Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 100/2002/72 számú határozata erőfölény tárgyában. Eljárás alá vont: Magyar Távközlési Rt.

Vj-100/2002/72

Vj-100/2002/72

Nyilvános változat [1]

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa a Magyar Távközlési Rt. (Budapest) ellen gazdasági erőfölénnyel való visszaélés miatt indult versenyfelügyeleti eljárásban meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy az eljárás alá vont visszaélt gazdasági erőfölényével azáltal, hogy 2002. február-július időszakban összekapcsolási szolgáltatásainak és saját kiskereskedelmi távbeszélő szolgáltatás-csomagjainak árait egymáshoz képest oly módon állapította meg, hogy az azok között levő árrés mértéke akadályozta más távközlési szolgáltatások piacralépését.

A Versenytanács eljárás alá vontra 70. 000. 000, azaz hetvenmillió Ft. bírságot szab ki, melyet a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül köteles a Gazdasági Versenyhivatalnál a 10032000-01037557. számú bírságbevételi számlára befizetni.

E határozattal szemben a kézhezvételétől számított 30 napon belül az eljárás alá vont a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó, de a Fővárosi Bírósághoz címzett keresettel élhet.

Indoklás

I.

A tényállás

Az eljárás tárgya

1. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) azért indított versenyfelügyeleti eljárást a Tpvt. 21. § szerint tiltott gazdasági erőfölénnyel való visszaélés gyanúja miatt, mert feltételezni lehetett, hogy a Magyar Távközlési Rt. (továbbiakban: Matáv) a távbeszélő szolgáltatás nyújtásához szükséges nagykereskedelmi összekapcsolási szolgáltatásainak áraihoz képest saját kiskereskedelmi távbeszélő szolgáltatás-csomagjaiban olyan árakat határozott meg, amelyek a versenytársak számára olyan szűk kiskereskedelmi árrést eredményeznek, amely a hatékony versenytárs szolgáltató számára sem fedezi a kiskereskedelmi szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó pótlólagos költségeket, ezáltal veszteségessé teszi a szolgáltatás nyújtását és vélhetően azok piacról való kiszorításához vezet. A GVH által vizsgált időszak kezdetét a távközlési liberalizáció, 2002. februárja jelentette.

A Matáv Rt. tevékenysége

2. A Matáv Magyarországon fő tevékenységét a távközlési szolgáltatások, ezen belül elsősorban a helyi, belföldi távolsági, vezetékes-mobil irányú és nemzetközi vezetékes távbeszélő szolgáltatások nyújtása képezi. A Matáv koncessziós szolgáltatási területe 36 primer körzetre terjedt ki, ezekben helyi távbeszélő-szolgáltatást nyújt a vállalat. Szolgáltatási területe Magyarország területének mintegy 70 %-át és a lakosság 72 %-át fedi le. Ezen túl a Matáv leányvállalatain keresztül számos más távközlési szolgáltatást (pl. mobil rádiótelefon-szolgáltatás, Internet szolgáltatások), valamint kábeltelevízió szolgáltatást nyújt. Nettó árbevétele 2002-ben 301,538 milliárd Ft, mérleg szerinti eredménye 7,235 milliárd forint volt.

A vizsgált piaci magatartásra vonatkozó szabályozás

3. 2001. december 23-án lépett hatályba a liberalizált távközlési piac működését biztosítani hivatott 2001. évi XL. törvény a hírközlésről (Hkt.). A törvény preambuluma szerint azt "a hírközlési piac fejlődése, védelme, a verseny biztosítása, továbbá a hírközlési hálózatok hatékony együttműködésének biztosítása céljából" alkotta az Országgyűlés. A Hkt. 70. § (2) bekezdése szerint a hírközlési hatóság tevékenységének célja "a tisztességes és szabályozott piaci verseny fenntartásának elősegítése a hírközlési ágazatban, a hírközlési tevékenységet végző szervezetek és személyek jogszabályoknak megfelelő magatartásának felügyelete útján".

