Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2004.146 HÁZASTÁRSI KÖZÖS VAGYONHOZ TARTOZÓ KFT. - ÜZLETRÉSZ - ÜZLETRÉSZ ELSZÁMOLÁSÁNAK SZEMPONTJAI HÁZASTÁRSI KÖZÖS VAGYON MEGOSZTÁSÁNÁL

A korlátolt felelősségű társaságban való üzletrész a házastársak belső viszonyában a házastársi közös vagyonhoz tartozik. A társasággal szembeni külső viszonyban azonban a kft. tag házastárs gyakorolhatja a tagsági jogokat, és rendelkezhet érvényesen - a másik házastárs hozzájárulása nélkül - az üzletrész átruházásáról (Gt. 133-140. §; Csjt. 27-31. §).

A házastársi közös vagyon megosztása során az üzletrész elszámolásának szempontjai.

A felperes és az I. rendű alperes házastársakként 1993. augusztus 16. napján alapították a B. Kft.-t, amelynek azonos mértékű üzletrésszel voltak a tagjai. Az életközösséget 2000 áprilisában szakították meg, a házasság felbontása és a házastársi közös vagyon megosztása iránt per van köztük folyamatban. Az I. rendű alperes a 2003. március 18. napján kelt szerződéssel üzletrészét 20 millió Ft vételárért eladta a II. rendű alperesnek. A szerződést az elővásárlási jog gyakorlására történő felhívással 2003. március 24-én megküldte a felperesnek, aki azonban e jogával nem élt.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperesek között létrejött üzletrész átruházási szerződés érvénytelen, mert az a Csjt. 30. § (1) bekezdésébe ütközik.

Az alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Arra hivatkoztak, hogy a szerződés nem jogszabálysértő, a felperes annak megkötéséről értesült, elővásárlási jogával pedig nem élt. Álláspontjuk szerint az üzletrész klasszikus értelemben nem is része a házastársi közös vagyonnak.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az alperesek között 2003. március 18. napján a B. Kft. üzletrészeinek 50%-ára megkötött adásvételi szerződés érvénytelen. Ítéletének indokolásában rámutatott arra, hogy a Csjt. 30. § (1) bekezdése szerint a vagyonközösség fennállása alatt, továbbá a házassági életközösség megszűnésétől a közös vagyon megosztásáig terjedő időben csak a házastársak közös egyetértésével lehet a vagyonközösséghez tartozó tárgyakat elidegeníteni. A (2) bekezdés értelmében bármelyik házastársnak a vagyonközösség fennállása alatt kötött, az előbbi rendelkezés alá tartozó visszterhes ügyletét a másik házastárs hozzájárulásával kötött ügyletnek kell tekinteni, kivéve, ha az ügyletkötő harmadik személy tudott, vagy a körülményekből tudnia kellett arról, hogy a másik házastárs az ügylethez nem járult hozzá. A II. rendű alperesnek tudnia kellett az életközösség megszakadásáról és arról is, hogy a felperes az ügyletkötéshez nem járult hozzá, lévén, hogy az elővásárlási jogával sem élt. Leszögezte, hogy a közös ingó vagyontárgyakra vonatkozó rendelkezés a másik házastárs hozzájárulása nélkül mindenképpen érvénytelen, a közös tulajdon tárgyai tekintetében az életközösség megszakadása után az egyik házastárs a másik hozzájárulása nélkül nem rendelkezhet. Ezért álláspontja szerint az alperesek között létrejött szerződés, mint jogszabályba ütköző, a Ptk. 200. § (2) bekezdése értelmében semmis.

