A Gazdasági Versenyhivatal 62/2001/86 számú határozata összefonódás tárgyában. Eljárás alá vont: Koninklijke Numico N.V., Friesland Coberco Dairy Foods Holding N.V.
Vj-62/2001/86
Vj-62/2001/86
A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanács a Dr. Riesz Tamás ügyvéd (1075 Budapest, Madách Imre u. 13-14.) által képviselt Friesland Coberco Dairy Foods Holding N.V. kérelmező összefonódás engedélyezése iránti kérelmére indult eljárásban, melyben ügyfélként résztvett a dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán ügyvéd (1062 Budapest, Andrássy út 102.) által képviselt Koninklijke Numico N.V. - zárt tárgyaláson - meghozta a következő
határozatot
A Versenytanács engedélyezi, hogy a kérelmező megvásárolja a Koninklijke Numico N.V. tejtermék és ital üzletágát.
A Versenytanács az engedélyt ahhoz az utólagos feltételhez köti, hogy a FEH BEHEER I. B.V., illetve tőle nem független vállalkozás a hitelezői egyezségnek a bírósághoz történő benyújtásáig nem szerez további MiZo részvényt a FEH BEHEER I. B.V. tulajdonában levő harminchárom százalék mínusz egy szavazatot biztosító részvénycsomagon túlmenően.
Kötelezi a kérelmezőt, hogy a határozat kézbesítésétől számított tizenöt napon belül fizessen meg 8.000.000 (nyolcmillió) forint eljárási díjat a Gazdasági Versenyhivatal 10032000-01037571 számú eljárási díjbevételi számla javára.
A határozat felülvizsgálatát az ügyfelek a kézbesítéstől számított harminc napon belül kérhetik a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtható keresettel
Indoklás
I.
Az összefonódás résztvevői A Friesland-csoport
1) A kérelmező, a hollandiai Friesland Coberco Dairy Foods Holding N.V. (a továbbiakban: Friesland) és az általa közvetlenül vagy közvetve irányított vállalkozások (a továbbiakban együtt: Friesland-csoport) tejtermékek, gyümölcsalapú italok kifejlesztésével, termelésével és értékesítésével foglalkoznak világszerte, elsősorban Nyugat-Európában, Nyugat-Afrikában és Délkelet-Ázsiában.
2) A Friesland-csoport magyarországi tagja a Friesland Hungary Kft., amely a csoporthoz tartozó külföldön honos vállalkozások termékeit importálja Magyarországra, majd továbbértékesíti azokat
- nagyobb részben az ország egész területét lefedő kereskedelmi láncoknak;
- kisebb részben pedig a környező országokba (Ukrajna, Románia, Jugoszlávia, Horvátország, Szlovénia).
3) A Friesland Hungary Kft. 2000. évben a Magyar Köztársaság területén 2410 millió forint nettó árbevételt ért el az alábbi termékek forgalmazásából:
- "COMPLETA" kávékrémpor, amely nem tej alapú készítmény, meghatározó alapanyaga növényi zsír;
- "Dutch Lady" márkanév alatt palackos cukrozott tejszínhab, melyből az országos palackos tejszínhab forgalom 30-40 százalékát értékesíti;
- "Frico" márkanév alatt holland típusú kemény és félkemény sajtok, az országos sajtforgalom tizedszázalékát kitevő mértékben.
4) A Friesland-csoport tagjai közül közvetlenül a De Kievit ért el nettó árbevételt 2000. évben a Magyar Köztársaság területén, 270 millió forint összegben zsírporok és kakaóporok értékesítéséből.
