Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2001.548 A felszámoló felmentésére és új felszámoló kijelölésére irányuló kérelem elbírálása körében irányadó szempontok [1993. évi LXXXI. tv.-nyel és az 1997. évi XXVII. tv.-nyel módosított 1991. évi IL. tv. (többször mód. Cstv.) 27/A. § (7) bek., 49. § (2) bek., 51. § (3) bek., 54. §].

Az elsőfokú bíróság a 84. sorszámú végzésével az adós kifogását és a felszámoló felmentésére vonatkozó indítványát elutasította. Határozata indokolásában utalt arra, hogy 1999. május 7-én az adós gazdálkodó szervezet tulajdonosa B. I. kifogást terjesztett elő a felszámoló súlyos és ismételt jogszabálysértő intézkedése ellen. Sérelmezte, hogy a hitelezői választmány döntésével összhangban beadott kérelmére az értékesítés nem került felfüggesztésre, a felszámoló a teljes felszámolási vagyont áron alul értékesítette, ezzel egyrészt jelentős kárt okozott a hitelezőknek, másrészt kárt okozott magának az adósnak is. Kérte nyilvánítsa semmisnek az adásvételi szerződést a bíróság és mentse fel a felszámolót a tevékenysége alól. 1999. május 19. napján ismételt kifogást terjesztett elő a korábbi kifogásával egyező kérelemmel. Előadta, hogy az adós bankhitelért folyamodott, meg kívánta tekinteni az ipartelepet az F. és Jelzálogbank Részvénytársaság, amelyet a felszámoló megakadályozott, mivel az ipartelepekre vonatkozó adásvételi szerződést az új tulajdonossal már aláírta. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy 1999. február 26-án a felfüggesztés iránti kérelmet a bírósághoz is benyújtotta, amely kérelemmel kapcsolatban a bíróság a szükséges tájékoztatást a jogi képviselőnek megadta. Megállapította, hogy a hitelezői választmány a felszámolóhoz a vagyonértékesítéssel kapcsolatban észrevételt nem tett, így a hitelezői választmány kérelme hiányában az adós előterjesztett kifogásait a bíróság a többször módosított 1991. évi IL. törvény 51. § (3) bekezdése alapján elutasította. Nem látott alapot a felszámoló felmentésére, mivel súlyos és ismételt jogszabálysértést nem állapított meg részéről.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen az adós tulajdonosai nyújtottak be fellebbezést. Kérték a végzés megváltoztatását és a kifogásnak történő helytadást. Hivatkoztak arra, hogy 1999. január 20-án, március 2-án, május 19-én és május 20-án nyújtott be kifogást a cégtulajdonos a felszámoló súlyos és ismételt jogszabálysértő intézkedései ellen. A kifogások tárgyában az elsőfokú bíróság egyes beadványokra vonatkozóan nem intézkedett. A kijelölt felszámoló az adóst a kényszeregyezség létrehozásában több tevékenységével megakadályozta, így csak nagy késedelemmel juttatta el részére a hitelezők listáját, a kért okmánymásolatokat nem adta ki, a cég telephelyére nem engedte be, onnan kitiltotta. Megtagadta az adós által szerzett befektető részére a cég megtekintését, megakadályozta az F. és Jelzálogbank Rt. ügyintézőinek a cég megtekintését; amikor az értékesítés felfüggesztési kérelmet a bírósághoz benyújtotta, akkor még nem volt tudomása a választmány létrejöttéről. Tudomása szerint 1999. március 11-i kelettel a választmány elnöke levelet intézett a felszámolóhoz, amelyben a tevékenység folytatásához hozzájárult. A felszámolónak a választmány rendelkezésének megfelelően kellett volna eljárnia, mivel ezt nem tette meg, megszegte az 1991. évi IL. törvény 49. §-a (2) bekezdésében foglaltakat. Az értékesítést illetően kifejezetten a választmány rendelkezése ellenére járt el.

