Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2000.9.395 I. A telefonvonal előfizetőjének a szolgáltatás igénybevételére irányuló jogosultsága dolognak, alkotórészének vagy tartozékának nem tekinthető, hanem vagyoni értékű jognak minősül [Ptk. 94. § (1) bek., 95. § (1) bek., 1992. évi LXXII. tv mell. 8., 21., 25. pont].

II. A "közös szerzeményű ingóságok" megosztására irányuló szerződés a "telefonvonalra" nem terjed ki [Ptk. 207. § (1) bek.].

III. A belépési díj közös vagyon [Csjt. 27. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a felperes 37 500 forint megfizetése iránt előterjesztett keresetét. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a peres felek házastársak voltak, a házasságukat azonban az elsőfokú bíróság 1995-ben felbontotta. A felek utolsó közös lakása szolgálati lakás volt, amelyben telefonvonal is üzemelt. 1994. szeptember 30-án a felek "házastársi közös vagyont megszüntető okiratnak" címzett, olyan tartalmú megállapodást kötöttek egymással, amelynek 6. pontja szerint "az utolsó közös lakásban található minden házastársi közös szerzeményű ingóság kizárólagos tulajdonosa a jövőben a feleség, K. E.-né lesz". A házasság felbontását követően az alperes az ingatlanból elköltözött, a nevén nyilvántartott telefonvonal azonban továbbra is az utolsó közös lakásban maradt, de azt utóbb az alperes kérelme alapján a DÉLTÁV az alperes jelenlegi lakóhelyére helyezte át. A telefonhoz jutás költsége jelenleg 37 500 forint.

Az így megállapított tényállás alapján az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító döntését azzal indokolta, hogy a felperes által hivatkozott szerződéssel a felek a közösen szerzett ingóságokat osztották meg egymás között, a telefonvonal azonban birtokba vehető ingóságnak nem tekinthető, azon puszta birtokbavétellel nem lehet tulajdonjogot szerezni. Ehhez ugyanis szükséges a korábbi tulajdonos lemondó nyilatkozata a szolgáltatóhoz és az új jogosulthoz, valamint a jogosult igénybejelentése és az átírási költségekről való rendelkezés, illetve azok rendezése. Az alperes - noha a telefonvonal az ő nevén volt - lemondó nyilatkozatot nem tett, és a telefonvonal sorsáról a szerződés sem tartalmaz kifejezett rendelkezést, az erre vonatkozó kifejezett megállapodás hiánya pedig arra utal, hogy a felek akarata a telefon tulajdonjogának az átruházására nem terjedt ki, azzal tehát az alperes szabadon rendelkezhetett.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezéssel élt.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és kötelezte az alperest arra, hogy fizessen meg a felperesnek 37 500 forintot. A másodfokú ítélet indokolása szerint az alperes a fellebbezési eljárás során maga adta elő azt, hogy a telefonbekötés költségének és a telefonkészülék árának kifizetésére a házasság fennállása alatt került sor, a telefonvonal kialakításának a költsége tehát a Csjt. 27. §-ának (1) bekezdése szerint a házastársi közös vagyonba tartozik annak ellenére is, hogy a vonal az alperes nevére került. Nem vitás, hogy a felek házastársi közös vagyonának megosztásáról rendelkező okirat a telefonvonalról kifejezett rendelkezést nem tartalmaz, a megállapodás tartalmából azonban egyértelműen kitűnik az, hogy a szerződő felek e vonatkozásban is megállapodtak. A felek szándéka - a szerződésből kitűnően - a házastársi közös vagyon teljes körű megosztására irányult. Tekintettel arra, hogy a megállapodás megkötésekor a telefonvonal a lakás tartozéka volt, a lakás és valamennyi ott levő ingóság a felperes birtokába, illetve tulajdonába került, a felperes szerezte meg a telefonvonal tulajdonjogát is annak ellenére, hogy annak átírásáról a felek nem rendelkeztek. E megállapítást támasztja alá az a körülmény is, hogy az alperes a házastársi közös vagyon megosztását követően évekig nem tett lépéseket a telefonvonal áthelyezésére. Tekintettel arra, hogy az alperes a telefonvonal leszerelésével szerződésszegést követett el, köteles a lakásban kialakítandó új telefonvonal létesítési költségének a megfizetésére.

A jogerős ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelemmel élt a másodfokú bíróság ítéletének a hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyása iránt. Hivatkozott arra, hogy a szolgáltatáselérési ponttal való rendelkezés jogát a korábbi munkáltatója a nyugdíjazására tekintettel kifejezetten neki engedte át, az tehát a házastársi közös vagyon részét nem képezhette, és arra a felperesnek a közösvagyon-megosztási szerződés alapján igénye sem keletkezhetett.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem részben alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!