Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32016R0095[1]

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/95 rendelete (2016. január 20.) a büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés területén egyes jogi aktusok hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2016/95 RENDELETE

(2016. január 20.)

a büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés területén egyes jogi aktusok hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 82. cikke (1) bekezdésére, 83. cikke (1) bekezdésére, 87. cikke (2) bekezdésére, valamint 88. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (1),

mivel:

(1) Az uniós jog átláthatóságának javítása alapvető eleme a jogalkotás minőségének javítását célzó stratégiának, amelynek az uniós intézmények általi végrehajtása folyamatban van. Ezzel összefüggésben a hatályos jogszabályok közül helyénvaló hatályon kívül helyezni azokat, amelyek már semmilyen célt sem szolgálnak.

(2) A büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés területére vonatkozóan elfogadott jogi aktusok közül számos elavulttá vált, mivel tartalmukat későbbi jogi aktusok átvették.

(3) A 96/610/IB tanácsi együttes fellépés (2) létrehozta a terrorizmus elleni különleges képességek, ismeretek és szakértelem jegyzékét annak érdekében, hogy szélesebb körben és könnyebben hozzáférhetővé tegye ezeket valamennyi tagállam hivatalos szervei számára. Ez az együttes fellépés elavulttá vált, miután hatályba lépett a 2009/371/IB tanácsi határozat (3), amely az Europolt bízza meg a tagállamok bűnüldöző hatóságai között a terrorizmusnak és a súlyos bűncselekmények egyéb fajtáinak a megelőzése és az ellenük folytatott küzdelem terén megvalósuló kölcsönös együttműködés támogatásával és erősítésével, és a 2008/615/IB tanácsi határozat (4), amely bevezette a terrorizmus elleni küzdelem terén folytatott, határokon átnyúló együttműködés új keretét.

(4) A 96/699/IB tanácsi együttes fellépés (5) az Europol Kábítószeregységét jelölte meg azon hatóságként, amelynek a számára továbbítani kell a kábítószerek kémiai jellemzésére szolgáló, tagállamokból származó információkat. Ez az együttes fellépés elavulttá vált, miután hatályba lépett a 2009/371/IB határozat.

(5) A 96/747/IB tanácsi együttes fellépés (6) a különleges képességekre, ismeretekre és szakértelemre vonatkozó jegyzék létrehozásával a tagállami bűnüldöző hatóságok közötti együttműködés megerősítésére irányult. Ez az együttes fellépés elavulttá vált, miután hatályba lépett a 2009/371/IB határozat, amely az Europolt bízza meg a tagállamok illetékes hatóságainak nyomozati eljárásaiban alkalmazott különleges ismeretek elmélyítésével és a nyomozási tanácsadással.

(6) A 96/750/IB tanácsi együttes fellépés (7) arra irányult, hogy megerősítse az érintett tagállami hatóságok közötti együttműködést a kábítószer-függőség elleni küzdelemben, valamint felszólította a tagállamokat jogszabályaik közelítésére, hogy kölcsönösen összeegyeztethetővé tegyék azokat az Unión belüli tiltott kábítószer-kereskedelem megelőzéséhez, és az az ellen folytatott küzdelemhez szükséges mértékben. Ez az együttes fellépés elavulttá vált, miután hatályba lépett a 2000/C-197/01 tanácsi jogi aktussal (8) megállapított, az Európai Unió tagállamai közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló egyezmény, valamint a 2004/757/IB tanácsi kerethatározat (9).

(7) A 97/339/IB tanácsi együttes fellépés (10) a törvényesség és a rend fenntartása, a személyek és vagyontárgyaik védelme, valamint a bűncselekmények megelőzése érdekében lehetővé tette az együttműködést és a hivatalos információcserét a tagállamok között a több tagállamból érkező, jelentős számú résztvevőt megmozgató nagyszabású események tekintetében. Ez az együttes fellépés elavulttá vált, miután hatályba lépett a 2008/615/IB, a 2002/348/IB (11) és a 2007/412/IB (12) tanácsi határozat, amelyek új szabályokat állapítottak meg a személyes és egyéb adatok cseréjére, valamint a közrend és a nagyszabású események biztonságának fenntartására irányuló együttműködés egyéb formáira vonatkozóan.

