Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37264/2008/8. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖRNYEZETVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1995. évi LVI. törvény 20. §, 2000. évi XLIII. törvény (Hgt.) 3. §, 18. §, 53/2003. (IV. 11.) Korm. rendelet 1. §, 2. §] Bírók: Bauer Jánosné, Darák Péter, Kovács Ákos

Kfv.III.37.264/2008/8.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Sasvári Róbert ügyvéd által képviselt G. Környezetvédelmi Egyesülete felperesnek a Környezetvédelmi és Vízügyi Miniszter alperes ellen környezetvédelmi termékdíj ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben a Fővárosi Bíróság 2008. február 26. napján kelt 13.K.34.827/2006/14. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 15. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelme folytán a 2009. április 21. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Bíróság 13.K.34.827/2006/14. számú ítéletét - az alperes 2006. július 25. napján kelt KJHF-997/3/2006. számú határozatára is kiterjedően - hatályon kívül helyezi, és az alperest új eljárásra kötelezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 100.000.- /azaz százezer/ forint elsőfokú- és 50.000 /azaz ötvenezer/ forint felülvizsgálati perköltséget.

A le nem rótt kereseti- és felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I N D O K O L Á S

A felperes, mint koordináló szervezet 2004. április 2.- 2006. március 31. közötti időszakra 100 %-os mértékű környezetvédelmi termékdíj-mentességre kapott engedélyt, a KT 211, 221, 222, 223 és 224 környezetvédelmi termékdíj kódú gumiabroncsok után fizetendő környezetvédelmi termékdíjra. A felperes 2006. április 1. és december 31. napja közötti időszakra az engedély meghosszabbítását kérte az elsőfokú környezetvédelmi hatóságtól. Az elsőfokú környezetvédelmi hatóság 2006. március 31. napján kelt levelében a felperest a tényállás tisztázása érdekében további adatok megküldésére hívta fel. A felperes 2006. április 14. napján kelt beadványában közölte az összes várható értékesítés mennyiségét, az ahhoz kapcsolódóan szükséges hasznosítást, a hasznosításra lekötött kapacitás mértékét, illetve azt, hogy - a G. GmbH hasznosítókénti figyelembevételével összefüggésben - a G. GmbH-val kötött szerződésben kikötötték, hogy hasznosításnak csak azt a mennyiséget fogadják el, amit a G. GmbH valóban átadott, illetve eladott a végső feldolgozónak, illetve hasznosítónak, tehát a használt gumiabroncsok hasznosításához önmagában nem tekintik elegendőnek a raktáron lévő gumi-granulátum acél és textil előállítását. Előadta továbbá, hogy a gumiabroncs felaprítása és frakciókra /gumi-granulátom, acél és textil/ szétválasztása Európa sok országában már hasznosításnak minősül. Az aprítás folyamata magas költséggel járó, energiaigényes, komoly gépi berendezést igénylő feladat. Csak akkor vállalják, ha van megrendelés, azaz a különböző frakciók eladhatók. Az eladás frakciónként más és más időigényű és gyakoriságú. A gumi-granulátumot szinte azonnal elviszik, míg az acélt és a textil-frakciót nehezebb értékesíteni. A fenti adatközlést követően az elsőfokú környezetvédelmi hatóság 2006. május 11. napján kelt határozatával a felperes kérelmét elutasította, hivatkozással arra, hogy a G. GmbH kezelői tevékenysége során a gumiabroncs-hulladék véglegesen nem hasznosul, a hasznosítási és újrafeldolgozási arányokat a kérelem nem igazolja.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2006. július 25. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. A határozat indokolása szerint a környezetvédelmi termékdíjról, továbbá egyes termékek környezetvédelmi termékdíjáról szóló 1995. évi LVI. törvény /a továbbiakban: Kttv./ 5/A. § /3/ bekezdése, valamint a környezetvédelmi termékdíj-mentesség a termékdíj visszaigénylésének és átvállalásának, valamint a használt gumiabroncs behozatalának feltételeiről szóló 53/2003./IV.11./ Korm. rendelet /a továbbiakban: Ktr./ 1. § /1/ bekezdése, 2. § /1/ és /2/ bekezdése, valamint 1. számú melléklete, illetve 5. számú melléklete értelmében a termékdíj-mentesség feltétele, hogy a kötelezett az általa forgalmazott, illetve saját célra felhasznált gumiabroncs mennyiség 50 %-ának felét saját anyagában hasznosítsa.

