800/B/1996. AB határozat
jogszabály alkotmányellenességének megállapítása és megsemmisítése iránt előterjesztett indítvány tárgyában
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének megállapítása és megsemmisítése iránt előterjesztett indítvány tárgyában meghozta a következő
határozatot:
Az Alkotmánybíróság a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 287/1997. (XII. 29.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdés b) pontja alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.
INDOKOLÁS
1. A 13/1991. (I. 18.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 1. sz. Korm. r.) 2. § (1) bekezdése így rendelkezett: "Díjmentesen utazhat korlátlan számban: ... b) a 70. életéve betöltése napjától a magyar állampolgár a 2. kocsiosztályon személyi igazolványának felmutatásával; E rendelkezést módosító - jelenleg hatályos - 287/1997. (XII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 2. § (1) bekezdése az utazási kedvezményt ekként terjesztette ki: "Díjmentes utazásra jogosult korlátlan számban: ... b) 65. életéve betöltése napjától a magyar állampolgár - ideértve nemzetközi szerződés rendelkezése esetén a szerződés hatálya alá tartozó külföldi állampolgárt is - a 2. kocsiosztályon, személyi igazolványa vagy bármely más személyi azonosításra alkalmas igazolvány (igazolás) felmutatásával;
2. Indítványozó álláspontja szerint az 1. sz. Korm. r. 2. § (1) bekezdés b) pontja alkotmányellenes, mert "a magyar állampolgársághoz kötött kedvezmény sérti a magyarországi kisebbségek jogait". A "kisebbségiek közül sokan - érvel az indítványozó - életük egész aktív szakaszát Magyarországon töltötték el, itt szereztek nyugdíjjogosultságot", ezért "súlyosan méltánytalannak" tartja, hogy a magyar állampolgárság hiánya miatt a rendelet "megvonja e személyek körétől ... a díjmentesség kedvezményét...". Úgy véli, hogy a kifogásolt szabály ellentétes a jogegyenlőség megvalósulását és az esélyegyenlőségek kiküszöbölését az Alkotmány 70/A. § (3) bekezdésében előíró alaptörvényi rendelkezéssel. Arra is utal, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Net.) 3. § (5) bekezdése is tiltja a kisebbségek "mindennemű" hátrányos megkülönböztetését.
3. Az indítvány benyújtásakor hatályos rendelkezést 1998. június 25-től kezdődően a 124/1998. (VI. 17.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése módosította, s lényegében e jogszabályi kedvezménymegállapítást vette át az indítvány elbírálásakor hatályos - az 1. pontban szó szerint idézett - Korm. r. 2. § (1) bekezdés b) pontja is. Az új szabályozás sem adott a magyar állampolgárokéval azonos utazási kedvezményt a Magyarországon élő idegen állampolgároknak, az indítványozó által sérelmezett személyi körben. Az Alkotmánybíróság ezért az indítványt - tartalma szerint - a hatályos Korm. r.-re kiterjedtnek tekintette és az alkotmányossági vizsgálatot e tekintetben végezte el.
4. Az indítvány megalapozatlan.
A meghatározott feltételek szerinti díjmentes utazást engedélyező jog lehetősége nem tartozik az alapvető jogok körébe. A kedvezmény megadásában "a Kormánynak önálló, külön törvényi felhatalmazástól független rendeletalkotási joga ... van" (Idézet az Alkotmánybíróság a jelenlegihez hasonló indítványt elbíráló 1482/B/1995. AB határozatából ABH 1996, 604.). A kedvezmény terjedelmének megállapítása is a Kormány belátásán alapul.
Az Alkotmány alapvető jogokat és kötelességeket megállapító XII. fejezete több helyen megkülönbözteti az emberi, állampolgári, kisebbségi jogokat. Az élethez és az emberi méltósághoz való jog pl. "minden embernek veleszületett joga" (54. §). A haza védelme viszont nem minden tartósan Magyarországon élő személy, hanem csak a "Köztársaság minden állampolgárának kötelessége" (70/H. §). A nemzeti és etnikai kisebbségek részére az Alkotmány a közéletben való részvételt, kultúrájuk ápolását, anyanyelvük használatát, képviseletét stb. (68. §) biztosítja. Ugyanezeket a jogokat ismétli és részletezi a Net. 1-3. §-a is. A Net. 3. § (5) bekezdésében megfogalmazott tilalomra ("A kisebbségek mindennemű hátrányos megkülönböztetése tilos.") való indítványi hivatkozás azonban a magyar állampolgársághoz kötött utazási kedvezményekre alkalmazva nem helytálló. A Net. 1. § (1) bekezdésében foglalt alapvető rendelkezés ugyanis azt mondja ki, hogy: "E törvény hatálya kiterjed a Magyar Köztársaság területén élő mindazon magyar állampolgárságú személyekre, akik magukat valamely nemzeti vagy etnikai kisebbséghez tartozónak tekintik, valamint e személyek közösségeire".
Az Alkotmány 70/A. § (1) bekezdése megkülönbözteti egymástól "az emberi, illetve állampolgári jogokat". A (3) bekezdésben jelzett jogegyenlőség megvalósítását ugyan az állam az esélyegyenlőségek kiküszöbölését célzó intézkedésekkel is segíteni köteles, de ez a szabályozás nem értelmezhető az emberi és az állampolgári jogok azonossága kialakításának követelményeként.
5. Mivel a sérelmezett szabályozás - meghatározott kivételekkel - magyar állampolgárságú személyek, köztük a nemzeti és etnikai kisebbségekhez tartozók részére ad utazási kedvezményt, és ez nem ütközik sem az Alkotmány, sem a Net. v.zsgáll rendelkezésed, a Alkotmánybíróság a Korm. r. 2. § (1) bekezdés b) pontja alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasította.
Budapest, 1999. április 27.
Dr. Erdei Árpád s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Kiss László s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.,
előadó alkotmánybíró