Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2006.167 A SZÖVETKEZET KÖZGYŰLÉSI HATÁROZATÁNAK FELÜLVIZSGÁLATA - KERESETVÁLTOZTATÁS A JOGVESZTŐ HATÁRIDŐ UTÁN - AZ ÉRDEKSÉRELEM ÉRTELMEZÉSE

I. Ha jogszabály jogvesztő keresetindítási határidőt állapít meg, e határidő leteltét követően keresetváltoztatásra (kiterjesztésre) nincs lehetőség.

II. A szövetkezet közgyűlési határozatának bírósági felülvizsgálata - az egyéb törvényi feltételek mellett - akkor lehetséges, ha a tagot közvetlen, egyéni érdeksérelem éri [Pp. 146. § (1) bek., Szvt. 13. § (1) és (2) bek.].

Az alperes lakásszövetkezet 17/2003. KGy. határozatával döntött a lakásszövetkezet tulajdonában lévő 7136/A/145. hrsz-ú, 53 m2-es lakásingatlannak a bentlakó, és az alperessel munkaviszonyban álló házfelügyelő részére való elidegenítéséről. A határozat - a közgyűlést megelőzően beszerzett igazságügyi szakértőtől származó forgalmi értékbecslés alapján - a lakás vételárát, egyösszegű fizetés esetén 3 018 400 Ft-ban, részletfizetés esetén 4 132 000 Ft-ban állapította meg, egyben felhatalmazta az alperes elnökét az adásvételi szerződés megkötésére.

A közgyűlés jegyzőkönyve szerint a közgyűlésen 144 lakásszövetkezeti tagból 70 tag volt jelen, a lakáseladásra vonatkozó határozat meghozatalánál 56 tag szavazott, 48 igennel, 4 nemmel és 4 tartózkodott. A határozat alapján az alperes a vevővel az adásvételi szerződést megkötötte, akinek a tulajdonjogát a földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte.

A felperesek keresetükben a lakásszövetkezet közgyűlése 17/2003. KGy. határozata felülvizsgálatát és hatályon kívül helyezését kérték.

Keresetükben először arra hivatkoztak, hogy a lakásszövetkezet részére az elidegenítés vagyonvesztést jelent, ugyanis a lakás valóságos forgalmi értéke legalább a szakértői értékbecslés által kimunkált 10 600 000 Ft, ezt a forgalmi értéket nem lehet csökkenteni a vevő általi lakottságra figyelemmel, számára olyan kedvezmény nem adható, mint az állami lakások értékesítése esetén. Állították, hogy a vételárból keletkező bevételt meghaladó adófizetési kötelezettsége keletkezik a lakásszövetkezetnek az ügyletből. Hivatkoztak arra, hogy a lakásszövetkezeti tagság érdekeit sérti az értékesítés azért is, mert a vevő házfelügyelő nyugdíjba vonulásával a soklakásos épület házfelügyelő nélkül marad.

Utóbb, az elsőfokú bíróság által megtartott tárgyaláson a felperesek keresetüket kiterjesztették és - immár elsődlegesen - alaki okokból állították a támadott közgyűlési határozat érvénytelenségét, állítva, hogy a határozat a szükséges szótöbbséges szavazat hiányában született. Rámutattak és okiratokkal kívánták igazolni, hogy a lakásszövetkezet tagnyilvántartása rendezetlen, nem vezetett. A szövetkezetekről szóló 1992. évi I. tv. (Szvt.) 43-44. §-ai szerint a tagfelvételről határozathozatal nem történt, a tagfelvételeket az igazgatóság nem jelentette be a közgyűlésnek. Álláspontjuk szerint a lakásszövetkezet tagjegyzéke eltér a 2003. június 6. napján megtartott közgyűlés jelenléti ívében foglalt tagok személyétől, így 35 olyan személy lehetett jelen a közgyűlésen, aki nem tagja a lakásszövetkezetnek. A támadott határozatot elfogadó 48 igen szavazatból 14 szavazatot - mint nem jogosulttól származót - vitattak. Ezért a megmaradó 34 igen szavazat nem volt alkalmas a többségi határozat meghozatalára a lakáseladással kapcsolatosan.

Az alperes ellenkérelmében a kereset teljes elutasítását és a felperesek perköltségben való marasztalását indítványozta. Állította, hogy az alperes szabályszerűen megtartott közgyűlésen szabályszerűen hozott határozatot. Úgy vélte, hogy a közgyűlés szabálytalan voltára a felperesi tagoknak a közgyűlésen kellett volna hivatkozniuk, avagy 30 napon belül cégtörvényességi kérelmet terjeszthettek volna elő. Az alperes vitatta, hogy a lakásszövetkezet érdekeit sértő, ár alatti lett volna a lakásértékesítés. Hivatkozott arra, hogy az illetékhivatal az illetékkiszabás alapjául elfogadta a megállapított 4 132 000 Ft-os vételárat, adófizetési kötelezettsége pedig az alperesnek az ügyletből nem keletkezett.

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott ítéletével a lakásszövetkezet 17/2003. KGy. határozatát hatályon kívül helyezte, kötelezte egyben az alperest 115 000 Ft perköltség megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság határozatának indokolásában megállapította, hogy a felperesek elsődlegesen fenntartott - alaki okokra, a közgyűlési határozathozatal szabálytalan voltára alapított - keresete alapos, ugyanis bizonyítottnak találta azt, hogy a határozat hozatalában olyan személyek is részt vettek, akik nem voltak a lakásszövetkezet tagjai, és így nem rendelkeztek szavazati joggal. Ezért utalással a lakásszövetkezeti alapszabály 15/a. pontjára az Szvt. 13. § (1) bekezdése alapján a hozott határozat jogsértő voltát állapította meg. Az elsőfokú bíróság az alperesi védekezéssel kapcsolatban rámutatott, hogy a közgyűlés jelenléti ívén több személy szerepelt, mint az aktuális taglétszám, így olyanok is részt vehettek a határozat meghozatalában, akik nem voltak tagok. Az alperes által a bizonyítási eljárás során benyújtott belépési nyilatkozatokat azért nem találta elégségesnek, mert nem találta igazoltnak, hogy a tagok belépését - az Szvt. 43. §-ának megfelelően - közölték volna a lakásszövetkezet közgyűlésével.

Az ítélet ellen az alperes terjesztett elő fellebbezést az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a kereset elutasítása; illetve az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára történő utasítása iránt.

Fellebbezésének indokolásában az alperes kifejtette, hogy a támadott határozatot hozó közgyűlés szabályos volt, így érvényes a 17/2003. KGy. határozat. A határozatot a közgyűlés szótöbbséggel hozta meg, a közgyűlésen pedig az alapszabály szerint nemcsak a lakástulajdonosok rendelkeznek szavazati joggal, mivel a tulajdonos és használati jog gyakorlására jogosult személyek tagfelvételi kérelme nem utasítható el. Azt nem tette vitássá, hogy az alperes tagnyilvántartása nem volt teljesen pontos a közgyűlés idején, de a közgyűlés határozatképességéhez azért nem férhet kétség, mert a támadott közgyűlési határozat megismételt közgyűlésen született. Az alperes a fellebbezésben megismételte a házfelügyelői lakás értékesítésével kapcsolatos, elsőfokú eljárásban kifejtett érdemi álláspontját, fenntartva azt, hogy az értékesítés és a támadott határozat a lakásszövetkezet gazdálkodását nem érintette hátrányosan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!