Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20874/2014/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §, 1991. évi XLI. törvény (Kjtv.) 1. §, 120. §, 2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 63. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. § (5) bek., 228/2004. (VII. 30.) Korm. rendelet 25. §] Bírók: Benedek Szabolcs, Czukorné dr. Farsang Judit, Magosi Szilvia

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.874/2014/5/II.

A Fővárosi Ítélőtábla a Back és Társa Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Back András ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Berke és Molnár Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Molnár István ügyvéd) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen kártérítés iránt indult perében a Fővárosi Törvényszék 2014. április 30. napján meghozott 23.P.25.043/2011/16. számú ítélete ellen a felperes részéről 17. sorszámon előterjesztett fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja és kötelezi az alperest, hogy fizessen meg 15 napon belül felperesnek 5.322.092 (ötmillió-háromszázhuszonkétezer-kilencvenkét) forintot és ezen összeg után 2011. október 27. napjától a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal egyező kamatot.

A felperest a terhére megállapított perköltség, valamint a feljegyzett kereseti illeték térítése alól mentesíti, és az alperest kötelezi, hogy fizessen meg 15 napon belül a felperesnek 112.000 (száztizenkétezer) forint elsőfokú perköltséget.

A feljegyzett kereseti illeték térítését akként rendezi, hogy abból a felperes 211.500 (kétszáztizenegyezer-ötszáz) forintot, az alperes 317.200 (háromszáztizenhétezer-kétszáz) forintot köteles az államnak külön felhívásra megfizetni.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg 15 napon belül a felperesnek 166.600 (százhatvanhatezer-hatszáz) forint másodfokú perköltséget. A feljegyzett 429.200 (négyszázhuszonkilencezer-kétszáz) forint fellebbezési illeték térítését akként rendezi, hogy abból a felperes 3.400 (háromezer-négyszáz) forintot, az alperes 425.800 (négyszázhuszonötezer-nyolcszáz) forintot köteles az államnak külön felhívásra megfizetni.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes a Ptk. 349. §-ára alapított végleges keresetében kártérítés címén 5.365.216 forint és ezen összeg után 2011. október 27. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes kamat megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Előadta: a felperesi gazdasági társaság 2010 júniusában egy hadfelszerelés beszerzése tárgyában meghirdetett pályázaton vett részt. A pályázati dokumentáció mellékletét képezte a 228/2004. (VII. 30.) Kormányrendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 25. §-ára utalással az ajánlattevő azon nyilatkozata, miszerint nem állnak fenn rá nézve a Korm. rendelet 23. § (1) bekezdés e), f) pontjában foglalt kizáró okok. Az ajánlatok felbontásáról és ismertetéséről 2010. július 24-én készített jegyzőkönyv szerint három kategóriában a felperes tette a legjobb ajánlatot. A kiíró 2010. július 16-án - többek között - a felperest is arról értesítette, hogy az ajánlattételéhez nem közjegyző előtt tett nyilatkozatot, hanem közjegyzői hitelesítéssel ellátott nyilatkozatot csatolt, és hiánypótlási felhívás keretében kötelezte ennek kijavítására. A felperes törvényes képviselője a felhívás teljesítése végett felkereste a közjegyző alperes irodáját, bemutatta a hiánypótlási felhívást. A közjegyző helyettese ezek után azt foglalta közjegyzői okiratba, hogy tanúsítja az ügyvezetőnek a Korm. rendelet 23. § (1) bekezdés e), f) pontjában foglalt kizáró okok fenn nem állásáról szóló felperesi nyilatkozaton lévő névaláírásának valódiságát. A közjegyzői irodából azzal a tájékoztatással távozott, hogy ez az okirat megfelel a hiánypótlási felhívásnak. A pályázat kiírója azonban nem tartotta megfelelőnek a hiánypótlást, mivel nem közjegyző előtt tett nyilatkozat került benyújtásra. Az ajánlatok elbírálásának befejezésekor készített írásbeli összegzésben foglaltak szerint az ajánlatkérő ennek okán a felperes ajánlatának érvénytelenségét állapította meg. A felperes egyeztetést kezdeményezett az ajánlatkérővel az alperes azon állásfoglalására hivatkozással, miszerint a nyilatkozatot névaláírás hitelesítéssel ellátva is köteles lett volna elfogadni. Az egyeztetés nem vezetett eredményre. A keresetében a felperes azt a hasznot kérte megtéríteni, amelyhez a pályázat elnyerése esetén hozzájutott volna. Állította, hogy 200 USD összegű szállítási költsége merült volna fel és 3.565.216 forint haszonra tehetett volna szert.

