Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék K.31564/2011/7. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 77. §, 2000. évi C. törvény (Számviteli tv.) 26. §, 57/2001. (IX. 21.) FVM rendelet 5. §, 317/2001. (XII. 29.) Korm. rendelet 7. §] Bíró: Mudráné dr. Láng Erzsébet

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Bíróság a dr. Nagy Gábor jogtanácsos által képviselt felperesnek (cím) a dr. Juhász Tímea jogtanácsos által által képviselt Nemzeti Adó- és Vámhivatal Kiemelt Ügyek és Adózók Adó Főigazgatósága (cím) alperes ellen az adóügyben 2011. február 8. napján hozott 3668943975 számú közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perében az alulírott napon meghozta a következő

ÍTÉLETET:

A bíróság a felperes keresetet elutasítja.

Kötelezi a bíróság a felperest, hogy az ítélet kézbesítésétől számított 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 60.000 (hatvanezer) forint perköltséget, továbbá a Magyar Államnak -az illetékügyekben eljáró hatóság külön felhívására- 431.900 (négyszázharmincegyezer- kilencszáz) forint kereseti illetéket.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

A felperes 2010. július 28-án az ... számon nyújtott, 15 millió Ft. összegű agrárhitelhez kapcsolódó készfizető állami kezesség beváltása iránti igénytterjesztett elő az Adó- és Pénzügyi Ellenőrző Hivatal Kiemelt Adózók Igazgatósága, Kiemelt Szakterület Kiutalás Előtti Ellenőrzési Osztály 2.-nél (a továbbiakban: elsőfokú adóhatóság) a 317/2001. (XII.29.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Korm.r.) 7. § (5) bekezdése, és az 57/2001. (IX.21.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM rendelet) 5. § (11) bekezdése alapján.

Rögzítette, hogy a rulírozó, forgóeszköz finanszírozási célú hitelt a képviseletében eljárt 1Rt. közreműködésével 2002. júliusában nyújtotta Személy1 családi gazdálkodó (a továbbiakban: adós) részére, aki azt a hitelcélnak megfelelően használta fel, a fizetési kötelezettségének azonban a hitel végső lejáratáig, 2010. július 2. napjáig nem tett eleget, és a biztosítékokból sem történt megtérülés. Ennek okán a kezesség beváltásaként az FVM rendelet alapján a beváltáskor fennálló tőketartozás összegének 60 %-át, 8.998.546 forint átutalását kérte.

Az elsőfokú adóhatóság a kérelemben foglaltakkal kapcsolatosan végzett ellenőrzése eredményét jegyzőkönyvben foglalta össze, amelyben foglaltakra a felperes észrevételt nem tett.

A jegyzőkönyvben részletesen taglalt körülmények kapcsán megállapította, hogy felperes nem járt el kellő gondossággal a hitel kihelyezésekor, és annak utógondozása során sem, ezért a 2010. december 1. napján kelt 8803976429 ügyiratszámú határozatával a kezességvállalás beváltására irányuló kérelmet elutasította.

Indokolásában elsődlegesen a hitelkihelyezés előzményéhez, a hitelnyújtásról szóló pénzintézeti döntés körülményeihez kapcsolódóan kifejtette, hogy a hitelkérelem több ellentmondást is tartalmazott, amelyeket a felperes az adóssal nem tisztázott, és a hitelkérelmet sem módosíttatta.

Ide sorolható, hogy a hitelfelvétel időpontjában az adósnak (a hitelkérelem tanúsága szerint) 22 millió Ft. beruházási hitel tartozása volt egy Takarékszövetkezet felé, és az adós már abban jelezte, hogy a felvett összegből 3 millió Ft-ot tenyészállat beszerzésre kíván fordítani. Ezen összeg tekintetében azonban nem jöhetett létre állami kezességvállalás, figyelemmel arra, hogy a tenyészállat a Számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Számv.tv.) 26. § (1) bekezdése, valamint a Személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja.tv.) 11. számú mellékletének II. fejezet 1. pontja értelmében tárgyi eszköznek minősül, amelynek beszerzése csak beruházási célú hitelből lett volna lehetséges.

