A Kúria Pfv.21560/2012/9. számú precedensképes határozata tulajdonjog megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 253. §, 275. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 375. §] Bírók: Puskás Péter, Tamáné dr. Nagy Erzsébet, Wellmann György
A határozat elvi tartalma:
A vételi jogot alapító szerződésben a vételár fix összegű meghatározása helyett a felek a vételárat az annak megállapítására szolgáló, kölcsönös együttműködést igénylő eljárási rend meghatározásával is rögzíthetik. 1959. IV. Tv. 375. §
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék G.41855/2010/35., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20396/2012/6., *Kúria Pfv.21560/2012/9.* (BH 2014.8.245)
***********
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
A Kúria a Neumann és Nyuli Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Nyuli György ügyvéd által képviselt felperesnek a Sátori és Lutter Ügyvédi Iroda ügyiyntéző: dr. Lutter István ügyvéd és a Holczer, Jákó & Boross Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Boross Ildikó ügyvéd által képviselt I. r., a jogtanácsos által képviselt II. r. és a Sátori és Lutter Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Lutter István ügyvéd által képviselt III. r. alperesek ellen tulajdonjog megállapítása iránt a Fővárosi Bíróság előtt 7.G.41.855/2010. szám alatt folyamatban volt és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 5.Pf.20.396/2012/6. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az I. r. alperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán tárgyaláson meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Kúria a jogerős ítélet felülvizsgálati kérelmekkel támadott rendelkezéseit hatályon kívül helyezi és a Fővárosi Bíróság 7.G.41.855/2010/35. számú ítéletének fellebbezéssel támadott rendelkezéseit akként változtatja meg, hogy a felperes keresetét teljes egészében elutasítja.
A peres felek az első- és másodfokú, valamint felülvizsgálati eljárási költségeiket maguk viselik.
Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s :
Az I. r. alperes mint hitelező és általános ügynök, valamint a II. r. alperes mint kisebbségi hitelező, valamint a felperes jogelődje, mint hitelfelvevő között 2008. november 14-én kelt, majd 2009. június 5-én módosított, magánokirati formába foglalt hitelkeret-szerződés jött létre 42.000.000 Euro-nak megfelelő összegű svájci frankról. Az I. és II. r. alperesek ezzel finanszírozták a felperesi jogelőd részére, hogy megvásárolja a L. T. Kft. 100 %-os üzletrészét. A megvásárolandó társaság kizárólagos tulajdonában állt a H. belterületén lévő X/1, X/2, Y, X, és a Z hrsz-ú ingatlanok 1/1 tulajdoni illetősége. A felperesi jogelőd a cégvásárlást követően átalakulási kötelezettséget vállalt, amit végre is hajtott.
A hitelkeret-szerződés biztosítékaként a felperesi jogelőd e szerződésben a megvásárolandó társaság ismertetett hrsz-ú ingatlanai vonatkozásában az I. és II. r. alperesek mint egyetemleges jogosultak részére 5 év időtartamra vételi jogot biztosított. A vételi jogot alapító külön megállapodás értelmében a vételi jog gyakorlását megalapozó szerződésszegési esemény bekövetkeztét követően mindkét hitelező nevében az I. r. alperes volt jogosult a vételi jogot gyakorolni. A felek kikötötték, hogy a vételár megfizetése nem feltétele a tulajdonjog vevők általi megszerzésének. A szerződés szerint a vételi jog a vételi nyilatkozatnak az eladó részére történő megküldésével gyakorolható.
A szerződés 6.2.c. pontja rögzítette, hogy a szerződés 6.3. pontjának megfelelően kiválasztott és megbízott értékbecslő által az ingatlanokra meghatározott piaci érték lesz az ingatlanok vételára, egyben a vételi jog ellenértéke is. A vevők a vételi jog ellenértékét beszámíthatják a hitelezőkkel szemben még fennálló felperesi tartozásokba. A szerződés 6.3. pontja, melyre a 6.2.c pont utal azt tartalmazza, hogy a vételár meghatározása során az általános ügynök, tehát az I. r. alperes és az eladó köteles igénybe venni független értékbecslőt, amelynek a kiválasztására szolgáló eljárási rendet a felek a szerződés ezen pontjában meghatározták. Ennek értelmében az I. r. alperes köteles három nemzetközileg is elfogadott társaságot javasolni az ingatlanok valós piaci értékének megállapítására, amelyek közül az eladó öt munkanapon belül választhat és az így kiválasztott személy minősül független értékbecslőnek. Ha az eladó nem választja ki a számára megfelelő értékbecslőt, akkor az általános ügynök jogosult a saját belátása szerint egyet a három társaságból kijelölni.
