Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Mfv.10434/2015/1. számú precedensképes határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 275. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 83. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Mfv.I.10.434/2015/9.

A Kúria a Szabóné dr. Dénes Éva ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Pálfi Endre ügyvéd által képviselt alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményei iránt a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 32.M.3316/2013. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 5.Mf.638.465/2014/4. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen a felperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

r é s z í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 5.Mf.638.465/2014/4. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 32.M.3316/2013/11. számú közbenső ítéletének a felmondás jogellenességét megállapító rendelkezését helybenhagyja. A másodfokú bíróságot a munkaviszony helyreállítására irányuló fellebbezési kérelem elbírálása céljából új eljárásra és új határozat hozatalára utasítja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek - tizenöt napon belül - 10.000 (tízezer) forint felülvizsgálati eljárási részköltséget.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak - felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási részilletéket.

I n d o k o l á s

A felperes 1990. február 23-ától állt határozatlan idejű munkaviszonyban az alperesnél, utolsó munkaköre folyamatirányító volt. 2007. októberében munkavédelmi képviselőnek választották, mely tisztségét a munkaviszonya megszűnéséig folyamatosan betöltötte. Az alperessel a felperes munkavédelmi képviselővé történő választása tényét közölték. Az alperesnél a munkavédelmi képviselők munkavédelmi bizottságot alakítottak.

A felperes munkaviszonyát az alperes 2013. március 28-án kelt és közölt felmondással átszervezésre hivatkozással megszüntette, mely jognyilatkozatát megelőzően nem kérte ki a munkavédelmi bizottság egyetértését.

A felperes keresete a rendes felmondás jogellenességének jogkövetkezményeként a munkaviszonya helyreállítására, elmaradt munkabér címén kártérítésként 12 havi távolléti díj megfizetésére irányult. Keresetét a 2012. évi I. törvény (új Mt.) 83. § b) pontjára, és a 82. § (2) bekezdésére alapította.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 32.M.3316/2013/11. számú közbenső ítéletében megállapította, hogy az alperes 2013. március 18-án kelt felmondással a felperes munkaviszonyát jogellenesen szüntette meg. A felperes "visszahelyezés iránti" keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság a döntését a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 70/A. § (1) és (4) bekezdésére, 76. § (3) bekezdésére, valamint az Mt. 273. § (1), (3) és (4) bekezdésére, és a 83. § (1) bekezdésére alapította.

Álláspontja szerint abban a jogkérdésben kellett döntenie, hogy a felperest munkavédelmi képviselőként megillette-e az Mvt. 76. § (3) bekezdése és az Mt. 273. §-a szerinti munkajogi védelem.

Az Mvt. 70/A. § (3) bekezdésére hivatkozva - amely szerint a munkavédelmi képviselők megválasztására, megbízatásának megszűnésére, visszahívásának rendjére, működési területére az üzemi tanácsra vonatkozó szabályok alkalmazandók - nem találta irányadónak a szakszervezetre vonatkozó szabályozást a munkavédelmi képviselők tekintetében. A törvény a szakszervezetekre vonatkozó szabályok alkalmazása során csak a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv fogalmára ad értelmező rendelkezést, a szakszervezetre nem. Ebből eredően nem lehet meghatározni, hogy ki lenne jogosult kijelölni a védett munkavédelmi képviselőt.

Az elsőfokú bíróság annak tulajdonított jelentőséget, hogy a munkavédelmi képviselők személyét kötelező megválasztani a törvény által meghatározott esetben, és széles jogköröket biztosít az Mvt. a számukra a feladat elvégzéséhez. Az Mvt. 75. § (1) bekezdése ennek érdekében kötelezővé teszi a munkáltatónak a feltételek biztosítását. Mindezekből következően a munkavédelmi képviselőket a számukra tekintet nélkül munkajogi védelemben kell részesíteni. Csak ebben az esetben lehetnek olyan helyzetben, hogy hatékonyan fellépjenek a munkavállalók érdekében.

Az elsőfokú bíróság szerint nem értelmezhető az Mt. 273. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés kiterjesztően, vagyis akként, hogy a munkajogi védelem a munkavédelmi képviselők tekintetében is csak egy szűk, meghatározott csoportra vonatkozik. Erre az esetre a jogalkotónak külön szabályozást kellett volna alkotnia. Erre azonban nem került sor annak ellenére, hogy az új Mt. megalkotásával az Mvt-t több ponton is módosították.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes mint munkavédelmi képviselő munkajogi védelem alatt állt a felmondás közlésekor. Azzal, hogy az alperes ezt megelőzően elmulasztotta beszerezni a munkavédelmi bizottság előzetes egyetértését, jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát.

A munkaviszony helyreállítása iránti kereset azonban alaptalan mind a felperes által megjelölt Mt. 83. § (1) bekezdés b) pontja, mind a c) pontja alapján. Ezek alkalmazása a felperes esetében fogalmilag kizárt. Az utóbbira történő hivatkozás estén is a kérelmét el kellett volna utasítani, mert a bíróságnak bármilyen munka ellátására való „visszahelyezésre" nincs jogszabályi lehetősége, csak az eredeti munkakörben tudja a munkaviszonyt helyreállítani. Az alperes viszont arra hivatkozott, hogy az átszervezés folytán a felperes munkaköre megszűnt, és a gyártási tevékenységét kivonja B-ről.

A mindkét fél fellebbezése folytán eljárt Fővárosi Törvényszék 5.Mf.638.465/2014/4. számú ítéletével az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a mindkét fokú eljárási illetéket az állam viseli, továbbá kötelezte a felperest az alperes javára első- és másodfokú perköltség megfizetésére.

Rögzítette, hogy az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg a tényállást, azonban a felperes munkajogi védelme tekintetében levont következtetéseivel nem értett egyet.

Az új Mt. a korábbi szabályozáshoz képest lényegesen szűkíti a munkajogi védelemben részesülő választott szakszervezeti tisztségviselők számát. Ez csak azokra terjed ki, akiket a szakszervezet ebből a körből kijelölt, és erről a munkáltatót írásban értesítette (Mt. 273. §). Ezt támasztja alá az is, hogy a 2012. évi I. törvény hatályba lépésével összefüggő átmeneti rendelkezésekről és törvénymódosításokról szóló 2012. évi LXXXVI. törvény (Mth.) 14. § (1) bekezdését - amely alapján az 1992. évi XXII. törvény 28. §-a szerinti védelemben részesülő szakszervezeti tisztségviselőkre az új Mt. 273. § (2) bekezdését alkalmazni kell - a 2012. évi CCXVI. törvény 18. § (2) bekezdése 2013. január 1-jével hatályon kívül helyezte. Ebből következően a határozatlan időtartamú - azaz tisztség fennállásáig -, illetve az azt követő hat hónapig tartó védelem már nem alkalmazható a 2012. június 30-án a régi Mt. szerint védettek esetében. A munkajogi védelmükre csak az Mt. 273. § (3) bekezdés rendelkezései az irányadók, azaz meg kell jelölni őket az ott említett létszámkeretben.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!