Az ítélet ellen mindkét alperes fellebbezéssel élt, amelyben annak megváltoztatását és a kereset elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint a gazdasági társaság üzletrészének értékesítése esetén a Csjt. 30. § (1) bekezdése nem alkalmazható. A házastársaknak a társaságba bevitt vagyonán osztatlan közös tulajdonuk áll fenn, a tulajdoni igény azonban csak a házastársak egymás közötti jogviszonyában érvényesülhet. Ez azt jelenti, hogy a nem tag házastárs nem kérheti, hogy az üzletrész családjogi értelemben vett, házastársi közös tulajdona okán a kft. tulajdonos tagja legyen. Arra sincs lehetőség, hogy a házastársi közös vagyon megosztása során a bíróság az egyik házastárs üzletrészét a másik tulajdonába adja és ezzel a tagsági viszonyát megszüntesse. Hangsúlyozták, hogy az üzletrész értéke az, ami a házastársi közös vagyon megosztása során elszámolásra kerülhet, ez azonban a társasági tagsági viszonyt nem érinti. Az üzletrész értékesítése olyan házastársi vagyonközösségen kívüli jogviszony, amelyre a Csjt. rendelkezései nem vonatkoznak, adásvételi szerződésük és az értékesítés során követett eljárásuk pedig mindenben megfelelt a Gt. előírásainak.

A fellebbezés alapos.

A korlátolt felelősségű társaságban való részesedés megtestesítője az üzletrész. Az üzletrész elvont fogalom, nem "dolog", hanem olyan tagsági és vagyoni jogokat megtestesítő vagyoni értékű (immateriális) jogosultság összesség, amely a jog hasznosítása és a rendelkezés (átruházás) során "dolog" módjára viselkedik. A Gt. több rendelkezésében ilyen felfogásban alkalmazza a törvényi fikciót (pl. elővásárlási jog).

A házastársak által a korlátolt felelősségű társaság rendelkezésére bocsátott - a házastársi közös vagyonhoz tartozó - vagyoni (pénzbeli vagy nem pénzbeli) hozzájárulás nem a házastársak családjogi, és nem is a társasági tagok polgári jogi közös, hanem a korlátolt felelősségű társaság, mint - a Ptk. 28. § (2) és (3) bekezdése és 52. § (1) és (2) bekezdése szerinti - önálló jogalanynak minősülő jogi személy kizárólagos tulajdona. A házastársi közös vagyon tárgyát, a házastársak családjogi értelemben vett közös tulajdonát nem a "bevitt vagyontárgy", hanem a tag házastárs kft. üzletrésze képezi (függetlenül attól, hogy adott esetben csak az egyik vagy mindkét házastárs tag). A családjogi alapon fennálló "tulajdoni váromány" azonban csak a házastársak belső viszonyára tartozik. Társasági jogi értelemben ("külső viszony") az üzletrész "tulajdonosa" (jogosultja) a kft.-vel szemben kizárólag a társaság tagja, ő gyakorolhatja a tagsági jogokat (szavazás, osztalékhoz való jogosultság stb.), és kizárólag ő rendelkezhet az üzletrész átruházásáról is. A társasági üzletrész Csjt. szerinti, belső viszonyban érvényesülő vagyonközösséghez történő tartozása semmilyen módon és mértékben nem korlátozza a Gt.-n alapuló (tagsági) jogokat, vagyis a kft. tag házastárs üzletrészét a Csjt. 31. §-ában írtaktól függetlenül átruházhatja, ennek korlátja csak a Gt. 134. §-ában írt elővásárlási jog.

A házastárs az üzletrész közös tulajdonosaként a társaság felé (külső viszony) csak a Gt. 133. § (3) bekezdése esetében jelenhet meg, és a közös tulajdonú üzletrésszel kapcsolatos jogaikat a házastársak a Gt. szerint gyakorolhatják (Legfelsőbb Bíróság 209. számú elvi határozat Hivatalos gyűjtemény 2000/1. szám, Bírósági Határozatok 1999/12/553. számú eseti döntés).

A Csjt. 27-31. §-ai tehát a házastársak egymás közötti, belső családjogi, házassági vagyonjogi viszonyaira vonatkoznak, a házastársak és a társaság közötti, külső vagyoni (magánjogi) viszonyaira a Gt. rendelkezései az irányadóak. A házastársak és a társaság közötti külső jogviszonyokban a Csjt. 30. § (1) bekezdésében előírt rendelkezési jog megsértése (a másik házastárs hozzájárulása nélküli rendelkezés) nem ad alapot a szerződés érvénytelenségének megállapítására. Az alperesek között létrejött üzletrész átruházási szerződés az ún. külső jogviszonyban mindenben megfelelt az ezen szerződésre irányadó Gt. szabályainak, ezért a felperes érvénytelenség megállapítására irányuló keresete alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!