Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2000.340 A felszámoló a közbenső felszámolási mérlegben csak arra jogosult, hogy a felszámolási költségekre tartalékot képezzen, de nem jogosult díjelőleget felvenni [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 50. § (3) és (6) bek., 59. § (1) bek., 82. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság végzésével megállapította, hogy az adós felszámolója mint előadó és az A. Korlátolt Felelősségű Társaság mint vevő között 1998. január 16-án 12 693 db "B 980 225" jelű Diszkont Kincstárjegyre 124 301 250 Ft vételáron kötött adásvételi szerződés semmis. Kötelezte a felszámolót, hogy három nap alatt fizessen meg 124 301 250 Ft-ot az adós gazdálkodó szervezet bankszámlájára. A bíróság a 12 692 db, 126 931 000 Ft össznévértékű Diszkont Kincstárjegy visszaszármaztatása iránti hitelezői kérelmet elutasította.

Végzésének indokolásában utalt arra, hogy az adóssal szembeni felszámolási eljárás közzétételére a Cégközlöny 1994. évi 49. számában került sor. Az eljárásra az 1986. évi 11. tvr. (továbbiakban: Ftvr.) rendelkezései az irányadóak. Az eljárás során az APEH mint hitelező kifogást nyújtott be, amelyben sérelmezte: a felszámoló az általa képviselt adós szervezettel kötött szerződéssel a piaci érték alatt vásárolt meg értékpapírt és ennek továbbforgatásával még újabb nyereséghez jutott, másrészt pedig a felszámolói díj beszámításával idő előtt felvette a felszámolói díjat anélkül, hogy erre a bíróság a közbenső mérleg jóváhagyása során rendelkezett volna. Kérte az eredeti állapot helyreállítását, s a felszámoló kötelezését a felvett felszámolói díj visszafizetésére.

Az elsőfokú bíróság a kifogást részben alaposnak találta. Megállapította, hogy a felszámoló által kötött szerződés az adós tulajdonában lévő Diszkont Kincstárjegyek megszerzésére irányult, amellyel a felszámoló a díjához kívánt idő előtt hozzájutni. Megállapította, hogy a Ptk. 207. §-a (4) bekezdésének, 200. §-a (2) bekezdésének, 234. §-a (1) bekezdésének, 237. §-a (1) bekezdésének alkalmazásával a szerződés semmis, így a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet kell visszaállítani. Az Ftvr. 30. §-a (1) bekezdésének a) pontja, 43. §-ának (4) bekezdése, valamint a 49/1988. (XII. 22.) PM rendelettel módosított 20/1986. (VII. 16.) PM rendelet szerint a felszámoló díja felszámolási költség, melyet az Ftvr. 31. §-a szerint esedékességekor kell kifizetni. A felszámoló tehát beszámítással jogszerűen nem teljesíthetett, a felszámolói díj vételárként nem vehető figyelembe. Mivel időközben a felszámoló a Diszkont Kincstárjegyeket már értékesítette, az eredeti állapot nem állítható helyre, csak annak pénzbeli egyenértékének megfizetésére van lehetőség, ezért a bíróság erről rendelkezett. Az elsőfokú bíróság a körben, hogy a kincstári jegyek folytán vagyonszaporulat állt-e elő, további bizonyítást rendelt el.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a felszámoló nyújtott be fellebbezést. Kérte annak tudomásulvételét, hogy a felszámoló készen áll a felvett díjelőleg akár értékpapírban, akár készpénzben történő visszafizetésére, az elsőfokú bíróság végzésének hatályon kívül helyezését s a felszámoló eljárásának helybenhagyását, a hitelező kifogásának elutasítását és a hitelező kötelezését a másodfokú eljárással felmerült költségek viselésére. Hivatkozott arra, hogy a hitelező mint adóhatóság szerezte meg az eljárás alapjául szolgáló bizonylatait, amely társadalmi érdekeket és akaratot sért, ezáltal a jóerkölcsbe is ütközik. Ezeket az adatokat köteles lett volna megőrizni. Sérelmezte az elsőfokú bíróságnak a szerződés semmisségével kapcsolatos megállapítását. Álláspontja szerint, ha a felszámoló bármilyen módon eszközli is a felszámolói díj kifizetését, mindenképpen saját gazdálkodó szerve részére teljesít kifizetést. A szerződés folytán a felek kifejezett akarata az volt, hogy a felszámolói díjat értékpapírban fizessék ki a jogosult felszámoló részére. Ez teljes mértékben egyenértékű azzal, ha a visszaváltott Diszkont Kincstárjegy ellenértékét az adós számlájáról saját magának átutalja a felszámoló, vagy azt pénztár útján veszi fel. Vitatta azért is a szerződés semmisségének a megállapítását, mert a szerződésből kitűnik, hogy a felszámoló a jogerősen jóváhagyott közbenső mérleg alapján kifejezetten a felszámolói díjelőleget kívánta kifizetni. Ezt nem is titkolta, sőt fedezeti hiány esetére a visszafizetésről is rendelkezett. A felszámoló a felszámolói díjalapra és annak mértékére vonatkozó adatokat a közbenső mérlegbe beállította, amelyet a bíróság jogerősen jóváhagyott. Így valamennyi adat és érték a hitelezői választmány és a bíróság előtt is ismert volt. Az 1997. augusztus 6-tól hatályba lépő módosított Cstv. egyik lényeges célja, hogy a közbenső mérleg készítésével lehetővé tegye, hogy a felszámoló egy-egy nagyobb értékesítést követően a felszámolói díjat érvényesíthesse. A felszámoló a díjelőleg kifizetését csak a módosítás hatálybalépését követően eszközölte. A Cstv. 50. §-ának (4) bekezdése lehetőséget nyújt a tartalékképzés melletti kifizetésre, így a jogerős közbenső mérleg alapján a kifizetés nem lehet törvénysértő. Azt kell tehát eldönteni, hogy az 1990-ben indult és 1994. december 8-án közzétett eljárásban melyik jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni. A bíróság ezt a kérdést maga döntötte el azzal, amikor a közbenső mérleget a Cstv. alapján jóváhagyta, és annak 50. §-ának (6) bekezdése alapján ellene a fellebbezési jogot nem engedte meg.

