Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1995.12.738 A gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének munkaügyi jogvitájában mindenekelőtt azt kell tisztázni, hogy a vezető tisztségviselői és az egyéb, munkaviszony keretében ellátandó feladatokra nézve egységes vagy külön-külön jogviszonyt létesítettek-e a felek, és melyek az egyes jogviszonyt létesítő megállapodások feltételei [1988. évi VI. tv., 1992. évi XXII. tv. (Mt.)].

A felperes a módosított keresete szerint 4 925 000 forintot és annak járulékait igényelte az alperestől arra hivatkozva, hogy az alperessel határozott idejű munkaviszonyban állt, ezt az alperes a lejárat előtt, 1992. november 16. napjával megszüntette, eddig a díjazását rendezte, ezért tartozik neki az 1992. november 17-től 1996. december 27-ig járó munkabérrel.

Az alperes arra utalással kérte a kereset elutasítását, hogy a felperes munkaviszonya határozatlan időre szólt. azt rendes felmondással 1992. augusztus 17-én jogszerűen szüntették meg miután aznap az igazgatósági tagságából is visszahívták.

A munkaügyi bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 4 925 000 forintot és ennek 1992. november 18-tól járó évi 20%-os kamatát, valamint a magyar államnak 273 000 forint le nem rótt eljárási illetéket.

A munkaügyi bíróság megállapítása szerint az alperesi részvénytársaságot a R. É. K. és néhány további vállalat 1991. december 20-án zárt körű alapítással hozta létre. Az alapító okirat 10. pontja (az alapszabály 46. pontja) szerint az első igazgatóság 3-5 tagból áll, akiket öt év időtartamra az alapítók jelölnek ki; ennek az igazgatóságnak a tagja volt a felperes is. A 40. pont értelmében a társaság munkaszervezetének operatív irányítását az ügyvezető igazgató látja el, akit a közgyűlés választ öt évre. A felperes 1992. február 27-én áthelyezéssel került az alpereshez, és őt választották meg ügyvezető igazgatónak.

Az alperes alapszabálya 1992. június 9-én akként módosult, hogy a 40. pontból mellőzték az öt év időtartamra vonatkozó szövegrészt. Ezt követően - 1992. június 12-én - a peres felek munkaszerződést írtak alá, amelynek 1. pontja szerint "A munkaadó a munkavállalót 1992. február 27. napjától romhányi munkahelyen ügyvezető igazgató munkakörben határozatlan időtartamra, havi 184 óra munkaidő mellett alkalmazza". Annak elbírálásánál, hogy a felperes határozott vagy határozatlan időre szóló munkaviszonyban állt-e az alperessel, az alapító okirat és az alapításkori alapszabály rendelkezései az irányadók. Ezek szerint az ügyvezető igazgatót a közgyűlés öt év időtartamra választja, ami határozott időre szóló munkaviszonyt jelent, ezért a felperesre az alapszabály későbbi módosítása nem hathat ki. Ennélfogva érvénytelen a vele 1992. június 12-én kötött, határozatlan időre szóló munkaszerződés. Ebből következően a felperes határozott idejű munkaviszonyát nem lehetett rendes felmondással megszüntetni, ehhez képest a felperes követelésére az Mt. 88. §-ában foglaltak az irányadók, vagyis az alperes az 1992. november 17-től 1997. február 27-ig terjedő időszakra járó átlagkeresettel tartozik a felperesnek.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen az alperes fellebbezett, és kérte a munkaügyi bíróság ítéletének megváltoztatásával a kereset elutasítását. Arra hivatkozott, hogy 1992 februárjában a felperes munkaszerződését nem foglalták írásba, ezért vele nem jött létre érvényes, határozott időre szóló munkaszerződés. Egyébként is az 1992. júniusi munkaszerződés-módosítás érvényes és az határozatlan időt írt elő. A megyei bíróság ítéletével helybenhagyta a munkaügyi bíróság ítéletét, és az alperest további 273 500 forint le nem rótt eljárási illeték megfizetésére kötelezte. A megyei bíróság a munkaügyi bíróság ítéletét indokainál fogva hagyta helyben azzal, hogy a felperesre nem hathat ki az alapszabály későbbi módosítása, és ettől függetlenül a felperest 1992. február 27-től nem határozatlan, hanem határozott időtartamra választották, nem köthettek volna vele határozatlan idejű munkaszerződést.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!