A Fővárosi Törvényszék Pf.636335/2018/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 163. §, 164. §, 206. §, 228. §, 231. §, 252. §, 253. §, 254. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 9. §, 84. §, 339. §, 344. §, 355. §, 360. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 5. §, 46. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 60/1992. (IV. 1.) Korm. rendelet 4. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Keserű Tamás, Lugosi Erika, Rostáné dr. Bot Ildikó
Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság
56.Pf..../2018/5.
Fővárosi Törvényszék mint másodfokú bíróság
dr. Mátyás Brigitta ügyvéd (fél címe 1.) által képviselt
I.rendű felperes neve (I.r. felperes címe.) I. rendű, II.rendű felperes neve (I.r. felperes címe.) II. rendű, III.rendű felperes neve (I.r. felperes címe.) III. rendű felpereseknek
Orosz V. Ügyvédi Iroda (fél címe2 eljáró ügyvéd: dr. Orosz V. Sándor) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen
kártérítés megfizetése iránt indított perében a Pesti Központi Kerületi Bíróság 31.P.../2009/230. számú 2018. június 1. napján kelt, 232. és 236. sorszámon kijavított ítélete ellen a felperesek által 235. sorszám alatt benyújtott, 237. sorszám alatt indokolt, az alperes által 234. sorszám alatt benyújtott fellebbezések folytán meghozta az alábbi
ÍTÉLETET
A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.
Az alperes által le nem rótt 2.500.000.-(kétmillió-ötszázezer) forint fellebbezési illetéket és a felperesek által le nem rótt 1.030.500.-(egymillió-harmincezer-ötszáz) forint fellebbezési illetéket az állam viseli.
Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül a felpereseknek fizessen meg 381.000.-(háromszáznyolcvanegyezer) forint másodfokú perköltséget.
Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.
INDOKOLÁS
Az I. és III. r. felperesek gyermeke, a II. r. felperes 1994. szeptember 18. napján született vákuum extrakció útján az alperes ... Klinikáján. A szülők 1994. december elején észlelték, hogy a gyermek mereven lefelé néz és a szokásosnál bágyadtabb. Az elvégzett vizsgálatok hypertenzív hydrocephalus internus diagnózist állapítottak meg. A II. r. felperesnél a termelődő liquor elvezetése érdekében 2,5 hónapos korában shunt beültetésére került sor, kórházi ellátását rendszeres kontrollok követték, és megtörtént fejlődés neurológiai kivizsgálása. A II. r. felperesnél kóros hányás először 1995 márciusában jelentkezett. A bal arcfél részleges bénulása és a fejkörfogat ismételt növekedése miatt különböző intézményekben további kórházi kezelésekre került sor, 1995 áprilisában shunt revisio történt. 1996. január 8. és 1996. február 18. között második alkalommal punctiot, majd a klinikai kép romlása miatt műtéttel a subduralis tér tartós drainage-át végezték el.
Az agyvíz felszaporodása miatt a II. r. felperes látása maradandóan károsodott. A látásprobléma és a szemtekerezgés miatt 1996. évben MR, liquor, valamint izotópos vizsgálatokra került sor. Az 1996. szeptember 19-én elvégzett újabb látóideget érintő (VEP) vizsgálat kétoldali látókérgi funkciózavart igazolt. Ezt követően folyamatos szemészeti kontrollra, kezelésekre szorult.
A hányásos reakció 1998. év végétől heti-havi rendszerességgel jelentkezett. Fejfájás, lesápadás, szédülés, bal szájzug elhúzódása és hányás voltak a főbb tünetek. 2001. augusztus 2. napján súlyos roham lépett fel. A klinikum és ismételt koponya CT vizsgálat shuntvezetési zavart igazolt. 2001. augusztus 21-én teljes shuntcserét végeztek. Ismételt koponyaűri nyomásfokozódás és vezetési zavar miatt 2001. augusztus 31-én sürgősséggel újabb műtétre került sor, melynek során egy új, baloldali frontális, hasüregbe vezető shunt behelyezése történt. 2003 novemberében a II. r. felperes háti XI. csigolyája mögött a gerincvelő csaknem teljes szélességét kitöltő epidermoid cisztát távolítottak el.
