Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

31992L0048[1]

A Tanács 92/48/EGK irányelve (1992. június 16.) a 91/493/EGK irányelv 3. cikke (1) bekezdése a) pontjának i. alpontja szerinti egyes vízi járművek fedélzetén előállított halászati termékekre alkalmazandó higiéniai minimumszabályok megállapításáról

A Tanács 92/48/EGK irányelve

(1992. június 16.)

a 91/493/EGK irányelv 3. cikke (1) bekezdése a) pontjának i. alpontja szerinti egyes vízi járművek fedélzetén előállított halászati termékekre alkalmazandó higiéniai minimumszabályok megállapításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK TANÁCSA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a halászati termékek előállítására és forgalomba hozatalára vonatkozó egészségügyi feltételek megállapításáról szóló, 1991. július 22-i 91/493/EGK tanácsi irányelvre [1] és különösen annak 3. cikke (1) bekezdése a) pontjának i. alpontjára,

tekintettel a Bizottság javaslatára,

mivel a 91/493/EGK irányelv 3. cikke (1) bekezdése a) pontjának i. alpontja értelmében higiéniai szabályokat kell megállapítani azon hűtött vagy mélyhűtött halászati termékek esetében, amelyeket bizonyos halászhajók fedélzetén állítanak elő, beleértve az elvéreztetési, lefejezési és kizsigerelési, valamint uszonyeltávolítási munkafolyamatokat;

mivel a halászhajókra vonatkozó általános higiéniai feltételeket meg kell állapítani;

mivel további higiéniai feltételeket kell megállapítani azon halászhajókra vonatkozóan, amelyek fedélzetén a halászzsákmányt több mint huszonnégy órán keresztül tárolják;

mivel rendelkezéseket kell hozni annak érdekében, hogy figyelembe lehessen venni egyes halászhajók bizonyos sajátos jellegzetességeit;

mivel rá kell mutatni arra, hogy a 91/493/EGK irányelv értelmében végrehajtott ellenőrzések és vizsgálatok ugyanúgy vonatkoznak az ezen irányelvben említett hajókra is,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

(1) Az I. mellékletben megállapított általános higiéniai feltételek a halászhajók fedélzetén kezelt halászati termékekre vonatkoznak.

(2) A II. mellékletben megállapított további higiéniai feltételek azon halászhajókra vonatkoznak, amelyeket úgy terveztek meg és szereltek fel, hogy fedélzetükön kielégítő körülmények között több mint huszonnégy órán keresztül lehessen tárolni halászati termékeket, kivéve azokat a halászhajókat, amelyeket kizárólag a célból szereltek fel, hogy egyéb tartósítási eszköz nélkül élő halakat, rákokat és puhatestűeket tároljanak.

(3) Amennyiben szükséges - a 2. cikkben megállapított eljárással összhangban - az I. melléklet rendelkezéseivel kapcsolatosan eltéréseket vagy további feltételeket lehet megállapítani annak érdekében, hogy figyelembe vegyék bizonyos halászhajók esetlegesen meglévő, sajátos jellegzetességeit.

2. cikk

Ezen irányelv mellékleteit a 91/493/EGK irányelv 15. cikkében megállapított eljárással összhangban lehet módosítani.

3. cikk

A tagállamok - amennyiben a halászhajókról származó termékek egyértelműen megfelelnek a 91/493/EGK irányelvben meghatározott higiéniai előírásoknak - engedélyezhetnek a halászhajók számára egy további, 1995. december 31-én lejáró időszakot, hogy biztosítsák a II. melléklet 8. b) és e) pontjában megállapított követelményeknek való megfelelést.

Ilyen eltéréseket csak azok az 1992. június 30-án már halászati tevékenységeket folytató halászhajók kaphatnak, amelyek 1992. december 31-e előtt benyújtották az illetékes nemzeti hatósághoz az erre vonatkozó, kellően megindokolt kérelmüket.

E kérelemnek részletesen ismertetnie kell azon határidőket, amelyeknek során a halászhajók meg tudnak felelni az említett követelményeknek.

Amennyiben valaki pénzbeli támogatásért folyamodik a Közösséghez, csak azon pályázatokat lehet elfogadni, amelyek megfelelnek ezen irányelv követelményeinek.

4. cikk

A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 1993. január 1-je előtt megfeleljenek. Erről értesítik a Bizottságot.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

5. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

Kelt Luxembourgban, 1992. június 16-án.

a Tanács részéről

az elnök

Arlindo Marques Cunha

[1] HL L 268., 1991.9.24., 15. o.