4. A távbeszélő szolgáltatások piacára való belépést a hozzáférés tekintetében a helyi hurok átengedésének a jelentős piaci erővel (JPE) bíró szolgáltatókra vonatkozó kötelezettsége, míg a belföldi távolsági és nemzetközi hívások tekintetében a szolgáltató-választás biztosításának kötelezettsége kívánja elősegíteni, illetőleg e körbe tartozik részben az összekapcsolási kötelezettség is. Az árszabályozás általánosságban megszűnt mind a kiskereskedelmi, mind az összekapcsolási szolgáltatások vonatkozásában. A kiskereskedelmi tarifák esetében a távbeszélő szolgáltatási piacon JPE szolgáltatóra vonatkozóan maradt fenn az ársapkás árszabályozás, az összekapcsolási szolgáltatásokra - amelyeket referencia ajánlatban kell meghirdetnie a távbeszélő és bérelt-vonali szolgáltatási piacon JPE szolgáltatónak - pedig a törvény előírja a költségalapúság kötelezettségét. A költségalapúság megvalósulását a HDB ellenőrzi jóváhagyási joga útján.

5. A távközlési szolgáltatókat a törvény szerint együttműködési kötelezettség terheli. Ennek keretében a szolgáltatók gazdaságilag és műszakilag indokolt ajánlat esetén kötelesek egymással összekapcsolási, a JPE szolgáltatók pedig az őket megkeresőkkel hálózati hozzáférési szerződést is kötni.

6. A Hkt. 40. §-a értelmében a jelentős piaci erővel rendelkező távbeszélő, illetve bérelt-vonali szolgáltatást végző, illetőleg ezen szolgáltatások nyújtásához szükséges távközlő hálózattal rendelkező szolgáltató az azonosítását követő harminc napon belül referencia összekapcsolási ajánlatot ( RIO [2] ) köteles összeállítani, és a HDB részére jóváhagyás céljából benyújtani. A referencia összekapcsolási ajánlatnak tartalmaznia kell többek között az összekapcsolás földrajzilag meghatározott pontjait, az összekapcsolás lehetséges műszaki megoldásait, az összekapcsoláshoz alkalmazható átviteli utakat, a megajánlott összekapcsolási szolgáltatásokat, a szolgáltató-választás feltételeit, a költségalapúságnak megfelelően kiszámított árakat és alkalmazási feltételeiket, valamint a helyátengedés feltételeit. A HDB a RIO-ban foglaltakat a Hkt-ban meghatározott szempontok alapján, az ott szabályozott eljárásban hagyja jóvá.

7. A referencia összekapcsolási ajánlatban foglalt díjakra vonatkozó költséglapúság 2003. január 1-ig a teljesen felosztott költségek ( FDC [3] ) módszerével is megvalósulhatott, azt követően azonban a hosszú távú előremutató különbözeti költségek ( LRIC [4] ) módszere alapján kell a számítást elvégezni. A költségszámítás részletes szabályait a hálózati szolgáltatások költségszámítására vonatkozó szabályokról szóló 1/2002. (I.11.) MeHVM rendelet tartalmazza. A rendelet szerint a távbeszélő, a bérelt vonali és az összekapcsolási piacon JPE szolgáltató köteles költségszámítási modellt kialakítani az összekapcsolási és a RIO szerint nyújtott egyéb szolgáltatások tekintetében, és azt a HBD-hoz jóváhagyás céljából benyújtani.

8. A hosszú távú előremutató különbözeti költségek számításán alapuló módszertan nem ismeri el teljes egészében a költségalapban a vállalkozás előző évben elszámolt valamennyi költségét; a meglévő infrastruktúra működtetése mellett felmerült tényleges költségeket és ráfordításokat a működés hosszú távon feltételezett hatékonysági és kapacitásbeli tényezőinek módosítása, különböző berendezés-optimalizálási feltételezések és a folyóáras költségelszámolás elve figyelembevételével át kell értékelni. A tőkeköltség és a közös (általános) költségek egységköltségben való érvényesítésének lehetőségét a tőkeköltségszorzó és a felár (egyenlő arányú mark-up) felszámítása teremti meg. A Matáv - a Hkt-ben foglalt kötelezettsége teljesítése érdekében - még a LRIC-alapú költségszámításra vonatkozó részletes előírásokat tartalmazó jogszabály [5] megjelenése előtt benyújtotta új költségszámítását a HDB-hez, mely azt 2003. május 19-én kelt határozatával, 2003. január 1-i visszamenőleges hatállyal jóváhagyta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!