Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.4.123 Az a szülői magatartás, mely a kisajátítás szándékával, a gyermek befolyásolása útján a másik szülővel való kapcsolattartást évek óta gátolja, ellehetetleníti, a kiskorú hosszú távú érdekeit, kiegyensúlyozott fejlődését veszélyezteti és a gyermeknek a jobb nevelési készséggel rendelkező különélő szülőnél történő elhelyezését indokolja [1952. évi IV. tv. (Csjt.) 1. § (2) bek., 72/A. § (1) bek., 92. § (1) bek., 2013. évi V. tv. (Ptk.) 4:174. §, 1952. évi III. tv. (Pp.) 164. §, 206. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Szolnoki Járásbíróság P.22292/2012/160., Gyulai Törvényszék Pf.25635/2015/11., Kúria Pfv.21129/2016/7. (*BH 2017.4.123*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A peres felek élettársi kapcsolatából 2006. július 28. napján J. utónevű fiú gyermekük született. A felek élettársi kapcsolata 2012. november 4. napján szűnt meg, amikor a felperes az egyenlő arányú közös tulajdonukat képező ingatlanból elköltözködött. A felperes elköltözési szándékáról a peres felek tájékoztatták a hatodik életévét betöltött gyermeküket és megkérdezték tőle: kivel szeretne maradni. A gyermek az alperest választotta, választását a megszokott környezettel indokolta. A felek megállapodtak abban, hogy a kiskorú gyermekük neveléséről a jövőben is közösen gondoskodnak.

[2] Egy hónap után problémássá vált a felperes és a gyermek találkozása. A felperes sérelmezte, hogy az alperes a 2012. december elején esedékes műtéte időtartamára a gyermek felügyeletét nem rá, hanem akkori barátnőjére - jelenlegi élettársára - bízta. A gyermekkel karácsonykor nem találkozhatott, telefonon nem tudott beszélni vele, mert az alperes a telefont nem vette fel.

[3] A problémák miatt az alperes 2013. január 4-én felkereste az illetékes gyermekjóléti központot. A kapcsolattartás 2013. február 2. és március 2. között (egy hónap alatt) négy időpontban került kijelölésre, amelyből három valósult meg.

[4] A felek közös gyermeke 2013. január 29-ig az L. utcai óvodába járt, ekkor az alperes a gyermeket a felperes tudta és beleegyezése nélkül másik óvodába íratta át. Az óvoda ugyanis megengedte, hogy a felperes a gyermekkel - az alperes tiltása ellenére - az intézményben találkozzon. A P. óvodát a felperes néhány alkalommal kereste fel.

[5] Az elsőfokú bíróság a 2013. március 22-én kelt 16. sorszámú végzésével szabályozta a felperes és a gyermek közötti kapcsolattartást. A felperest a folyamatos kapcsolattartásra minden páros héten pénteken délután 17 órától vasárnap 18 óráig jogosította fel, az időszakos kapcsolattartást a páros ünnepek másodnapján reggel 8 órától 18 óráig, valamint az őszi, téli, tavaszi oktatási szünidő fele időtartamában, a nyári szünidőben pedig négy hét időtartamban határozta meg.

[6] A szülők közötti viszony romlása miatt (egymással szemben feljelentéseket tettek) a kormányhivatal 2013. március 27. napján elrendelte a kiskorú gyermek védelembe vételét.

[7] A kapcsolattartás az elsőfokú bíróság előzetesen végrehajtható, illetve a másodfokú bíróság jogerős végzése ellenére nem működött. A felperes rendszeresen a gyámhivatalhoz fordult és végrehajtást kért. Állította, hogy a gyermek azért nem hajlandó vele elmenni, mert a kapcsolattartásra az alperes nem készíti fel. A gyermekjóléti szolgálat igénybevételére (a felügyelt kapcsolattartásra) nem tartott igényt, a bíróság végzésében meghatározott kapcsolattartási jogosultságára hivatkozott. A gyámhivatali határozatok szerint a kapcsolattartások az alperesnek felróható okból maradtak el, illetve esetileg előfordult az is, hogy a felperes az alperes előzetes értesítése nélkül nem jelent meg a kapcsolattartáson. A folyamatos kapcsolattartás elmaradása mellett nem valósultak meg az időszaki kapcsolattartások, a felperes a gyermeket - annak elutasító magatartása miatt - nem tudta elvinni. A felek között a közvetítői eljárás sem vezetett eredményre. A gyámhivatal folyamatosan, emelkedő összegű rendbírsággal sújtotta az alperest.