A felek kikötötték azt is, hogy a szerződés kizárólag a felek által megfelelően aláírt közokirattal módosítható.
A felek által kötött szerződéseket 2009. június 10-én közjegyzői okiratba foglalták. A vételi jog alapítását tartalmazó szerződés 6.3. pontja azonban az opciós vételár meghatározására vonatkozó eljárás tekintetében a közjegyzői okiratban eltért a magánokiratban meghatározott és ismertetett eljárástól. Az eltérés lényege az volt, hogy az értékbecslő kiválasztására két különböző eljárást írt elő. Eszerint az I. r. alperes a saját belátása szerint választhatja az ott felsorolt társaságokból bármelyik két társaságot az értékbecslői feladatok elvégzésére, amelyhez az eladó a közjegyzői okirat aláírásával kifejezetten hozzájárul. Az opciós vételár meghatározására vonatkozó másik eljárási rend lényegében megegyezett a magánokiratban foglalt eljárási renddel.
Az I. r. alperes 2010. július 19-én közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozatával a II. r. alperes nevében is azonnali hatállyal felmondta a hitelkeret szerződést a szerződés megszegésére való hivatkozással. Felszólította a felperest a lejárttá tett tartozása és annak ügyleti kamatai egyösszegű megfizetésére és közölte, hogy a felmondással egy időben a szerződés rendelkezései alapján érvényesíti a követelés biztosítékának lehívását. Ennek megfelelően az I. r. alperes 2010. július 19-én kelt közjegyzői okiratban vételi nyilatkozatot tett valamennyi perbeli ingatlanra. A felperes a felmondási nyilatkozatot, illetve a vételi nyilatkozatot a székhelyén 2010. július 30-án vette át. Az illetékes körzeti földhivatal az ingatlanokra 2010. július 20-án bejegyezte az I. és II. r. alperesek tulajdonjogát. Az I. r. alperes a közjegyzői okiratban foglalt 6.3. pont a) pontja szerinti eljárási rend alapján végeztette el az értékbecslést az eladó közreműködése nélkül.
A II. r. alperes a vételi jog gyakorlásával tulajdonába került ingatlanhányadát 2011. március 7-én kelt adásvételi szerződésekkel értékesítette az I. és III. r. alperesek részére.
A felperes végleges keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg miszerint a 2009. június 10-én közjegyzői okiratba foglalt vételi jogot alapító szerződés alapján az I. és II. r. alperesek vételi joggyakorlása, illetve azzal létrehozott ingatlan adásvételi szerződés a Ptk. 255. § (2) bekezdésébe írt tilalomba ütközik, ezért az érvénytelen. Emellett a Ptk. 210. § (1) bekezdése alapján tévedés jogcímén érvénytelennek kérte minősíteni a 2009. június 10-én közjegyzői okiratba foglalt vételi jogot alapító szerződés 6.3. pontját. Álláspontja szerint az I. és II. r. alpereseknek a 2010. július 19-én kelt vételi jogot gyakorló nyilatkozata a Ptk. 214. § (1) bekezdésébe, 213. § (1) bekezdésébe, 374. § (1) bekezdésébe, valamint a 375. § (1) és (4) bekezdésébe ütközik, így a nyilatkozat nem hozta létre az adásvételi szerződést. A vételárat mint lényeges tartalmi elemet a vevők az eladó közreműködése nélkül határozták meg, így ebben nem volt a felek között akarategység. A vételi jogot gyakorló nyilatkozattal nem jött létre érvényesen az adásvételi szerződés, tekintettel a Ptk. 205. § (1) és (2) bekezdésében, valamint 218. § (1) bekezdésében foglaltakra.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!