A fellebbezésre a felszámoló észrevételt tett. Kérte az elsőfokú bíróság végzésének a helybenhagyását. Hivatkozott arra, hogy az adósnak a felszámoló birtokba lépésekor már sem gyára, sem gyártó eszköze nem volt, mert mindezeket opciós szerződés keretében elidegenítette. A felszámoló munkájának eredménye, hogy ezek az eszközök a felszámolási vagyonba visszakerültek és közjegyzőileg hitelesített pályázat útján értékesítést nyertek.

Az adós fellebbezése nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság az előtte a felek között ugyancsak folyamatban lévő ügy irataiból megállapította, hogy az adós 1999. január 18-án rendkívüli taggyűlést tartott, amelyen határozatot hozott 1/1999. szám alatt. Abban felhatalmazta B. I. tagot, hogy a bíróság előtt kifogást emeljen a társaság kijelölt felszámolójának tevékenysége ellen és e célból az ügyvédi meghatalmazást kiadja.

Az elsőfokú bíróság határozatával az adós 1999. május 6-án és május 19-én benyújtott kifogásait bírálta el. Az 1999. május 6-án benyújtott kifogásában az adós sérelmezte, hogy a felszámoló a teljes felszámolási vagyont értékesítette 170 millió forint összegű vételár ellenében annak ellenére, hogy az adós a hitelezői választmány döntésével összhangban kérte az értékesítés felfüggesztését a felszámolótól, valamint azt a bíróságon is kezdeményezte. Kérte az adásvételi szerződés semmisnek nyilvánítását, valamint a felszámolónak ismételt és súlyos jogsértő intézkedései, illetve mulasztása miatti felmentését. Ez utóbbi kérelmét ismételte meg az 1999. május 19-én keltezett kifogásában. Hivatkozott arra, hogy 1999. május 11-én az ipartelepekre vonatkozó adásvételi szerződést tudomása szerint a felszámoló és az új tulajdonos aláírta. Az ezt követő napon kívánt volna az F. és Jelzálogbank Részvénytársaság ügyintézője szemlét tartani a telepen, meggyőződni arról, hogy az adós által kért bankkölcsönnek a fedezete rendelkezésre áll-e. Ekkor akadályozta meg a felszámoló, hogy nevezett az ipartelepre bemehessen. Így tehát a kölcsön-kérelmével érdemben nem foglalkoztak.

Helyesen járt el az elsőfokú bíróság akkor, amikor nem döntött az adósnak az adásvételi szerződés semmissége megállapításával kapcsolatos kérelme tárgyában. Mint arra a Legfelsőbb Bíróság is rámutatott a Bírósági Határozatok 2000. évi 8. számában, 368. szám alatt közzétett eseti döntésében, a szerződés kifogásolási eljárás keretében nem támadható meg. A felszámoló által az adós vagyonának értékesítése során kötött szerződést sérelmező hitelezőnek pert kell indítania az adós gazdálkodó szervezettel és a vevővel szemben. Ugyanez vonatkozik a jelen esetben az adós által benyújtott, a saját vagyonának értékesítése során megkötött szerződést sérelmező kérelemre is. A kifogásolási eljárásban a bíróság döntési jogosultsága és kötelezettsége csak a felszámoló jogszabálysértő tevékenységének vagy mulasztásának az elbírálására terjed ki. Ezért, ha a felszámoló az intézkedése következményeként valamilyen szerződést - kétoldalú jogügyletet - kötött, e szerződésnek a felülbírálata nem képezheti a nemperes kifogásolási eljárás tárgyát, azt perben lehet elbírálni, amely perben a tulajdonszerző vevőnek is perben kell állnia, mivel a hozandó határozat reá is kihatással van. Az adós tehát, amennyiben az adásvételi szerződés semmisségének a megállapítását kéri, úgy ezt csupán keresettel, az arra illetékes hatáskörrel rendelkező bíróság előtt teheti.

