Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40185/2007/3. számú határozata kártérítés tárgyában. [1960. évi 11. törvényerejű rendelet (Ptké.) 3. §, 4. §, 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 4. §, 27. §, 31. §, 34. §, 35. §, 38. §, 232/2001. (XII. 10.) Korm. rendelet 7. §] Bírók: Botka Lászlóné, Csányi Terézia Katalin, Volein Anna

Fővárosi Ítélőtábla

11.Gf. 40.185/2007/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a Sallay & Társa Ügyvédi Iroda (felperes jogi képviselőjének címe.; ügyintéző: dr. Sallay István ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a Dr. Rausch Ügyvédi Iroda (alperes jogi képviselőjének címe.; ügyintéző: dr. Rausch Anikó ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperessel szemben kártérítés iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2007. január 23-án kelt 22.G. 41.484/2006/4. számú ítélete ellen az alperes 5. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán lefolytatott másodfokú eljárásban a 2007. július 5-én megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 600.000 Ft (hatszázezer forint) másodfokú perköltséget; az alperes a saját költségeit maga köteles viselni.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperest arra kötelezte, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 8.399,42 EUR-t, valamint 182.117,85 USD-t és ezen összegek után 2006. május 15-étől a kifizetés napjáig terjedő időre járó törvényes mértékű kamatot. Marasztalta továbbá a felperes javára 1.200.000 Ft perköltségben és kötelezte őt, hogy fizessen meg az államnak külön felhívásra 900.000 Ft elsőfokú eljárási illetéket.

Határozatának indokolásában rögzítette, hogy a felperes felszámolását a ... Megyei Bíróság .... számú határozatával rendelte el közzétenni. A felszámolás kezdő időpontja 2006. május 15-e volt.

A peres felek között hatályban lévő bankszámlaszerződések alapján az alperes vezette a felperes ...-es számú, valamint ... számú devizaszámláját. Az első számláról 2006. május 15-én 8.399,42 EUR-t, a másikról pedig 182.117,85 USD-t emelt le alperes a felperessel kötött hitelszerződésből eredő követelése okán. (2006. május 15-ét követően további összegek leemelésére is sor került.) A felperes felszámolója 2006. július 7-én felszólította az alperest a kezdő időpont napján, s azt követően leemelt összegek visszafizetésére. Az alperes a 2006. május 16-ától a felszólításig beszedett összegeket a felperes bankszámlájára jóváírta, a 2006. május 15-én levont összegek visszafizetése tárgyában azonban a felszámoló felszólítását visszautasította. Álláspontja szerint a felszámolás kezdő időpontjában jogszerűen érvényesítette a bank saját követelésével kapcsolatos beszámítási jogát a felperesi devizaszámlákon lévő pénzösszegekkel szemben. (Az alperes a hitelszerződésből eredő hitelezői igényét a felszámolónak bejelentette, melyet a felszámoló "b" kategóriás igényként nyilvántartásba vett.)

A felperes a módosított keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest az első számláról leemelt 8.399,42 EUR, valamint a másik számláról leemelt 182.117,85 USD és ezen devizaösszegek után 2006. május 15-étől járó törvényes mértékű kamat megfizetésére a perköltséggel együtt. Arra hivatkozott, hogy a csődeljárásról, felszámolási eljárásról és végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (továbbiakban: Cstv.) 4.§-ának (1) bekezdése, valamint 38.§-ának (3) bekezdése értelmében a felszámolás kezdő időpontját követően az adós felszámolási vagyonával csak a felszámoló rendelkezhet. Ebből következően az alperesi pénzintézet intézkedése a hivatkozott jogszabályi rendelkezésekbe ütközik és ez megalapozza a visszafizetési kötelezettségét.

Az alperes az érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a Cstv. 38.§ (3) bekezdésének helyes értelmezése alapján a felszámolás kezdő napján jogszerűen vehette igénybe a beszámítás jogát, a hitelből eredő pénzkövetelését jogosult volt még érvényesíteni.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét megalapozottnak ítélte. A döntése alapjául szolgáló tényállást a felek egyező előadása alapján állapította meg, melyet alátámasztottak a becsatolt okiratok is.

