Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1997.9.449 Ha az engedményezési szerződés az engedmény összegét meghatározza, de nem szól a már esedékessé vált késedelmi kamatokról, azok összege - a kamat járulékos jellege ellenére - automatikusan nem tárgya az engedménynek [Ptk. 301. § (1) bek., 328. § (1)-(4) bek.].

A felperes az alperes részére - romániai alvállalkozó igénybevételével - bérmunkában különböző ruházati termékeket készített. A felperes 1993. február és április hónapokban több számlát bocsátott ki, amelyet az alperes csak részben teljesített, az 1993. május 1-jén fennálló tőketartozása 2 236 603 Ft volt. A felperes ugyanezzel az összeggel tartozott a nagybányai székhelyű L. SRL cégnek, amely mint alvállalkozó a felperestől sürgette az összeg kiegyenlítését. 1993. március 11-i közzététellel a felperes ellen megindult a felszámolási eljárás. A felperes 1993. május 20-án egy "felhatalmazás" tárgyú okiratot készített, és ezt megküldte az alperes folyószámla-vezető pénzintézetének. Ebben felhatalmazta a bankot, hogy ügyfelének, a H. Bt.-nek "tartozását, mely a Romániában végzett textilipari bérmunkából származik, közvetlenül az L. SRL-nek átutalja. A tartozás összege 2 236 603 Ft". Megjelölte a kedvezményezett címét, bankját és annak számlaszámát. Végül a romániai cég kiegyenlítendő számláinak számát is közölte. Ezt követően az alperes 1993. június 23-ári átutalt az L. SRL cégnek 1 841 000 Ft-ot és 1993. augusztus 2-án 369 603 Ft-ot. A felperes 1993. augusztus 4-én kiállított számlájában és az ehhez mellékelt levelében 262 618 Ft megfizetésére szólította fel az alperest; ebből az összegből 137 557 Ft-ot késedelmi kamat címén igényelt, mert az alperes az 1993. május 1-jén fennálló tartozásait jelentős késedelemmel egyenlítette ki. A további követelése árfolyamveszteség miatti kártérítés és tőkekövetelés volt. Miután az alperes a számlát nem egyenlítette ki, ezért a felperes a bírósághoz fordult. Az eljárás során kérelmei közül csak a késedelmikamat-követelést tartotta fenn, a másik két követelésétől elállt. Késedelmi kamat címén a jegybanki alapkamat kétszeres szorzatát figyelembe véve 2 236 611 Ft-os tőkeösszeg után a kifizetésig terjedő időre 141 025 Ft késedelmi kamatot kért, továbbá ennek - 1993. augusztus 3. napjától kezdődően - a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeres szorzatát kitevő kamatát. Az alperes ellenkérelme a kereset teljes elutasítására irányult. Álláspontja szerint a felperes a követelését 1993. május 20-án egy harmadik személyre engedményezte, így csak az engedményesnek van joga fellépni az alperessel szemben. Az engedményezés folytán nemcsak a tőkekövetelés szállt át a harmadik személyre, hanem - az annak járulékos részét képező - kamatkövetelés is.

A felperes perbeli álláspontja szerint a becsatolt okiratot nem lehet kiterjesztően értelmezni, mert a felperes a késedelmikamat-igényt az engedményező okiratban nem jelölte meg. A per későbbi szakában a felperes tagadta, hogy a perbeli számlákra vonatkozóan a romániai féllel létrejött volna az engedményezés.

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 141 025 Ft tőkét, ennek 1993. augusztus 3. napjától a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeres szorzatának megfelelő összegű késedelmi kamatát és 10 500 Ft perköltséget. Kötelezte az alperest 15 756 Ft le nem rótt kereseti illeték megfizetésére is. A becsatolt okirati bizonyítékok alapján megállapította, hogy az alperes a számlában foglalt tartozásából 2 236 611 Ft-ot késedelmesen, több részletben egyenlített ki. A Ptk. 301. §-ának (1) és (4) bekezdése, valamint a 86/1990. (XI. 14.) Korm. rendelet alapján kötelezte az alperest a leszállított keresetnek megfelelő összeg megfizetésére. Nem fogadta el az alperes védekezését az 1993. május 20-án kelt okirattal kapcsolatban. Véleménye szerint az okirat nem a tartozás engedményezésére vonatkozik, hanem arra, hogy az alperes a felperessel szemben fennálló tartozását milyen módon és kinek teljesítse, ezzel a felperes csak a Ptk. 277. §-ának (3) bekezdésében foglalt kötelezettségét teljesítette. A Ptk. 328. §-ának (1) bekezdése értelmében az engedményezéshez nem elegendő a fenti okirat, hiszen az nem a felperes és a romániai alvállalkozó közötti szerződés, hanem csupán egy - az alperes és a pénzintézet számára való - tájékoztató. Végül rámutatott arra, hogy az alperes védekezése más szempontból sem lenne elfogadható, mivel az említett okirat összegszerűen meghatározza az engedményezett összeget. Ugyanakkor az okirat nem tartalmaz rendelkezést a fenti összeg kamataira nézve, ezért az engedményezés a kamatokra nem terjed ki. Bár a kamat a pénzkövetelés járuléka, engedményezésnél erre vonatkozó kifejezett megállapodás szükséges.

Az alperes az ítélet elleni fellebbezésében kifejtette, hogy a becsatolt okirat nem maga az engedményezési szerződés. Az okirat a Ptk. 328. §-ának (4) bekezdése szerinti értesítés, amelyet az alperes a korábbi jogosulttól kapott, ezért az alperes az értesítés után már csak az új jogosultnak teljesíthet. A kamat a tőkeköveteléshez képest csak járulékos követelés. Ha valakit bármely okból a tőkekövetelés nem illeti meg, akkor - a dolog természeténél fogva - kamatkövetelésre sem tarthat igényt. Ezért álláspontja szerint az engedményezéssel a kamat is átszállt az új jogosultra.

A másodfokú bíróság jogerős ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében helybenhagyta, csupán a perköltség viselésére vonatkozó rendelkezést változtatta meg. Az 1993. május 20-án kelt értesítést megvizsgálva, a megyei bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy az idézett szövegből az alperes által állított engedményezés léte nem állapítható meg. Az értesítésből nem lehet megalapozottan arra következtetni, hogy a felperes a követelését a romániai cégre átruházta volna. Az értesítés szövegéből arra a megállapításra lehet jutni, hogy a peres felek a perbeli szerződést az alperesi pénztartozás megfizetésének egyes elemei tekintetében módosították. Analógiaként utalt a másodfokú bíróság a Ptk. 233. §-ára és a következtetése az volt, hogy az alperes az általa állított engedményezés tényét nem bizonyította, ez a körülmény pedig az alperes terhére esik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!