Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

62007TJ0410_SUM[1]

Az Elsőfokú Bíróság (második tanács) 2009. május 12-i ítélete. Jurado Hermanos, SL kontra Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták) (OHIM). Közösségi védjegy - A JURADO közösségi szóvédjegy - A védjegyjogosult megújítási kérelmének hiánya - A védjegy törlése az oltalom lejártának napján - A kizárólagos engedélyes által benyújtott igazolási kérelem. T-410/07. sz. ügy.

AZ ELSŐFOKÚ BÍRÓSÁG ÍTÉLETE (második tanács)

2009. május 12. ( *1 )

"Közösségi védjegy - JURADO közösségi szóvédjegy - A védjegyjogosult megújítási kérelmének hiánya - A védjegy törlése az oltalom lejártának napján - A kizárólagos engedélyes által benyújtott in integrum restitutio iránti kérelem"

A T-410/07. sz. ügyben,

a Jurado Hermanos, SL (székhelye: Alicante [Spanyolország], képviseli: C. Martín Álvarez ügyvéd)

felperesnek

a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (védjegyek és formatervezési minták) (OHIM) (képviselik: P. López Fernández de Corres és O. Montalto, meghatalmazotti minőségben)

alperes ellen

az OHIM második fellebbezési tanácsa által 2007. szeptember 3-án, a felperes által előterjesztett igazolási kérelemmel kapcsolatban hozott határozat (R 866/2007-2. sz. ügy) ellen benyújtott keresete tárgyában,

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK ELSŐFOKÚ BÍRÓSÁGA (második tanács),

tagjai: I. Pelikánová elnök (előadó), K. Jürimäe és S. Soldevila Fragoso bírák,

hivatalvezető: J. Palacio González főtanácsos,

tekintettel az Elsőfokú Bíróság Hivatalához 2007. november 16-án benyújtott keresetlevélre,

tekintettel az Elsőfokú Bíróság elnökének a T-410/07. R. sz., Jurado Hermanos kontra OHIM (JURADO) ügyben 2008. február 18-án hozott végzésére (az EBHT-ban nem tették közzé), amely elutasította a felperes ideiglenes intézkedés iránti kérelmét,

tekintettel az Elsőfokú Bíróság Hivatalához 2008. március 10-én benyújtott válaszbeadványra,

a 2008. december 17-i tárgyalást követően,

meghozta a következő

Ítéletet

A jogvita előzményei

1 1996. április 25-én a Café Tal de Costa Rica SA védjegybejelentési kérelmet nyújtott be a Belső Piaci Harmonizációs Hivatalnál (védjegyek és formatervezési minták) (OHIM) a JURADO közösségi szóvédjegynek a védjegyekkel ellátható termékek és szolgáltatások nemzetközi osztályozására vonatkozó, felülvizsgált és módosított, 1957. június 15-i Nizzai Megállapodás szerinti 30. osztályba tartozó kávé és egyéb termékek tekintetében történő lajstromozása iránt.

2 Miután az OHIM a 240218. számon lajstromozta a bejelentett védjegyet, a Café tal de Costa Rica (a továbbiakban: védjegyjogosult) 1998. augusztus 5-én a vitatott védjegyre vonatkozó kizárólagos használati szerződést kötött a Jurado Hermanos, SL-lel. Ez a szerződés, amely egy, ugyanazon szerződő felek között 1996. április 15-én kötött másik kizárólagos használati szerződés keretébe illeszkedik, amelynek tárgya két spanyol és egy lengyel védjegy, kiköti, hogy a használati engedély időtartama 48 év, vagyis 2046-ban jár le. E használati engedélyt a közösségi védjegyről szóló, 1993. december 20-i 40/94/EK módosított tanácsi rendelet (HL 1994. L 11., 1. o.; magyar nyelvű különkiadás 17. fejezet, 1. kötet, 146. o.) 22. cikke (5) bekezdésének megfelelően bejegyezték a közösségi védjegylajstromba.

