Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2023.97 KÖZBENSŐ ÍTÉLET KÁRTÉRÍTÉSI ÜGYBEN

Közhatalom gyakorlásával okozott kár megtérítése iránti perben csak akkor lehet közbenső ítéletet hozni, ha megállapítható, hogy az alperes felróható magatartásával okozati összefüggésben a felperesnek bizonyosan merült fel kára, jogellenességet kizáró körülmény nem áll fenn és a bekövetkezett kár az arra alkalmas rendes jogorvoslattal nem volt elhárítható [Alkalmazott jogszabályhelyek: a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 341. §; a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:519. §; Ptk. 6:549. §].

A felperes 34. sorszámon előterjesztett végleges keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alpereseket egyetemlegesen elsődlegesen 9.101.262 forint és kamatai, másodlagosan 2.639.731 forint és kamatai megfizetésére. Ezzel valódi halmazatban kérte, hogy a bíróság kötelezze az I. rendű alperest 11.979 forint, továbbá a II. rendű alperest 300.000 forint és kamatai megfizetésére. Keresetét a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:548. §-ára és 6:549. §-ára alapította.

Az alperesek érdemi ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletet hozott, amelyben megállapította, hogy az I. és II. rendű alperesek az I. rendű alperes előtt 41.V.0321/2013., 41.V.0322/2013. és 41.V.0323/2013. számon indult végrehajtási ügyekre tekintettel keletkezett 41.V.0323/2013/311. számú felosztási terv elkészítéséhez alapul vett ügyérték meghatározása és az ahhoz kapcsolódó számítások során jogellenesen jártak el. A jogalap tekintetében az I. rendű alperes esetében megállapította a végrehajtói jogkörben okozott kárért fennálló felelősséget a Ptk. 6:549. § (2) bekezdése alapján. A II. rendű alperes esetében megállapította a bírósági jogkörben okozott kárért fennálló felelősséget a Ptk. 6:549. § (1) bekezdése alapján. Megállapította továbbá az I. és II. rendű alperesek felelősségének az egyetemlegességét a Ptk. 6:524. §-a alapján.

Az elsőfokú bíróság nem fogadta el a II. rendű alperes elévülési kifogását. Megállapította, hogy az ügyérték az eljárási és költségkalkulációs szabályok alkalmazása során irányadó összeg, arról az eljáró végrehajtónak külön rendelkeznie nem kellett. Ezért az a tény, hogy a felperes az ügyértéket korábban nem kifogásolta, az elévülés, illetve a jogorvoslatok kimerítésének kérdéskörében nem kap szerepet.

Az I. rendű alperes károkozó magatartásaként a felperes azt jelölte meg, hogy a felosztási tervben az ügyértéket nem a végrehajtási lap hozzáérkezésének időpontjában irányadó adatok szerint vette figyelembe, valamint a haszonélvezeti jogosultakkal szembeni két végrehajtási eljárás ügyértékét is az ingatlantulajdonossal szembeni ügyérték átvételével számította ki. Az elsőfokú bíróság kiemelte, hogy a végrehajtási lapokon valamennyi adós esetében pénzfizetési kötelezettséget tüntettek fel 82.218.418 forint és kamatai erejéig, valamint az ingatlan értékesítésének tűrésére irányuló kötelezettséget, illetve azt, hogy a pénzkövetelés jogcíme kölcsöntartozás. A haszonélvezői minőség általi megkülönböztetés a végrehajtási lapokon elmaradt, de ezt az I. rendű alperesnek a végrehajtási eljárásban a végrehajtandó ítélet rendelkező részéből észlelnie kellett, ahogy azt is, hogy a 82.218.418 forint és kamatai iránti követelés nem háromszorozódott meg, valamint a haszonélvezők az ingatlanból kielégítést csak tűrni voltak kötelesek. Arra a következtetésre jutott, hogy a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 10. §-a, az 1/2002. (I. 17.) IM rendelet (Vüsz.) 24. §-a és 25. §-a, valamint a 14/1994. (IX. 8.) IM rendelet 5. és 7. §-a alapján megállapítható, hogy az ügyérték meghatározása, így az abból eredő további számítások nem a jogszabályi előírások szerint történtek, ezáltal az I. rendű alperes a felperesnek kárt okozott. A felperes mindhárom végrehajtási ügy tekintetében valamennyi jogorvoslati lehetőségét kimerítette, amit az alperesek nem vitattak. A vitatás tárgya az volt, hogy a felperes kérelmei az ügyérték vitatására mennyiben terjedtek ki, és erről úgy foglalt állást, hogy a jogorvoslatok megfelelőek voltak. Minderre tekintettel a felperes keresete az I. rendű alperessel szemben a jogalapjában alapos.

