Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

26/1981. (IX. 5.) MT rendelet

az ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoportról

A szövetkezetről szóló 1971. évi III. törvény 116. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

(1) Az ipari (építőipari) termelő, illetőleg szolgáltató szövetkezeti szakcsoport (a továbbiakban: szakcsoport) az állampolgároknak szövetkezet keretében működő, meghatározott önkormányzati és gazdasági önállósággal rendelkező, önálló elszámolású szervezete. A szakcsoport nem jogi személy.

(2) A szakcsoport gazdasági tevékenysége elsősorban a lakosság részére végzett szolgáltatásra és árutermelésre, továbbá a szövetkezet és más gazdálkodó szervezet tevékenységéhez szükséges termékek előállítására és részükre történő szolgáltatásra irányul. Tevékenységi körének meghatározására és a tevékenység feltételeire egyebekben a kisszövetkezetekre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

(3) A szövetkezet és a szakcsoport kapcsolatait - a jogszabályok és belső szabályzataik keretei között - megállapodással rendezi.

2. §

(1) Szakcsoportot legalább öt belépésre jelentkező személy alakíthat.

(2) A szakcsoport megalakításához az alakuló tagértekezlet megtartása és a zavartalan működés megkezdéséhez szükséges anyagi eszközök biztosítása, továbbá a szövetkezet közgyűlésének vagy küldöttgyűlésének a jóváhagyása szükséges.

(3) Az alakuló tagértekezlet elfogadja a szakcsoport működési szabályzatát, megválasztja a szakcsoport elnökét és elnökhelyettesét, illetőleg a működési szabályzatban meghatározott más testületi szerveket.

3. §

(1) A szakcsoport működési szabályzatában a jogszabályi rendelkezések ismétlése nélkül meg kell határozni:

a) a szakcsoport nevét, célját és tevékenységi körét,

b) annak a szövetkezetnek a nevét és székhelyét, amelynek keretében a szakcsoport működik,

c) a szakcsoport szervezetére és működésére vonatkozó főbb szabályokat, az elnök és más vezetők feladatait és hatáskörét,

d) a szakcsoport és a szövetkezet kapcsolatára vonatkozó főbb helyi szabályokat,

e) a gazdasági tevékenység kialakításának és fejlesztésének, valamint a gazdálkodás eredménye felhasználásának a főbb elveit,

f) azt az értékhatárt, amelyen felül a szövetkezet nevében a szakcsoport részére csak a szövetkezet vezetőségének (igazgatóságának, a továbbiakban: vezetőség) előzetes hozzájárulásával lehet kötelezettséget vállalni,

g) a tagok alapvető jogait és kötelességeit, így különösen a személyes és a vagyoni közreműködés módját és mértékét,

h) a szakcsoport ügyeiben a képviselet módját, továbbá

i) azokat a szabályokat, amelyeket e rendelet, illetőleg a tagértekezlet a működési szabályzatba rendel felvenni.

(2) A működési szabályzat határozza meg, hogy a szakcsoportban működik-e intéző bizottság.

(3) A működési szabályzat a szövetkezet vezetőségének jóváhagyásával válik érvényessé, és azt a vezetőség tájékoztatásul megküldi a szövetkezet felett állami törvényességi felügyeletet gyakorló szervnek.

4. §

(1) A szakcsoport ügyeiben a tagértekezlet dönt, kivéve a működési szabályzatban az intéző bizottság, az elnök vagy más vezető hatáskörébe utalt ügyeket.

(2) A tagértekezlet kizárólagos hatásköbébe tartozik:

a) a működési szabályzat elfogadása és módosítása,

b) az intéző bizottság tagjainak, az elnöknek (elnökhelyettesnek) a megválasztása, felmentése és felelősségre vonása,

c) a függetlenített elnök személyes közreműködésért járó jövedelmének megállapítása,

d) a szövetkezettel kötött megállapodás, illetőleg a szövetkezet által a 7. § keretei között más gazdálkodó szervezettel kötött megállapodás jóváhagyása,

e) az éves terv megállapítása és a gazdálkodás eredményének felhasználására vonatkozó döntés,

f) a tagsági viszony megszüntetése,

g) a szakcsoport megszűnésének az elhatározása, továbbá

h) döntés azokban a kérdésekben, amelyeket a működési szabályzat a tagértekezlet kizárólagos hatáskörébe utal.