(8) A 97/372/IB tanácsi együttes fellépés (13) arra irányult, hogy fokozza a - különösen a kábítószerekre vonatkozó - információk és hírszerzési értesülések cseréjét a vámhatóságok és az egyéb bűnüldöző hatóságok között. Ez az együttes fellépés elavulttá vált, miután hatályba lépett egyrészt a vámigazgatási szervek közötti kölcsönös jogsegélyről és együttműködésről szóló egyezmény kidolgozásáról szóló 98/C-24/01 tanácsi jogi aktus (14), amely részletesebb szabályokat állapított meg a tagállamok közötti kölcsönös jogsegélyről és együttműködésről a nemzeti vámügyi rendelkezések megsértésének megelőzése és felderítése tekintetében, másrészt a 2009/917/IB tanácsi határozat (15), amely a váminformációs rendszer (VIR) létrehozásával erősíti a vámhatóságok együttműködési és ellenőrzési eljárásainak hatékonyságát, harmadrészt a 2009/371/IB határozat, amely az Europolt bízta meg a vámegyüttműködés támogatására irányuló feladatokkal.

(9) A 98/C-216/01 tanácsi jogi aktussal (16) megállapított, a járművezetéstől való eltiltásról szóló, 1998. június 17-i egyezményt csak hét tagállam ratifikálta, és soha nem lépett hatályba. Emellett e hét tagállam közül csak kettő - Írország és az Egyesült Királyság - tett az említett egyezmény 15. cikke (4) bekezdésének értelmében nyilatkozatot, amely szerint az egyezmény rájuk nézve azt megelőzően is alkalmazandó, hogy valamennyi tagállamban hatályba lépne. Az Egyesült Királyság által az átmeneti rendelkezésekről szóló 36. jegyzőkönyv 10. cikke (4) bekezdése első albekezdésének első mondatával összhangban 2013. július 24-én tett bejelentése alapján azonban az említett jegyzőkönyv 10. cikke (4) bekezdése első albekezdésének második mondata értelmében az említett tanácsi jogi aktus és az említett egyezmény 2014. december 1-je óta már nem alkalmazandó az Egyesült Királyságra. Mivel ezek az eszközök már egyetlen tagállam tekintetében sem alkalmazandók, elveszítették relevanciájukat az uniós vívmányok között, és hatályon kívül kell őket helyezni.

(10) A 98/427/IB tanácsi együttes fellépés (17) létrehozta a bűnügyi jogsegélyre irányuló megkeresések teljesítése során követett helyes gyakorlatok tagállamok közötti cseréjének rendszerét. Ez az együttes fellépés elavulttá vált, miután hatályba lépett a tagállamok közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló egyezmény.

(11) Az európai bizonyításfelvételi parancsról (a továbbiakban: EBP) szóló 2008/978/IB tanácsi kerethatározat (18) helyébe az európai nyomozási határozatról (a továbbiakban: ENYH) szóló 2014/41/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (19) lépett, mert az EBP hatálya túl korlátozott volt. Az ENYH 26 tagállam között lesz alkalmazandó, az EBP pedig csak azon két tagállamban lesz alkalmazandó továbbra is, amely nem vesz részt az ENYH-ban, ezért az EBP már nem képezi a büntetőügyekben folytatott együttműködés hasznos eszközét és azt hatályon kívül kell helyezni.

(12) A jogbiztonság és az áttekinthetőség érdekében az elavult együttes fellépéseket, az említett egyezményt, tanácsi jogi aktust és kerethatározatot hatályon kívül kell helyezni.

(13) Noha az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 83. cikkének (1) bekezdése irányelv elfogadását írja elő, a 96/750/IB együttes fellépés és a 2008/978/IB kerethatározat hatályon kívül helyezésére megfelelő eszköz egy rendelet, mivel e rendelet nem állapít meg szabályozási minimumokat a bűncselekményi tényállások és a büntetési tételek meghatározására vonatkozóan, hanem csupán hatályon kívül helyezi az elavult jogi aktusokat anélkül, hogy azokat új jogi aktusokkal váltaná fel.

(14) Mivel e rendelet célját, nevezetesen a büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés területén számos jogi aktus hatályon kívül helyezését a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, az Unió szintjén azonban e cél jobban megvalósítható, az Unió intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

(15) Az EUSZ-hez és az EUMSZ-hez csatolt, Dánia helyzetéről szóló 22. jegyzőkönyv 1. és 2. cikke értelmében Dánia nem vesz részt e rendelet elfogadásában, az rá nézve nem kötelező és nem alkalmazandó.

