Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32008L0053[1]

A Bizottság 2008/53/EK irányelve ( 2008. április 30.) a 2006/88/EK tanácsi irányelv IV. mellékletének a pontyfélék tavaszi virémiája (SVC) tekintetében történő módosításáról

A BIZOTTSÁG 2008/53/EK IRÁNYELVE

(2008. április 30.)

a 2006/88/EK tanácsi irányelv IV. mellékletének a pontyfélék tavaszi virémiája (SVC) tekintetében történő módosításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a tenyésztett víziállatokra és az azokból származó termékekre vonatkozó állat-egészségügyi követelményekről és a víziállatokban előforduló egyes betegségek megelőzéséről és az azok elleni védekezésről szóló, 2006. október 24-i 2006/88/EK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 61. cikke (2) bekezdésére,

mivel:

(1) A 2006/88/EK irányelv a tenyésztett víziállatok és az azokból származó termékek vonatkozásában bizonyos állat-egészségügyi szabályokat állapít meg. Ezek a szabályok figyelembe veszik az egzotikus és nem egzotikus betegségeknek, illetve az azokra fogékony fajoknak az irányelv IV. mellékletének II. részében megadott jegyzékét.

(2) A pontyfélék tavaszi virémiája (SVC) a 2006/88/EK irányelv IV. mellékletének II. részében található, nem egzotikus betegségek jegyzékében szerepel.

(3) A Tanácsban a 2006/88/EK irányelv elfogadását megelőzően folytatott viták keretében a Bizottság nyilatkozatot adott ki, amelyben elismerte a pontytermelő tagállamok abból fakadó következmények miatt kifejezett aggodalmait, hogy a pontyfélék tavaszi virémiája harmonizált közösségi rendelkezések tárgyát képezné. A Bizottság erre kijelentette, hogy a kérelem és a mellékelt érvek alapján a 2006/88/EK irányelv hatályba lépését követően, de még alkalmazását megelőzően újra megvizsgálja a kérdést, hogy a pontyfélék tavaszi virémiája továbbra is szerepeljen-e az irányelv IV. melléklete II. részébe felvett jegyzékben. A Bizottság több tagállamtól kapott új vizsgálatra vonatkozó kérelmet.

(4) A 2006/88/EK irányelv IV. mellékletének I. része meghatározza a betegségek egzotikusként és nem egzotikusként történő jegyzékbe vételének feltételeit. A nem egzotikus betegségek jegyzékbe vételének feltételei szerint figyelembe kell venni, hogy a betegség betegségtől mentes tagállamokba való behurcolása jelentős gazdasági hatással járhat-e, termelési veszteségek, továbbá a betegséggel és az az elleni védekezéssel kapcsolatos, a fogékony tenyésztett víziállatfajok régióbeli tenyésztésének 5 %-át meghaladó éves költség következtében.

(5) A fő pontytermelő tagállamoktól származó információk szerint a pontyfélék tavaszi virémiája már endémiás betegségnek minősül. Az utóbbi 20-25 év során a pontyfélék tavaszi virémiája azonban nem okozott nagyobb veszteségeket az ágazatnak.

(6) Ezenkívül célszerű megfontolni, hogy lehet-e tagállami szinten védekezni a pontyfélék tavaszi virémiája ellen, és a védekezés költséghatékony-e. A főbb pontytermelő tagállamok pontytenyészeteinek hidrográfiai helyzete és szerkezete miatt a betegség megsemmisítéséhez kapcsolódó költségek aránytalanok lennének a betegség okozta gazdasági veszteségekhez képest. Úgy tűnik, hogy a pontyfélék tavaszi virémiája a kapott információk alapján nem teljesíti az összes kritériumot, amely ahhoz szükséges, hogy szerepeljen a 2006/88/EK irányelv IV. mellékletének II. részében található nem egzotikus betegségek jegyzékében.

