Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32005D0513[1]

2005/513/EK: A Bizottság határozata (2005. július 11.) a rádióspektrum 5 GHz-es frekvenciasávjának a vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, beleértve a rádiós helyi hálózatokat is (WAS/RLAN), megvalósítására történő harmonizált felhasználásáról (az értesítés a C(2005) 2467. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2005. július 11.)

a rádióspektrum 5 GHz-es frekvenciasávjának a vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, beleértve a rádiós helyi hálózatokat is (WAS/RLAN), megvalósítására történő harmonizált felhasználásáról

(az értesítés a C(2005) 2467. számú dokumentummal történt)

(EGT vonatkozású szöveg)

(2005/513/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra ("Rádióspektrum-határozat") ( 1 ) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,

(1)

A nyilvános elektronikus hírközlési hálózatokhoz és szolgáltatásokhoz való nyilvános RLAN hozzáférés harmonizált biztosításáról szóló, 2003. március 20-i bizottsági ajánlás ( 2 ) a tagállamoknak azt ajánlotta, hogy biztosítsanak nyilvános RLAN hozzáférést a nyilvános elektronikus hírközlési hálózatokhoz és szolgáltatásokhoz a rendelkezésre álló 5 GHz-es sávban.

(2)

Továbbá úgy ítélte meg, hogy a 676/2002/EK határozat keretében további harmonizációra volna szükség, különösen az 5 GHz-es sávban annak biztosításához, hogy az 5 GHz-es sáv minden tagállamban az RLAN számára rendelkezésre álljon, valamint az RLAN részére az Európai Rádiótávközlési Bizottság (01)07 döntése ( 3 ) által kijelölt 2,4 GHz-es sáv túlterhelésének mérsékléséhez.

(3)

A 2003-as Rádiótávközlési Világértekezlet (WRC-03) az 5 GHz-es sáv meghatározott részeit a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) mindhárom Körzetében a mozgószolgálat részére osztotta fel elsődleges jelleggel, a légi mozgószolgálat kivételével, figyelembe véve az ezen frekvenciasávokban üzemelő többi elsődleges szolgálatok védelmének szükségességét.

(4)

A WRC-03 elfogadta az 5 150-5 250, 5 250-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es sávok mozgószolgálat által történő, a vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, beleértve a rádiós helyi hálózatokat is, megvalósítása érdekében való használatáról szóló 229. ITU-R állásfoglalást, amely ösztönzőleg hatott az európai harmonizáció folytatására annak érdekében, hogy az Európai Unió mielőbb elérhetővé váljon az RLAN rendszerek számára.

(5)

E harmonizáció céljából a Bizottság 2003. december 23-án a 676/2002/EK határozat 4. cikkének (2) bekezdése szerinti megbízást ( 4 ) adott a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezletének (CEPT) arra, hogy harmonizálja a rádióspektrum 5 GHz-es sávját, hogy azt az RLAN rendszerek használhassák.

(6)

A megbízás eredményeképpen a CEPT, Elektronikus hírközlési bizottsága révén, 2004. november 12-i jelentésében ( 5 ), valamint 2004. november 12-i ECC/DEC(04)08 határozatában az 5 GHz-es sáv bizonyos frekvenciáinak használatára egyedi műszaki és működési feltételeket határozott meg, amelyek a Bizottság és a rádióspektrum-bizottság számára elfogadhatók, és amelyeket célszerű volna a Közösségben alkalmazhatóvá tenni, hogy a WAS/RLAN rendszerek fejlődéséhez meglegyen a harmonizált alap a Közösségben.

(7)

A WAS/RLAN berendezéseknek teljesíteniük kell a rádióberendezésekről és a távközlő végberendezésekről, valamint a megfelelőségük kölcsönös elismeréséről szóló, 1999. március 9-i 1999/5/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv ( 6 ) követelményeit. Ezen irányelv 3. cikkének (2) bekezdése annak biztosítására kötelezi a gyártókat, hogy a berendezés ne okozzon káros zavart a rádióspektrum többi felhasználóinak.

(8)

Több tagállamban elsőrendű fontossággal bír a katonai és meteorológiai radarok üzemeltetése az 5 250 és 5 850 MHz közötti sávokban, ami különleges védelmet tesz szükségessé a WAS/RLAN okozta káros zavar ellen.