A Friesland-csoport és a MiZo Rt. közötti kapcsolat
5) A Friesland-csoporthoz tartozó FEH BEHEER I. B.V. (a továbbiakban: FEH) 1999. június 4-től részvénytulajdonosa a MiZo Baranya Megyei Tejipari Rt.-nek (a továbbiakban: MiZo Rt.). A részvények tulajdonába oly módon jutott a FEH, hogy a MiZo Rt. egyik tulajdonosának (az MHTT Kft.-nek) a hiteltartozását megvásárolta a hitelt nyújtó Rabobanktól, majd a vissza nem fizetett hitel ellenében megszerezte az MHTT Kft. hitelfedezetül szolgáló 39,22 százalékos részvénycsomagját, melyből 6,22 százaléknyi részvényt értékesített a Cameron McKenna Ormai és Társai Ügyvédi Iroda részére. Ezt követően a FEH mind a mai napig a részvények 33 százalékával mínusz egy részvénnyel rendelkezik.
6) A FEH részvényvásárlását követően a MiZo Rt. részvényesi szerkezete az 1. táblázat szerint alakult.
1. táblázat A MiZo Rt. 2 százalék feletti részvénytulajdonosai (1999. június 18.)
Tulajdonos | Részvény (%) |
FEH | 39,22 |
Pannonsajt Kft. | 40,94 |
MKTT Kft. | 7,85 |
EHTT Kft. | 7,68 |
Budapesti Önkormányzat | 2,38 |
Egyéb | 1,93 |
Összesen: | 100,00 |
7) A Pannonsajt Kft., az MHTT Kft. és az EHTT Kft. ugyanazon két magánszemély irányítása alatt álló vállalkozások.
8) A MiZo Rt. 1999. június 4-én érvényes Alapszabálya értemében a társaság alaptőkéje 3.325.566 "A" sorozatjelű törzsrészvényből és 40 "E" sorozatjelű szavazat elsőbbségi részvényből állt. A közgyűlés valamennyi döntéséhez legalább háromnegyedes többség szükséges azzal, hogy 1999. július 13-ig az "E" sorozatú részvények egyszerű többségének igen szavazata nélkül közgyűlési határozat nem volt hozható. Az "E" sorozatú részvények 1999. június 4-ig egyenlő arányban a 7. pontban említett két magánszemély tulajdonában voltak, majd ezt követően 20 darab "E" sorozatú részvény a FEH tulajdonába került. A MiZo Rt. 1999. július 13.-i közgyűlése a szavazat elsőbbségi részvényeket törzsrészvénnyé alakította át.
9) A MiZo Rt. Alapszabálya szerint a közgyűlés hatáskörébe tartozó kérdések gyakorlatilag megegyeznek a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 233. § szerinti kötelező közgyűlési hatáskörökkel. A MiZo Rt. piaci magatartását meghatározó minden lényeges kérdés (a gazdálkodás irányítása, az üzleti és fejlesztési koncepció meghatározása, az üzleti terv elfogadása) az igazgatóság döntési körébe tartozik. Az Alapszabály szerint a 3-5 tagú igazgatóságot a közgyűlés 5 éves időtartama választja. Az igazgatóságnak tagja a 7. pontban említett két magánszemély is.
10) A MiZo Rt. igazgatóságába a FEH nem delegált tagokat, képviselője azonban meghívottként általában jelen volt az igazgatósági üléseken. A MiZo Rt. felügyelő-bizottságnak ülésein tagként, illetve meghívottként sem volt jelen FEH-et képviselő személy.
11) A MiZo Rt. 2000. február 17-e óta jogerősen felszámolás alatt áll. A csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 34. § (1) bekezdése alapján a felszámolás kezdő időpontjától a részvényesek tulajdonosi jogaikat a Cstv. szerinti korlátozásokkal gyakorolják. A MiZo Rt. vagyonával kapcsolatos döntési jogokat jelenleg a Vectigalis Általános Vállalkozási Rt. (a továbbiakban: Vectigalis Rt.), mint felszámoló gyakorolja. A Cstv. alapján azonban MiZo Rt. közgyűlése rendelkezik az alábbi jogosultságokkal:
- hitelezői egyezség előkészítése és annak megkötése;
- a felszámoló jogszabálysértő intézkedésének vagy mulasztásának bírósági megtámadása;
- a felszámoló által előterjesztett zárómérleg, illetve vagyonfelosztás kifogásolása a bíróságon.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!