(7) Következésképpen célszerű a pontyfélék tavaszi virémiáját törölni a 2006/88/EK irányelv IV. mellékletének II. részében található, nem egzotikus betegségek jegyzékéből.

(8) A 2006/88/EK irányelv 43. cikke úgy rendelkezik, hogy amennyiben valamely, a IV. melléklet II. részében nem említett betegség jelentős kockázatot jelent egy tagállamban a tenyésztett vagy vadon élő víziállatok egészségügyi helyzetére, az érintett tagállam intézkedéseket hozhat a betegség megjelenésének megelőzése és a betegség elleni védekezés érdekében. Ezek az intézkedések nem haladhatják meg a betegség megjelenésének megelőzéséhez és a betegségek elleni védekezéshez szükséges és megfelelő fellépést.

(9) A 2006/88/EK irányelv 63. cikke szerint a 91/67/EGK tanácsi irányelvnek a tenyésztett víziállatok egyes betegségei elleni intézkedések tekintetében történő végrehajtásáról szóló, 2004. április 29-i 2004/453/EK bizottsági határozatot (2) a 2006/88/EK irányelv alkalmazásában a továbbiakban is alkalmazni kell, a szükséges rendelkezéseknek a 43. cikkel összhangban történő elfogadásáig, amelyre legkésőbb 3 évvel az említett irányelv hatálybalépésének időpontját követően kerül sor.

(10) A 2004/453/EK bizottsági határozat értelmében Dánia, Írország, Finnország, Svédország és az Egyesült Királyság területük egészére vagy részére elnyerte a pontyfélék tavaszi virémiájától mentes minősítést, illetve jóváhagyást kapott védekezési és mentesítési programjaira. Ezek a tagállamok következésképpen további garanciákat is kérhetnek a pontyfélék tavaszi virémiájára fogékony fajok területükre való behozatala kapcsán.

(11) Azok a tagállamok, amelyek a 2004/453/EK határozat szerint további garanciákat kérhetnek, a pontyfélék tavaszi virémiája elleni védekezés és a betegségmentes státus fenntartása érdekében továbbra is alkalmazhatják a 2006/88/EK irányelv 43. cikkével összhangban hozott intézkedéseiket, ideértve a forgalomba helyezési és behozatali korlátozásokat.

(12) A 2006/88/EK irányelv IV. mellékletét ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(13) A 2006/88/EK irányelv úgy rendelkezik, hogy a tagállamoknak legkésőbb 2008. május 1-jéig el kell fogadniuk az irányelvnek való megfeleléshez szükséges nemzeti rendelkezéseket, és ezeket 2008. augusztus 1-jétől kell alkalmazniuk. Hogy elegendő idő álljon a tagállamok rendelkezésére, a jelen irányelvvel módosított 2006/88/EK irányelvnek való megfelelést biztosító nemzeti rendelkezéseket 2008. augusztus 1-jéig kell elfogadniuk, és 2008. augusztus 1-jétől kell alkalmazniuk azokat.

(14) Az ezen irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

A 2006/88/EK irányelv IV. melléklete ezen irányelv mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

A tagállamok legkésőbb 2008. augusztus 1-jéig elfogadják és kihirdetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek megfeleljenek. E rendelkezések szövegét, valamint az e rendelkezések és az irányelv közötti megfelelést bemutató táblázatot haladéktalanul megküldik a Bizottságnak.

A tagállamok ezeket a rendelkezéseket 2008. augusztus 1-jétől alkalmazzák.

A tagállamok által elfogadott rendelkezéseknek hivatkozniuk kell erre az irányelvre, vagy hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozással együtt kell megjelenniük. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

A tagállamok megküldik a Bizottságnak nemzeti joguk azon főbb rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az irányelv tárgykörében fogadnak el.

3. cikk

Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

4. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2008. április 30-án.

a Bizottság részéről

Androulla VASSILIOU

a Bizottság tagja

(1) HL L 328., 2006.11.24., 14. o.

