Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2010.7.187 Nincs helye a szülői felügyelet megszüntetésének, ha a bűncselekményt elkövető szülőnek, a szabadulását követően a gyermekekkel kapcsolatos magatartásában tartósan, olyan mértékű pozitív változás következett be, amely - a gyermekek elsődleges érdekére figyelemmel - a szülői felügyelet visszaállítására adna alapot [Csjt. 88. § (1) bek. c) pont].

Az alperesnek a K. A. K.-val, volt házastársával közös, 1991. november 18-án született A. R., 1994. január 6-án született D. és 1995. november 2-án született Sz. utónevű, az ő pernyertessége érdekében a jelen perbe beavatkozott élettársával pedig 2002. december 20-án született B., 2003. november 30-án született Pál és 2007. június 7-én született R. utónevű közös gyermekei vannak. D. kivételével - aki a vonatkozó bontóperben az anyjánál, míg A. R. és Sz. az alperes élettársánál nyert elhelyezést - valamennyi gyermek jelenleg az alperes és élettársa közös háztartásában nevelkedik. (D. és édesanyja a perben fel nem derített helyen és körülmények között él.)

A 2005. február 1-jétől őrizetben, majd február 3-ától előzetes letartóztatásban volt alperest az Sz.-i Városi Bíróság 2006. május 29-én kelt és jogerős ítéletével öt rendbeli kiskorú veszélyeztetésének büntettében és más bűncselekményekben is bűnösnek mondta ki és halmazati büntetésül egy év 10 hónap börtönbüntetésre ítélte.

Az ügyészség már a büntetőeljárásban előterjesztett indítványt az alperes szülői felügyeletének a megszüntetése iránt, de a büntetőbíróság erről nem határozott, hanem az igényt a törvény egyéb útjára utasította.

Ennek következtében indította meg a felperes 2007. október 11-én érkezett keresetével a jelen polgári peres eljárást. Ekkor az alperes szabadulása óta, ami 2006. június 16-án volt, már több hónap eltelt és megszületett az alperes legkisebb gyermeke is, akire az alperes szülői felügyelete megszüntetése iránt a keresetét az eljárás során terjesztette ki.

Keresetét a felperes az alpereseknek a gyermekek (a legkisebb gyermek kivételével) személye ellen elkövetett szándékos bűncselekmény miatti szabadságvesztésre ítéltetés tényére, jogilag a Csjt. 88. § (1) bekezdés c) pontjára alapította.

Az első fokon eljárt bíróság az ítéletével a keresetet elutasította. Rendelkezését lényegében azzal indokolta, hogy az alperes szabadulását követően az elbírálásig történt és kétséget kizáróan bizonyított - a gyermekek sorsát javító, jövőbeni boldogulásukat elősegítő, felelősségteljes - alperesi szülői magatartásbeli változásokat, az alperes és a gyermekek kölcsönös ragaszkodását, a család egységéhez fűződő kívánalmat nem lehet figyelmen kívül hagyni. A Pp. 206. § (1) bekezdésében írt mérlegelési jog a gyermeki érdek szem előtt tartásával a Csjt. 88. § (1) bekezdés c) pontjára is kiterjedhet, ha a Legfelsőbb Bíróság eseti döntéseiben adott iránymutatás (a már felhívott jogszabályhely szerinti feltétel megvalósulásakor a bíróság mérlegelési jogának kizárása) az egyéniesítés követelményét sértené.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett. Az alperes szülői felügyeletét valamennyi gyermekére kérte megszüntetni és megállapítani, hogy a megszüntető ítélet hatálya kiterjed az alperes később születendő gyermekeire is. Döntően azzal érvelt, hogy a Csjt. 88. § (1) bekezdés c) pontjában megfogalmazott törvényi szabályozás alapján kizárt a bíróság mérlegelési lehetősége akkor, ha a szülőt a bíróság valamelyik gyermeke ellen elkövetett szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítélte.

Az alperes az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Indokolása szerint az elsőfokú bíróság, a felek által sem vitatottan, megalapozott tényállást állapított meg és helytállóan, megfelelően megindokoltan rendelkezett. A fellebbező által az ő jogi álláspontját alátámasztandóan felhívott és a 2005. évi Bírósági Határozatok tárában 321. szám alatt közzétett eseti döntéssel kapcsolatban az volt álláspontja, hogy az a két tényállás eltérő volta miatt nem alkalmazandó, miként az elsőfokú bíróság által azonos tárgyú más ügyben hozott, és a keresetnek helytadó ítélete sem lehet irányadó. Kiemelte az alperesnek a szabadulását követően helyes irányban változott magatartását, amely megfelel a szülői felügyelet visszaállítására irányuló, a Csjt. 89. §-a szerinti törvényi tényállásnak. Megítélése szerint ez is az elsőfokú rendelkezés helytálló voltát támasztja alá.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!