3 A 40/94 rendelet 47. cikke (2) bekezdésének megfelelően az OHIM 2005. szeptember 26-i levelével értesítette a védjegyjogosultat és a felperest mint a vitatott védjegyre vonatkozó kizárólagos használati engedély birtokosát, hogy a védjegy oltalma 2006. április 25-én lejár. E levelében az OHIM elmagyarázta a védjegy megújításának módjait, és jelezte, hogy az ez irányú kérelmet 2006. április 30-ig, vagy legkésőbb 2006. november 1-jéig kell benyújtani, ezen utóbbi időpont esetében pótdíj megfizetése mellett.

4 Az OHIM, mivel a megjelölt határidőn belül nem érkezett hozzá megújítási kérelem, 2006. november 24-i levelével értesítette a védjegyjogosultat arról, hogy a védjegyet 2006. április 25-i hatállyal törölte a védjegylajstromból.

5 2007. március 23-án a felperes igazolási kérelmet nyújtott be a 40/94 rendelet 78. cikke alapján. A felperes bemutatta, hogy nem kapta meg a 2005. szeptember 26-i levelet, és a vitatott védjegyoltalom megújításának elmaradásáról teljességgel véletlenül, az OHIM internetes oldalának tanulmányozása során szerzett tudomást.

6 2007. május 21-i határozatával az OHIM védjegy-lajstromozási osztálya elutasította az igazolási kérelmet, mivel úgy vélte, hogy a felperes nem bizonyította, hogy az adott körülmények között kellő gondossággal járt el.

7 2007. május 31-én a felperes a 40/94 rendelet 57-62. cikke alapján a 2007. május 21-i határozattal szemben fellebbezést nyújtott be az OHIM-hoz.

8 2007. szeptember 3-i határozatával (a továbbiakban: megtámadott határozat), a második fellebbezési tanács elutasította a fellebbezést, anélkül hogy megvizsgálta volna, hogy a felperes teljesíti-e azt a feltételt, miszerint az adott körülmények között kellő gondossággal járt el. A fellebbezési tanács lényegében úgy vélte ugyanis, hogy a felperesnek, a védjegyjogosult erre vonatkozó kifejezett felhatalmazásának hiányában, nem volt joga sem a vitatott védjegyoltalom megújítása iránti kérelem, sem az ezt célzó igazolási kérelem benyújtására.

A felek kérelmei

9 A felperes azt kéri, hogy az Elsőfokú Bíróság:

- elsődlegesen helyezze hatályon kívül a megtámadott határozatot, és adjon helyt az OHIM előtt előterjesztett igazolási kérelmének;

- másodlagosan foglaljon állást az ügy érdeméről, és ismerje el számára a vitatott védjegyoltalom megújítására vonatkozó eljárásban részt vevő érdekelt fél minőségét;

- az OHIM-ot kötelezze a költségek viselésére.

10 A tárgyalás során a felperes az Elsőfokú Bíróság kérdésére azt válaszolta, hogy második kereseti kérelmét akként kell értelmezni, hogy az a megtámadott határozat Elsőfokú Bíróság általi megváltoztatására irányul.

11 Az OHIM azt kéri, hogy az Elsőfokú Bíróság:

- utasítsa el a keresetet;

- a felperest kötelezze a költségek viselésére.

Indokolás

12 Keresete alátámasztásául a felperes két, először a védelemhez való jog és a meghallgatáshoz való jog megsértésére, másodszor a 40/94 rendelet értelmezése során megvalósuló téves jogalkalmazásra alapított jogalapra hivatkozik. Az Elsőfokú Bíróság úgy véli, hogy elsőként a második jogalapot kell megvizsgálni.

A 40/94 rendelet értelmezése során megvalósuló téves jogalkalmazásra alapított második jogalapról

A felek érvei

13 A felperes lényegében arra hivatkozik, hogy a fellebbezési tanács a megtámadott határozatban tévesen értelmezte a 40/94 rendelet 47. cikkének (1) bekezdésével összefüggésben értelmezett 78. cikkének (1) bekezdését, mivel a fellebbezési tanács úgy ítélte meg, hogy a felperes nem tekinthető a védjegyoltalom megújítására vonatkozó eljárásban részt vevő félnek, mivel a védjegyoltalom megújítása iránti kérelem benyújtására a védjegyjogosult őt kifejezetten nem hatalmazta fel.