5. §

(1) A tagértekezletet a működési szabályzatban meghatározott időközönként, de legalább évente két alkalommal kell összehívni. Ha a tagok legalább tíz százaléka javasolja, illetőleg a szövetkezet vezetősége, vagy a szövetkezet felett az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv írásban kezdeményezi, továbbá ha a szakcsoport használatába átengedett vagyoni eszközök (7. §) az azokat terhelő fizetési kötelezettségeket tartósan nem fedezik, a tagértekezletet soron kívül össze kell hívni.

(2) A tagértekezlet határozatképes, ha azon a tagoknak több mint a fele jelen van; döntéseit - a szakcsoport megszüntetését kivéve - a jelenlevő tagok több mint a felének szavazatával és nyílt szavazással hozza.

6. §

(1) Az intéző bizottság, továbbá a szakcsoport elnöke (elnökhelyettese) megválasztásának időtartamát - legfeljebb öt évben - a működési szabályzat határozza meg.

(2) A működési szabályzat határozza meg, hogy az elnök függetlenítve vagy a szakcsoportban végzett egyéb tevékenysége mellett látja el feladatait.

(3) Az elnökhelyettes az elnököt akadályoztatása esetén helyettesíti.

7. §

(1) A szakcsoport gazdasági tevékenységéhez szükséges anyagi eszközöket a tagok vagyoni hozzájárulása, továbbá a szövetkezet vagy más gazdálkodó szervezet által a szakcsoport használatába átengedett pénz- vagy más vagyoni eszköz (épület és más építmény, műhely, gépek, anyagok stb.) biztosítja.

(2) A vagyoni eszközöket határozott vagy határozatlan időre, használati díj, egyéb térítés, meghatározott szolgáltatás, vagy a szakcsoport tevékenységéből származó nyereség meghatározott része ellenében is át lehet engedni.

(3) A szövetkezet és a szakcsoport a vagyoni eszközök átengedéséről és ennek feltételeiről megállapodást köt. Ha a vagyoni eszközöket más gazdálkodó szervezet engedi át. a tagértekezlet jóváhagyása után az átengedésről és annak feltételeiről szóló megállapodást a szövetkezet köti meg a gazdálkodó szervezettel.

8. §

(1) A tagok vagyoni hozzájárulásából és a gazdálkodás eredményéből származó, a szakcsoport céljára elkülönítve nyilvántartott vagyont, továbbá a szövetkezet vagy más gazdálkodó szervezet részéről a szakcsoportnak átengedett vagyoni eszközöket külön-külön és a szövetkezet egyéb vagyonától elkülönítve kell nyilvántartani.

(2) A szakcsoport bevételeiből fedezi a termelési költségeket és teljesíti az egyéb kiadásokat.

(3) A szakcsoport tevékenységével kapcsolatos adózás szabályait a pénzügyminiszter állapítja meg.

9. §

(1) A szakcsoportnál a számvitel és nyilvántartás vezetéséért felelős szakember működése kötelező. E feladatokat - ha összeférhetetlenség nem áll fenn - elláthatja a szövetkezetnél dolgozó vagy más kívülálló szakember is.

(2) Ha jogszabály valamely tevékenység folytatását külön képesítéshez köti, e tevékenységet a szakcsoport csak akkor folytathatja, ha tagjai vagy alkalmazottjai között van olyan személy, aki a képesítési követelményeknek megfelel.

10. §

(1) A szakcsoport tevékenységét a szövetkezet vezetősége folyamatosan figyelemmel kiséri és segíti. Ennek keretében - a vagyoni eszközök átengedésén kívül - kedvezményes szolgáltatásokat, valamint más, a szakcsoport célját elősegítő támogatást nyújthat.

