T/20. számú törvényjavaslat indokolással - egyes törvényeknek a vízkivételekkel összefüggő módosításáról[1]
2017. évi ..... törvény egyes törvényeknek a vízkivételekkel összefüggő módosításáról
1. Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosítása
1. §
Hatályát veszti az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény
a) 33. § (2) bekezdés 61. pontja, és
b) melléklete XXII. fejezet 1. pontjának a) alpontja.
2. A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosítása
2. §
A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Vgtv.) 28. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A jogszabály alapján engedély nélkül végezhető vagy bejelentéshez kötött tevékenységek kivételével vízjogi engedély szükséges
a) a vízimunka elvégzéséhez, a vízilétesítmény megépítéséhez és átalakításához (vízjogi létesítési engedély),
b) a vízilétesítmény használatbavételéhez és üzemeltetéséhez, a vízhasználathoz (vízjogi üzemeltetési engedély), és
c) a vízilétesítmény megszüntetéséhez (megszüntetési engedély)."
3. §
(1) A Vgtv. 29. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az előírt feltételek megléte esetén vízilétesítmény csak akkor létesíthető és üzemeltethető, valamint vízjogi engedélyt a hatóság csak akkor adhat ki, ha a vízilétesítmény, a vízimunka, illetve a vízhasználat
a) nem veszélyezteti a vízkészlet védelméhez fűződő érdekeket, és
b) megfelel a vízimunkára, a vízilétesítmények megvalósítására, átépítésére és megszüntetésére, valamint üzemeltetésére és a vízhasználatok gyakorlására kiadott vízgazdálkodási, műszaki és biztonsági szabályoknak, a vízháztartás, vízminőség, felszín alatti és felszíni vizek védelmével összefüggő egyéb szabályozásnak."
(2) A Vgtv. 29. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) Mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő, aki az egyes törvényeknek a vízkivételekkel összefüggő módosításáról szóló 2017. évi ... törvény (a továbbiakban: Módtv.) hatálybalépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha
a) a vízjogi engedélyezési kötelezettség a Módtv. hatálybalépését követően is fennáll,
b) a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2028. december 31-ig kérelmezi, és
c) az engedély megadásának feltételei fennállnak."
4. §
A Vgtv. 30. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vízügyi hatóság a külön jogszabályokban meghatározott feltételek, továbbá események bekövetkezése esetén hivatalból vagy kérelemre
a) a vízjogi engedélyt (ideértve az elvi engedélyt is) módosíthatja, szüneteltetheti, visszavonhatja, vagy
b) a vízilétesítmény megszüntetését elrendelheti.
(2) Ha a vízjogi engedély módosítását, szüneteltetését, visszavonását vagy a vízilétesítmény megszüntetését megalapozó eseményt tevékenység vagy mulasztás idézte elő, az engedélyest vagy a létesítőt (üzemeltetőt) az ebből eredő károkért az köteles kártalanítani, akinek tevékenysége vagy mulasztása miatt vált szükségessé a hatósági intézkedés."
5. §
A Vgtv. 31. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Mentes a díjfizetési kötelezettség alól
a) az öntözési berendezések engedélyezési eljárása, ha arra nem a vízhasználat engedélyezése keretében kerül sor;
b) a vízkivételt biztosító vízilétesítmények engedélyezési eljárása a 29. § (7) bekezdés b) pontjában meghatározott időpontig."
6. §
A Vgtv. a következő 45/H. §-sal egészül ki:
"45/H. §
(1) E törvénynek a Módtv.-vel megállapított 28. § (1) bekezdését, 29. § (1) és (7) bekezdését, 30. §
(1) és (2) bekezdését, 31. § (2) bekezdését a Módtv. hatálybalépésekor első fokon még el nem bírált ügyekben és a megismételt eljárásokban is alkalmazni kell.
(2) A 2016. június 3-át követően indult, házi vízigény kielégítését biztosító kutak fennmaradási engedélyezési eljárása során befizetett illetéket, valamint igazgatási szolgáltatási díjat - amennyiben a kút a Módtv. alapján és a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló kormányrendelet szerint már nem engedélyköteles vízilétesítmény - a kérelmező részére a Módtv. hatálybalépésétől számított harminc napon belül vissza kell fizetni."
