Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.9.355 I. A ráépítéssel való tulajdonszerzésnek az a feltétele, hogy az építmény tartós fennmaradásra alkalmas legyen, és az építtető az építmény létesítéséhez szükséges engedélyeket beszerezze [Ptk. 97. §, 137. § (2) bek., 686. §, 46/1997. (XII. 29.) KTM r. 9. § (2) bek., Pp. 206.§].

II. Ha a jogosult késedelembe esett, a kötelezett kamatot nem tartozik fizetni [Ptk. 287. § (1) bek., 303. § (2)-(3) bek.].

Az 1991. július 25-én kötött bérleti szerződés alapján az I. r. alperes bérbe vett a felperes tulajdonában álló 1241 m2 alapterületű ingatlanból üzlet létesítésére, kereskedelmi tevékenység folytatására 24,75 m2-nyi területet. A szerződés 1991. szeptember 1-jétől három évre szólt, és tartalmazta azt is, hogy a bérleti idő lejárta után a bérlő köteles a bérelt területet eredeti állapotának megfelelően, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban visszaszolgáltatni. A II. r. alperes 1991. augusztus 1-jén hasonló tartalmú bérleti szerződést kötött a felperessel azzal a kikötéssel, hogy a szerződés 1991. szeptember 1-jétől öt évre szól. A perbeli ingatlanon három egységes, könnyűszerkezetes betonaljzatos pavilon épült. A II. r. alperes az általa használt pavilont időközben a III. r. alperesnek adta bérbe. A felperes és az I-II. r. alperesek közötti viszony megromlása miatt a felperes 1996-ban az ingatlan kiürítését igényelte.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a felperes keresetének helyt adva kötelezte az I-II. r. alpereseket, hogy nyolc napon belül bontsák le a tulajdonukban lévő és a perbeli ingatlanon álló pavilonokat, a bontási anyagokat szállítsák el, az eredeti állapotot állítsák helyre, és bocsássák a területet a felperes birtokába, míg a III. r. alperest e kötelezettségek teljesítésének tűrésére kötelezte. Az elsőfokú ítéletben a bíróság kötelezte továbbá az I. r. alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 159 000 forint használati díjat és ennek 1997. szeptember 1. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamatát, valamint a II. r. alperest arra, hogy ugyancsak fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 265 200 forint használati díjat és ennek az összegnek 1997. szeptember 1. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamatát. Az elsőfokú bíróság az ítéletében az I-II. r. alpereseknek a ráépítéssel szerzett tulajdonjoguknak, illetőleg az általuk épített üzletek kizárólagos használati jogának megállapítására irányuló viszontkeresetét elutasította.

Az I-II. r. alperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgya tekintetében helybenhagyta, és kötelezte az alpereseket az 1999. január 1-jétől 1999. március 31-ig terjedő időre járó további használati díj és késedelmi kamata megfizetésére.

A jogerős ítélet indokolása szerint a szerződő felek a bérleti szerződésben rendelkeztek az építkezés következményeiről, ennek tartalma alapján azonban a ráépítés jogkövetkezményei nem alkalmazhatóak. A bíróság a jogerős ítéletben nem tartotta bizonyítottnak, hogy e körben a szerződő felek a szerződést módosították volna, és megállapította azt is, hogy a perbeli pavilonok állagsérelem nélkül szétválaszthatóak az ingatlantól, és ingóknak minősülnek. Mindezek folytán az I-II. r. alperesek viszontkeresete alaptalan, mert a ráépítéssel tulajdonjogot a perbeli ingatlanon nem szereztek, és a szerződések megszűnését követően a szerződés tartalma szerint kötelesek a pavilonok elbontására, ennélfogva kizárólagos használatra sem jogosultak. A szerződés megszűnése után az I-II.r. alperesek kötelesek használati díjat is fizetni a felperes részére, amelynek mértékét a jogerős ítéletben a bíróság a kirendelt igazságügyi szakértő szakvéleménye alapján állapította meg.

Az I-II. r. alperesek a felülvizsgálati kérelmükben a jogerős ítélet megváltoztatását, a használati díj megfizetésére irányuló igényt meghaladóan a kereset elutasítását és a viszontkeresetüknek helyt adó ítélet meghozatalát kérték. Az I-II. r. alperesek érvelése szerint a felperes személyes nyilatkozata alapján is megállapítható, hogy a szerződő felek a bérleti szerződést módosították, a felépítményt pedig ingatlannak kell minősíteni, figyelemmel a bontási engedélyt szabályozó, az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési tevékenységekkel kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról szóló 46/1997. (XII. 29.) KTM rendelet 9. §-ának (2) bekezdésére. A felépítmény ingatlan jellegét támasztja alá a bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő szakvéleménye is, ennek folytán az alperesek szerint a Ptk. 137. §-a értelmében kell dönteni a ráépítéssel szerzett tulajdonjogról.

Tévesnek tartják az I-II. r. alperesek a kamatfizetésre vonatkozó jogerős ítéleti rendelkezést is, mert ha a jogosult nem veszi át a teljesítést, akkor a kötelezetti késedelem nem következhet be. Kifogásolták továbbá, hogy az elsőfokú ítéletben a bíróság olyan szakértői véleményt vett alapul, amelyet nem tettek a per tárgyává. Az I-II. r. alperesek további bizonyítékokat is csatoltak annak alátámasztására, hogy a felperes több alkalommal félrevezető magatartást tanúsított az üzlethelyiségek tényleges állapotát tükröző adatok közlése során.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!