(2) A vezetőség a felügyelő (ellenőrző) bizottsággal együttműködve évente egy alkalommal felülvizsgálja a szakcsoport egész gazdálkodását.

(3) A szövetkezet testületi szerveinek határozatai a szakcsoportra csak akkor és olyan keretben kötelezőek, amennyiben a szakcsoport működése a szövetkezettől átengedett vagyoni eszközök sérelmével jár, vagy zavarja a szövetkezet rendes gazdálkodását és a határozat ennek elhárítására irányul.

11. §

(1) A szakcsoport tagjai csak vagyoni hozzájárulásukkal felelnek a szakcsoport tevékenységével összefüggő tartozásokért.

(2) A szakcsoport tevékenységével összefüggő tartozásokért a szövetkezet elsősorban a szakcsoport céljára elkülönítve nyilvántartott vagyonnal, továbbá a szakcsoportnak átengedett vagyoni eszközökkel, az ezt meghaladó tartozásokért egész vagyonával felel.

12. §

(1) A szövetkezet nevében a szakcsoport képviseletére a szakcsoport elnöke, akadályoztatása esetén az elnökhelyettese vagy más - a szövetkezet vezetőségének a hozzájárulásával a tagértekezlet által kijelölt - tag jogosult. A képviseletre jogosult személyeket a szövetkezet képviseleti könyvében elkülönítetten kell nyilvántartani.

(2) A szövetkezet által meghatározott értékhatáron felüli kötelezettséggel járó megállapodás csak a szövetkezet vezetőségének előzetes írásbeli hozzájárulásával és annak értelmében köthető.

(3) Írásbeli, illetve pénzügyi kötelezettség vállalásához az (1) bekezdésben feljogosított két személy együttes aláírása és a szövetkezet főkönyvelőjének vagy helyettesének ellenjegyzése szükséges.

13. §

(1) A szakcsoport megszűnik, ha

a) a tagértekezlet kétharmados szótöbbséggel, titkos szavazással azt elhatározza.

b) a szövetkezet jogutód nélkül megszűnik,

c) a szövetkezet közgyűlése vagy küldöttgyűlése a szakcsoport működéséhez adott jóváhagyását visszavonja.

(2) A szakcsoport működéséhez adott jóváhagyást akkor lehet visszavonni, ha a szakcsoport a szövetkezet illetékes szervének határozata [10. § (3) bekezdés] ellenére olyan tevékenységet folytat, amely a részére átengedett vagyoni eszközök sérelmével jár, vagy zavarja a szövetkezet rendes gazdálkodását, illetőleg ha a szakcsoport működése a szövetkezet felett állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv megállapítása szerint felhívás ellenére törvénysértő.

(3) A szakcsoport megszűnése esetén a tartozások kiegyenlítése és a szövetkezet vagy más gazdálkodó szervezet által átengedett vagyoni eszközök (7. §) levonása után fennmaradó, a szakcsoport céljára elkülönítve nyilvántartott vagyon a tagok között személyes közreműködésük és vagyoni hozzájárulásuk arányában osztható fel.

14. §

(1) Szakcsoport tagja lehet minden tizenötödik életévét betöltött személy; a tizenhatodik életévét még be nem töltött személy felvételéhez törvényes képviselőjének - tanuló esetében az oktatási intézménynek is - az írásbeli hozzájárulása szükséges.

(2) Szakcsoport tagja lehet a munkarend szerinti munkaidőn kívüli munkavégzésre annak a mezőgazdasági, ipari vagy fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetnek a tagja is, amelynek keretében a szakcsoport működik.

(3) A munkaviszonyban vagy munkavégzési kötelezettséggel járó tagsági viszonyban álló személy szakcsoportba tagként való belépésének engedélyezésére, illetőleg az ezzel kapcsolatos bejelentési kötelezettségre, valamint munkavégzésének időtartamára a külön jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) A tagfelvételről - ha a működési szabályzat eltérően nem rendelkezik - a tagértekezlet dönt.