(16) Az EUSZ-hez és az EUMSZ-hez csatolt, az Egyesült Királyságnak és Írországnak a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség tekintetében fennálló helyzetéről szóló 21. jegyzőkönyv 3. cikkével és 4a. cikkének (1) bekezdésével összhangban Írország bejelentette, hogy részt kíván venni ennek a rendeletnek az elfogadásában és alkalmazásában.

(17) Az Egyesült Királyság által az átmeneti rendelkezésekről szóló 36. jegyzőkönyv 10. cikke (4) bekezdése első albekezdésének első mondatával összhangban 2013. július 24-én tett bejelentés alapján azonban az említett jegyzőkönyv 10. cikke (4) bekezdése első albekezdésének második mondata értelmében a 96/610/IB, a 96/699/IB, a 96/747/IB, a 96/750/IB, a 97/339/IB, a 97/372/IB és a 98/427/IB együttes fellépés, valamint a 98/C-216/01 tanácsi jogi aktus 2014. december 1-je óta már nem alkalmazandó az Egyesült Királyságra. Ennélfogva az Egyesült Királyság az említett jogi aktusok tekintetében nem vesz részt ennek a rendeletnek az elfogadásában, az rá nézve nem kötelező és nem alkalmazandó. Az említett jegyzőkönyv 10. cikke (4) bekezdése első albekezdésének harmadik mondatával összhangban azonban a 2008/978/IB kerethatározat - amelynek helyébe a 2014/41/EU irányelv lépett - továbbra is alkalmazandó az Egyesült Királyságra. Az EUSZ-hez és az EUMSZ-hez csatolt, az Egyesült Királyságnak és Írországnak a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség tekintetében fennálló helyzetéről szóló 21. jegyzőkönyv 3. cikkével és 4a. cikkének (1) bekezdésével összhangban ezért az Egyesült Királyság bejelentette, hogy részt kíván venni ennek a rendeletnek az elfogadásában és alkalmazásában,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az elavult jogszabályok hatályon kívül helyezése

A következő jogi aktusok hatályukat vesztik:

- a 96/610/IB együttes fellépés (a terrorizmus elleni képességek jegyzéke),

- a 96/699/IB együttes fellépés (a kábítószerek kémiai jellemzése),

- a 96/747/IB együttes fellépés (a szervezett bűnözés elleni küzdelemmel kapcsolatos képességek jegyzéke),

- a 96/750/IB együttes fellépés (a kábítószer-függőség és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem),

- a 97/339/IB együttes fellépés (a közrend és közbiztonság terén folytatott együttműködés),

- a 97/372/IB együttes fellépés (a vámhatóságok közötti együttműködés),

- a 98/C-216/01 tanácsi jogi aktus és az 1998. június 17-i egyezmény (a járművezetéstől való eltiltás),

- a 98/427/IB együttes fellépés (a kölcsönös bűnügyi jogsegély terén követendő helyes gyakorlat), és

- a 2008/978/IB kerethatározat (európai bizonyításfelvételi parancs).

2. cikk

Átmeneti rendelkezés

A 2008/978/IB kerethatározat értelmében végrehajtott európai bizonyításfelvételi parancsokat továbbra is az említett kerethatározat szabályozza, a vonatkozó büntetőeljárás jogerős határozattal való lezárultáig.

3. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet a Szerződéseknek megfelelően teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó a tagállamokban.

Kelt Strasbourgban, 2016. január 20-án.

az Európai Parlament részéről

az elnök

M. SCHULZ

a Tanács részéről

az elnök

A.G. KOENDERS

(1) Az Európai Parlament 2015. november 24-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2015. december 14-i határozata.

(2) A 96/610/IB együttes fellépés (1996. október 15.), amelyet a Tanács az Európai Unióról szóló szerződés K.3. cikke alapján fogadott el az Európai Unió tagállamai közötti, terrorizmus elleni együttműködés megkönnyítése céljából, a terrorizmus elleni különleges képességek, ismeretek és szakértelem jegyzékének létrehozásáról és vezetéséről (HL L 273., 1996.10.25., 1. o.).

(3) A Tanács 2009/371/IB határozata (2009. április 6.) az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) létrehozásáról (HL L 121., 2009.5.15., 37. o.).

(4) A Tanács 2008/615/IB határozata (2008. június 23.) a különösen a terrorizmus és a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelemre irányuló, határokon átnyúló együttműködés megerősítéséről (HL L 210., 2008.8.6., 1. o.).