[8] Az esetenkénti kapcsolattartások konfliktusokkal terhelten zajlottak. Az alperes általában külső, harmadik személy jelenlétében, kocsival hozta a gyermeket, a felperes pedig a házastársával, vagy a testvérével érkezett. Az alperes élettársa a kapcsolattartásokon rendszeresen felvételt készített. A gyermek az ablakot sem húzta le, a kocsiból nem volt hajlandó kiszállni. 2015. év elején a kapcsolattartásról elszökött, rendőri intézkedés igénybevételével az alperesi nagymamánál találták meg.

[9] A felperes férjhez ment, a házastársával egy 37 négyzetméter alapterületű, egy szoba, étkező, előszoba, fürdőszoba, WC helyiségből álló lakásban él. A szoba hálófülkével van elválasztva, az emeleten három ágy található, a szekrénysor a gyermek számára rendelkezésre áll, ahol gyermek könyvek, játékok fellelhetőek. A felperes négyórás munkaviszonyban fogtechnikusként dolgozik, egyéb keresőtevékenységével együtt előadása szerint havi nettó 80 000 forint jövedelemmel rendelkezik. A felperes házastársával a gyermeknek nincs kapcsolata.

[10] Az alperes a felek utolsó közös lakásában, élettársi kapcsolatban él. Az ingatlan 90 négyzetméter alapterületű, három szoba, fürdőszoba, WC, amerikai konyha helyiségekből áll. A gyermek szobája életkorának megfelelően felszerelt. Az alperesnek rendszeres munkából származó éves jövedelme 835 300 forint, a környezettanulmány során anyagi problémák feltárásra nem kerültek, két gépkocsi tulajdonnal rendelkezik.

[11] A gyermek 2013 ősze óta az Sz. Sportiskola, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanulója, a nevelési vélemény szerint fejlett, kiegyensúlyozott, kissé érzékeny gyermek. Az iskolai közösségbe jól beilleszkedett, társas kapcsolatai jók, önértékelése reális. A felnőttekkel udvarias, őszinte beszélgetésre nyitott, családrajza erős apa-fiú kötődést jellemez, az alperes élettársával szeretetteljes viszonya van. Az iskolával az alperes tartja a kapcsolatot, aki a felperes elérhetőségét az iskolában nem jelentette be.

[12] 2015. szeptember 30-án az alperesnek az élettársi kapcsolatából leány gyermeke született.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[13] A felperes keresetében azt kérte, hogy a bíróság a

J. utónevű gyermeket az ő nevelésébe és gondozásába helyezze el, az alperest gyermektartásdíj megfizetésére kötelezze és a bírói gyakorlatnak megfelelően szabályozza a különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartást.

Az első- és a másodfokú ítélet

[14] Az elsőfokú bíróság ítéletével a gyermeket a felperes nevelésébe és gondozásába helyezte el. Kötelezte az alperest, hogy az ítélet jogerőre emelkedését követő 15 napon belül a felperesnek a gyermeket adja ki. Az alperest 2015. március 10. napjától kezdődően gyermektartásdíj fizetésére kötelezte. Szabályozta az alperes és a kiskorú gyermek kapcsolattartását, az alperest a folyamatos kapcsolattartásra minden páratlan hétvégén pénteken 17 órától vasárnap este 17 óráig jogosította fel, ezt meghaladóan minden páros héten szerdán az iskolából való elvitelre és 19 órakor a felperes lakására való visszavitellel. Az időszakos kapcsolattartásról a bírói gyakorlatnak megfelelően rendelkezett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!