Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Nyíregyházi Törvényszék Mf.20432/2015/5. számú határozata kinevezés módosítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 78. §, 253. §, 254. §, 2011. évi CXC. törvény (Nkt.) 64. §, 97. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 14. §] Bírók: Dancs Andrea, Kostyákné dr. Vass Ágnes, Szalókiné dr. Szőllősi Anna

Nyíregyházi Törvényszék

Nyíregyháza

4.Mf.20.432/2015/5.szám

A Nyíregyházi Törvényszék, mint másodfokú bíróság a Sipos és Moskovits Ügyvédi Iroda által képviselt I.rendű felperes neve I. r., II.rendű felperes neve (II.rendű felperes címe szám alatti lakos) II. r., III. r. felpereseknek - Dr. Rubi Gabriella ügyvéd által képviselt alperes ellen kinevezés módosítása miatt indított perben a Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2015. január 21. napján kelt 1.M.790/2013/23. sorszámú ítélete ellen a felperesek által 24. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és kihirdette az alábbi

Í t é l e t e t:

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felpereseket, hogy fejenként fizessenek meg az alperesnek 15 nap alatt 12.700 (tizenkettőezer-hétszáz) forint másodfokú perköltséget.

Az állam által előlegezett fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

Az elsőfokú bíróság a felperesek kereseti kérelmét - amelyben kérték 2013. szeptember 1. napjától a munkáltató téves jogszabály értelmezése alapján történt besorolásából eredő illetménykülönbözet megfizetésére kötelezését az alperesnek - elutasította.

Kötelezte a felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek 30.000-30.000.-Ft perköltséget.

Megállapította, hogy az állam által előlegezett illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen a felperesek nyújtottak be fellebbezést a törvényes határidőn belül. Fellebbezésükben kérték az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatását a felperesek keresetének megfelelően, az alperes perköltségben marasztalását.

A felperesek fellebbezésükben arra hivatkoztak, hogy a per tárgyát képező alperesi intézkedések A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (Nkt) 97.§ (20a) bekezdésbe valamint A pedagógusok előmeneteli rendszeréről és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról szóló 326/2013. (VIII. 30.) Korm. rendelet 38.§ (1) bekezdésébe és A munka törvénykönyvéről szóló 2012.évi I. törvény (Mt.) 12.§ szakaszába ütközőek. Mesterképzettségüket az illetményük megállapítása során nem vették figyelembe. Az elsőfokú bíróság széleskörű bizonyítási eljárást folytatott le, azonban a bizonyítékokat tévesen és iratellenesen értékelte, mérlegelése okszerűtlen.

Az illetményalap számításánál a jogszabály nem tartalmaz feltételt, úgy mint a fokozat meghatározásnál, így a pedagógusnak a legmagasabb képesítési fokozata szerint kell megállapítani az alapilletményét akkor is ha az nem kötelező a munkakör betöltéséhez. Az elsőfokú bíróság olyan feltételrendszert állít az illetményalap mellé, amely a jogszabályban nincs benne, jogellenesen kiterjesztően értelmezi az Nkt. 64. § szakaszát.

A felperesek hivatkoztak arra, hogy a mesterképzetségüket hasznosítják. Álláspontjuk szerint indokolatlanul utasította el az alperes képviselője nyilatkozatának beszerzésére vonatkozó bizonyítási indítványukat az elsőfokú bíróság arra hivatkozással, hogy van az alperesnek jogi képviselője. Dr. B-né M.É. felperesek intézményvezetőjének tanúkénti meghallgatására irányuló indítványuk szintén elutasításra került, és így az elutasítás indoklása sem történt meg. A tanút arra vonatkozóan szerették volna nyilatkoztatni, hogy a felperesek hasznosítják-e a mesterképzetségüket a mindennapi munkájuk során.

A bizonyítási eljárásból kiderült, a debreceni és az egri tankerületben a felperesekkel azonos munkakörű és végzettségű tanítók megkapják a mesterfokozatú illetményalapot. A hivatkozási alapként felhozott Legfelsőbb Bírósági döntés azért nem alkalmazható, mivel 2013. szeptember 1. napjától a köznevelési intézményekben pedagógus munkakörben foglalkoztatottak előmeneteli és illetményrendszerére a Kjt. nem alkalmazható. A probléma pontosan az új jogszabályból (Nkt.) és annak értelmezéséből ered. A bizonyítási eljárásból megállapítható, hogy bár egy a munkáltató, nincs az országban egységes gyakorlat, jogértelmezés, és ez sérti az esélyegyenlőséget és a jogbiztonságot is.

Az esélyegyenlőség tekintetében az elsőfokú ítéletben a bíróság kifejtett jogi álláspontja csak akkor megalapozott, ha elfogadjuk azt, hogy a többi tankerületben jogellenesen került a felperesekkel azonos munkakörben, azonos mesterképzetséggel foglalkoztatott pedagógusok számára a mesterfokozatú illetményalap megállapításra.

Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény 8.§ t) pontja alapján az ítélet jogszabálysértő, a Nyíregyházi Tankerületben dolgozó alsós tanárokként nem határozott szakból van mesterképzettségük, hivatkozásaik egyikét sem vette figyelembe az elsőfokú bíróság.

A felperesek előadták, hogy bizonyítási indítványainkat továbbra is fenn tartják, azaz kérik közvetlenül nyilatkoztatni az alperes Országos Elnökét H.J-et, tanúként meghallgatni Dr. B-né M.É-t.

Az alperes fellebbezési ellenkérelmében kérte az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását, a felperesek perköltségben való marasztalását.

Az alperes előadta, hogy az elsőfokú eljárásban hivatkoztak a Legfelsőbb Bíróság Mfv.III.ll.137/2009. számú, Mfv.II.10.568/2008. számú a Kúria Mfv.I.10.563/2013. számú ítéletére, a Kúria 10/2015. számú munkaügyi elvi döntésére, a Nyíregyházi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság által hozott elsőfokú ítéletek közül a M.522/2014/9. és a 3.M.831/2013/30. számú ítéletekre

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!