1068/2006. (VII. 13.) Korm. határozat
a Kormány kabinetjeiről
1.a) A Kormány gazdasági, költségvetési kérdések véleményezésére, illetőleg gazdasági, költségvetési döntéseinek előkészítésére Gazdasági Kabinetet létesít. A Gazdasági Kabinet megtárgyalja a Kormány számára készített gazdasági tárgyú, valamint költségvetési kötelezettségvállalást, illetőleg a folyó évi költségvetéstől eltérést eredményező előterjesztéseket.
Ha a Gazdasági Kabinet véleményét, állásfoglalását igénylő előterjesztést a Kormány további előkészítésre, átdolgozásra vagy kiegészítésre visszaadta, azt a Gazdasági Kabinetnek ismételten meg kell tárgyalni.
b)[1]
A Gazdasági Kabinet
- vezetője:
a pénzügyminiszter;
- tagjai:
a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter,
a gazdasági és közlekedési miniszter,
a környezetvédelmi és vízügyi miniszter,
a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter,
az önkormányzati és területfejlesztési miniszter,
a szociális és munkaügyi miniszter;
- állandó meghívottak:
a nem kabinettag miniszterek,
a Magyar Nemzeti Bank elnöke,
a Központi Statisztikai Hivatal elnöke,
_[2]
c) A Gazdasági Kabinet működési feltételeiről, valamint titkársági és ügyviteli feladatainak ellátásáról a Pénzügyminisztérium gondoskodik.
2.a) A Kormány a nemzetbiztonsággal kapcsolatos feladatainak összehangolására, az állam és közbiztonság védelmével összefüggő döntéseinek előkészítésére, valamint e tárgykörökben a kormányzati intézkedést igénylő aktuális kérdések megvitatására és megoldásuk elősegítésére Nemzetbiztonsági Kabinetet létesít.
b)[3]
A Nemzetbiztonsági Kabinet
- vezetője:
a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter;
- tagjai:
a honvédelmi miniszter,
az igazságügyi és rendészeti miniszter,
a külügyminiszter,
a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter,
az önkormányzati miniszter;
- állandó meghívott:
a Pénzügyminisztérium államtitkára.
c)
A Nemzetbiztonsági Kabinet működési feltételeiről, valamint titkársági és ügyviteli feladatainak ellátásáról a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter titkársága gondoskodik.
3. a) A Kormány a társadalompolitikai szempontból nagy fontosságú kérdések előzetes megvitatására, a kormányzati kezelésükhöz szükséges intézkedések meghatározására, társadalompolitikai jelentőségű, illetőleg társadalompolitikai következményekkel járó döntéseinek előkészítésére, valamint az összkormányzati munka és döntés-előkészítés horizontális koordinációjának javítására Társadalompolitikai Kabinetet létesít. A Társadalompolitikai Kabinet feladatköre a miniszterek és más döntés-előkészítő vagy döntéshozó szervek feladat- és hatáskörét nem érinti.
b)[4]
A Társadalompolitikai Kabinet
- vezetője:
a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter;
- tagjai:
az egészségügyi miniszter,
az oktatási és kulturális miniszter,
az önkormányzati és területfejlesztési miniszter,
a pénzügyminiszter, a szociális és munkaügyi miniszter,
_[5]
A jelentősebb hosszú távú társadalompolitikai kérdések megvitatására a Társadalompolitikai Kabinet vezetője meghívja a Magyar Tudományos Akadémia elnökét.
c)
A Társadalompolitikai Kabinet működési feltételeiről, valamint titkársági és ügyviteli feladatainak ellátásáról a Miniszterelnöki Hivatal gondoskodik.
3/A. a) A Kormány a fejlesztéspolitika összehangolása érdekében Fejlesztéspolitikai Kabinetet létesít.[6]
b) A Fejlesztéspolitikai Kabinet vezetője a nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter.
c) A Fejlesztéspolitikai Kabinet tagjai az egészségügyi miniszter, a környezetvédelmi és vízügyi miniszter, a közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter, a kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter, az oktatási és kulturális miniszter, a szociális és munkaügyi miniszter, az infokommunikációért felelős kormánybiztos, valamint a gazdasági válságövezetek kezelésével összefüggő kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős kormánybiztos.[7]
d) A Fejlesztéspolitikai Kabinet ülésén a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter és a pénzügyminiszter állandó meghívott.
e) A Fejlesztéspolitikai Kabinet működési feltételeiről, valamint titkársági és ügyviteli feladatainak ellátásáról a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium gondoskodik.
