Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

54/1997. (X. 31.) AB határozat

mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítására irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítására irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Abaújlak község önkormányzati képviselő-testülete mulasztásban megnyilvánuló alkotmánysértést idézett elő azzal, hogy a község Szanticska elnevezésű külterületi lakott helyén - a lakóhelyi közösség kezdeményezését elutasítva - nem hozott létre településrészi önkormányzatot.

Az Alkotmánybíróság felhívja Abaújlak község képviselő-testületét, hogy 1997. december 31-ig a 6/1995. (VIII. 14.) sz. rendeletével kiadott szervezeti és működési szabályzatának módosításával rendelkezzék Szanticska településrészi önkormányzatának létrehozásáról, és állapítsa meg annak hatáskörét.

Az Alkotmánybíróság e határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

1. Szanticska település községegyesítés révén vált Abaújlak közigazgatási területének részévé. A két település - a közöttük lévő több kilométeres távolság miatt - a határait megtartotta, egybeépülésükre belátható időn belül lehetőség nincs, Szanticska jelenleg Abaújszántó külterületi lakott helye.

1992-1995. év között Szanticskán részönkormányzat működött, de azt az 1994. évi helyi önkormányzati képviselő-választásokat követően megalakult új képviselő-testület megszüntette.

1996. július 10-én kelt beadványában 17 szanticskai ingatlantulajdonos településrészi önkormányzat "biztosítását" kérte a községi képviselő-testülettől. A testület a kérelmet elutasította. A polgármester által adott indokolás szerint az önkormányzati törvény a képviselő-testületet "nem kötelezi részönkormányzat létrehozására, csak a lehetőséget teremti meg megalakítására".

A megyei közigazgatási hivatal - a községi képviselő-testület ülésén is és írásban is - kinyilvánította, hogy a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 55. §-ának b) pontja alapján a testület "a településrész közösségének kezdeményezésére nem tagadhatja meg a kizárólag a településrészt érintő hatáskör átruházását a külterületi lakott helytől", ezért "mindenképpen létre kell hozni a részönkormányzatot". Miután a testület a törvénysértés megszüntetésére határidő kitűzésével tett közigazgatási hivatali felhívást is elutasította, a hivatalvezető indítvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz, kérve: "állapítsa meg, hogy Abaújlak képviselő-testülete mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességet követett el, mivel az Ötv. 55. § a), illetve b) pontja alapján Szervezeti és Működési Szabályzatában nem hozta létre a szanticskai részönkormányzatot." Indítványozta továbbá, hogy a "mulasztást elkövető jogalkotó szervet hívja fel feladatának haladéktalan teljesítésére".

2. Az indítvány megalapozott.

2.1. Az Ötv. 28. § (1) bekezdésében foglalt rendelkezés általános érvénnyel azt mondja ki, hogy: "A képviselő-testület - szervezeti és működési szabályzatában - településrészi önkormányzatot hozhat létre települési képviselőkből, más választópolgárokból." Ez a szabály minden települési önkormányzati képviselő-testületet felhatalmaz arra, hogy elkülönült vagy sajátos érdekű településrészeire - a körülmények mérlegelése alapján, belátása szerint, általa meghatározott hatáskörrel - részönkormányzatot hozzon vagy ne hozzon létre.

2.2. Abaújszántó és Szanticska esetében azonban nem ez az általános szabály az irányadó.

Az Ötv. 55. §-a - meghatározott esetekben - az általánostól eltérő rendelkezésével korlátozza a települési képviselő-testület döntési szabadságát. A testület ugyanis: "Nem tagadhatja meg a kizárólag a településrészt érintő hatáskör átruházását

a) egyesítéssel létrejött településrésztől,

b) külterületi lakott helytől,

c) az olyan üdülőterülettől, amelynek népessége eléri a település állandó lakosságának egynegyedét."

Szanticska vonatkozásában e jogszabályi rendelkezésnek mind az a), mind pedig a b) pontjában foglalt előírást kötelező jelleggel érvényesíteni kell. Mivel pedig az Ötv. 9. § (3) bekezdése és a 28. § (2) bekezdése szerint az 55. § alapján kezdeményezésre meg nem tagadható hatáskör-átruházás csak részönkormányzat létesítésével valósulhat meg, Abaújszántó helyi képviselő-testülete nem térhet ki a kedvező döntés alkotmányos kényszere alól; s ezt az Ötv. 28. § (1) bekezdése alapján a szervezeti és működési szabályzatában rögzítenie kell. Döntésében a testület az Ötv. 55. §-a alapján csupán azt mérlegelheti, melyek azok az önkormányzati jogok és anyagi eszközök, amelyek a "kizárólag a településrészt érintő ügyekben" megadhatók.

2.3. Abaújszántó önkormányzati képviselő-testülete az Ötv. 55. §-ának különös rendelkezése teljesítését elmulasztotta, - sőt a településrész lakóhelyi közösségének jogszerű kezdeményezését elutasította - ezzel alkotmányellenességet idézett elő. Az Ötv. 55. §-a szerinti jogalkotási feladatát megszegve, sértette ugyanis az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésének azt az előírását, mely szerint az önkormányzat rendelete - adott esetben a 6/1995. (VIII. 14.) sz. községi rendelet - nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal.

3. Az Alkotmánybíróság az indítványnak helyt adó határozatát az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 49. § (1) bekezdése alapján hozta meg. A 49. § (2) bekezdése pedig kimondja, hogy: "A mulasztást elkövető szerv a megjelölt határidőn belül köteles jogalkotói feladatának eleget tenni."

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

előadó alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 702/H/1997.

Tartalomjegyzék