Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2003.933 A vádirat benyújtása után elrendelt vagy fenntartott előzetes letartóztatás indokoltságának a felülvizsgálatánál a hat hónapi, illetve az egy évi határidőt az előzetes letartóztatást elrendelő vagy fenntartó elsőfokú határozat meghozatalától kell számítani [Be. 132. § (1) és (2) bek.].

Az elsőfokú bíróságon nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettének kísérlete és más bűncselekmény miatt van folyamatban büntetőeljárás a három vádlottal szemben.

A vádirat benyújtása után az elsőfokú bíróság a végzésével az I. r., II. r. és a III. r. vádlottak előzetes letartóztatását 2002. június 18-án tartotta fenn. Ezt a végzést a Legfelsőbb Bíróság, mint másodfokú bíróság 2002. július 16-án hozott végzésével helybenhagyta.

Az I. r., II. r. és a III. r. vádlottak, valamint védőik az ügyben 2002. november 19-én tartott tárgyaláson az előzetes letartóztatás megszüntetése iránt terjesztettek elő kérelmet, amelyet az elsőfokú bíróság 29. számú végzésével elutasított. A Legfelsőbb Bíróság a 2003. február 10. napján kelt végzésével az elsőfokú bíróság végzésének az I. r., a II. r. és a III. r. vádlottra vonatkozó részét helybenhagyta.

A Szegedi Ítélőtábla 2003. augusztus 5. napján hozott végzésével az I. r., II. r. és a III. r. vádlottak előzetes letartóztatását továbbra is fenntartotta.

Az ítélőtábla végzése ellen az I. r., II. r. és a III. r. vádlottak és a II. r. vádlott védője jelentett be fellebbezést.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában az ítélőtábla végzésének helybenhagyását indítványozta.

A fellebbezések nem alaposak.

A kényszerintézkedés indokoltságának felülvizsgálata során helyesen foglalt állást az ítélőtábla, amikor a vádlottak előzetes letartóztatását továbbra is fenntartotta.

Mindhárom vádlott büntetett előéletű, személy elleni erőszakos bűncselekmények miatt álltak már bíróság előtt. A vád tárgyává tett élet elleni bűncselekmény tárgyi súlya kiemelkedő, amelyre a törvény az életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását is lehetővé teszi. A vádlottak esetében a bűnismétlés, a szökés és elrejtőzés veszélye is reális. Így az I. r., II. r. és a III. r. vádlott előzetes letartóztatásának további fenntartása a Be. 129. § (1) bekezdés b) és d) pontjában írt okból indokolt és törvényes.

Tévedett azonban az ítélőtábla a felülvizsgálat határidejének számításakor, amikor a Be. 132. § (2) bekezdése szerint eljárva határozott, ezzel kapcsolatos indokolása is téves.

Az ítélőtábla végzésének indokolásában arra hivatkozott: "a kialakult bírói gyakorlat szerint, ha az előzetes fogva tartás tárgyában valamilyen okból - így pl. az előzetes letartóztatás megszüntetése iránt előterjesztett kérelem elutasítása miatt - a másodfokú bíróság az eljárás során ismét határoz, ezzel az előzetes fogva tartás indokoltságát lényegében felülvizsgálja. Ezt követően innen számítandó a másodfokú felülvizsgálatok határideje. Ez az időpont pedig a Legfelsőbb Bíróság határozatának kelte, 2003. február 10. napja".

Ez az érvelés téves és nem felel meg a jelenleg hatályos eljárási törvény rendelkezéseinek.

A Be. 132. § (1) bekezdése értelmében, ha a vádirat benyújtása után elrendelt vagy fenntartott előzetes letartóztatás tartama

a) a hat hónapot meghaladja, és az elsőfokú bíróság még nem hozott ügydöntő határozatot, az elsőfokú bíróság,

b) az egy évet meghaladja, a másodfokú bíróság az előzetes letartóztatás indokoltságát felülvizsgálja.

A Be. 132. § (2) bekezdés szerint: a vádirat benyújtása után elrendelt vagy fenntartott előzetes letartóztatás indokoltságát az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott határidőt követően a másodfokú bíróság legalább hat havonta felülvizsgálja.

Az idézett törvényhely alapján a másodfokú bíróság az előzetes letartóztatás indokoltságának felülvizsgálatát akkor végzi el, ha a vádirat benyújtása után elrendelt vagy fenntartott előzetes letartóztatás tartama az egy évet meghaladja, ezt a határidőt követően pedig legalább hat havonta. A törvény szövegéből egyértelműen következik, hogy az egyéves határidőt az előzetes letartóztatást elrendelő vagy fenntartó elsőfokú végzés meghozatalától és nem annak jogerőre emelkedésétől kell számítani. A határidő-számítással kapcsolatban a jelenleg hatályos eljárási törvény kivételt nem tesz. A "kialakult bírói gyakorlat" a korábbi Be. 380. § (3) bekezdésében írt kifejezett törvényi rendelkezésen alapult, ezt azonban a jelenlegi eljárási törvény nem tartotta fenn. Az előzetes letartóztatás megszüntetése iránti indítvány elbírálásáról pedig a Be. 133. §-a külön rendelkezik.

Jelen esetben tehát a másodfokú bíróságnak nem az előzetes letartóztatás megszüntetése iránti kérelmet elutasító végzést helybenhagyó legfelsőbb bírósági határozat keltétől (2003. február 10.) számított, hathónapos felülvizsgálatot, hanem a Be. 132. § (1) bekezdés b) pontja alapján esedékes egyéves felülvizsgálatot kellett volna elvégeznie. Az ezt követően esedékes hat havonkénti felülvizsgálatra irányadó a Be. 132. § (2) bekezdése.

Ezért a Legfelsőbb Bíróság az ítélőtábla végzése indokolásának 3. oldal második és harmadik bekezdését mellőzte.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a ítélőtábla érdemben törvényes döntését az indokolás helyesbítése mellett a Be. 371. § (1) bekezdése értelmében helybenhagyta. (Legf. Bír. Bf. II. 2227/2003. sz.)