Helyesen járt el az elsőfokú bíróság akkor is, amikor nem foglalkozott az adósnak a felszámolóval szemben előterjesztett kártérítési igényével sem. Ugyanis, mint arra a Legfelsőbb Bíróság a Bírósági Határozatok 1997. évi 8. számában, 410. szám alatt közzétett eseti döntésében rámutatott, a perbíróságnak - és nem a felszámolási eljárást lefolytató bíróságnak - van hatásköre a felszámoló ellen előterjesztett kártérítési igény elbírálására. A jelen ügyben alkalmazandó, a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló, lényegesen az 1997. évi XXVII. törvénnyel is módosított 1991. évi IL. törvény 54. §-a szerint a felszámoló a felszámolás során az adott helyzetben általában elvárható gondossággal köteles eljárni. A kötelezettségeinek megszegésével okozott kárért a polgári jogi felelősség általános szabályai szerint felel. A kártérítési igényt azonban az arra illetékességgel és hatáskörrel rendelkező polgári bíróság előtt lehet keresettel előterjeszteni.

Az adott eljárás tárgyát képező két kifogásban az adós a felszámoló helyett új felszámoló kijelölését is kérte. A többször mód. Cstv. 27/A. § (7) bekezdése szerint a bíróság ha az eljárás adatai alapján végzésében megállapítja, hogy a felszámoló súlyosan, vagy ismétlődően megsérti a jogszabályokat, a felszámolót felmentheti és új felszámolót jelölhet ki. A jelen esetben az elsőfokú bíróság a kijelölt felszámolóval szemben a kifogások alapján sem súlyos, sem pedig ismételt jogszabálysértést nem állapított meg, ezért mellőzte a felmentését. Az adós arra hivatkozott, hogy a felszámoló a hitelezői választmány döntésével ellentétben nem függesztette fel az értékesítési eljárást és így nem adott lehetőséget a kényszeregyezség létrehozására. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felszámoló 1999. március 3-án továbbította a hitelezői választmányhoz az adós jogi képviselőjének a felfüggesztés iránti kérelmét. A választmány 1999. március 12. napjáig a felszámoló, illetőleg az adós kérelmére nem nyilatkozott, így kezdte el az értékesítést a felszámoló. A pályázat kiírását követően sem tett a hitelezői választmány a vagyonértékesítéssel kapcsolatban kifogást vagy észrevételt. Az adós a bíróság megállapításával szemben a fellebbezésében nem hozott fel olyan új bizonyítékot, amely az előadását alátámasztotta volna. Az elsőfokú bíróság az 1998. június 22-én kelt végzésével állapította meg az adós fizetésképtelenségét és rendelte el a felszámolását. A felszámolás kezdő időpontja 1998. július 24-e volt. A többször mód. Cstv. 49. § (2) bekezdése szerint az értékesítést - ha a választmány ettől eltérően nem rendelkezik - a felszámolás közzétételének időpontjától számított 120 napon belül kell megkezdeni. Az adós felszámolásának közzététele a Cégközlöny 1998. november 5-i számában történt meg. Azt az adós az eljárás során nem bizonyította, hogy az általa becsatolt, a hitelezői választmány elnöke által 1999. március 11-én keltezett, a felszámoló részére címzett hozzájáruló nyilatkozat a felszámolóhoz mikor érkezett meg, ebből eredően a március 12-én megkezdett értékesítési folyamat jogszabályba ütközően történt-e. Így helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a felszámoló részéről e vonatkozásban a súlyos jogszabálysértés nem állapítható meg.

Megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság, hogy ezzel az intézkedéssel kapcsolatban a május 6-án és május 19-én benyújtott kifogások a többször mód. Cstv. 51. §-a (1) bekezdése alapján elkéstek, mivel azok az intézkedés megtételét követő 8 napon túl kerültek benyújtásra. A bíróság csupán azért foglalkozhatott a kifogással érdemben, mert a többször mód. Cstv. 27/A. § (1) bekezdése szerint a bíróság a felszámoló jogsértő magatartása esetén erre irányuló kifogás hiányában is eljárhat.

A fentiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a többször mód. Cstv. 6. §-a (2) bekezdése folytán megfelelően alkalmazandó Pp. 259. §-ára figyelemmel a Pp. 253. §-a (2) bekezdése alapján helybenhagyta. (Legf. Bír. Fpk. VIII. 32.984/1999. sz.)