A felszámoló fellebbezésére az APEH hitelező észrevételt tett. Kérte az elsőfokú bíróság végzésének a helybenhagyását. Hivatkozott arra, hogy az adótitok szabálya nem köti az adóhatóságot, ha az ellenőrzés alapján megállapított hatáskörébe nem tartozó szabálytalanságok orvoslása érdekében az intézkedésre illetékes szervet megkeresi. Az elsőfokú bíróság a benyújtott közbenső mérleget jóváhagyta, annak alapján kifizetést nem engedélyezett, mivel arra javaslat sem volt. Az adásvételi szerződés tartalmánál fogva az egyik félnél vagyoncsökkenést eredményező nyilatkozat. Jelen esetben ez a vagyoncsökkenés úgy következett be a felszámoló által is elismerten, hogy a jogügylet kifejezetten a felszámolói díjelőleg kifizetését szolgálta, tehát az ellenérték megfizetése a vevő részéről nem is volt szándék. A felszámoló alkalmazta a beszámítást, hiszen egyébként az adásvételi szerződésből származóan fizetési kötelezettsége keletkezett volna az adós irányában. Az adásvételi szerződés megkötésével a felszámoló az adóssal olyan gazdasági kapcsolatba került, amely alapján hitelezőjévé vált, így a többi hitelező érdekét sértve, mindenkit megelőzően juthatott a kielégítéshez. Ez jogszabálysértő és etikátlan is. Megjegyezte, hogy a felszámoló a közbenső mérleghez vagyonfelosztási javaslatot nem is készített.

A felszámoló fellebbezése nem alapos.

Az elsőfokú bíróság a rendelkezésére állt adatok alapján megalapozott végzést hozott az ügyben. A felszámoló a fellebbezésében nem hozott fel olyan új tényt vagy bizonyítékot, amely alkalmas lenne az elsőfokú bíróság érdemben helyes végzésének a megváltoztatására.

Helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a jelen ügyben 1997. május 29-én került sor a felszámoló által benyújtott közbenső mérlegnek az 1991. évi IL. törvény (Cstv.) 50. §-ának (6) bekezdése alapján való jóváhagyására, figyelemmel a 82. § (2) bekezdésében foglaltakra. Az elsőfokú bíróság helyesen hívta fel az adott ügyben alkalmazandó jogszabályokat, valamint helytállóan hivatkozott a Bírósági Határozatok 1996. évi 2. számában 117. szám alatt közzétett határozatra, amely tartalmazza a bírósági gyakorlatot a felszámolói díj kifizetése vonatkozásában. Ugyancsak ebben a körben került sor a Bírósági Határozatok 1998. évi 4. számában 194. szám alatt közzétett eseti döntés meghozatalára is. Eszerint a felszámoló a közbenső felszámolási mérlegben csupán arra jogosult a Cstv. 50. §-ának (3) bekezdése értelmében, hogy a felszámolás várható költségeire a közbenső mérleg alapján tartalékot képezzen, nem jogosult azonban előleget felvenni. A felszámolói díjat - melyben a felszámoló költségei is megjelennek - a bíróságnak a felszámolási eljárás végén kell a mód. Cstv. 59. §-ának (1) bekezdése szerinti keretben meghatároznia. A felszámoló tevékenysége vállalkozási jellegű, ebből következik, hogy díja csak a felszámolási eljárás végén válik esedékessé.

Alaptalanul hivatkozott tehát a felszámoló a fellebbezésében az időközben az 1997. évi XXVII. törvénnyel módosított Cstv. rendelkezésére. Az 1997. évi XXVII. törvény 33. §-ának (2) bekezdése nem teszi lehetővé a jelen ügyben a módosított rendelkezések alkalmazását. Az csupán az 1992. január 1. után indult és folyamatban lévő ügyekben történő alkalmazását teszi lehetővé. Azt is meghatározott feltételek között. A jelen ügy az 1990. évben előterjesztett hitelezői kérelemre indult, így alkalmazásra a jogszabály nem kerülhet.

Nem sértett jogszabályt az elsőfokú bíróság, amikor a jogosulatlanul felvett díjelőleg visszafizetésére kötelezte a felszámolót. Az eredeti állapot helyreállítása egyébként sincs olyan vonatkozásban hatással a felszámoló díjkövetelésére, hogy az értékesített vagyon betétként való lekötésével jelentkező pénzbevétel (kamat, hozadék) nem vehető figyelembe a díj megállapításának alapjául.

A fentiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését az Ftvr. 4. §-ának (4) bekezdése szerint megfelelően alkalmazandó Pp. 259. §-ára figyelemmel, a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján, lényegében helyes indokaira tekintettel, helybenhagyta. (Legf. Bír. Fpk. VIII. 33 637/1998. sz.)