Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2006.1445 I. A közalkalmazott a rendkívüli lemondására alapított anyagi igényeit a 30 napos keresetindítási határidőn belül érvényesítheti [Mt. 202. § (1) bek. c) pont; Kjt. 86. §].

II. A közalkalmazott rendkívüli lemondásakor a munkáltatót nem terheli a jogorvoslatról szóló tájékoztatás kötelezettsége [Kjt. 3. §; Mt. 6. § (3) bek.].

A felperes keresetében a rendkívüli lemondása jogszerűségének megállapítását, és az alperesnek héthavi felmentési időre járó átlagilletmény és tizenhat havi végkielégítés megfizetésére kötelezését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította a felperes rendkívüli lemondása jogszerűségét, és a kereset szerint marasztalta az alperest.

Az ítéleti tényállás szerint az általános iskolai tanítói munkakörben dolgozó felperes amiatt élt rendkívüli lemondással, mert az alperes egyoldalú intézkedésével napközis nevelői munkakörbe helyezte.

A munkaügyi bíróság a rendkívüli lemondást megalapozottnak minősítette. Az alperesnek a kereset elkésettségére vonatkozó kifogása tekintetében úgy foglalt állást, hogy a perbeli jognyilatkozatra az Mt. 202. §-ában szabályozott 30 napos keresetindítási határidő nem volt alkalmazható. Ennek alátámasztására a Legfelsőbb Bíróság egyik eseti döntésére hivatkozott.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság egyetértett azzal, hogy a rendkívüli lemondás indoka valós volt, és a munkáltató kötelezettségszegése a jognyilatkozatot megalapozta. A keresetindítási határidőt illetően kifejtette, hogy nem volt olyan munkáltatói intézkedés, amely 30 napos keresetindítási határidő megtartását indokolta volna.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése, és a keresetet elutasító határozat hozatala iránt az alperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Elsődlegesen a Pp. 157. § a) pontja megsértésére hivatkozott a kereset elkésettsége miatt, mert az Mt. 202. §-a a keresetindításra 30 napos határidőt ír elő, ezt a felperes elmulasztotta. Másodlagos érvelése szerint a jogerős ítélet a Kjt. 21. és 29. §-aiba ütközött, mivel a tantárgyfelosztás még nem volt végleges, az alperes a kinevezést írásban nem módosította, a kötelezettségszegés így nem valósult meg. A felülvizsgálati kérelem a Pp. 206. § (1) bekezdése megsértését is megjelölte.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Megalapozatlannak minősítette az alperes felülvizsgálati érvelését. A keresetindítási határidővel összefüggésben vitatta az alperes álláspontját, mivel a keresetében a rendkívüli lemondáshoz kapcsolódó anyagi igényeket három éven belül jogszerűen érvényesíthette.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

A perben nem volt vitatott, hogy az alperes nem fogadta el jogszerűnek a felperes rendkívüli lemondását, ezért a kereset a rendkívüli lemondás jogszerűsége megállapítására, és ennek alapján az anyagi jogkövetkezmények alkalmazására irányult.

A közalkalmazottak tekintetében is alkalmazandó Mt. 202. §-ában szabályozott esetekben a keresetet nem az általános elévülési időn belül, hanem a jognyilatkozat közlésétől számított 30 napon belül lehet előterjeszteni. A 2003. augusztus 28-án közölt rendkívüli lemondás tekintetében az Mt. 202. § (1) bekezdés c) pontja alkalmazandó, mivel a Kjt.-ben szabályozott rendkívüli lemondás a munkavállalói rendkívüli felmondásnak megfelelő, azzal azonos feltételek között gyakorolható, a jogviszonyt megszüntető jognyilatkozat. Az Mt. 202. §-a továbbá a 30 napos keresetindítási határidőt nem szűkíti le csupán a munkáltatói jognyilatkozatokra.

A felperes a 2003. augusztus 28-ai rendkívüli lemondásával kapcsolatban 2003. december 5-én terjesztette elő a keresetét, és az Mt. 202. § (2) bekezdés szerinti igazolással nem élt, következésképpen a kereset elkésett. Ezért az alperes felülvizsgálati érvelése helytálló, a jogerős ítélet az Mt. 202. § (1) bekezdés c) pontjába ütközött, a keresetet a Pp. 130. § (1) bekezdés h) pontjára figyelemmel idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítani, illetve a Pp. 157. § a) pontja alapján a pert meg kellett volna szüntetni. A keresetindítási határidő elmulasztását nem érinti az a körülmény, hogy a rendkívüli lemondás benyújtását követően a felek között még folyt egyeztetés, továbbá az alperesnek nem állt fenn jogszabályi kötelezettsége - minthogy nem saját jognyilatkozatáról volt szó - jogorvoslati kioktatásra. Az elsőfokú bíróság által kifejtett ezzel ellentétes érvelés a hivatkozott eseti döntésben szereplő eltérő tényállásra tekintettel (mivel az adott ügyben a munkáltató jogszerűnek minősítette a rendkívüli lemondást) jelen perben nem volt alkalmazható.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp.-nek az ügyben irányadó 275. § (4) bekezdése alapján a jogerős ítéletet - a munkaügyi bíróság ítéletére is kiterjedően - hatályon kívül helyezte, és a Pp. 275/B. §-a alapján alkalmazandó Pp. 157. § a) pontja alapján, figyelemmel a 130. § (1) bekezdés b) pontjára, a pert megszüntette, a rendkívüli lemondás érdemi elbírálásával összefüggő első- és másodfokú ítéleti indokolást mellőzte.

(Legf. Bír. Mfv. I. 10.650/2005. sz.)