(9)

Szükséges továbbá megfelelően rögzíteni a kisugárzott egyenértékű izotróp teljesítményre vonatkozó hatérértékeket és az üzemeltetési - például a beltéri használatra vonatkozó - korlátozásokat, amelyek a WAS/RLAN rendszerekre érvényesek, különösen az 5 150-5 350 MHz-es frekvenciasávban, a műholdas Föld-kutató szolgálat (aktív), az űrkutatási szolgálat (aktív) és a műholdas mozgószolgálat modulációs összeköttetéseinek védelme érdekében.

(10)

A CEPT jelentésében foglaltaknak megfelelően a rádiómeghatározó szolgálat radarjai és a WAS/RLAN rendszerek közötti frekvenciamegosztás az 5 250-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es sávokban csak akkor valósítható meg, ha teljesítmény-határértékekkel és csillapítási módszerekkel biztosítjuk, hogy a WAS/RLAN rendszerek és a radaros alkalmazások/rendszerek ne zavarják egymást. Ezért az adóteljesítmény-szabályozás (TPC) és a dinamikus frekvencia-kiválasztás (DFS) az EN 301 893 harmonizált szabvány ( 7 ) részévé vált, amelyet az Európai Távközlési Szabványügyi Intézet (ETSI) azért fejlesztett ki, hogy a WAS/RLAN berendezéseknél vélelmezni lehessen az 1999/5/EK irányelvnek való megfelelést. A WAS/RLAN rendszerek adóteljesítmény-szabályozása (TPC) az 5 250-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es sávokban a halmozott interferencia jelentős mértékű csökkentésével elősegítené a frekvenciamegosztást a műholdas szolgálatokkal. A DFS, eleget téve az M. 1652 ITU-R ajánlás ( 8 ) I. mellékletében felsorolt, az érzékelésre, a működésre és a válaszra vonatkozó követelményeknek, megakadályozza, hogy a WAS/RLAN rendszerek a radarok által használt frekvenciákon üzemeljenek. Az EN 301 893 szabványban rögzített csillapítási módszereknek a fix frekvenciás radarok védelme terén mutatott hatékonyságát ellenőrizni fogják. Új fejlemények figyelembevétele céljából a szabványt felül lehet vizsgálni, a csillapítási módszerek vizsgálatára alkalmas módszerekről és eljárásokról szóló, a tagállamok által készített tanulmányokra támaszkodva.

(11)

A Közösség és az ITU szintjén tényként kezelt, hogy további tanulmányokra van szükség, és meg kell hagyni annak lehetőségét, hogy alternatív műszaki/működési feltételeket fejlesszenek ki a WAS/RLAN rendszerek számára, miközben továbbra is szükséges a megfelelő védelem biztosítása a többi elsődleges szolgálat, különösen a rádiólokáció részére. Továbbá célszerű, hogy a nemzeti igazgatások mérési kampányokkal és vizsgálatokkal segítsék elő a különböző szolgálatok együttélését. Az ilyen tanulmányokat és fejlesztéseket figyelembe fogják venni a jelen határozat felülvizsgálatakor.

(12)

A jelen határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a rádióspektrum-bizottság véleményével,

ELFOGADTA A JELEN HATÁROZATOT:

1. cikk

A jelen határozat célja, hogy harmonizálja a vezeték nélküli hozzáférési rendszerek - beleértve a rádiós helyi hálózatokat is (WAS/RLAN) - tekintetében az 5 150-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es frekvenciasávok hozzáférésének és hatékony felhasználásának feltételeit.

2. cikk

A jelen határozat tekintetében a következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

a) "Vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, beleértve a rádiós helyi hálózatokat is (WAS/RLAN)": szélessávú rádiós rendszerek, amelyek tekintet nélkül a hálózat topológiájára, vezeték nélküli hozzáférést biztosítanak nyilvános és magánjellegű alkalmazások számára.

b) "Beltéri használat": épületen belüli használat, ide sorolva az épülethez hasonlatos helyeken, például repülőgépen történő használatot, ahol jellemzően az árnyékolás biztosítja a szükséges csillapítást, amely elősegíti a más szolgálatokkal történő megosztást.

c) "Átlagos kisugárzott egyenértékű izotróp teljesítmény (e.i.r.p)": a legnagyobb teljesítménynek megfelelő átviteli löket közben mért e.i.r.p., amennyiben létezik teljesítményszabályozás.

3. cikk

A tagállamok legkésőbb 2005. október 31-ig kijelölik az 5 150-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es frekvenciasávokat, és velük összefüggésben megtesznek minden megfelelő intézkedést a WAS/RLAN rendszerek megvalósítására, tekintettel a 4. cikkben rögzített különleges feltételekre.

