Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kf.27375/2008/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FELÜGYELETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 130. §, 253. §, 327. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 15. §, 69. §, 2005. évi CXIII. törvény 23. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 14/2002. (VIII. 1.) IM rendelet (BÜSZ) 1. §] Bírók: Huszárné dr. Oláh Éva, Losonczy Erzsébet, Rothermel Erika

Fővárosi Ítélőtábla

4.Kf.27.375/2008/6. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a dr.Fóris Ferenc ügyvéd .................................. által képviselt .................................. felperesnek a dr.Orosz V. Sándor ügyvéd .................................. által képviselt Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (1013 Budapest, Krisztina krt. 39.) alperes ellen pénzügyi felügyeleti eljárásban hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2008. március hó 25. napján kelt 2.K.33.370/2007/10. számú ítélete ellen a felperes által 11. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán a 2008. szeptember hó 10. napján tartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 40.000 (azaz negyvenezer) forint másodfokú perköltséget, valamint az államnak - az adóhatóság külön felhívására - 24.000 (azaz huszonnégyezer) forint fellebbezési illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes 2007. február 9-én a pénzügyi szervezetek állami felügyeletéről szóló 1999. CXXIV. tv. (a továbbiakban: Psztv.) 11/R.§-ának (1) bekezdésére hivatkozással vizsgálat lefolytatását kérte a ................k - jogutódja az ........................... - (a továbbiakban: Bank) érintett szerveinél és az irattározással megbízott külső cégnél. Az alperes a 2007. március 20-án felvett jegyzőkönyvben rögzítette, hogy a felperes panaszbejelentésének kivizsgálására irányuló eljárásban a felperest tanúként hallgatják meg, valamint azt, hogy tájékoztatást nyújtottak az ügyfelet a közigazgatási eljárásban megillető jogokról és kötelezettségekről. Az eljárást követően az alperes az I-PJ-73/2007. számú határozatában intézkedés alkalmazása nélkül megszüntette a Bank és három magánszeméllyel szembeni eljárást. A határozatot megküldték a felperesnek.

A felperes keresetében érdemi indokokra hivatkozva kérte az alperesi határozat bírósági felülvizsgálatát. Az alperes kereshetőségi jogot vitató ellenkérelme kapcsán kifejtette, hogy a Psztv. 11/D.§-a alapján ügyfélnek minősül. Perindítási jogát az is igazolja, hogy az alperes megküldte részére a határozatot.

A felperes kereshetőségi joga a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. tv. (a továbbiakban: Pp.) 327.§-ának b/ pontja szerinti jogos érdek alapján is megállapítható, mert az alperesi határozat közvetlenül érinti a banktitkát. Hivatkozott a 2003. évi 991. számú EBH-ra, mert álláspontja szerint az abban kifejtettek - miszerint a tervezőnek az építésügyi hatóság határozatával szemben kereshetőségi joga van - analógiaként alkalmazandók.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta a felperes kereshetőségi jogát, mivel a felperes bejelentését un. fogyasztói bejelentésként bírálta el a Psztv. 11/R. §-ának megfelelően.

Az elsőfokú bíróság az alperes által beterjesztett közigazgatási iratok egy részét zártan kezelte, abba nem engedett a felperesnek betekintést.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét, kereshetőségi jogának hiányában, elutasította.

Indokolásában leszögezte, hogy a közigazgatási perben a felperes kereshetőségi joga akkor áll fenn, amennyiben a felülvizsgálandó közigazgatási döntés alkalmas arra, hogy a felperes valamely anyagi jogszabályban meghatározott jogát érdemben alakítsa.

Megállapította, hogy a felperes a közigazgatási eljárásnak nem volt ügyfele, tanúként hallgatták meg, és mivel a fogyasztói bejelentés nem kérelem a 11/D.§ alkalmazásában, a bejelentő nem ügyfél a hatósági eljárásban. A felperes perindítási joga a Pp. 327.§-ának (1) bekezdés a/ pontja alapján nem ismerhető el, és emiatt kereshetőségi joga sincsen.