14 Az OHIM elutasítja a felperes érveit.

Az Elsőfokú Bíróság álláspontja

15 A 40/94 rendelet 78. cikkének (1) bekezdése értelmében az OHIM előtti jogokba való visszahelyezés feltétele először is, hogy a kérelmező az érintett eljárásban részt vevő egyik fél legyen, másodszor pedig, hogy annak ellenére mulasztott határidőt az OHIM-mal szemben, hogy az adott körülmények között kellő gondossággal járt el, és harmadszor hogy ezen mulasztás a 40/94 rendelet rendelkezéseinek értelmében közvetlenül jogvesztéssel jár.

16 Ami az első feltételt illeti, a 40/94 rendelet 47. cikkének (1) bekezdése értelmében a közösségi védjegyoltalom megújítását a jogosult vagy az általa erre kifejezetten felhatalmazott személy kérelmezheti. Következésképpen kizárólag a jogosultat vagy az általa erre kifejezetten felhatalmazott személyeket lehet a megújítási eljárásban részt vevő feleknek tekinteni.

17 Különösen, a felperes állításával ellentétben, az OHIM 40/94 rendelet 47. cikke (2) bekezdésének első mondata címén fennálló kötelezettségéből, hogy a közösségi védjegyoltalom jogosultját az oltalom lejártának napját megelőzően kellő időben értesítse az oltalom lejártáról, nem következik, hogy az említett jogosultak a megújítási eljárásban részt vevő feleknek tekintendőek. Ugyanis, amint az a 40/94 rendelet 47. cikke (2) bekezdésének második mondatából, amely akként rendelkezik, hogy az ilyen tájékoztatás elmaradásáért az OHIM nem vonható felelősségre, valamint a közösségi védjegyről szóló 40/94 rendelet végrehajtásáról szóló, 1995. december 13-i 2868/95/EK bizottsági rendelet (HL L 303., 1. o.; magyar nyelvű különkiadás 17. fejezet, 1. kötet., 189. o.) 29. szabályának második mondatából következik, amely pontosítja, hogy az ilyen értesítés elmaradása az oltalom lejártát nem befolyásolja, a 40/94 rendelet 47. cikke (2) bekezdésének első mondata kizárólag olyan tájékoztatási kötelezettséget ír elő az OHIM részére, amely tisztán másodlagos jellegű az eljárásban, ugyanakkor nem célja, hogy jogokkal ruházza fel akár a védjegyjogosultat, akár más személyeket.

18 Ugyancsak el kell vetni a felperes azon érvét, amely szerint a közötte és az OHIM között a védjegyre vonatkozó használati engedély bejegyzése, valamint a védjegyjogosulttal fennálló nézeteltérése tárgyában folytatott levélváltás bizonyítja, hogy az OHIM őt "a védjegy iratai szerinti" félnek tekintette. Ugyanis, először is a 40/94 rendelet nem tartalmazza a "a védjegy iratai szerinti fél" fogalmát. Másodsorban az, hogy az OHIM levélváltásba bocsátkozott a felperessel, azon ténnyel magyarázható, hogy ez utóbbi a védjegyre vonatkozó használati engedély jogosultja, vagyis az ezen használati engedély bejegyzésére vonatkozó eljárásban részt vevő fél volt. Harmadsorban a 40/94 rendelkezéseit az OHIM nem alkalmazhatja szabadon. Következésképpen még ha be is bizonyosodna, hogy az OHIM tévesen tekintette a felperest a megújítási eljárásban részt vevő félnek, ez a körülmény nem lehet elegendő ahhoz, hogy őt e minőséggel ruházza fel.

19 Végezetül el kell vetni a felperes azon érvét, amely szerint a felperes által benyújtott, az OHIM előtti eljárásokra vonatkozó, "Végső változat (2003. 11. 27.)" megjegyzéssel ellátott iránymutatások (E. rész, 6. szakasz: "Megújítás"), valamely védjegyoltalom megújításának vonatkozásában, a védjegyre vonatkozó használati engedély birtokosát jogilag ugyanezen védjegy tulajdonosához teszik hasonlóvá.