4. cikk

(1) Az 5 150-5 350 MHz-es frekvenciasávban a WAS/RLAN rendszereket beltéri használatra kell korlátozni, legfeljebb 200 mW közép-e.i.r.p. mellett. A közép-e.i.r.p.-sűrűség emellett az 5 150-5 350 MHz-es sávban az 1 MHz-szélességű részsávok egyikében sem haladhatja meg a 10 mW/MHz-et.

(2) Az 5 470-5 725 MHz-es frekvenciasávban a beltéri és a kültéri WAS/RLAN-használat 1 W-os maximális átlagos e.i.r.p.-hez és az 50 mW/MHz-et az 1 MHz-szélességű részsávok egyikében sem meghaladó átlagos e.i.r.p.-sűrűséghez kötött.

(3) Az 5 250-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es sávokban működő WAS/RLAN rendszereknek adóteljesítmény-szabályozást kell alkalmazniuk, amelynek átlagosan legalább 3 dB-es csillapítást kell biztosítania a rendszer maximális megengedett kimeneti teljesítményéhez képest.

Ha az adóteljesítmény-szabályozás nem működik, a maximális megengedett átlagos e.i.r.p. és az annak megfelelő átlagos e.i.r.p.-sűrűség határértékeit az 5 250-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es sávokra vonatkozóan 3 dB-lel csökkenteni kell.

(4) Az 5 250-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es sávokban működő WAS/RLAN rendszereknek olyan csillapítási módszereket kell használniuk, amelyek legalább az EN 301 893 szabványban leírt, a rádiómeghatározó rendszerekkel való összeférhetőséget biztosító, az érzékelésre, a működésre és a válaszra vonatkozó védelmi követelményeket teljesítik. E csillapítási módszereknek ki kell egyenlíteniük az összes lehetséges csatornára nézve a speciális csatorna kiválasztásának valószínűségét, átlagosan közel egyenletes rádióspektrum-terhelést biztosítva.

(5) A tagállamok rendszeres felülvizsgálat alatt tartják a csillapítási módszereket, és erről a Bizottságnak jelentést tesznek.

5. cikk

A jelen határozatnak a tagállamok a címzettjei.

( 1 ) HL L 108., 2002.4.24., 1. o.

( 2 ) HL L 78., 2003.3.25., 12. o.

( 3 ) A rádiós helyi hálózatokhoz (RLAN) használt, a 2 400-2 483,5 MHz-es sávban működő kis hatótávolságú készülékek harmonizált frekvenciáiról, műszaki jellemzőiről és egyedi engedélyeztetés alóli mentességéről szóló 2001. március 12-i (01)07 ERC határozat.

( 4 ) Megbízás a CEPT-nek az 5 150-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es sávok RLAN általi hatékony spektrum használatát célzó műszaki és - elsősorban - működési feltételek harmonizálására.

( 5 ) A CEPT válasza az 5 150-5 350 MHz-es és 5 470-5 725 MHz-es sávok RLAN általi hatékony spectrum használatát célzó műszaki és - elsősorban - működési feltételek harmonizálására irányuló EK-megbízásra.

( 6 ) HL L 91., 1999.4.7., 10. o.

( 7 ) Az EN 301 893 harmonizált szabványt az Európai Távközlési Szabványügyi Intézet (ETSI) fejlesztette ki, ETSI titkárság, címe: "Széles sávú rádiós hozzáférési hálózatok (BRAN); 5 GHz-es, különleges minőségű RLAN; Az R&TTE-irányelv 3. cikke (2) bekezdésének lényegi követelményeit tartalmazó harmonizált európai szabvány". Az ETSI a 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően elismert testület. Ez a harmonizált szabvány a 98/34/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv vonatkozó eljárásai alapján kiadott megbízásnak megfelelően készült. Az EN 301 893 szabvány teljes szövege a következő címen szerezhető be: ETSI 650 Route des Lucioles F-06921 Sophia Antipolis Cedex.

( 8 ) M. 1652 ITU-R ajánlás "A dinamikus frekvencia-kiválasztás (DFS) a vezeték nélküli hozzáférési rendszereknél, beleértve a rádiós helyi hálózatokat is, a rádiómeghatározó szolgálat védelme érdekében az 5 GHz-es sávban" (212/8 és 142/9 ITU-R kérdések).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32005D0513 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32005D0513&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02005D0513-20070213 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02005D0513-20070213&locale=hu