A felperes kereshetőségi joga a Pp. 327.§ (1) bekezdés b/ ponttal összefüggésben sem áll meg. A felperes személyes banktitka, illetőleg, hogy erre irányult az alperes által hivatalból folytatott ellenőrzés, nem alapozza meg a kereshetőség megvalósulásához szükséges anyagi jogi kapcsolatot. A felperesnek azt kellett volna bizonyítania, hogy 1./ az alperes döntésének vitatása nélkül individuális joga-, jogi érdeke közvetlenül sérül, és egyben azt is, hogy 2./ a kereseti kérelmének teljesítése e jog, jogos érdek sérelmét megszűnteti, avagy 3./ a kereseti kérelem teljesítése hiányában az elvárt kedvező joghatás nem, vagy csak eshetőlegesen (véletlen folytán) állhat be. Az alperesi határozat közvetlenül nem képes ezen anyagi jogi joghatást kifejteni a felperesre. Nem bizonyított, hogy az érintettek, a Bank és egyes magánszemélyek, szankcionálása milyen közvetlen kihatással lenne a felperesre. Nem kereshetőséget megalapozó indok az, hogy ezáltal a felperes más jogi fórumokon bizonyítékokat szolgáltathasson.

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában kitért az iratok zártan való kezelésére is. A Psztv. 11/H. és 11/J. §-aira figyelemmel megállapította, hogy az alperes által folytatott közigazgatási eljárások iratanyagában az ügyfélnek nem minősülő személyek nem tekinthetnek be, mivel a jogalkotó eleve kizárta annak lehetőségét, hogy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. tv. (a továbbiakban: Ket.) 69.§-ában egyébként elismert jogintézményt alkalmazhassák. Hivatkozott a bírósági ügyvitel szabályairól szóló 14/2002. (VIII. 1.) IM rendelet (a továbbiakban: Büsz.) 1.§-ának (2) bekezdésére is.

A felperes fellebbezésében az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, a kereseti kérelem érdemi elbírálását kérte. Álláspontja szerint kereshetőségi joga mind a Pp. 327.§ (1) bekezdés a/ pontja, mind annak b/ pontja alapján fennáll.

A felperes a Psztv. 11/D.§ utolsó fordulata szerinti ügyfél volt, ugyanis kérelmének benyújtásával közigazgatási eljárás lefolytatását kezdeményezte: nem a Psztv. 11/R.§-a szerinti fogyasztói bejelentést tett. Az elsőfokú bíróság nem indokolta, miért tekinti a felperes kérelmét fogyasztói bejelentésnek. Az elsőfokú bíróság az iratokkal ellentétesen állapította meg, hogy az alperes a felperest az ellenőrzés során nem tekintette ügyfélnek, hiszen az alperes kifejezett felhívására újabb és újabb iratokat csatolt. Ügyféli minőségére utal a határozat tértivevényes levélben történő megküldése is, de legfőbbképp az a tény, hogy a kihallgatásáról 2007. március 20-án felvett jegyzőkönyvben az ügyfelek számára adott tájékoztatását rögzítették.

Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a Pp. 327.§ (1) bekezdés b/ pontját is tévesen értelmezte, mivel mind a bank-, mind az üzleti titoksértés, mind a cenzúra könyv eltűnése körében a felperest megilleti banktitkának és üzleti titkának sérthetetlensége. Ezen túlmenően jogos érdeke fűződik ahhoz, hogy rendelkezésre álljon a nyilvántartás (iktató/cenzúra könyv) melyből megállapítható, hogy egyáltalán iktatták-e hitelkérelmét vagy sem. Felperest megillető jog továbbá az adatbiztonság követelménye. Nem vitatható, hogy ezen jogait (jogos érdekeit) közvetlenül érintette az alperesi határozat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!