kiválasztott ajánlattevők az első fordulóban vállalt feltételek alapul vételével vesznek részt.
(3) A kiíró az első fordulóban olyan adatokat tartalmazó ajánlatokat is kérhet, amelyekből meg tudja állapítani, hogy az ajánlattevő teljesítőképessége, eddigi tevékenysége, szakismerete, valamint megbízhatósága és pénzügyi helyzete alapján alkalmas-e a felhívásban megjelölt szolgáltatás teljesítésére.
A versenytárgyalási felhívás
7. § A kiíró a versenytárgyalási felhívásban valamennyi ajánlattevő számára egyenlő esélyt köteles biztosítani, és a felhívás tartalmát úgy meghatározni, hogy annak alapján az ajánlattevők megfelelő ajánlatokat tehessenek.
8. § (1) A versenytárgyalási felhívásnak tartalmaznia kell különösen:
a) a szolgáltatás pontos meghatározását, ideértve annak műszaki, kereskedelmi, jogi feltételeit is;
b) a teljesítés helyét és legkésőbbi határidejét;
c) az ellenszolgáltatással kapcsolatos kikötéseket és feltételeket;
d) az ajánlatok benyújtására, felbontási helyére és idejére, valamint az elbírálásra vonatkozó időpontokat és szempontokat.
(2) Nemzetközi versenytárgyalás esetén a versenytárgyalási felhívásnak tartalmazni kell továbbá annak megjelölését, hogy külföldi ajánlattevők is részt vehetnek és a kiíró külkereskedelmi joggal, illetőleg a szerződés megkötéséhez szükséges engedéllyel rendelkezik.
(3) Ha a kiíró az ajánlatok elkészítéséhez részletes dokumentációt bocsát rendelkezésre, úgy a versenytárgyalási felhívásban meg kell jelölni a dokumentáció beszerzésének helyét és feltételeit is. A kiíró biztosítani köteles, hogy a versenytárgyalás meghirdetésének időpontjában a dokumentáció rendelkezésre álljon.
9. § Az ajánlatok benyújtására vonatkozó időpontot a versenytárgyalási felhívásban úgy kell meghatározni, hogy a felhívás közzététele és az ajánlatok benyújtására vonatkozó időpontok között legalább harminc nap - szállítási, vállalkozási szerződéssel kapcsolatos versenytárgyalásnál, illetőleg nemzetközi versenytárgyalás esetében legalább hatvan nap - különbség legyen.
A versenytárgyalási biztosíték
10. § (1) A versenytárgyaláson való részvétel versenytárgyalási biztosíték (a továbbiakban: biztosíték) adásához köthető, amelyet az ajánlat megküldésével egyidejűleg kell a kiíró rendelkezésére bocsátani.
(2) Nemzetközi versenytárgyalás esetén a biztosítékot legkésőbb az ajánlatok benyújtására meghatározott időpontig kell a kiíró rendelkezésére bocsátani.
(3) Az ajánlattevő az ajánlati kötöttségének ideje alatt az ajánlatát visszavonhatja, de ebben az esetben a biztosítékot elveszti és az a kiírót illeti meg. Egyébként a biztosítékot a versenytárgyalási felhívás visszavonása, illetőleg az ajánlatok érvénytelenségének megállapítása, valamint elbírálása után vissza kell adni, kivéve ha a versenytárgyalási felhívás szerint az a megkötött szerződést biztosító mellékkötelezettséggé válik.
A versenytárgyalási felhívás visszavonása
11. § (1) A kiíró a versenytárgyalási felhívást az ajánlatok benyújtására megjelölt időpontig visszavonhatja. A felhívás visszavonását a versenytárgyalás meghirdetésével azonos módon kell közzétenni.
(2) A versenytárgyalási felhívás visszavonása esetén - ha a részletes dokumentáció rendelkezésre bocsátása ellenérték fejében történt - a kiíró az ellenszolgáltatás visszafizetésére, az ajánlattevők pedig a dokumentáció visszaadására kötelesek.
A versenytárgyalási ajánlat
12. § (1) A versenytárgyalásra beküldött ajánlatnak tartalmaznia kell a ajánlattevő részletes nyilatkozatát különösen:
a) a versenytárgyalási felhívás feltételeire;
b) a szolgáltatás megvalósítására;
c) az igényelt ellenszolgáltatás összegére.
(2) A biztosíték kikötésekor az ajánlattevőnek igazolnia kell, hogy a biztosítékot a kiíró rendelkezésére bocsátotta.
13. § (1) Az ajánlattevő az ajánlatában közölt egyes adatok nyilvánosságra hozatalát megtilthatja. Az ajánlattevő a nevének, az általa igényelt ellenszolgáltatásnak és a teljesítési határidőnek, a nyilvánosságra hozatalát nem tilthatja meg.