Határozatának indokolásában rögzítette, hogy a felszámolás kezdő időpontjához a csődtörvény több rendelkezése fűz jogkövetkezményt, ezek közül hangsúlyozta a 4.§ (1) bekezdésében, a 31.§ (1) bekezdésében, a 34.§ (1) és (2) bekezdésében, a 35.§ (1) bekezdésében és a 38.§ (3) bekezdésében foglaltakat. Kiemelte továbbá, hogy a polgári jogviszonyokban a határidők számításáról a Polgári törvénykönyv hatályba léptetéséről és végrehajtásáról szóló 1960. évi 11. tvr. (Ptké.) 3. és 4.§-a rendelkezik. A 4.§ (2) bekezdése kimondja: "A határozott naphoz kötött jogszerzés a nap kezdetén következik be.". A Ptké. és a csődtörvény rendelkezéseinek egybevetéséből azt a következtetést vonta le, hogy a felszámolás kezdő időpontjaként meghatározott naptári nap kezdetétől következnek be a csődtörvényben rögzített jogkövetkezmények. A Cstv. 4.§-a szerinti felszámolás körébe tartozó vagyon a felszámolás kezdő időpontját megelőző nappal készített mérlegben meghatározott vagyon, ebből következően - álláspontja szerint - a 38.§ (3) bekezdésében a "kezdő időpont után" kifejezés nem értelmezhető akként, hogy a felszámolás kezdő időpontjaként meghatározott napon a felszámolón kívül más is rendelkezhetne a vagyonnal, azaz ezen a napon a bank az igényét már az általa vezetett számláról történő beszedéssel nem érvényesítheti.

A felperes pernyertessége folytán alperest a Pp. 78.§ (1) bekezdés alapján kötelezte a felmerült perköltség megfizetésére. Felperesi jogi képviselő részére az ügyvédi díjat mérlegeléssel a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3.§ (2) bekezdés b) és c) pontjának alkalmazásával állapította meg 1.000.000 Ft + áfa összegben. A felperes illetékfeljegyzési joga folytán le nem rótt illeték megfizetésére az alperest a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 13.§ (2) bekezdése alapján kötelezte.

Az elsőfokú ítélet ellen az alperes élt fellebbezéssel, melyben kérte annak megváltoztatását és a kereset elutasítását, valamint felperes perköltségben marasztalását. A fellebbezésének indokolásában kiemelte, hogy az elszámolás helyességét a felek nem vitatták, közöttük a vita csupán abban állt, hogy a "felszámolás kezdő időpontjának" napján beszedett összegek visszafizetésére az alperes kötelezhető-e. Az alperes álláspontja szerint a Cstv. 38.§-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezés, melyben a törvény "a kezdő időpont után" kifejezést használja, nem csak a magyar nyelv értelmezése szerint, hanem a jogalkotó szándéka szerint is azt jelenti, hogy magán a kezdő napon még jogszerűen lehet a számlavezető pénzintézeti követelést a felszámolási eljárást megelőzően nyitvaálló módon érvényesíteni.

Az alperes álláspontja szerint a Ptké. idézett szabálya jogszerzésről rendelkezik, jelen esetben viszont nem jogszerzésről, hanem már megszerzett jog érvényesítéséről van szó, ezért ez az ítéleti hivatkozás nem helytálló. Azzal érvelt, hogy a számlavezető pénzintézet által érvényesített követelés alapja ugyan polgári jogi jogviszonyból (kölcsönszerződésből) eredt, jelen ügyben azonban a jogvita tárgya - a felszámolási eljárásra tekintettel - az, hogy érvényesíthette-e a pénzintézet a beszámítási jogát a felszámolás kezdő napján. Arra is hivatkozott, hogy a csődtörvény szubszidiáris jogszabályként a Polgári perrendtartásról szóló törvényre utal és nem az anyagi jogszabályokat előíró polgári törvénykönyvre. Álláspontja szerint a Cstv. éppen azért került megalkotásra, mert a polgári jogi jogviszonyokban általánosan alkalmazandó jogszabálytól eltérő helyzetben az igényérvényesítés különös módjára nézve ad alkalmazandó jogszabályokat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!