20 Először is meg kell állapítani, hogy az OHIM előtti eljárás tekintetében a 40/94 rendelet és a 2868/95 rendelet rendelkezései irányadóak. Ami az OHIM előtti eljárásokra vonatkozó, internetes oldalán közzétett iránymutatásokat illeti, ezek csupán azon eljárás kodifikációjának tekinthetők, amelynek alkalmazását az OHIM saját maga vállalja, tehát, amennyiben megfelelnek a magasabb rendű jogi rendelkezéseknek, az OHIM önkorlátozását valósítják meg, mivel az OHIM számára a saját maga által kikötött szabályok betartását írják elő. Ugyanakkor ezen iránymutatások nem sérthetik a 40/94 és 2868/95 rendeletet, következésképpen kizárólag ezen utóbbiak fényében célszerű mérlegelni a felperes azon lehetőségét, hogy a vitatott védjegyoltalom megújítása iránt kérelmet nyújtson be.

21 Másodsorban a felperes által benyújtott iránymutatásoknak, függetlenül attól a kérdéstől, hogy azok a jelen tényállás megvalósulásának idején alkalmazhatóak voltak-e, más a tartalmuk, mint amit a felperes tulajdonítani kíván nekik. Különösen a felperes csak részben idézte az iránymutatások 6.3.1. pontját, és éppen azt a szakaszt hagyta ki, amely szerint "[a]z a személy, akinek a közösségi védjegy tekintetében joga van bejegyezve, csak akkor nyújthat be megújítási kérelmet, ha [...] a közösségi védjegy jogosultja őt megújítási kérelem benyújtására kifejezetten felhatalmazta". Ezen iránymutatásokból egyáltalában nem következik, hogy a felperes mint a védjegyre vonatkozó használati engedély jogosultja, jogilag, a megújítás vonatkozásában, egyenértékű lenne a védjegyjogosulttal, épp ellenkezőleg: ahhoz, hogy megújítási kérelmet nyújthasson be, bármely más személyhez hasonlóan, kifejezett felhatalmazással kell rendelkeznie a védjegyjogosult részéről, és ezen felhatalmazás meglétét bizonyítania kell.

22 Következésképpen, mivel a felperes, pusztán a védjegyre vonatkozó használati engedély jogosultjának minőségéből kifolyólag nem tekinthető e védjegyoltalom megújítására vonatkozó eljárásban részt vevő félnek, meg kell vizsgálni, hogy őt a védjegyjogosult felhatalmazta-e e védjegyoltalom megújítása iránti kérelem benyújtására.

23 E tekintetben mindenekelőtt meg kell állapítani, hogy a felperes az OHIM vagy az Elsőfokú Bíróság előtti eljárás során nem mutatott be ilyen, a védjegyjogosult által kibocsátott kifejezett felhatalmazást. Az a tény, hogy az OHIM nem kérte kifejezetten a felperestől ilyen felhatalmazás benyújtását, e vonatkozásban nem bír relevanciával, mivel a felperes feladata annak bizonyítása, hogy azon rendelkezések alkalmazásának feltételei, amelyekre hivatkozni kíván, teljesülnek, anélkül hogy erre az OHIM-nak fel kellene őt hívnia.

24 Továbbá el kell utasítani a felperes azon kijelentéseit, miszerint ő, mint valamely kizárólagos használati engedély jogosultja, ezen használati engedély érvényességének tartama alatt jogosult a védjegy megújítása iránti kérelem benyújtására, amennyiben ezt a védjegyjogosult nem tette meg. Igaz, hogy a használati szerződés főszabály szerint tartalmazhat ilyen kifejezett felhatalmazást. Mindazonáltal jelen ügyben a használati szerződés e tárgyban semmiféle rendelkezést nem tartalmaz. Egyébiránt, még ha feltételeznénk is, hogy a kizárólagos használati szerződés magában foglalja az engedélyes felhatalmazását a védjegyoltalom megújítása iránti kérelem benyújtására, sőt, hogy ezen meghatalmazást számára a védjegyjogosult által állítólagosan elkövetett jogsértés és védjegybitorlás szankciójaként kellene elismerni, meg kell állapítani, hogy ez a kijelentés ellentmond a 40/94 rendelet 47. cikke (1) bekezdése egyértelmű szövegezésének és rendeltetésének, amely bekezdés akként rendelkezik, hogy a felhatalmazásnak kifejezettnek kell lennie, és amelytől idegen bármiféle szankció a magánfelek tekintetében.

