Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Pécsi Törvényszék P.20219/2009/26. számú határozata hibás teljesítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 81. §, 89. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 298. §, 305. §, 310. §, 339. §, 365. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 14. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 2. §] Bíró: Berki Csilla

Baranya Megyei Bíróság

10.P. 20.219/2009/26. sorszám

A Magyar Köztársaság nevében!

A Baranya Megyei Bíróság a dr. Nádor András (cím) pártfogó ügyvéd által képviselt felperes neve (címe) felperesnek,-

a dr. Horváth Gábor (cím) ügyvéd által képviselt I.rendű alperes neve I.r., II.rendű alperes neve II.r., mindketten (címük), III.rendű alperes neve (címe) III.r., míg a dr. Halmos Péter (cím) ügyvéd által képviselt IV.rendű alperes neve IV.r. alperes ellen - hibás teljesítésből eredő igény érvényesítése iránt indított perében meghozta a következő

ítéletet:

A bíróság kötelezi az I.r. és II.r. alperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt a felperesnek 1.258.027 (egymillió-kettőszázötvennyolcezer-huszonhét) forintot.

Ezt meghaladóan a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg I.,II. és III.r. alperesnek 15 nap alatt összesen 379.647 (háromszázhetvenkilencezer-hatszáznegyvenhét) forint perköltséget.

Kötelezi az I.r. alperest, hogy fizessen meg az államnak az illetékes állami adóhatóság felhívására, a felhívásban megjelölt időben és módon 75.500 (hetvenötezer-ötszáz) forint le nem rótt illetéket.

A felperes pártfogó ügyvédi képviselőjének díját 88 %-ban a felperes, 12 %-ban az I.r. alperes viseli.

Az ítélet ellen a kézbesítést követő naptól számított 15 napon belül fellebbezést lehet előterjeszteni a Baranya Megyei Bíróságon írásban, 4 egyező példányban jogi képviselő útján a Pécsi Ítélőtáblához címezve.

Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a fellebbezésben a Pp. 256/A. § /1/ bekezdés b.-d./ pontjaiban írt esetekben fellebbezési tárgyalás tartását kérhetik, illetőleg a fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett közös kérelmük alapján a fellebbezés tárgyaláson kívül bírálható el.

Indokolás:

A bíróság az eljárás során a következő tényállást állapította meg:

2005. június 17-én I.,II.r. alperesek, mint állag eladók III.r. alperes, mint haszonélvezeti jog eladó, és a felperes, mint vevő között adásvételi szerződés jött létre, amelyben a felperes megvásárolta a (helység, helyrajzi szám) hrsz. alatt felvett (helység, utca, házszám) szám alatti ingatlant 5.000.000 Ft vételár mellett. A vételárat a felperes több, különböző összegű részletben fizette meg. A szerződéskötést megelőzően a felperes a testvérével, (név)-ral tekintette meg az ingatlant.

2005. október 3-án egy ügyvéd által szerkesztett és ellenjegyzett megállapodásban rögzítették, hogy a felperes a megállapodás szerinti vételárat hiánytalanul megfizette, és az ingatlan birtokába lép.

A birtokbavétel a felperes részéről egy már kiürített lakás mellett történt, a nappaliban észlelte, hogy a korábban ott álló tálaló mögött a fal vizes, az alperesek azonban egy korábbi csőtöréssel indokolták azt.

A felperes nagyobbrészt családi segítség mellett, kisebb részben szakemberek közreműködésével számottevő korszerűsítési, karbantartási munkát végzett. A nappaliban a vizes részen leverette a vakolatot, illetve a kívül, a ház utca felőli részén a vakolat, ami részben lepergett, 1 méter magasságig lekerült, és a ház oldalának teljes hosszában új vakolat került felhelyezésre.

Az ingatlan összes helyiségében új aljzatburkolat került, az utcafronti szobában ehhez aljzatbetonozásra is szükség volt. A konyhában új csempével burkolták az oldalfalat.

A rosszul záródó régi nyílászárókat a konyha, és a fürdőszoba kivételével új, korszerű fa nyílászárókra cseréltették, az összes helyiséget kifestették.