(2) HL L 156., 2004.4.30., 5. o. A 2006/272/EK határozattal (HL L 99., 2006.4.7., 31. o.) módosítva.

MELLÉKLET

A IV. melléklet II. része helyébe a következő szöveg lép:

"II. RÉSZ

Jegyzékbe foglalt betegségek

EGZOTIKUS BETEGSÉGEK
BETEGSÉGFOGÉKONY FAJOK
HALAKJárványos vérképzőszervi elhalás (EHN)Szivárványos pisztráng (Oncorhynchus mykiss) és sügér (Perca fluviatilis)
Járványos fekélybetegség (EUS)Nemzetségek: Catla, Channa, Labeo, Mastacembelus, Mugil, Puntius és Trichogaster
PUHATESTŰEKBonamia exitiosa-fertőzésAusztrál iszapi osztriga (Ostrea angasi) és chilei lapos osztriga (Ostrea chilensis)
Perkinsus marinus-fertőzésCsendes-óceáni osztriga (Crassostrea gigas) és amerikai osztriga (C. virginica)
Microcytos mackini-fertőzésCsendes-óceáni osztriga (Crassostrea gigas), amerikai osztriga (C. virginica), Ostrea conchaphila és európai lapos osztriga (O. edulis)
RÁKOKTaura-szindrómaPenaeus setiferus, Penaeus stylirostris és fehér garnéla (P. vannamei)
Yellowhead-betegségÉszaki ostorgarnéla (Penaeus aztecus), Penaeus duorarum, Penaeus japonicus, óriás tigrisgarnéla (Penaeus monodon), Penaeus setiferus, Penaeus stylirostris és fehér garnéla (Penaeus vannamei)

NEM EGZOTIKUS BETEGSÉGEK
BETEGSÉGFOGÉKONY FAJOK
HALAKPisztrángok vírusos vérfertőzése (VHS)Hering (Clupea spp.), marénák (Coregonus sp.), csuka (Esox lucius), foltos tőkehal (G. aeglefinus), csendes-óceáni tőkehal (G. macrocephalus), atlanti-óceáni tőkehal (G. morhua), csendes-óceáni lazac (Oncorhynchus spp.), szivárványos pisztráng (O. mykiss), Onos mustelus, sebes pisztráng (Salmo trutta), rombuszhal (Scophthalmus maximus), spratt (Sprattus sprattus) és pénzes pér (Thymallus thymallus)
Pisztrángfélék fertőző vérképzőszervi elhalása (IHN)Ketalazac (Oncorhynchus keta), kisutch-lazac (O. kisutch), Oncorhynchus masou, szivárványos pisztráng (O. mykiss), kékhátú lazac (Oncorhynchus nerka), csendes-óceáni lazac Oncorhynchus rhodurus, királylazac (O. tshawytscha) és atlanti-óceáni lazac (Salmo salar)
Koi herpesz-vírus betegség (KHV)Közönséges ponty és koi ponty (Cyprinus carpio)
Lazacok fertőző vérszegénysége (ISA)Szivárványos pisztráng (Oncorhynchus mykiss), atlanti-óceáni lazac (Salmo salar) és sebes pisztráng (Salmo trutta)
PUHATESTŰEKMarteilia refringens-fertőzésAusztrál iszapi osztriga (Ostrea angasi), chilei lapos osztriga (O. chilensis), európai lapos osztriga (O. edulis), argentínai osztriga (O. puelchana), kék éti kagyló (Mytilus edulis) és mediterrán kagyló (M. galloprovincialis)
Bonamia ostreae-fertőzésAusztrál iszapi osztriga (Ostrea angasi), chilei lapos osztriga (O. chilensis), Ostrea conchaphila, Ostrea denselammellosa, európai lapos osztriga (O. edulis) és argentínai osztriga (O. puelchana)
RÁKOKWhite spot-betegségA decapoda rendbe tartozó valamennyi tízlábú rákfaj”

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32008L0053 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32008L0053&locale=hu

Tartalomjegyzék