25 Ugyancsak nem bír relevanciával a felperes azon érve sem, amely szerint a 40/94 rendelet 47. cikke (3) bekezdésének harmadik mondatában meghatározott "türelmi idő" lejárta előtt lehetetlen olyan bírósági határozat megszerzése, amely kötelezi a védjegyjogosultat a védjegyoltalom megújítása iránti kérelem benyújtására vonatkozó kifejezett felhatalmazás megadására. Ugyanis, még ha ennek lehetetlensége megállapítást nyerne is, ez nem vezethetne a kifejezett felhatalmazás 40/94 rendelet 47. cikkének (1) bekezdése által előírt feltételének elvetéséhez.

26 Végezetül pedig a felperes arra vonatkozó érvével kapcsolatban, hogy a közigazgatási eljárás alkalmasabb lenne érdekeinek védelmére, mint egy polgári kereset, mivel lehetőséget nyújtana számára védjegye érvényességének fenntartására, itt a felperes célszerűségre vonatkozó megfontolásairól van szó azon jogi eszközök megválasztásának keretében, amelyekkel kereskedelmi érdekeit védheti, amely választás kizárólag saját felelőssége alá tartozik. Ugyanakkor ez a választás nem kötheti az OHIM-ot sem a tekintetben, hogy egy közigazgatási eljárás keretén belül milyen eljárási minőséget ismer el a felperes vonatkozásában, sem pedig ezen eljárás kimenetele tekintetében. Következésképpen ha a felperes úgy döntött, hogy nem vesz igénybe bírósági utat a védjegyoltalom megújítása iránti kérelem iránti engedély megszerzéséhez, nem az OHIM feladata, hogy ennek elmulasztása esetén kisegítse őt ezen jognak a 40/94 rendelet megsértésével történő biztosítása által.

27 A fentiek fényében meg kell állapítani, hogy a felperes, mivel nem rendelkezett a védjegyjogosult kifejezett felhatalmazásával a védjegyoltalom megújítására vonatkozólag, nem volt a megújítási eljárásban részt vevő fél, következésképpen nem nyújthatott be igazolási kérelmet ezen eljárásban. A fellebbezési tanács tehát egyáltalában nem követett el hibát azzal, hogy ezen okból kifolyólag elutasította a felperes fellebbezését.

28 Mivel a 40/94 rendelet 78. cikkének (1) bekezdése által előírt első feltétel nem teljesült, a felperes második jogalapját el kell utasítani, anélkül hogy az e rendelkezés által meghatározott többi feltétel vizsgálata szükséges lenne.

A védelem és a meghallgatáshoz való jog megsértésére alapított első jogalapról

A felek érvei

29 A felperes azt állítja, hogy a fellebbezési tanács a megtámadott határozatot többek között arra alapozta, hogy vonatkozásában nem ismerték el a vitatott védjegyoltalom megújítására vonatkozó eljárásában érdekelt fél jogállását. Tekintettel arra, hogy a fentiekkel ellentétben a védjegy-lajstromozási osztály egyáltalában nem vonta kétségbe érdekelt féli jogállását, nem tartotta szükségesnek, hogy fellebbezésében e kérdés tekintetében állást foglaljon. Ennélfogva a fellebbezési tanácsnak, amelynek tudomása volt a védjegy-lajstromozási osztály határozatáról, fel kellett volna hívnia a felperest észrevételeinek megtételére, mielőtt fellebbezését elutasítja azzal az indokkal, hogy nem tekinthető érdekelt félnek.

30 Az OHIM elutasítja a felperes érveit.

Az Elsőfokú Bíróság álláspontja

31 A 40/94 rendelet 73. cikkének második mondata szerint az OHIM határozatai csak olyan érveken és bizonyítékokon alapulhatnak, amelyekkel kapcsolatban az érintett feleknek módjukban állt nyilatkozatot tenni. Ez a rendelkezés a közösségi védjegyjogban a védelemhez való jog biztosításának általános elvét fejezi ki. A közösségi jog ezen általános elvénél fogva az olyan hatósági határozatok címzettjeinek, amelyek érzékelhetően érintik érdekeiket, lehetőséget kell adni arra, hogy megfelelően kifejthessék álláspontjukat. A meghallgatáshoz való jog valamennyi olyan ténybeli vagy jogi elemre kiterjed, amelyek a határozat alapját képezik, de nem terjed ki a hatóság által elfogadni szándékozott végső állásfoglalásra (lásd az Elsőfokú Bíróság T-317/05. sz., Kustom Musical Amplification kontra OHIM [gitár formája] ügyben 2007. február 7-én hozott ítélet [EBHT 2007., II-427. o.] 24., 26. és 27. pontját és az ott hivatkozott ítélkezési gyakorlatot).