A II. r. felperesnél a vízfejűség következtében neurológiai, mozgásszervi és pszichés károsodás alakult ki, ezért állapotának megfelelően rendszeres neurológiai, ortopédiai és szemészeti kezelésben részesült, kontrollvizsgálatokra kellett/kell mennie. A szülők számos fejlesztő kezelésre, terápiára hordták a II. r. felperest, az egyes szakintézményekben elsajátított gyakorlatokat, készségfejlesztő feladatokat otthonukban is rendszeresen végezték. Ebbe napi két alkalommal beletartozott a gyermekgyógyászati, gyógypedagógiai, pszichológiai vizsgálatok során javasolt és tanult 15 perces gyógytorna. Látásának javítása érdekében 1996. december hónaptól kezdődően a szülők rendszeresen többféle látásjavító tréningre, terápiára hordták a II. r. felperest, aki ezen kívül számos szakorvosnál és intézményben is kezelésben részesült. A 2000 májusától kezdett mozgás rehabilitációs foglalkozások (Ayres-terápia) célja az organikus sérülésből eredő idegrendszeri diszfunkciók, részképesség-zavarok kezelése, valamint a pszichés állapot rendezése (pszichoterápia) volt.
Fejlesztése érdekében a II. r. felperes 1996. évben 11 alkalommal, 2001. évben 13 alkalommal, 2002. évben 11 alkalommal vett részt speciális manuális terápiát, masszírozást jelentő Dévény- terápián. Az I. r. felperes az ajánlott gyakorlatokat elsajátította a gyermekkel napi szinten végezte 1996. évtől 2002-ig.
A sorozatos rosszullétek, kórházi kezelések, műtétek miatt a II. r. felperes 5 évesen kezdte az óvodát a nagycsoportban és csak napi néhány órát tartózkodott a közösségben. Az iskola megkezdésétől a szülőknek, elsődlegesen az I. r. felperesnek, naponta 3-4 órán keresztül még otthon együtt kellett tanulnia a II. r. felperessel, aki több tantárgyból felmentést kapott. A II. r. felperes 2014 májusában közepes eredménnyel leérettségizett, azóta otthon tartózkodik, elhelyezkedni a pszichés és fizikális korlátai miatt nem tud.
A II. r. felperes soha nem élhette a vele azonos korú, egészséges társai életét. Mozgásos tevékenységekben, sportolásban, kikapcsolódásban a látásprobléma és a shunt védelme miatt állandóan akadályozott volt. A bal szemével csak fényt és mozgást érzékel, jobb szemével csak egy bizonyos szögből, kis távolságról lát, emiatt fejét egy bizonyos irányban fixálva tartja. Tizenéves korától tudatosultak korlátai, magába fordult, tanulmányait elhanyagolta. Kényszeresen kezdett el sportműsorokat nézni és sporteredményeket regisztrálni. A televíziótól való eltiltásra agresszióval reagált. 2010 szeptemberétől gyermekpszichiáter kezdte kezelni és családterápiás foglalkozások is történtek. Mára a II. r. felperes a sportolói álmait elengedte, de betegségbelátása nincs, a realitást torzítva észleli. Diszharmonikus személyiség, pszichés, mentális állapota az önálló életvezetésben akadályozza, környezete segítő támogatására szorul a mindennapokban, mert a napi étkezést, ivást, tisztálkodást elhanyagolná. Elektromos eszközöket nem használ. Az állapota végleges, össz-szervezeti egészségkárosodása 85%, amelyből a neurológiai és pszichológiai részkár 78%.
Az I. r. felperes első gyermeke megszületése előtt teljes állásban matematika és fizika szakos tanárként dolgozott. Munka mellett sérült gyermekét nem tudta volna kellően ellátni, ezért méltányossági gyest vett igénybe egészen II. r. felperes 14 éves koráig. 2008. szeptember 19. napjától vissza kellett mennie dolgozni. Bár osztályt nem kapott, a II. r. felperessel kapcsolatos teendőit nem tudta ellátni, ezért kérelmére 2010. január 1. napjától részmunkaidőben foglalkoztatják. A meghosszabbított gyes tetemes munkabérkiesést okozott.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!