A döntési javaslatban szereplő, és a hitelkérelemben megjelölt hitelcélok sem egyeztek meg egymással, és a kérelemből az sem volt világos, hogy az igényelt 15 millió forintból a tenyészállat- beszerzésre fordítandó és a tápok és takarmány vásárlására igényelt összeg levonása után fennmaradó 8.5 millió forintot mire kívánja fordítani az adós.

A hitelkérelem mellékletét képező üzleti tervet az adósnak az Szja.tv. előírásainak megfelelően kellett kitölteni, aki azonban a bevételi forrásai alátámasztására nem készített szöveges dokumentációt sem, és számára a bank a beszállítói és felvásárlói szándéknyilatkozatok, szerződések becsatolását sem írta elő.

A hitelbírálati döntésjavaslatban feltételként szerepelt a hitelarányos számlaforgalom bonyolítása, a szerződésben ennek kikötése azonban elmaradt, a hitel e körben nem is felel meg a rulírozó hitel fogalmának.

Mindezen ellentmondásokból és körülményekből arra lehet következtetni, hogy a felperes nem végezte el az adós pénzügyi- gazdasági helyzetének elemzését, nem mérte fel továbbá az adós tényleges piacait, és mivel a hitelkérelem nem tartalmazta az adós jövőbeli terveit, a gazdasága versenyképességének javítására irányuló piaci stratégiáját sem, így a hitelintézet nem volt abban a helyzetben, hogy pontosan megítélje a hitelképességet, vagy azt, hogy a hitel szolgálja -e a Kormányprogramban kitűzött célokat.

Ugyan a felperes a "családi gazdálkodók, valamint a mezőgazdasági kis-, és középüzemek kedvezményes feltételekkel igénybe vehető hiteleihez készített Eljárási Rendben (a továbbiakban: Eljárási Rend) előírtaknak megfelelően, egyszerűsített hitelbírálat során elvégezte az ügyfél adósminősítését, valamint a családi agrárhitelezéshez kapcsolódó scoring vizsgálatot (elfogadható kockázatú, illetve alacsony kockázatú), azonban ebből nem következik, hogy ténylegesen megtörtént a kockázatok felmérése, amit alátámaszt a hiteldossziéban az arra vonatkozó dokumentumok hiánya, továbbá az is, hogy az Eljárási Rend a 100 millió Ft. feletti ügyleteknél az elemzés készítését külön, kifejezetten előírja.

A hitel kihelyezésekor a felperes -a Hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (Hpt.)77. § (1) bekezdésében foglaltakat megsértve nem rendelkezett információval a hitel visszafizethetőségéről sem.

Rögzítette, hogy a hitelbírálat során készített értékbecslés szerint a fedezetként felajánlott ingatlan 2002 májusában ingatlanforgalmi szakértő által megállapított forgalmi értéke 95 millió Ft., a menekülési értéke pedig 80 millió Ft. volt, majd annak 2008-ban történt megosztása folytán keletkezett két ingatlan forgalmi értéke a ... Önkormányzat Polgármesteri Hivatala által 2010. szeptemberében kiadott adó- és értékbizonyítvány szerint összesen 175 millió Ft., amelynek a menekülési értéke 122.5 millió Ft.

A Hpt. 78. § (4) bekezdésében és a saját Eljárási rendjében foglaltak ellenére a felperes nem tett eleget a monitoring kötelezettségének: nem kísérte rendszeresen figyelemmel, és nem dokumentálta a hitelfeltételek megvalósulását, az adós pénzügyi- gazdasági helyzetének alakulását, és a hitel hitelcélnak megfelelő felhasználását. Ez utóbbira nem is volt lehetősége, tekintettel arra, hogy azt sem írta elő az ügyfele számára, hogy a célnak megfelelő felhasználás igazolására mutassa be a forgóeszközök beszerzésének számláit. Megjegyezte, hogy bár az iratok közt rendelkezésre áll egy az adós által (dátumozás nélkül) írt kimutatás a hitel felhasználásáról, az abban foglaltakat semmivel sem támasztotta alá, ezen túlmenően 2.6 millió Ft.-ról kifejezetten úgy nyilatkozik, hogy abból ténylegesen tenyészállatot vásárolt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!