Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2023.1.9 Minden esetben az adott körülmények alapján lehet állást foglalni abban a kérdésben, hogy megállapítható-e a család integritásának megsértése és azzal kapcsolatban olyan hátrány bekövetkezése, amely nem vagyoni kártérítést alapozhat meg. Ha a házastárs egyeneságbeli rokonának halála a szoros, az apa-gyermek kapcsolat szintjét elérő családi kötelék felbomlását jelenti, akkor a teljes családban éléshez való jog sérelme miatt e hozzátartozó is jogosult lehet a nem vagyoni kártérítésre [1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 75. § (1) bek., 76. §, 355. § (1) és (4) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] B. S., az I. rendű felperes apósa, a II. rendű felperes édesapja és a III. rendű felperes házastársa volt. Kórelőzményében - egyebek mellett - idült obstruktív tüdőbetegség, ischaemiás szívbetegség, csökkent bal kamra funkció, aorta és kéthegyű műbillentyű, valamint Parkinson-kór szerepelt. 2008. november 25-én vették fel az alperes urológiai osztályára, ahol a húgycsövön keresztüli hólyagtumor eltávolítást végeztek. 2008. december 15-én - pár napja tartó erős fulladás miatt - az alperes sürgősségi betegellátó osztályán jelentkezett, és az újabb kórházi felvételét követően, 2008. december 17-én az Országos Kardiológiai Intézetbe helyezték át, ahol az elvégzett szívultrahang-vizsgálat műbillentyű elzáródást igazolt. Az azonnal megkezdett vérrögoldó kezelés ellenére azonban klinikai állapotromlás lépett fel, és a felperesek hozzátartozója - vérmérgezéses shock tünetei között - 2008. december 20-án elhunyt.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[2] A felperesek keresetükben a hozzátartozójuk elvesztése miatti vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítésére kérték kötelezni az alperest. Az I. rendű felperes nem vagyoni kártérítésként 1 000 000 forint, a II. rendű felperes 3 000 000 forint és ezen összegek késedelmi kamatai megfizetésére tartott igényt.

[3] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az első- és a másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság ítéletével az alperest - egyebek mellett - az I. rendű felperes javára 1 000 000 forint, a II. rendű felperes részére 2 500 000 forint nem vagyoni kártérítés és ezen összegek 2008. december 21-től járó késedelmi kamatai megfizetésére kötelezte.

[5] Az alperes kártérítési felelősségét arra tekintettel állapította meg, hogy a felperesek hozzátartozója részére a 2008. novemberi műtétjét követően, az otthonába bocsátásakor nem megfelelő tájékoztatást adott a véralvadásgátló injekció használata tekintetében; a 2008. december 15. és 2008. december 17. közötti kórházi ellátás során nem a panaszoknak, az adott egészségi állapotnak megfelelő vizsgálatokat végezte el, amelynek eredményeképpen nem megfelelő diagnózist állított fel, illetve a megfelelő diagnózis felállítása elkésetten történt, amely a felperesek hozzátartozójának halálához vezetett.

[6] A nem vagyoni kártérítési igények elbírálásakor abból indult ki, hogy a felpereseknek a hozzátartozójukkal szoros családi kapcsolata állt fenn, és elvesztésével sérült a családhoz való joguk. Értékelte, hogy mindhárman nehezen élték meg a hozzátartozójuk rövid idő alatt, csupán néhány nap lefolyása alatt történt elvesztését. Az I. rendű felperes esetében figyelembe vette, hogy évtizedek óta ismerte az apósát, közöttük apa-fiú kapcsolat, igen szoros családi viszony alakult ki. A II. rendű felperesnél pedig az ugyancsak szoros szülő-gyermek viszonyra volt tekintettel.

[7] Mindezek alapján, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 75. § (1) bekezdésére, 76. §-ára, valamint a 355. § (1) és (4) bekezdésére hivatkozással állapította meg a nem vagyoni kártérítések összegét. A II. rendű felperes keresetének ezt meghaladó részében való elutasítását azzal indokolta, hogy nem alakult ki nála komplikált gyászreakció, és az édesapja elvesztését már jelentős részben feldolgozta.

[8] Az alperes és beavatkozója fellebbezései, valamint a II. és a III. rendű felperes csatlakozó fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és a marasztalás tőkeösszegét - egyebek mellett - az I. rendű felperes esetében 500 000 forintra, a II. rendű felperes esetében 1 500 000 forintra leszállította.

[9] Nem értett egyet az alperesnek azzal a fellebbezési hivatkozásával, hogy az I. rendű felperes nem tartozik bele a nem vagyoni kártérítésre jogosult hozzátartozók körébe. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy az egységes családban élés személyhez fűződő joga egy adott család valamennyi tagját megilleti, és mindig a tényállástól függően, az eset összes körülményeinek mérlegelése alapján dönthető el a hozzátartozók nem vagyoni kártérítésre való jogosultsága. Ehhez képest az I. rendű felperesnél azt a perben bizonyított tényt tartotta lényegesnek, hogy az apósával ugyanolyan szoros, szeretetteljes családi kapcsolatban állt, mint a gyermeke, a II. rendű felperes vagy a házastársa, a III. rendű felperes. Éppen ezért azt állapította meg, hogy az I. rendű felperes is jogosult volt a nem vagyoni kártérítésre.

[10] Kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság helyesen vette számba mindazokat a nem vagyoni hátrányokat, amelyek a felpereseket a hozzátartozójuk halálával összefüggésben érték, de azokat nem a súlyuknak megfelelően értékelte, és a mérlegelés során nem volt figyelemmel a káreseménykori ár- és értékviszonyokra, valamint a hasonló jellegű ügyekben megítélt nem vagyoni kártérítések összegére. A felperesek javára megítélt nem vagyoni kártérítések összegének egymáshoz viszonyított arányát ugyan helyesnek minősítette, de azokat eltúlzottnak találta. Ennek megfelelően rendelkezett a leszállításukról.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelmek

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!