4. A Gazdasági Kabinet, a Nemzetbiztonsági Kabinet, valamint a Társadalompolitikai Kabinet (a továbbiakban együtt: Kabinet) ülésén
a) a minisztert az államtitkár,
b) az állami szerv vezetőjét a tisztsége szerinti helyettese
helyettesítheti.
5. A Kabinet ülésén a vezetőn, a tagokon és az állandó meghívottakon kívül más személy csak a Kabinet vezetőjének engedélyével vehet részt.
6. A Kabinet ülésére meg kell hívni azt a minisztert, kormánybiztost, illetőleg azon kormányhivatal vezetőjét, akinek feladatkörét a tárgyalt napirend érinti. A Kabinet vezetője az ülésre meghívhatja azt, akinek jelenlétét a napirend tárgyalásánál indokoltnak tartja. Az állandó és eseti meghívottak az ülésen tanácskozási joggal vesznek részt.
7. A Kabinet a döntés-előkészítés keretében az előterjesztést átdolgozásra visszaadja, további egyeztetésre utalja, valamint meghatározza az előkészítéssel összefüggő feladatokat; e döntése a Kabinet tagjaira- ideértve a Kabinet vezetőjét is - kötelező.
8. A Kabinet az általa tárgyalt előterjesztések kapcsán állást foglal az ügyek érdemében, ennek keretében a Kormány részére véleményt nyilvánít, illetőleg döntési javaslatot tesz.
9. A Kabinet az állásfoglalásait szótöbbséggel hozza. Az állásfoglalást a vita után a Kabinet vezetője mondj a ki.
10. A Kabinet üléséről az állásfoglalás lényegét is tartalmazó emlékeztető készül. Az emlékeztetőben - döntésre alkalmas módon - be kell építeni az esetleges ellenvéleményt és annak indokolását is.
11. A Kabinet vezetője a Kabinet állásfoglalásáról, valamint az azzal kapcsolatos ellenvéleményről a Kormány ülésén beszámol.
12. A Kabinet az ügyrendjét az e határozatban foglaltak, valamint a Kormány ügyrendjének alapulvételével maga állapítja meg, a működésével összefüggő titkársági és ügyviteli feladatokat - a Kabinet vezetője által megbízott - titkár látja el.
13. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba; egyidejűleg a Kormány kabinetjeiről szóló 1107/2002. (VI. 18.) Korm. határozat, valamint az azt módosító 1043/2003. (V. 19.) Korm. határozat, az 1038/2004. (IV. 27.) Korm. határozat, az 1059/2004. (VI. 12.) Korm. határozat 1. és 3. pontja, az 1113/2004. (X. 30.) Korm. határozat, az 1130/2004. (XII. 1.) Korm. határozat, az 1022/2005. (III. 10.) Korm. határozat és az 1081/2005. (VII. 27.) Korm. határozat 1. pontja hatályát veszti.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 1045/2007. (VII. 1.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 2007.07.01.
[2] A korábbi "a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter." szövegrészt hatályon kívül helyezte az 1006/2008. (II. 19.) Korm. határozat 34. pontja. Hatálytalan 2008.02.19.
[3] Megállapította a 1041/2008. (VI. 27.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 2008.06.28.
[4] Megállapította a 1045/2007. (VII. 1.) Korm. határozat 3. pontja. Hatályos 2007.07.01.
[5] A korábbi "a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter." szövegrészt hatályon kívül helyezte az 1006/2008. (II. 19.) Korm. határozat 34. pontja. Hatálytalan 2008.02.19.
[6] Beiktatta a 1029/2008. (V. 14.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 2008.05.15.
[7] Módosította az 1074/2008. (XI. 28.) Korm. határozat 6. § pontja. Hatályos 2008.12.01.