3. A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény módosítása
7. §
A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Tvt.) 10. § (2) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:
(A termőföld más célú hasznosítása mentes az ingatlanügyi hatóság engedélye alól, ha a termőföldet)
"f) vízkivételt biztosító vízilétesítmény létesítése"
(céljából veszik igénybe.)
4. Záró rendelkezés
8. §
Ez a törvény a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
INDOKOLÁS
ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS
A törvényjavaslat célja olyan szabályozás kialakítása, amely 80 méteres kútmélységig nem teszi szükségessé sem engedélyezési, sem bejelentési eljárás lefolytatását.
Ennek megfelelően engedély és bejelentés nélkül létesíthető a 80 m-nél sekélyebb és házi vízigényt meg nem haladó vízkivételt biztosító vízilétesítmény. Az engedélyezési kötelezettség fenntartása szükséges azonban a) a hideg és termálkarszt készletekbe (víztestekbe) történő beavatkozás mélységtől és vízmennyiségtől függetlenül, valamint b) mélységtől és vízmennyiségtől függetlenül a gazdasági célú vízkivételek esetében. Az erre vonatkozó részletes szabályokat a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló kormányrendelet fogja meghatározni.
RÉSZLETES INDOKOLÁS
1. §
A 80 m-nél sekélyebb kutakat engedély és bejelentés nélkül lehet létesíteni, ezért az arra vonatkozó közigazgatási eljárási illeték megfizetésére vonatkozó rendelkezést hatályon kívül kell helyezni, illetve a talajvíz kutak esetében, ahol eddig tárgyi illetékmentesség volt és ez is szükségtelenné válik, az ezt tartalmazó rendelkezést szintén deregulálni szükséges.
2. §
A vízjogi engedélyezési kötelezettségre vonatkozó rendelkezések módosítása szükséges, mivel utalni kell azokra a jogszabályban rögzített esetekre, amelyek során a vízilétesítmény létesítéséhez, átalakításához, üzemeltetéséhez és megszüntetéséhez sem engedély, sem bejelentés nem szükséges.
3. §
A vízkészlet-gazdálkodás ellátásának érdekében rögzíteni szükséges, hogy az engedély nélkül létesíthető vízilétesítmények esetében is biztosítani kell a vízkészletek védelméhez fűződő érdekeket, és a vízgazdálkodási, műszaki, biztonsági és vízvédelmi szabályokat.
Az illegálisan létesített, továbbra is engedélyköteles vízkivételt biztosító vízilétesítményeknél a bírságmentes engedélyezésre vonatkozó moratórium 2018. december 31. napjáról 2028. december 31. napjáig kerül meghosszabbításra. Egyúttal ez vonatkozik a 2016. június 3. után (ekkor került bele a Vgtv. a tárgyi rendelkezés) engedély nélkül, vagy attól eltérően létesített vízkivételi létesítményekre is.
4. §
A hatóságnak vizsgálnia kell az engedély nélkül létesíthető vízilétesítményeket, hogy megfelelnek-e az előírt feltételeknek. Amennyiben az engedély nélkül létesíthető vízilétesítményt valamilyen mulasztás vagy emberi tevékenység miatt meg kell szüntetni, akkor az ebből eredő kárért az köteles helytállni, akinek a tevékenysége vagy mulasztása miatt a beavatkozás szükségessé vált.
5. §
Az engedélyhez kötött vízkivételt biztosító vízilétesítményeket igazgatási szolgáltatási díj fizetése nélkül lehet létesíteni, üzemeltetni és megszüntetni.
6. §
Átmeneti rendelkezés, amely egyrészt a korábban befizetett illeték, igazgatási szolgáltatási díj visszafizetéséről, másrészt a jelenleg folyamatban lévő ügyekben való alkalmazásról rendelkezik.
7. §
A vízkivételt biztosító vízilétesítmények engedélyezési eljárása egyszerűsítésre kerül azáltal, hogy az ügyfelek mentesülnek a termőföld más célú hasznosításának engedélyezési kötelezettsége alól, így nem kell az ehhez kapcsolódó műszaki dokumentációt elkészíttetni és az erre vonatkozó igazgatási szolgáltatási díjat megfizetni.
8. §
Hatályba léptető rendelkezés.
Lábjegyzetek:
[1] A 2017. április 26-án benyújtott T/15373. számú törvényjavaslat T/384. számon átiktatott változatának 2022. májusi átiktatott változata.