32 Ezen túlmenően az ítélkezési gyakorlatból következik, hogy a védelemhez való jog valamely eljárási szabálytalanság révén csak akkor sérthető meg, ha a szabálytalanságnak konkrét hatása van a vállalkozás védekezési képességére (az Elsőfokú Bíróság T-210/01. sz., General Electric kontra Bizottság ügyben 2005. december 14-én hozott ítéletének [EBHT 2005., II-5575. o.] 632. pontja és az ott hivatkozott ítélkezési gyakorlat). Következésképpen a védelemhez való jog biztosítására irányuló hatályos szabályok figyelmen kívül hagyása csak akkor teszi jogellenessé a közigazgatási eljárást, ha bizonyításra kerül, hogy az különben más kimenetelhez vezethetett volna (a fent hivatkozott General Electric kontra Bizottság ügyben hozott ítélet 632. pontja; ebben az értelemben lásd ugyancsak az Elsőfokú Bíróság T-7/89. sz., Hercules Chemicals kontra Bizottság ügyben 1991. december 17-én hozott ítéletének [EBHT 1991., II-1711. o.] 56. pontját, valamint T-191/98., T-212/98-T-214/98. sz., Atlantic Container Line és társai kontra Bizottság egyesített ügyekben 2003. szeptember 30-án hozott ítéletének [EBHT 2003., II-3275. o.] 340. pontját).

33 Márpedig, amint az a második jogalap vizsgálata során megállapítást nyert, az OHIM helytállóan vélte úgy, hogy a felperes nem tekinthető a védjegyoltalom megújítási eljárásban részt vevő félnek, mivel nem mutatott be a felperes által kiállított, kifejezett felhatalmazást a megújítási kérelem benyújtására vonatkozólag. Ehhez hozzá kell tenni azt is, hogy a felperes soha nem jelezte, hogy kész ilyen felhatalmazás bemutatására, amennyiben erre felkérnék. Következésképpen az OHIM előtti eljárás semmi esetre sem vezethetett más eredményre, mint a fellebbezésnek a fellebbezési osztály által történő elutasítására.

34 Következésképpen a felperes első jogalapját el kell utasítani, anélkül hogy szükséges lenne annak vizsgálata, hogy a felperesnek a megtámadott határozat elfogadását megelőzően lehetősége volt-e megfelelő módon bemutatni álláspontját arra vonatkozólag, hogy a megújítási eljárásban részt vevő félnek tekintendő-e, vagy sem.

35 Mivel a felperes által előterjesztett két jogalapot el kell utasítani, a felperesnek mind a fő kereseti kérelmeit, mind másodlagos kereseti kérelmeit is el kell utasítani.

A költségekről

36 Az eljárási szabályzat 87. cikkének 2. §-a alapján az Elsőfokú Bíróság a pervesztes felet kötelezi a költségek viselésére, ha a pernyertes fél ezt kérte. Mivel a felperes pervesztes lett, az OHIM kérelmének megfelelően kötelezni kell a költségek viselésére, ideértve az ideiglenes intézkedés iránti eljárásban felmerült költségeket.

A fenti indokok alapján

AZ ELSŐFOKÚ BÍRÓSÁG (második tanács)

a következőképpen határozott:

1) Az Elsőfokú Bíróság a keresetet elutasítja.

2) Az Elsőfokú Bíróság a Jurado Hermanos, SL-t kötelezi a költségek viselésére, ideértve az ideiglenes intézkedés iránti eljárásban felmerült költségeket.

Pelikánová

Jürimäe

Soldevila Fragoso

Kihirdetve Luxembourgban, a 2009. május 12-i nyilvános ülésen.

Aláírások

( *1 ) Az eljárás nyelve: spanyol.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 62007TJ0410_SUM - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:62007TJ0410_SUM&locale=hu