(5) A 96/699/IB együttes fellépés (1996. november 29.), amelyet a Tanács az Európai Unióról szóló Szerződés K.3. cikke alapján fogadott el a tiltott kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén a tagállamok jobb együttműködésének előmozdítása érdekében a kábítószerek kémiai jellemzésére szolgáló információk kölcsönös cseréjéről (HL L 322., 1996.12.12., 5. o.).

(6) A 96/747/IB együttes fellépés (1996. november 29.), amelyet a Tanács az Európai Unióról szóló szerződés K.3. cikke alapján fogadott el a nemzetközi szervezett bűnözés elleni küzdelemmel kapcsolatos különleges képességek, ismeretek és szakértelem jegyzékének az Európai Unió tagállamai közötti bűnüldözési együttműködés megkönnyítése érdekében történő létrehozásáról és vezetéséről (HL L 342., 1996.12.31., 2. o.).

(7) A Tanács 96/750/IB együttes fellépése (1996. december 17.) az Európai Unióról szóló Szerződés K.3. cikke alapján az Európai Unió tagállamainak a kábítószer-függőség elleni küzdelemmel, valamint a tiltott kábítószer-kereskedelem megelőzésével és az ellene folytatott küzdelemmel kapcsolatos jogszabályainak és gyakorlatainak közelítéséről (HL L 342., 1996.12.31., 6. o.).

(8) A Tanács 2000/C-197/01 jogi aktusa (2000. május 29.) az Európai Unió tagállamai közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyegyezménynek az Európai Unióról szóló szerződés 34. cikke szerinti létrehozásáról (HL C 197., 2000.7.12., 1. o.).

(9) A Tanács 2004/757/IB kerethatározata (2004. október 25.) a tiltott kábítószer-kereskedelem területén a bűncselekmények tényállási elemeire és a büntetésekre vonatkozó minimumszabályok megállapításáról (HL L 335., 2004.11.11., 8. o.).

(10) A 97/339/IB együttes fellépés (1997. május 26.), amelyet a Tanács az Európai Unióról szóló szerződés K.3. cikke alapján fogadott el a közrend és közbiztonság terén folytatott együttműködésről (HL L 147., 1997.6.5., 1. o.).

(11) A Tanács 2002/348/IB határozata (2002. április 25.) a nemzetközi vonatkozású labdarúgó-mérkőzésekkel kapcsolatos biztonságról (HL L 121., 2002.5.8., 1. o.).

(12) A Tanács 2007/412/IB határozata (2007. június 12.) a nemzetközi vonatkozású labdarúgó-mérkőzésekkel kapcsolatos biztonságról szóló 2002/348/IB határozat módosításáról (HL L 155., 2007.6.15., 76. o.).

(13) A Tanács 97/372/IB együttes fellépése (1997. június 9.) az Európai Unióról szóló szerződés K.3. cikke alapján, a célszempontok, kiválasztási módszerek, stb. pontosításáról, valamint a vámügyi és rendőrségi információk gyűjtéséről (HL L 159., 1997.6.17., 1. o.).

(14) A Tanács 98/C-24/01. jogi aktusa (1997. december 18.) az Európai Unióról szóló szerződés K.3. cikke alapján a vámigazgatási szervek közötti kölcsönös jogsegélyről és együttműködésről szóló egyezmény kidolgozásáról (HL C 24., 1998.1.23., 1. o.).

(15) A Tanács 2009/917/IB határozata (2009. november 30.) az információs technológia vámügyi alkalmazásáról (HL L 323., 2009.12.10., 20. o.).

(16) A Tanács 98/C-216/01 jogi aktusa (1998. június 17.) a járművezetéstől való eltiltásról szóló egyezmény szövegének megállapításáról (HL C 216., 1998.7.10., 1. o.).

(17) A Tanács 98/427/IB együttes fellépése (1998. június 29.) az Európai Unióról szóló szerződés K.3. cikke alapján, a kölcsönös bűnügyi jogsegély terén követendő helyes gyakorlatról (HL L 191., 1998.7.7., 1. o.).

(18) A Tanács 2008/978/IB kerethatározata (2008. december 18.) a büntetőeljárások során felhasználandó tárgyak, dokumentumok és adatok megszerzéséhez szükséges európai bizonyításfelvételi parancsról (HL L 350., 2008.12.30., 72. o.).

(19) Az Európai Parlament és a Tanács 2014/41/EU irányelve (2014. április 3.) a büntetőügyekben kibocsátott európai nyomozási határozatról (HL L 130., 2014.5.1., 1. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32016R0095 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32016R0095&locale=hu