Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.12.614 A közszolgálati jogviszony kinevezéssel és annak elfogadásával létesül. A kinevezést és annak elfogadását írásba kell foglalni. A képviselő-testületnek a pályázó köztisztviselői állásra történő kinevezése tekintetében hozott határozatát kinevezésnek, a pályázó által letett és írásba foglalt esküt a kinevezés elfogadásának kell tekinteni [1992. évi XXIII. tv. 11. § (1) bek., 12. §].

Az önkormányzat műszaki osztályán műszaki főmunkatársként alkalmazott felperes - az alperes 1995. szeptember 30-i határidejű pályázati hirdetménye alapján - pályázatot nyújtott be az alperes jegyzői álláshelyének elnyerésére.

A képviselő-testület az 1996. január 19-i ülésén két pályázó közül a felperest választotta, és a határozatával, 1996. február 1-jei hatállyal határozatlan időre kinevezte a község jegyzőjévé. A személyi alapilletményét havi 80.000 forintban állapította meg, és vállalta, hogy a Janus Pannonius Tudományegyetemen már megkezdett tanulmányaira vele tanulmányi szerződést köt. Ennek keretében visszamenőleg kifizeti a felperes igazolt költségeit, február 1-jétől pedig megtéríti a tandíjat, a tankönyvek árát, az útiköltséget és a tanulmányok miatt felmerülő távollét idejére járó átlagkeresetet. A testület munkába járás címén havi 10 000 forintot határozott meg utazási átalányként. A határozatot a helyszínen a felperessel szóban közölték. Arra tekintettel, hogy a képviselő-testület nem tűzött ki ülést a felperes munkába lépésének napjára, a felperes az esküt a január 19-i ülésen letette. E körülményt az említett határozat jegyzőkönyve tartalmazza.

A polgármester az 1996. január 29-i képviselő-testületi ülésen indítványozta az említett határozat visszavonását, mert a költségvetés-tervezet előkészítésekor kiderült, hogy a felperes alkalmazásával kapcsolatban éves szinten felmerülő bér- és egyéb együttes költségek meghaladják a költségvetés kereteit, illetve azokat csak más, fontos feladatok elhagyásával tudják állni. A képviselő-testület ezért egy újabb határozatával visszavonta a felperes kinevezésére vonatkozó határozatát. A polgármester erről a felperest előbb telefonon, majd január 31-én a munkahelyére küldött faxban tájékoztatta. A felperes az utóbbiról nem értesült, mert aznap a munkahelyén kívül végzett munkát. Ennélfogva arról sem szerzett tudomást, hogy február 1-jén nem kell az új munkahelyén megjelennie. A felperes február 1-jén megjelent az alperesnél, ekkor átadták neki a faxon is elküldött értesítés újabb példányát. Ennek megtörténtét jegyzőkönyvben rögzítették.

A felperes már a január 19-i ülést megelőzően tisztázta a munkáltatója jegyzőjével, hogy az alpereshez történő esetleges áthelyezésének nem lesz akadálya. A felperes az értesítés átvétele után rosszul lett, február 1-jén és 2-án táppénzes betegállományban volt. A következő munkanapon, február 5-én írásbeli megállapodásban rögzítették a munkáltatójával, hogy mivel az alperes az áthelyezésére vonatkozó kikérőt nem küldött, az önkormányzat a felperest továbbra is változatlanul a dolgozójának tekinti.

A felperes az eredménytelen egyeztetést követően a munkaügyi bírósághoz benyújtott keresetében elsődlegesen annak megállapítását kérte, hogy a kinevezését visszavonó határozat felmentésnek minősül, ezért a felmentési bér, végkielégítés és a tanulmányi költségek megilletik. Másodlagosan kérte a felmentés jogellenességének jogkövetkezményeként az 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 60. §-ában foglalt jogkövetkezmények alkalmazását. A tanulmányi költségek címén 119.070 forint, az őt ért lelki sérülés címén 200.000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetését is kérte. Keresetét azzal indokolta, hogy a kinevezése annak elfogadásával, az eskütétellel létrejött, és a jogviszonyát csak a jogszabály szerint lehet megszüntetni.

Az alperes kérte a kereset elutasítását, mert a felperes előző jogviszonya nem szűnt meg, az alperesnél pedig nem jött létre.

A munkaügyi bíróság az ítéletével kötelezte az alperest, hogy "15 napon belül fizessen meg a felperesnek bruttó 720.000 forint tőkét". Ezt meghaladóan elutasította a keresetet, és az alperest perköltségben marasztalta. Megállapította, hogy a felperes közszolgálati jogviszonya az alperes határozatával az alperessel létrejött, a kinevező okiratot a munkába álláskor kellett volna a felperesnek átadni. A Ktv. 11. §-ában meghatározott írásbeliség a képviselő-testületi jegyzőkönyvvel megvalósult. A kinevezés hatályosságának feltétele, az eskütétel is megtörtént. A kinevezést visszavonó önkormányzati határozatot a Ktv. 17. §-a (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott felmentésnek tekintette, mert csak ez esetben illeti meg a felperest a hathavi felmentési időre járó illetmény, és a háromhavi végkielégítés. A felperes egyéb igényeit alaptalannak, illetve bizonyítatlannak találta.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, annak megváltoztatása és a kereset teljes elutasítása iránt.

A felperes kérte az ítélet helybenhagyását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!