Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1988.3.85 A tartozásátvállaláshoz a jogosult felperes hozzájárulásának hiányában a keresetlevélnek a tartozásátvállaló székhelye szerint illetékes bírósághoz való téves áttétele [Pp. 2. § (1) bek., 30. § (1) bek., 61-62. §, 121. § (1) bek., 129., 370. §, Ptk. 332. §]

Az elsőfokú - megyei bíróság a keresetlevelet végzéssel a Pp. 129. §-a alapján áttenni rendelte a Fővárosi Bíróságra, mert az alperesi szolgáltató szakcsoport 1986. szeptember 3-án megszűnt, és a szakcsoport ezen időpontot megelőzően keletkezeti tartozásait az alperes mezőgazdasági termelőszövetkezet és a budapesti székhelyű szolgáltató kisszövetkezet közötti megállapodás értelmében ez utóbbi gazdálkodó szervezet átvállalta. A jogutódlás következtében pedig a felperes a perbeli - az alperesi szakcsoport 1986. januárjában keletkezett tartozása miatti - követelését csak a jogutóddal szemben érvényesítheti a Pp. 30. §-ának (1) bekezdése értelmében illetékes Fővárosi Bíróság előtt.

A végzés ellen a felperes fellebbezett, kérte annak hatályon kívül helyezését, és a megyei bíróságnak a per tárgyalására való utasítását. Álláspontja szerint követelése az alperessel szemben keletkezett az alperesi szakcsoport vásárlása következtében.

A fellebbezés alapos.

A Pp. 2. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a bíróság a polgári ügyek körében felmerült vitát csak erre irányuló kérelem esetén bírálja el. A 121. § (1) bekezdése értelmében a pert keresetlevéllel kell megindítani, s a keresetlevélben meg kell jelölni többek között a felek perbeli állását. Ezekből a szabályokból okszerűen következik, hogy a pert indító felperes jelöli meg, ki ellen kívánja a pert megindítani, a felek perbeli állása nincs a bíróság belátására bízva.

A 3/1984. (I. 17.) MT sz. rendelettel módosított 26/1981. (IX. 5.) MT sz. r. 1. § (1) bekezdése értelmében a szövetkezet keretében működő, meghatározott önkormányzati és gazdasági önállósággal rendelkező, önálló elszámolású szakcsoport nem jogi személy. A 12. § (1) bekezdése szerint a szakcsoport elnöke a szövetkezet nevében jogosult a szakcsoport képviseletére. Mindezek alapján a szakcsoportjával kötött ügyletből eredő jogvitában a felperes helyesen jelölte meg alperesként azt a mezőgazdasági termelőszövetkezetet, amelynek keretében a szakcsoport működött.

A Pp. 370. §-a szerint azonban, ha a per alapjául szolgáló jogviszonyban a polgári jog szabályai szerint valamelyik fél helyébe a per folyamán jogutód lép, a jogutód válik féllé, illetőleg a per a jogutód ellen folyik tovább. A gazdálkodó szervezetek egymás közötti olyan pereiben tehát, amelyekben a Pp. XXV. Fejezetének rendelkezéseit kell alkalmazni, a Pp. 61-62, §-ai [a 62. § (3) bekezdése kivételével] nem irányadóak, hiszen a per az abban résztvevők hozzájárulása nélkül a jogutód részvételével folyik tovább. Ennek megállapítása céljából külön eljárásra vagy külön határozat hozatalára nincs szükség.

Bizonyos esetekben - és ilyen a fellebbezett ügy is - a perbeli jogutódlás bekövetkezését az anyagi jog szabályai döntik el. Az elsőfokú bíróság ennek vizsgálatát elmulasztotta, ezért a jogutódlásra alapított áttételt elrendelő határozata téves.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!