BH 2004.11.467 A házastárs részére tíz éven át folyamatosan nyújtott, súlyos fizikai és lelki megterheléssel járó, más segítségét nélkülöző ápolás és gondozás a házastárs törvényes támogatási kötelezettségét túlhaladja, ezért annak értéke hagyatéki teherként elszámolható [1952. évi IV. tv. (Csjt.) 24. §, Ptk. 677. §].
Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes kötelesrész kiadása iránti keresetét elutasította és a felperest elsőfokú perköltség fizetésére kötelezte.
A megállapított tényállás szerint az 1997. február 25-én elhunyt K. J. örökhagyónak a felperes az első házasságából született és törvényes öröklésre jogosult gyermeke, az alperes a második házastársa és végrendeleti örököse.
Az örökhagyó 1977. április 18-án kelt végrendeletében minden ingó és ingatlanvagyonát feleségére, az alperesre hagyta. A végrendeletben rögzítette, hogy 1964. július 30- án kelt adásvételi szerződéssel közösen vásárolták meg a perbeli házhelyet, amelyre OTP építési kölcsön igénybevétele mellett építették fel közös családi házukat. Rögzítette, hogy 1955. szeptember 3-án első házasságából Ildikó Margit utónevű gyermeke született, aki a házasság felbontása után édesanyjánál maradt, részére a gyermektartásdíjat a törvény szerint fizette. Ennek ellenére a leánya szinte megtagadta, azt sem közölte vele, hogy mikor és kihez ment feleségül. Az örökhagyó gyermekét kitagadta, mert véleménye szerint leánya utána az öröklésre érdemtelen. A végrendeletben rögzítette azt is, hogy örökösével boldog házasságban él, a jövőre is csak tőle várhatja a szeretetet, rászorultságában a gondozást, ápolást, és ő halála után a helyi szokásoknak megfelelően tartozik eltemettetni, síremléket állítani és a végrendelkezőről megemlékezni.
A hagyatéki eljárásban az alperes a végrendeletet érvényesnek ismerte el. A felperes a kitagadás érvénytelenségét állította, és a végrendelet alaki érvénytelenségére hivatkozott. A közjegyző végzésével az örökhagyó hagyatékát ideiglenes hatállyal a végrendelet alapján az alperes részére adta át.
A felperes keresetében - egyebek mellett - kötelesrészre jogosultságának megállapítását, és az alperest 675 000 forint: kötelesrésze pénzbeli megfizetésére kérte kötelezni.
Az elsőfokú bíróság a bizonyítás eredményeként megállapította, hogy a végrendeletbe foglalt kitagadás érvénytelen, mert olyan ok, amelyre a kitagadás alapítható lenne, a felperes terhére nem állapítható meg, ezért a felperes kötelesrészre jogosult. Ugyancsak a bizonyítási eljárás eredményeként megállapította azt, hogy az örökhagyó 1987 februárjától haláláig ágyban fekvő, magatehetetlen beteg volt, őt házastársa ápolta, gondozta házigondozó vagy ápolási díj igénybevétele nélkül. Az Egészségügyi Szociális Központ közlése alapján megállapította, hogy a házigondozó napi 4 órára jutó tényleges költsége 1991-ben 110 forint, 1992-ben 80 forint, 1993-ban 102 forint, 1994-ben 158 forint, 1995-ben 176 forint, 1996-ban 212 forint, 1997-ben 232 forint volt. A gondozottnak az önkormányzati rendelet szabályai szerint nyugdíja alapján térítési díjat kellett volna fizetni, amely 1995-ben 5-50 Ft/óra, 1996-ban 7-70 Ft/óra, 1997-ben 10-100 Ft/óra, 2001-ben 15-147 Ft/óra összeget jelent.
Az elsőfokú bíróság tényként állapította meg, hogy az örökhagyó résztulajdonában álló ingatlan ivóvíz- és szennyvíz-bekötése az örökhagyó életében megtörtént. Az ingatlan örökhagyó halálakori forgalmi értékét a szakvélemény alapulvételével, de a közmű bekötésekre figyelemmel 1 600 000 forintban határozta meg. Figyelmen kívül hagyta a gázbevezetés értéknövelő hatását, mert a gázbekötésre az örökhagyó halálát követően került sor. Mivel a felperes kötelesrész iránti igényt az ingóságokkal kapcsolatban nem terjesztett elő, azt állapította meg, hogy az örökhagyó hagyatékát a k.-i ingatlan 1 600 000 forint értékben, és a 13 100 forint értékű, valamint 3300 forint névértékű szövetkezeti üzletrész képezte.
A PK. 89. sz. állásfoglalásra hivatkozva úgy foglalt állást, hogy mivel az örökhagyó a Csjt. szerint az őt eltartani köteles és valóban eltartó rokona javára végrendelkezett, és végrendeletében a juttatások okául a nyújtott eltartást jelölte meg, a végrendeleti juttatást a tényleg teljesített tartás ellenértékének szánta. A kötelesrész alapja ezért a hagyaték tiszta értékének és a tényleg teljesített tartás ellenértékének a különbözete. Mivel az alperes által nyújtott tartás értéke magasabb mint a kötelesrész értéke, ezért a felperesi keresetet mint alaptalant elutasította.
Az ítélet ellen a felperes fellebbezett.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!