54/1997. (X. 31.) AB határozat
mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítására irányuló indítvány tárgyában
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
Az Alkotmánybíróság mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítására irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő
határozatot:
Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Abaújlak község önkormányzati képviselő-testülete mulasztásban megnyilvánuló alkotmánysértést idézett elő azzal, hogy a község Szanticska elnevezésű külterületi lakott helyén - a lakóhelyi közösség kezdeményezését elutasítva - nem hozott létre településrészi önkormányzatot.
Az Alkotmánybíróság felhívja Abaújlak község képviselő-testületét, hogy 1997. december 31-ig a 6/1995. (VIII. 14.) sz. rendeletével kiadott szervezeti és működési szabályzatának módosításával rendelkezzék Szanticska településrészi önkormányzatának létrehozásáról, és állapítsa meg annak hatáskörét.
Az Alkotmánybíróság e határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.
INDOKOLÁS
1. Szanticska település községegyesítés révén vált Abaújlak közigazgatási területének részévé. A két település - a közöttük lévő több kilométeres távolság miatt - a határait megtartotta, egybeépülésükre belátható időn belül lehetőség nincs, Szanticska jelenleg Abaújszántó külterületi lakott helye.
1992-1995. év között Szanticskán részönkormányzat működött, de azt az 1994. évi helyi önkormányzati képviselő-választásokat követően megalakult új képviselő-testület megszüntette.
1996. július 10-én kelt beadványában 17 szanticskai ingatlantulajdonos településrészi önkormányzat "biztosítását" kérte a községi képviselő-testülettől. A testület a kérelmet elutasította. A polgármester által adott indokolás szerint az önkormányzati törvény a képviselő-testületet "nem kötelezi részönkormányzat létrehozására, csak a lehetőséget teremti meg megalakítására".
A megyei közigazgatási hivatal - a községi képviselő-testület ülésén is és írásban is - kinyilvánította, hogy a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 55. §-ának b) pontja alapján a testület "a településrész közösségének kezdeményezésére nem tagadhatja meg a kizárólag a településrészt érintő hatáskör átruházását a külterületi lakott helytől", ezért "mindenképpen létre kell hozni a részönkormányzatot". Miután a testület a törvénysértés megszüntetésére határidő kitűzésével tett közigazgatási hivatali felhívást is elutasította, a hivatalvezető indítvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz, kérve: "állapítsa meg, hogy Abaújlak képviselő-testülete mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességet követett el, mivel az Ötv. 55. § a), illetve b) pontja alapján Szervezeti és Működési Szabályzatában nem hozta létre a szanticskai részönkormányzatot." Indítványozta továbbá, hogy a "mulasztást elkövető jogalkotó szervet hívja fel feladatának haladéktalan teljesítésére".
2. Az indítvány megalapozott.
2.1. Az Ötv. 28. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés általános érvénnyel azt mondja ki, hogy: "A képviselő-testület - szervezeti és működési szabályzatában - településrészi önkormányzatot hozhat létre települési képviselőkből, más választópolgárokból." Ez a szabály minden települési önkormányzati képviselő-testületet felhatalmaz arra, hogy elkülönült vagy sajátos érdekű településrészeire - a körülmények mérlegelése alapján, belátása szerint, általa meghatározott hatáskörrel - részönkormányzatot hozzon vagy ne hozzon létre.
2.2. Abaújszántó és Szanticska esetében azonban nem ez az általános szabály az irányadó.
Az Ötv. 55. §-a - meghatározott esetekben - az általánostól eltérő rendelkezésével korlátozza a települési képviselő-testület döntési szabadságát. A testület ugyanis: "Nem tagadhatja meg a kizárólag a településrészt érintő hatáskör átruházását
a) egyesítéssel létrejött településrésztől,
b) külterületi lakott helytől,
c) az olyan üdülőterülettől, amelynek népessége eléri a település állandó lakosságának egynegyedét."
Szanticska vonatkozásában e jogszabályi rendelkezésnek mind az a), mind pedig a b) pontjában foglalt előírást kötelező jelleggel érvényesíteni kell. Mivel pedig az Ötv. 9. § (3) bekezdése és a 28. § (2) bekezdése szerint az 55. § alapján kezdeményezésre meg nem tagadható hatáskör-átruházás csak részönkormányzat létesítésével valósulhat meg, Abaújszántó helyi képviselő-testülete nem térhet ki a kedvező döntés alkotmányos kényszere alól; s ezt az Ötv. 28. § (1) bekezdése alapján a szervezeti és működési szabályzatában rögzítenie kell. Döntésében a testület az Ötv. 55. §-a alapján csupán azt mérlegelheti, melyek azok az önkormányzati jogok és anyagi eszközök, amelyek a "kizárólag a településrészt érintő ügyekben" megadhatók.
2.3. Abaújszántó önkormányzati képviselő-testülete az Ötv. 55. §-ának különös rendelkezése teljesítését elmulasztotta, - sőt a településrész lakóhelyi közösségének jogszerű kezdeményezését elutasította - ezzel alkotmányellenességet idézett elő. Az Ötv. 55. §-a szerinti jogalkotási feladatát megszegve, sértette ugyanis az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésének azt az előírását, mely szerint az önkormányzat rendelete - adott esetben a 6/1995. (VIII. 14.) sz. községi rendelet - nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal.
3. Az Alkotmánybíróság az indítványnak helyt adó határozatát az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 49. § (1) bekezdése alapján hozta meg. A 49. § (2) bekezdése pedig kimondja, hogy: "A mulasztást elkövető szerv a megjelölt határidőn belül köteles jogalkotói feladatának eleget tenni."
Dr. Ádám Antal s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Holló András s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Kilényi Géza s. k.,
előadó alkotmánybíró
Alkotmánybírósági ügyszám: 702/H/1997.