15. §

(1) A belépő tag - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - vagyoni hozzájárulásra köteles. Ennek mértékét, formáját és határidejét - a működési szabályzat keretei között - a tagértekezlet határozza meg.

(2) A tagértekezlet felmentést adhat a vagyoni hozzájárulás alól, ha a szakcsoport céljának megvalósításához a tag különleges szakismeretére van szükség.

(3) A tagsági viszony megszűnése esetén a vagyoni hozzájárulást vissza kell fizetni, kivéve ha azt a veszteség rendezésére felhasználták.

16. §

(1) A tag a szakcsoport gazdálkodásának eredményéből személyes közreműködése és vagyoni hozzájárulása alapján részesedik.

(2) A személyes közreműködés és a vagyoni hozzájárulás alapján járó részesedés arányát - a jogszabályok és a működési szabályzat keretei között - a tagértekezlet évente határozza meg.

17. §

(1) Megszűnik a, tagsági viszony, ha a tag a szakcsoportból kilép, a szakcsoport a tagsági viszonyt megszünteti vagy a szakcsoport megszűnik. A kilépési szándékot az elnöknek írásban kell bejelenteni.

(2) A tagértekezlet a tagsági viszonyt akkor szüntetheti meg, ha a tag

a) a szakcsoportnak szándékosan kárt okoz,

b) a szakcsoport érdekét egyébként súlyosan sértő vagy veszélyeztető magatartást tanúsít,

c) a tagsági viszonyból eredő kötelezettségének felróható okból tartósan nem tesz eleget.

(3) A tagsági viszony megszüntetéséről - a tag meghallgatása után - írásbeli határozatot kell hozni.

(4) A tagsági viszony megszűnése esetén a volt taggal (örökösével) el kell számolni. A volt tag (örököse) és a szakcsoport kölcsönös követelései - az év végi részesedés kivételével - a tagsági viszony megszűnésének időpontjában válnak esedékessé

18. §

(1) A szakcsoport a tevékenységével összefüggésben felmerülő munkák végzésére saját nevében alkalmazottat foglalkoztathat; az alkalmazottak száma azonban nem haladhatja meg a taglétszám tíz százalékát.

(2) Az alkalmazottak felett a munkáltatói jogkört - ha a működési szabályzat eltérően nem rendelkezik - az elnök gyakorolja.

(3) A szakcsoport alkalmazottainak munkaviszonyára és munkadíjára egyebekben az általános munkajogi rendelkezéseket kell alkalmazni, a szövetkezetre vonatkozó eltérésekkel.

19. §

(1) A szakcsoport tagjának a tagsági viszonnyal összefüggésben jogellenesen okozott kárért a szakcsoport mellett a szövetkezet is felel, a szövetkezet tagjára vonatkozó szabályok szerint.

(2) A szakcsoport tagja a tagsági viszonyával kapcsolatos kötelességének megszegésével a szakcsoportnak, illetőleg a szövetkezetnek vétkesen okozott kárért a szövetkezet tagjára vonatkozó szabályok szerint felel.

(3) A szakcsoport tagjának tagsági vitájában, illetőleg mezőgazdasági vagy ipari szövetkezet keretében működő szakcsoport alkalmazottjának munkaügyi vitájában a szövetkezeti döntőbizottság jár el. a szövetkezeti tag tagsági vitájára vonatkozó eljárási szabályok megfelelő alkalmazásával. A tagsági vitát tagértekezleten vagy a működési szabályzatban meghatározott más testületi szerv előtt előzetesen egyeztetni kell.

20. §

A tagsági viszonyból származó igény három év alatt évül el. A bűncselekménnyel okozott kár megtérítésére irányuló követelés azonban nem évül el korábban, mint a bűncselekmény.

21. §

(1) A szakcsoport érdekképviseletét annak a szövetkezetnek az érdekképviseleti szerve látja el, amelynek keretében a szakcsoport működik.

(2) A szakcsoport állami törvényességi felügyeletét a szövetkezet törvényességi felügyeletének keretében kell ellátni.

22. §

Ez a rendelet 1982. január 1. napján lép hatályba.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke