BH 2013.6.169 A perindítási és kereshetőségi jog elkülönítése. A kereshetőségi jogot megalapozó, - a gazdasági érdeken túlmutató - körülmények környezetvédelmi ügyben [1952. évi III. tv. 327. §, 220/2004. (VII. 21.) Korm. r. 24. §].
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék K.33259/2010/14., Kúria Kfv.37690/2011. (*BH 2013.6.169*), 3010/2025. (I. 21.) AB végzés
***********
Az A. P. szenny- és csapadékvíz elvezetésére, valamint az előtisztítók üzemeltetésére a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, mint elsőfokú hatóság vízjogi létesítési, majd vízjogi üzemeltetési engedélyt adott az alperesi beavatkozó jogelődjének.
A felperes 2009. március 26-án - az általa elvégzett helyszíni ellenőrzés alapján - javaslatot tett a hatóságnak, hogy a beavatkozót a B. alatti Szabadidő Központból a közcsatornába folyó szennyvíz küszöbértéket meghaladó biokémiai oxigénigénye és szerves oldószer extrakt tartalma miatt kötelezze 2008. évre 1 538 549 forint csatornabírság megfizetésére.
Az elsőfokú hatóság határozatával az alperesi beavatkozót 6 154 196 forint csatornabírság megfizetésére kötelezte. Indokolása szerint a felperes által a bírságolásra tett javaslatot elfogadta, de a felszíni vizek minősége védelmének szabályairól szóló 220/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 38. § (3) bekezdése alapján a bírságtételt módosította.
Az alperesi beavatkozó fellebbezése nyomán eljárt másodfokú hatóság határozatával az elsőfokú döntést megsemmisítette, az eljárást megszüntette. Indokolása szerint az elsőfokú határozat nem felelt meg a Korm. r. 20-22. §-aiban és a 28/2004. (XII. 25) KvVM rendelet 3. és 31. §-ában foglaltaknak, a beavatkozó nem bírságolható.
A felperes keresetet nyújtott be, amelyet az elsőfokú bíróság elutasított.
A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra, kereseti kérelme érdemi vizsgálatára utasítását.
Álláspontja szerint téves az elsőfokú bíróságnak a polgári peres út lehetőségére való hivatkozása, mert bár a Korm. r. 24. §-a alapján a bírság mellett valóban kérhet kártérítést a Ptk. szabályai szerint, a bírságot azonban nem követelheti polgári perben. Az elsőfokú bíróság megsértette a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 109. § (1) bekezdését, valamint a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 3. § (1) bekezdését, a Pp. 327. § (1) bekezdését.
A felperes felülvizsgálati kérelme alapos.
A Kúria - mivel az elsőfokú bíróság lényegében az eseti döntésben foglaltakra alapította ítéletét - vizsgálta a hivatkozott EBH 2004. 1100. számú eseti döntésében foglalt tényállást, összefüggését a jelen per tényállásával. Megállapította, hogy az idézett eseti döntésben a két pénzügyi szolgáltató egymáshoz való viszonya egészen más, mint a felperes, az alperes és az alperesi beavatkozó viszonya. Az eseti döntés szerint a közigazgatási hatóság (PSZÁF) döntése a két pénzügyi szolgáltató egymáshoz viszonyított piaci helyzetét érintette - az egyik hátrányos helyzetbe került a másikhoz képest -, de nem többet.
A jelen per tényállása más, az előbbivel nem lehet párhuzamot vonni. A felperes esetében ugyanis, bár a közigazgatási döntés érinti gazdasági helyzetét ennél azonban többről van szó. Az eljárás alapját képező jogviszonyban a felperes ugyan csak közvetett módon vesz részt, de egyértelműen ügyfél, ezt az eljárás során senki sem vitatta. A felperesnek ebből következően a Pp. 327. § (1) bekezdés a) pontja szerint, mint ügyfélnek perindítási joga van.
Az elsőfokú bíróság véleményével szemben azonban, - miszerint a felperesnek perindítási joga fennáll, de kereshetőségi joga nincs, - a Kúria álláspontja az, hogy a felperes esetében közvetlen érdekeltség mutatható ki, számára a beavatkozó magatartása közvetlen, egyedi jogsérelmet okoz.
A felperes a Korm.r. 31. § (5) bekezdése alapján köteles a közigazgatási eljárás kezdeményezésére, mely jogosítványnak a jogszabályi alapja abból a tényből ered, hogy a felperes közszolgáltatást végez, így a csatorna kezelője, működésért felelős, aki elsőként észlelheti a szennyezést, illetve a csatornával kapcsolatos bármilyen jogellenes magatartást. A közcsatorna megfelelő működését köteles biztosítani, ennek érdekében lépéseket tehet, illetve lépéseket kell tennie. Éppen ezért, mint következmény illeti meg a csatornabírság összegének 97%-a. A csatornabírság ügyben a környezetvédelmi hatóság hoz határozatot, melynek jogszerűségét a fentiekre tekintettel a felperes is vitathatja. Tévedett tehát az elsőfokú bíróság, amikor a felperes fentiekben vázolt komplex érdekeltségét, helyzetét puszta gazdasági érdekre szűkítette, és erre alapozva megfosztotta kereshetőségi jogától. Ezt támasztja alá továbbá a következetes bírói gyakorlat is, mely szerint más hasonló tényállású perekben a felperest érintettségére tekintettel a bíróság rendszeresen felhívja a beavatkozás lehetőségére.
Tévesen értelmezte az elsőfokú bíróság a felperes kártérítési jogát is, amely a vízszennyezési bírságra nem terjed ki, így az polgári perben nem követelhető.
Minderre tekintettel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.
Az új eljárásban tekintettel arra, hogy a felperes a perindítási joga mellett közvetlen érdekeltséggel, kereshetőségi joggal is rendelkezik az elsőfokú bíróságnak a felperes keresetében foglaltakról érdemben kell döntenie, és állást kell foglalnia arról, hogy az alperes határozata jogsértő vagy sem a kereseti kérelem szerinti körben.
(Kúria Kfv. II. 37.690/2011.)
* * *
TELJES HATÁROZAT
A Kúria a Fővárosi Bíróság 2011. június 23. napján kelt 27.K.33.259/2010/14. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 15. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán alulírott napon tartott tárgyaláson meghozta az alábbi
v é g z é s t:
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!