--------------------------------------------------

I. MELLÉKLET

A halászhajók fedélzetén tárolt halászati termékekre vonatkozó általános higiéniai követelmények

1. A hajók halászati termékek tárolására fenntartott részei, valamint ilyen rendeltetésű tárolóedényei nem tartalmazhatnak olyan tárgyakat vagy termékeket, amelyeknél fennáll az élelmiszerek káros tulajdonságokkal vagy a normálistól eltérő jellegzetességekkel történő megfertőzésének veszélye. E részeket vagy konténereket úgy kell megtervezni, hogy könnyen tisztíthatók legyenek, és egyúttal biztosítsák azt is, hogy a vízzé olvadt jég ne maradjon érintkezésben a halászati termékekkel.

2. Használat közben a hajók halászati termékek tárolására fenntartott részeinek, valamint ilyen rendeltetésű tárolóedényeinek tökéletesen tisztáknak kell lenniük, és semmiképpen sem fertőződhetnek a hajó meghajtására használt üzemanyaggal vagy a fenékvízzel.

3. Amint a halászati termékek a hajó fedélzetére kerülnek, azokat azonnal meg kell óvni az erős fertőződéstől és a nap vagy bármilyen más hőforrás hatásától. A termékek megmosására használt víznek a 80/778/EGK irányelv [1] D. és E. mellékletében meghatározott paramétereknek megfelelő friss víznek vagy pedig tiszta tengervíznek kell lennie annak érdekében, hogy minőségük vagy egészséges voltuk ne károsodjon.

4. A kezelés és tárolás során a halászati termékek zúzódását el kell kerülni. A nagy vagy az olyan halak mozgatása során, amely a kezelőszemélyzet számára balesetveszéllyel jár, a hegyes eszközök használata megengedhető, amennyiben az érintett termékek húsa nem károsodik.

5. A nem élve tárolt halászati termékeket a berakodás után a fedélzeten a lehető leggyorsabban hűteni kell. Amennyiben a halászhajó fedélzetén a hűtés gyakorlati szempontból nem kivitelezhető, a halászati termékeket nem szabad ott nyolc óránál hosszabb ideig tárolni.

6. A termékek hűtésére használt jeget ivóvízből vagy tiszta tengervízből kell előállítani. Azt használat előtt olyan körülmények között kell tárolni, amelyek megakadályozzák a fertőződését.

7. A halászati termékek kirakodása után a halászati termékekkel közvetlen érintkezésbe kerülő tárolóedényeket, berendezéseket és hajórészeket ivóvízzel vagy tiszta tengervízzel kell megtisztítani.

8. Amennyiben a halat a fedélzeten fejezik le és/vagy zsigerelik ki, az ilyen műveleteket higiénikusan kell végezni, és a termékeket azonnal alaposan meg kell mosni ivóvízzel vagy tiszta tengervízzel. A zsigereket és a közegészségre veszélyt jelentő részeket el kell távolítani, és az emberi fogyasztásra szánt részektől el kell különíteni, és külön kell tárolni. Az emberi fogyasztásra szánt halmájat, -ikrát és -tejet hűtve vagy mélyhűtve kell tárolni.

9. A kizsigerelésre, a lefejezésre és az uszonyok eltávolítására használt eszközöket, illetve a halászati termékekkel érintkezésbe kerülő tárolóedényeket és eszközöket vízhatlan, tartós, bomlásnak ellenálló, sima és könnyen tisztítható, valamint fertőtleníthető anyagból kell készíteni, vagy ilyen anyaggal kell bevonni. A használat során teljesen tisztának kell lenniük.

10. A halászati termékeket kezelő személyzet köteles önmagát és öltözetét magas tisztasági színvonalon tartani.

[1] HL L 229., 1980.8.30., 11. o. A legutóbb a 91/337/EGK irányelvvel (HL L 377., 1991.12.31., 48. o.) módosított irányelv.

--------------------------------------------------

II. MELLÉKLET

Az 1. cikk (2) bekezdésében említett halászhajókra vonatkozó további higiéniai követelmények

1. A halászhajókat a hűtött vagy mélyhűtött halászati termékeknek a 91/493/EGK irányelv által megállapított hőmérsékleten való tárolását biztosító raktérrel, tartályokkal vagy konténerekkel kell felszerelni. Az ilyen jellegű raktereket a gépháztól és a legénység számára szállást biztosító részektől kellőképpen áthatolhatatlan válaszfalakkal kell elszigetelni, hogy megakadályozzák a tárolt halászati termékek fertőződését.