A felperes álláspontja szerint kár érte, vagyoni előnytől esett el annak okán, hogy a közjegyző-helyettes joghatás elérésére alkalmatlan okiratot készített, mellyel szemben a közjegyzői eljárásban nem élhetett jogorvoslattal. A közjegyző az 1991. évi XLI. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 1. §-a szerint az állam igazságszolgáltató tevékenysége részeként jogszolgáltató hatósági tevékenységet végez, amelynek során jogi kioktatással segíti ügyfeleit jogaik gyakorlásában és kötelezettségeik teljesítésében. A Ktv. 120. § (1) bekezdésének b) pontja kifejezetten a közjegyző kötelességévé teszi, hogy tájékoztassa ügyfelét a jogügylet lényegéről és jogi következményeiről. Az adott esetben vizsgálni kellett volna, hogy alkalmas-e az elérni kívánt joghatás kiváltására a névaláírás hitelesítésével ellátott okirat, illetve milyen okirat szükséges a pályázat kiírója részére a hiánypótlás teljesítéséhez. A hiánypótlási felhívás egyértelműen azt tartalmazta, hogy a kiíró a kizáró okok igazolására kizárólag közjegyző előtt tett nyilatkozatot fogad el. Tévedett a közjegyző-helyettes, amikor eljárása során a Pp. 196. § (1) bekezdés c) pontja szerinti teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősülő okiraton hitelesítette a felperesi ügyvezető névaláírását. Tudomással kellett bírnia arról, hogy a védelmi célú beszerzések nem tartoznak a 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) hatálya alá, ezért a Korm. rendelet 25. § (2) bekezdés b) pontja alapján a kizáró okok igazolására csak a Pp. 195. § (1) bekezdése szerinti közokiratba foglalt nyilatkozat fogadható el. Az alperes 2010. szeptember 17-én kelt nyilatkozata bizonyítja, hogy nem ismerte és nem alkalmazta megfelelően a közbeszerzési eljárásról, valamint a védelmi célú beszerzésekről szóló jogszabályokat.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint nem terheli kártérítési felelősség, amennyiben mégis marasztalná a bíróság, úgy a felperes által megjelölt marasztalási összeg 200 USD-vel csökkentendő, mivel a költség megtakarítása a káron szerzés tilalmába ütközne. Hivatkozott arra, hogy a felperes nem merítette ki a rendelkezésére álló rendes jogorvoslatot, hiszen nem támadta meg a Korm. rendelet 76. § (2) bekezdésében foglaltakra tekintettel bírói úton az ajánlatkérő döntését. A közjegyzői működés körében nem történt kötelezettségszegés, így nem állapítható meg a közjegyzői közreműködés jogellenessége. Az ajánlatkérő hiánypótlási felhívására való szóbeli hivatkozással a felperes ügyvezetője a hiánypótlásnak való megfelelés céljából az alperes munkavállalójával azt közölte: az ajánlatkérő nem fogadta el az ügyvezető édesapja, mint meghatalmazott nyilatkozatát, ezért újabb hitelesítést kér, azzal a különbséggel, hogy ezúttal személyesen a felperes ügyvezetője tesz nyilatkozatot a kizáró okok fenn nem állásáról, ezúttal is az előre elkészített nyilatkozat alperes előtti aláírásával. Az ajánlatkérő hiánypótlását a felperes ügyvezetője nem mutatta fel és nem is közölte, hogy hitelesítés helyett a nyilatkozat közokiratba foglalását kéri. A hitelesítések könyve igazolja: a felperes meghatalmazottja, majd maga a felperesi ügyvezető kifejezetten a hozott nyilatkozaton lévő névaláírás valódiságának tanúsítását kérte. Ha felmutatásra került volna a hiánypótlási felhívás, úgy közjegyzői okirat készült volna, figyelemmel arra, hogy a felhívás szerint ilyen okiratra van szükség. Az alperes álláspontja szerint aláírás hitelesítéskor nem szükséges vizsgálni, hogy a hitelesítendő nyilatkozatot mire kívánják felhasználni. Nem terheli a közjegyzőt arra vonatkozó tájékoztatási kötelesség, hogy a hitelesített nyilatkozat mennyiben alkalmas a tételezett joghatások kiváltására. A Kjt. 136. § (2) bekezdése értelmében a közjegyző felelőssége egyébként csak a tanúsítvány mint közokirat alakiságának megtartásáért és a tanúsítvány tartalmi valódiságáért áll fenn. Nem várható el, hogy a közjegyző az általa záradékolt nyilatkozatok joghatásait illetően - akár további információk birtokában, akár ilyenek híján - jogi tanácsot adjon. Az adott esetben a közjegyzői közreműködés jogellenessége szempontjából kizárólag annak van jelentősége: a közjegyző-helyettes nem tudott arról, hogy az általa hitelesített okiratot olyan típusú közbeszerzési eljárásban kívánják felhasználni, melyre a Kbt. 63. § (2) bekezdésétől eltérő szabályozás vonatkozik. Ilyen felvilágosítás hiányában alappal hihette, hogy a közbeszerzési eljárásban felhasználandó hitelesített nyilatkozat alkalmas a célzott joghatás kiváltására, figyelemmel arra, hogy nem folytatható e jogszabályi rendelkezéssel ellentétes gyakorlat. Ez a szakmai álláspont a bíróság előtt is védhető lett volna, ha a felperes igénybe veszi a bírói utat. A közjegyzői működés körében elkövetett szakmai mulasztás hiányában nincs releváns okozati összefüggés az alperes eljárása és a közbeszerzési szerződés megkötésének meghiúsulása között. Ha van kára a felperesnek, amit az ajánlata érvénytelenítésével összefüggésben szenvedett el, annak kizárólagos oka saját önhibája. A felperes részben vagy egészben maga okozta a kárát azzal, hogy az ajánlatkérő hiánypótlásának tartalmával kapcsolatban téves tájékoztatást adott, nem mutatta be az ajánlatkérő hiánypótlási felhívását, illetve a felhívást követően nem bizonyosodott meg arról, hogy a hitelesített újabb nyilatkozat kielégíti-e a hiánypótlásban foglaltakat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!