Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.6.263 I. A közveszéllyel fenyegetés bűncselekménye nem állapítható meg, ha a vádlottak bombának látszó, de robbanóanyagot nem tartalmazó tárgyat helyeznek el a közterületen;

ez a cselekmény csak a garázdaság szabálysértése megállapítására alkalmas, amely miatt a törvényben foglalt legsúlyosabb joghátrány alkalmazása indokol [Btk. 270/A. § (1) és (3) bek., Sztv. 93. § (1) bek., 13. §, 17/A. § c) pont, 18. § (1) bek.].

II. Ha az elsőfokú bíróság a vádlottakat a bűncselekmény miatt ellenük emelt vád alól felmentette, ugyanakkor azonban a vád tárgyává tett cselekményt szabálysértésként értékelte: a vádlottakat az eljárás során felmerült bűnügyi költség megfizetésére kell kötelezni, kivéve azt az összeget, amely szükségtelenül merült fel [Be. 217. § (1), (2) és (4) bek., 218. § (1) bek.].

A városi bíróság mint fiatalkorúak bírósága az I-III. r. vádlottakat a közveszéllyel fenyegetés bűntette [Btk. 270/A. § (1) és (3) bek.] miatt ellenük emelt vád alól felmentette; ugyanakkor az I-III. r. vádlottakat a garázdaság szabálysértése miatt fejenként 5.000 forint pénzbírsággal sújtotta.

A megállapított tényállás lényege a következő.

Az 1996. év elején az I. r. és a II. r. vádlott az úton szánkóztak olyan módon, hogy a szánkót gépkocsival húzták. Ekkor találkoztak az újságíróval is, aki autóval közlekedett az utcán. A helyi újságban hamarosan megjelent egy újságcikk az újságíró tollából, melyben - neveket nem említve - a szánkózó fiatalokról írt.

Az I. r. vádlott és társai a cikk szereplőiben felismerni vélték magukat, és úgy gondolták, hogy a kisvárosban más számára is egyértelmű, hogy róluk van szó. Mivel a cikk a vádlottak szerint valótlan állításokat tartalmazott, torzító volt, így személyükre nézve sérelmesnek találták az írást, az felháborította őket. A cikk megjelenése után az I-III. r. vádlottak találkoztak, s ekkor szóba került a sérelmes újságcikk, és a vádlottak megbeszélték, hogy a cikk írójától elégtételt vesznek úgy, hogy olyan "látszatbotrányt" keltenek, aminek az újságba is be kell kerülnie. A vádlottak kíváncsiak voltak arra, hogy a sajtó mennyire túlozza el, illetve másítja meg a valóságot a szenzációhajhászás érdekében. A tervezgetés közben több tréfának vélt ötlet is elhangzott, melyek közül a vádlottak a IV. r. vádlott által felvetett "bombát" találták a legjobbnak. Elképzelésük szerint készítenek egy bombának látszó, de valójában ártalmatlan tárgyat, melyet valahova kihelyeznek. A vádlottak az "álbomba" konkrét megvalósításáról nem egyeztek meg.

Pár nap múlva a III. r. vádlott meglátott egy 20x6 cm-es, gyári csomagolású agyagszínű gyurmát, eszébe jutott a bomba ötlete, és azt elvitte az I. r. vádlottnak. Ezt követően az I. r. vádlott - akinek elektroműszerész szakképesítése van - hozzálátott a "bomba" készítéséhez. Alkatrészként zömében otthon talált tárgyakat használt fel. A szigetelőszalagot a II. r. vádlott vitte, aki segített az azzal való körültekerésben is. Az I. r. vádlott a "bomba" készítéséhez semmilyen külön szakismerettel nem rendelkezett, csak az akciófilmekben látottak alapján szerelte össze a "bombát". Miután a "bomba" elkészült, azt a II. r. vádlott vitte magával, betette az autója kesztyűtartójába azzal a szándékkal, hogy azt majd valamely - előre meg nem beszélt - helyen kiteszi.

A "bomba" legalább egy hétig az autóban volt. 1996. március 3-án a hajnali órákban a II. r. vádlott éppen haza tartott a szórakozásból, mikor a nagytemplom előtt elhaladva gépkocsijával, eszébe jutott, hogy a bombát ott teszi ki. Ezt követően a felépítésében és külső megjelenésében a szakembereket is megtévesztően az éles robbanószerkezethez hasonló tárgyat a téren levő főszékesegyház főbejárata előtt, a jobb oldali oszlopdíszek takarásában a földre helyezte el. A bombának látszó tárgyat a székesegyház sekrestyése találta meg 6 óra 50 perckor, majd riasztották a rendőrséget.

A bomba észlelését követően elrendelt riasztás során a székesegyházból 45 hívőt kellett azonnal eltávolítani, a délelőtt folyamán megtartandó három misét - melyen több száz ember vett volna részt - a jezsuita templomban kellett megtartani. A város központi részén levő forgalmas teret 10 óra 20 percig lezárva kellett tartani.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész jelentett be fellebbezést az I. r., a II. r. és a III. r. vádlott terhére, a büntetőjogi felelősségük megállapítása és büntetés kiszabása érdekében.

I. A megyei bíróság a fellebbezési eljárás során arra a megállapításra jutott, hogy az elsőfokú bíróság az ügyfelderítési kötelezettségét megfelelően teljesítette, és minden olyan bizonyítást felvett, amely a jelentős tények tisztázását volt hivatott elősegíteni. Az ítéleti tényállást a feltárt bizonyítékokkal összhangban állapította meg a bizonyítékok helyes értékelésével, eljárási szabályt nem sértve, és az indokolási kötelezettségének is maradéktalanul eleget tett. Az így megállapított tényállást - megalapozottsága folytán - a megyei bíróság irányadónak tekintette az ügy felülbírálatánál.

Az elsőfokú bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy a vádlottak tényállás szerinti cselekménye nem valósított meg bűncselekményt, a leírt magatartás csupán a garázdaság szabálysértése megállapítására alkalmas, ezért a vádlottakat az ellenük emelt vád alól felmentette, az említett szabálysértés elkövetését megállapította, és velük szemben joghátrányt alkalmazott.

Az ügyészség álláspontja az volt, hogy bár a törvényi tényállás a fenyegetés konkrét megnyilvánulásaként a tény állítását jelöli meg - amelynek a vádlottak cselekménye nem teljesen felelt meg, mert az a tényállítást nélkülözi -, a vádlottaknak azonban olyan többlettevékenysége van, nevezetesen a robbanószerkezet meggyőző látszatát keltő eszköz adott helyen és időben való elhelyezése, ami miatt a cselekményük a közveszéllyel fenyegetés bűncselekménye törvényi tényállásába illeszthető, vagyis azt kimeríti.

A megyei bíróság az ügyészség álláspontjával nem értett egyet, az elsőfokú bíróság érvelését tartotta helyesnek azzal a módosítással, hogy a "bombamakett" elkészítése és kihelyezése nem többlettevékenység a törvény szövege szerinti tényállításhoz képest, hanem más cselekmény, mint amit a törvény bűncselekménynek minősít.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!