Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.3.137 A különvagyoni ingatlannal kapcsolatos jognyilatkozatok megítélése [Csjt. 28. § (1) bek., 31. § (2) bek., (5) bek., 31/B. § (3) bek., Csjté. 8. § (1) bek., Ptk. 207. § (2) bek., Pp. 275/A. § (2) bek.].

A felek 1972. augusztus 5-én kötöttek házasságot. Kapcsolatuk 1986 után fokozódó mértékben megromlott. Ennek oka az alperes italozása, az alperesnek az előző házasságából született, a felekkel együtt élő nagykorú fiának ugyancsak italozó életmódja, az apa és a fiú közötti brutális jelenetek, továbbá az alperesnek a felperessel szembeni durva, bár tettlegességig nem fajuló magatartása volt. A felek az életközösséget 1991 decemberében szakították meg.

A felek házastársi közös lakása kétszobás, összkomfortos szövetkezeti lakás volt, amelynek tulajdonjogát az 1972. január 13-án megkötött adásvételi szerződéssel az alperes szerezte meg: 277 000 forint vételárból a szerződés megkötésekor 170 000 forintot fizetett, a gondozásában élő két kiskorú gyermek után 60 000 forint szociálpolitikai kedvezményt számoltak el a javára, a fennmaradó 47 000 forint OTP-hitel megfizetésére pedig havi 260 forint részletfizetési kedvezményt kapott. Az OTP megyei Igazgatósága és az alperes közötti, fenti szerződést az 1973. március 6-án kelt nyilatkozat egészítette ki, amely szerint a felperes a kölcsönszerződésbe egyetemleges adóstársként belép, egyben a szerződést úgy módosítják, hogy az ingatlan vevői 1/2-1/2 illetőség erejéig a peres felek, a tulajdonjog bejegyzése pedig a házasfelek között egyenlő arányban történik. A nyilatkozatnak az iratokhoz csatolt eredeti példányán az alperes aláírása nem szerepel. A lakás az ingatlan-nyilvántartás 1974. június 14-i bejegyzése szerint 1/2-1/2 arányban, vétel címén a felperes és alperes tulajdona.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felek házasságát felbontotta, és a közös vagyon megosztására vonatkozó egyéb rendelkezések mellett a perbeli ingatlanon fennálló közös tulajdont megszüntette: az alperesnek az ingatlan-nyilvántartás szerinti fele tulajdoni illetőségét szakértői forgalmi értékbecslés alapulvételével beköltözhetően 550 000 forint megváltási ár 60 nap alatti megfizetése ellenében a felperes tulajdonába adta, a lakás kizárólagos használatára is a felperest jogosította fel, és az alperest elhelyezési igény nélkül, 60 napon belüli, de legkésőbb a megváltási ár kiegyenlítésekor a lakás elhagyására kötelezte. Ítéletének a közös tulajdon megszüntetésére vonatkozó indokolása szerint: "Bár a szerzési arány az ingatlanon a felperes vonatkozásában 22 650/277, az alperes vonatkozásában 254 350/277, a bíróság az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdoni arányok szerint szüntette meg a tulajdonközösséget arra tekintettel, hogy 1973-ban vétel jogcímén a felperes nevére került az ingatlan 1/2 illetősége. Ez időpontban az alperes különvagyonával rendelkezett, quasi ajándékként a felperes nevére íratta, és így azt a házassági vagyonközösségbe utalta."

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A jogerős ítélet ellen - annak jogszabálysértő voltára hivatkozva - az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Álláspontja szerint az ingatlanilletőség felperes általi megszerzése érvénytelen szerződéssel történt. A jogerős döntéssel a felperes a Csjt. 31. §-a (5) bekezdésének utolsó mondata szerint méltánytalan vagyoni előnyhöz jut. Másodlagosan - a tulajdoni hányadok változatlanul hagyása esetére is - kérte, hogy a felperes illetőségét ő válthassa magához.

A felperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A jogerős ítélet jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!