A II. rendű alperessel szemben előterjesztett kereset körében kiemelte, hogy a jogorvoslati eljárás során a felosztási terv számítása helyességének felülbírálatához az ügyérték alapulvétele elengedhetetlen volt. A felosztási terv a három végrehajtási eljárást egyszerre foglalta magába, tehát a II. rendű alperesnek az előtte levő iratokból tudomása kellett legyen arról, hogy a három ügy összefügg, amelyekben - az I. rendű alperesnél írtakra figyelemmel - nem lehetett volna azonos ügyértéket megállapítani. A jogsértés tehát fennáll, annak súlya kirívónak tekintendő, minthogy a megállapítások a végrehajtható okirat tartalmával, illetve a végrehajtási eljárásban szereplő adósok kötelezettségének a minőségével lényegesen ellentétesek. Ezért az elsőfokú bíróság a kirívóan jogellenes jogalkalmazási hibát és emiatt a bírósági jogkörben okozott kár jogalapját a II. rendű alperes esetében is megállapíthatónak találta.

Arra a következtetésre jutott, hogy miután az I. rendű alperes hozta a sérelmes intézkedést, a II. rendű alperes pedig a sérelmes intézkedés hibáit korrigáló fórumként járt el, magatartásuk eredménye nem különíthető el egymástól, így az alperesek felelősségének egyetemlegességét megállapította a Ptk. 6:524. §-ára tekintettel.

A 14/1994. (IX. 8.) IM rendelet 7. § (1) bekezdése szerint a végrehajtási ügyérték a végrehajtható okirat végrehajtóhoz érkezésének napján fennálló forintban meghatározott összeg, a főköveteléshez társuló járulékok időközbeni változásától függetlenül. A haszonélvező adósok tekintetében a végrehajtási lapon feltüntetett ítéleti rendelkezés alapján a végrehajtás az ingatlanból kielégítés tűrésére irányult, emiatt a költségeket is ennek alapulvételével szükséges kiszámítani, illetve a felperes kárának mértékét e számítási mód alapulvételével szükséges majd meghatározni. A haszonélvezettel kapcsolatos további kérdések rendezése az összegszerűség és nem a jogalap szempontjából relevánsak.

A közbenső ítélet ellen az I. és a II. rendű alperes terjesztett elő fellebbezést.

Az I. rendű alperes fellebbezésében kérte, hogy az ítélőtábla az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét változtassa meg és a felperes keresetét teljes terjedelmében utasítsa el.

Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a megállapított tényekből nem megfelelő jogi következtetést vont le, azonban az ítélet anyagi jogi felülbírálatának van helye, mivel a rendelkezésre álló tények és iratanyag alapján eltérő, jogszabályoknak megfelelő ítéletet kellett volna hozni. Az elsőfokú bíróság nem fejtette ki, hogy milyen konkrét jogszabályhelyre alapítva cáfolja a végrehajtási kifogások elbírálása során másodfokon eljárt II. rendű alperes jogerős határozatainak megállapítását. Az sem derül ki, hogy milyen ok-okozati összefüggés áll fenn a végrehajtó jogerős bírói határozattal jóváhagyott eljárása és a felperes által előadott károsodás között. Az sem tisztázott, hogy a felperes által fizetendő, megfelelő módon és összegszerűségben felszámított költségek és díjak hogyan tekinthetők bármely értelmezés szerint kárnak, és nem a Vht. rendelkezéseinek megfelelő, a felperest jogszerűen terhelő fizetési kötelezettségnek. A felperes a károkozás Ptk. általános szabályai szerinti elemei: a jogellenesség, a kár összegszerűségében bizonyított bekövetkezte és az ok-okozati összefüggés közül egyiket sem igazolta, annak ellenére, hogy ezek bármelyikének hiánya már önmagában is a kártérítési igény teljes megalapozatlanságát eredményezi, meg sem említve mindhárom elem egyidejű hiányát. Különösen aggályos, hogy az elsőfokú ítélet nem tartalmazza, hogy az I. rendű alperesnek milyen jogszabályi alapon kellett volna a bíróság által kibocsátott, közokiratnak minősülő végrehajtható okiratban (végrehajtási lapon) feltüntetettől eltérő ügyértéket megállapítani. Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában szubjektív véleményt formált arról, hogy az I. rendű alperesnek mi lett volna a kötelezettsége, de ezt egyetlen konkrét jogszabályi hivatkozással sem tudta alátámasztani. Azon ítéleti hivatkozás is téves, hogy az I. rendű alpereshez 2009. április 2-án és 6-án érkeztek az ügyek (elsőfokú ítélet 5. oldal), valójában a helyes dátum 2013. február 5. napja. Az I. rendű alperes az ügyértéket jogszabályoknak megfelelő határozta meg, a végrehajtási lapok tartalmának megfelelően járt el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!