A villanybojler helyett a felújítás során gázbojlert szereltetett be a felperes, amit az I.r. alperes, mint szakember végzett el. A felperes figyelmét felhívta arra, hogy ahová gázbojler elhelyezése kerül, oda a nyílászáróba szellőzőt, illetve a gáztűzhely fölé páraelszívót rakasson, illetve gyakran szellőztessen. A vételkor is jól látható volt, hogy a ház körül járda nincs, a ház oldalán, néhány részen viszonylag magas a növényzet közvetlenül a ház falánál.

A beköltözést megelőzően a felperes a (név) Bt.-nél több részletben bútorokat vásárolt, így 3 darab franciaágyat, 2 darab szekrénysort, illetve konyhabútort. A 2005. októberében vásárolt bútorok szállítási költséggel együtt 459.500 Ft-ot tettek ki, ezt követően 2006-ban gardrób szekrényt, még egy franciaágyat, étkezőasztalt székekkel vásárolta a felperes szintén ugyanitt.

A beköltözést követően 2005. novemberében már a nappali bejárati ajtaja felett vizesedés, penészesedés jelent meg, az ablakok párásak voltak, a falakon folyt le a víz. A penészesedést gombaölőszerrel kezelték, a foltok tavasszal és nyáron a meleg hatására kivilágosodtak. A következő 2006. évi őszi és téli időszakban a penész egyre nagyobb mértékben terjedt el a lakás minden helyiségében.

2006. novemberében a felperes jogi képviselő útján felszólította a felperest hivatkozva a korábban is már megjelent penésznyomokra, a hibák kijavítására, a levélre az I.r. alperes nem válaszolt, ezért előzetes bizonyítási eljárás iránti kérelmet terjesztett elő a felperes a Komlói Városi Bíróságon. Az eljárás során kirendelt (név) igazságügyi szakértő 2007. tavaszán, április-májusban készítette el a szakvéleményét helyszíni szemle tartása mellett. A helyszíni szemlén a szakértő a hibák megállapításakor észlelte azt, hogy a faltól elhúzott bútorokon is a penész már elváltozást okozott.

A perbeli családi ház oldalhatáron álló beépítéssel, Észak-Déli tájolással, földszinti kialakítással került megépítésre, az utcafronti rész, amelyen két szoba található, körülbelül 1925-30-ban épült, kő- és tégla sávalappal, 45-50 cm-es keresztmetszetű vályogtégla, és vert fal, felmenő falazattal borított fagerenda födémmel. A hozzáépített rész 74-75-ben készült már el, betonsáv alappal 30 cm kisméretű téglából készült felmenő falazattal, vasbetongerendás, betontálcás, salakfeltöltéses födémrendszerrel.

A vételkor a házban a födém teljes mértékben hőszigeteletlen volt, a padlástér nyitott, nem került bezárásra oromfallal, a vasbetongerendák, illetve a béléstestek közé történt csak salakfeltöltés. A kor szokásai szerint a vasbetongerendák fölé egy 20 cm-es salakfeltöltést kellett volna készíteni, illetve az oromfalat bezárni, ami az építmény készültekori szokásos építési módnak felel meg.

Ahol a hőszigetelés nem megfelelő, az ingatlanban a párakicsapódás mértéke fokozottan jelentkezik, így a penészesedés legintenzívebben a födém és falszerkezet találkozásánál, holkerekben, a födémgerendák mentén, falsarkokban, valamint a padlóvonal és a falszerkezet találkozásánál észlelhetők gyakorlatilag az ingatlan összes helyiségében. A penészesedés kizárólag a kamrában és a WC-ben nem tapasztalható. A penészesedés a pára belső nedvesség kondenzációjára, azaz lecsapódására vezethető vissza, amelyet a hőszigeteletlenség, mint konstrukciós hiba mellett használati hiba is okoz, illetve az új nyílászárók beépítése fokozza a képződést, mert olyan mértékű fűtésre, melegen tartásra a helyiségekben nem volt lehetőség, hogy a párásodás ne következzen be, és ennek következménye a penészesedés. Először tehát a hőszigetelés problémáját kellett volna orvosolni, és azt követően kellett volna a többi felújítási munkát elvégezni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!