Az alperes álláspontja szerint az elsőfokú hatóság jogszerűen járt el, amikor nem fogadta el végső hasznosításnak a G. GmbH tevékenységét. Használt gumiabroncs-hulladék őrlése ugyanis önmagában nem tekinthető a hulladék hasznosításának. Az őrlés csak a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény /a továbbiakban: Hgt./ 3. § p/ pontja szerinti előkezelésnek minősül. Kifogásolta, hogy a kérelemben, illetve a 2006. április 14. napján kelt felperesi "Nyilatkozat"-ban bemutatott adatok nincsenek összhangban. Vitatta azt a felperesi kérelemben alkalmazott megoldást, amely a G. Kft.-t és a G. Rt.-t együtt szerepelteti.

A felperes keresetében az alperes határozatának az elsőfokú határozatra kiterjedő hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú hatóság új eljárásra kötelezését kérte. Hivatkozott arra, hogy kérelme és a becsatolt iratok a gumiabroncs előírt hasznosítási arányát teljes mértékben igazolja.

A Fővárosi Bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az ítélet indokolása szerint a Kttv. 20. § c/ pontja szerinti, illetve a Hgt. 18. § /1/ bekezdése szerinti hasznosítás fogalma nem azonosítható, a termékdíj-mentesség vonatkozásában a hasznosítás fogalmi eleme a hulladék, illetve valamely összetevője termelésben vagy szolgáltatásban való felhasználása. A Fővárosi Bíróság álláspontja szerint e felhasználás tényét a felperesnek nem sikerült igazolnia, ezért az alperes jogszerűen járt el, amikor a mentesség iránti kérelmet elutasította. Elvi álláspontként hangsúlyozta, hogy a termékdíj-fizetés alóli mentesség akkor adható meg, ha a kérelmező valószínűsíti, hogy az újrafeldolgozásra vagy visszanyerésre hasznosított hulladékot, vagy valamely összetevőjét a termelésben vagy szolgáltatásban felhasználja. A bíróság rámutatott arra is, hogy a hasznosításról nem feltétlenül a hulladékkezelő szervezetnek kell gondoskodnia, hulladékkezelőt is igénybe vehet, de a hasznosítást a termékdíj mentességet kérőnek kell biztosítania. Kifejtette, hogy a hatóságnak előzetesen is joga van vizsgálódnia a környezetvédelmének szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény /a továbbiakban: Kvt./ 6. §-a szerinti elővigyázatosság elvére figyelemmel, ugyanis az anyagában való hasznosítás a környezet szempontjából sokkal kedvezőbb megoldás, mint az ártalmatlanítás vagy az energetikai hasznosítás.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését és az alperes elsőfokú hatósági határozatra kiterjedő hatályon kívül helyezése mellett az elsőfokú hatóság új eljárásra kötelezését, másodlagosan a Fővárosi Bíróság ítéletének hatályon kívül helyezése mellett a Fővárosi Bíróság új eljárásra utasítását kérte. Álláspontja szerint a kérelemben megjelölt és igazolt tevékenység hasznosításnak minősül, a mentesség megadásához - a Fővárosi Bíróság ítéletében írtakkal ellentétben - nem a hulladék, illetve valamely összetevője tényleges felhasználását kell igazolni. Rámutatott arra, hogy a mentességi kérelem elbírálására egyszerűsített eljárásban került sor, mert a kérelem - a korábban már vizsgált és elbírált mentesség - meghosszabbítására irányult. A kérelem tartalma teljes egészében megfelelt a jogszabályban előírtaknak. A kérelem és annak mellékletei teljes mértékben igazolták a hulladék gumiabroncs előírt mértékű hasznosítását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!