2. A rakterek, tartályok és konténerek belső falának vízhatlannak, valamint könnyen tisztíthatónak és fertőtleníthetőnek kell lennie. Sima felületű anyagból kell készülnie, vagy ennek híján sima felületű festékkel kell lefesteni; jó állapotban kell megőrizni, hogy az emberi egészségre káros anyagokkal ne fertőzhesse a halászati termékeket.

3. A raktereket úgy kell tervezni, hogy a vízzé olvadt jég ne maradjon érintkezésben a halászati termékekkel.

4. A termékek tárolására használt tárolóedényeknek biztosítaniuk kell a termékek minőségének kielégítő higiéniai körülmények között történő megőrzését, különösen a vízzé olvadt jég elvezetését. A használat során teljesen tisztának kell lenniük.

5. A munkafedélzeteket, az eszközöket és a raktereket, a tartályokat és tárolóedényeket minden egyes használatkor meg kell tisztítani. E célra ivóvizet vagy tiszta tengervizet kell használni. Valahányszor szükséges, fertőtlenítést, rovar- vagy patkányirtást kell végezni.

6. A tisztító-, fertőtlenítő- és rovarirtó szereket és minden potenciálisan mérgező hatású anyagot zárt helyiségekben vagy szekrényekben kell tárolni. Használatuk nem jelenthet fertőzési veszélyt a halászati termékekre nézve.

7. Amennyiben a halászati termékek mélyhűtése a fedélzeten történik, ezt a műveletet a 91/493/EGK irányelv melléklete IV/II/1. és 3. pontjában megállapított feltételekkel összhangban kell végezni. Ha a mélyhűtés sós vízben történik, a sós víz nem jelenthet fertőzési forrást a halra nézve.

8. Azoknak a halászhajóknak, amelyeket úgy szereltek fel, hogy a halászati termékeket akár jéggel (CSW), akár mechanikai úton (RSW) hűtött tengervízben hűtsék, az alábbi követelményeknek kell megfelelniük:

a) a tartályokat megfelelő tengervíztöltő és lefolyóberendezésekkel, illetve olyan készülékekkel kell ellátni, amelyek egyenletes hőmérséklet-eloszlást biztosítanak;

b) a tartályoknak a hőmérséklet változását regisztráló eszközzel kell rendelkezniük, amely a tartály legmagasabb hőmérsékletű részében elhelyezett hőérzékelőhöz csatlakozik;

c) a tartály- vagy tárolóedényrendszer működésének olyan hűtési sebességet kell biztosítania, hogy a hal és tengervíz keverékének hőmérséklete a rakodás után hat órával legfeljebb 3 °C, a rakodás után tizenhat órával pedig legfeljebb 0 °C legyen;

d) a tartályokat, a tárolóedényeket és a keringési rendszert minden kirakodás után teljesen ki kell üríteni, és alaposan meg kell tisztítani ivóvízzel vagy tiszta tengervízzel. Ezeket csak tiszta tengervízzel szabad feltölteni;

e) a dátumnak és a tartály számának egyértelműen kell szerepelnie a hőmérséklet változását regisztráló nyilvántartásban, amelyet bármikor az ellenőrző hatóságok rendelkezésére kell bocsátani.

9. Az illetékes hatóságnak - ellenőrzési célból - rendelkeznie kell egy, a 7. és 8. ponttal összhangban felszerelt hajókat tartalmazó naprakész jegyzékkel, kivéve azokat a kiszerelhető konténerekkel rendelkező hajókat, amelyek - az I. melléklet 5. pontja második mondatának sérelme nélkül - nem tárolnak rendszeresen halat hűtött tengervízben.

10. A hajótulajdonosok vagy képviselőik megtesznek minden intézkedést, amely szükséges ahhoz, hogy megakadályozzák a halászati termékek olyan személyek általi, kézzel történő kezelését, akik megfertőzhetik a szóban forgó termékeket; ezen korlátozás mindaddig érvényes az ilyen személyek esetében, amíg be nem bizonyosodik róluk, hogy ez a veszély már nem áll fenn. E személyek rutinszerű orvosi felügyelete az érintett tagállamban hatályban lévő nemzeti jogszabályok szerint történik.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31992L0048 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31992L0048&locale=hu

Tartalomjegyzék