(2) Az ajánlatot zártan kell benyújtani és fel kell tüntetni az adott versenytárgyalásra utaló jelzést.
14. § A versenytárgyalás során az ajánlattevő az ajánlatához a kiíró által - a versenytárgyalásra vonatkozó felhívásban - közölt elbírálási időpontot követő harminc napig kötve marad, kivéve, ha a kiíró az elbírálási időpontban valamelyik ajánlattevővel szerződést kötött vagy közölte, hogy egyik ajánlattevővel sem kíván szerződést kötni.
A versenytárgyalási ajánlatok ismertetése
15. § (1) Az ajánlatok felbontására meg kell hívni az ajánlattevőket és ismertetni kell nevüket, székhelyüket, valamint az ajánlatok lényeges tartalmát, azon adatok kivételével, amelyeknek nyilvánosságra hozatalát az ajánlattevő megtiltotta.
(2)[1] Az ajánlatok felbontásánál - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - csak a kiíró és az ajánlattevők, továbbá a kiíró által meghívottak lehetnek jelen.
18. § (1) A kiíró az ajánlatok felbontása- után köteles megállapítani, hogy az ajánlatok közül melyek érvénytelenek.
(2) Érvénytelen az ajánlat, ha:
a) olyan ajánlattevő nyújtotta be, amelyik nem jogosult részt venni a versenytárgyaláson:
b) azt az ajánlat benyújtására meghatározott határidő eltelte után nyújtották be;
c) a biztosítékot az ajánlattevő nem bocsátotta a kiíró rendelkezésére;
d) az nem felel meg a versenytárgyalási felhívás feltételeinek.
(3) Az érvénytelen ajánlatot tevők a versenytárgyalás további szakaszában nem vehetnek részt.
A versenytárgyalási ajánlatok elbírálása
17. § (1) Ha az ajánlatok elbírálása során bizonyos kérdések tisztázása szükséges, a kiíró az ajánlattevőktől felvilágosítást kérhet.
(2) A benyújtott ajánlatok a kiíró hozzájárulásával sem módosíthatók.
18. § (1) A kiírónak az ajánlatok elbírálására vonatkozó döntés kihirdetésére az ajánlattevőket meg kell hívni. A kihirdetésen jelen nem levő ajánlattevőket a döntésről haladéktalanul írásban értesíteni kell.
(2) Ha a kiíró valamelyik ajánlattevő ajánlatát elfogadja, a szerződés létrejöttének időpontja
a) a jelenlevő ajánlattevő esetében az írásba foglalt döntés kihirdetése és egyidejű átadása;
b) jelen nem levő ajánlattevő esetében a döntés hozzá történő megérkezésének a napja.
(3) Nemzetközi versenytárgyalás esetén a kiíró a versenytárgyalási felhívásban a szerződés létrejöttének időpontját a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően is megállapíthatja.
(4) Ha a kiíró egyik ajánlattevő ajánlatát sem fogadja el és a részletes dokumentációt ellenérték fejében bocsátotta rendelkezésre, úgy e vonatkozásban a versenytárgyalási felhívás visszavonására meghatározott rendelkezéseket kell alkalmazni.
19. § (1) A kiíró az ajánlatokat kizárólag az elbírálásra használhatja fel. Más célú felhasználás esetén az ajánlattevővel külön meg kell állapodnia.
(2) Az ajánlattevő a kiírótól az ajánlat kidolgozásáért térítést nem igényelhet.
Záró rendelkezések
20. § A versenytárgyalásra vonatkozó rendelkezésektől csak annyiban lehet eltérni, amennyiben ezt jogszabály kifejezetten megengedi. Nemzetközi versenytárgyalásnál akkor is el lehet térni, ha nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségek teljesítése ezt szükségessé teszi.
21. §[2]
22. §[3]
23. § (1) Ez a törvényerejű rendelet 1988. január 1-jén lép hatályba; a hatálybalépését megelőzően meghirdetett versenytárgyalásokat azonban a korábbi rendelkezések szerint kell lefolytatni.
(2) A törvényerejű rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a vállalkozással és a szállítási szerződéssel kapcsolatos versenytárgyalásról szóló 14/1982. (IV. 22.) MT számú rendelet és az azt módosító 60/1986. (XII. 17.) MT számú rendelet.
Dr. Trautmann Rezső s. k.,
a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának helyettes elnöke
Katona Imre s. k.,
a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára
Lábjegyzetek:
[1] Módosította az 1990. évi LXXXVII. törvény 22. § (3) bekezdése. Hatályos 1991.01.01.
[2] Hatályon kívül helyezte az 1995. évi XL. törvény 98. § c) pontja. Hatálytalan 1995.11.01.
[3] Hatályon kívül helyezte az 1995. évi XL. törvény 98. § c) pontja. Hatálytalan 1995.11.01.