Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32018D2027[1]

A Tanács (EU) 2018/2027 határozata (2018. november 29.) az Európai Unió nevében a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetben a Nemzetközi szabványok és ajánlott gyakorlatok, Környezetvédelem - A nemzetközi légi közlekedés kibocsátáskompenzációs és -csökkentési rendszere (CORSIA) első kiadása tekintetében képviselendő álláspont meghatározásáról

A TANÁCS (EU) 2018/2027 HATÁROZATA

(2018. november 29.)

az Európai Unió nevében a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetben a Nemzetközi szabványok és ajánlott gyakorlatok, Környezetvédelem - A nemzetközi légi közlekedés kibocsátáskompenzációs és -csökkentési rendszere (CORSIA) első kiadása tekintetében képviselendő álláspont meghatározásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 192. cikke (1) bekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1) A nemzetközi polgári repülésről szóló Chicagói Egyezmény (a továbbiakban: az egyezmény), amely a nemzetközi légi közlekedés szabályozását célozza, 1947. április 4-én hatályba lépett. Az egyezmény létrehozta a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetet (ICAO).

(2) Az Unió tagállamai az egyezmény szerződő államai és az ICAO tagjai, az Unió pedig megfigyelői státusszal rendelkezik bizonyos ICAO-szervekben.

(3) Az egyezmény 54. cikke értelmében az ICAO Tanács nemzetközi szabványokat és ajánlott gyakorlatokat fogadhat el.

(4) Az Egyesült Nemzetek Éghajlatváltozási Keretegyezmény részes feleinek 21. konferenciája 2015 decemberében a Párizsi Megállapodás elfogadásával zárult. A Párizsi Megállapodás célja, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését jóval az iparosodás előtti szinthez képest 2 °C-kal magasabb hőmérsékletszint alatt tartsa, valamint, hogy arra törekedjen, hogy a hőmérsékletemelkedés 1,5 °C mértékre korlátozódjon; az ehhez szükséges kibocsátáscsökkentés megvalósításához pedig valamennyi gazdasági ágazatnak, így a nemzetközi légi közlekedésnek is hozzá kell járulnia.

(5) Az ICAO 39. közgyűlése 2016-ban az A39-9 határozatban úgy határozott, hogy globális piacalapú mechanizmust dolgoz ki a nemzetközi légi közlekedésből származó üvegházhatásúgáz-kibocsátások 2020-as szintre való korlátozása érdekében E tekintetben az (EU) 2016/915 tanácsi határozat (1) állapította meg az Unió álláspontját.

(6) Az ICAO Tanács a 214. ülésszak 2018. június 27-i 10. ülésén elfogadta az egyezmény 16. melléklete IV. kötetének első kiadását: Nemzetközi szabványok és ajánlott gyakorlatok, Környezetvédelem - A nemzetközi légi közlekedés kibocsátáskompenzációs és -csökkentési rendszere (a továbbiakban: CORSIA).

(7) A CORSIA szabályai várhatóan kötelezővé válnak az egyezménnyel összhangban és az abban előírt korlátozásokkal. Ezek a szabályok a hatályos nemzetközi légiközlekedési megállapodások értelmében az Unió és tagállamai számára is kötelezőek lesznek.

(8) Az egyezmény 90. cikkével összhangban a CORSIA részét képező szabványok és ajánlott gyakorlatok a fenntartások bejelentésére megadott határidőt követő három hónap elteltével lépnek hatályba, hacsak az ICAO-államok többsége nem jelenti be fenntartását.

(9) Az egyezmény 38. cikke foglalkozik a nemzetközi szabványoktól és eljárásoktól való eltérésekkel. Ezen cikk előírásainak megfelelően bármely olyan szerződő állam, amely úgy ítéli meg, hogy egy nemzetközi szabványt vagy eljárást nem képes minden tekintetben betartani, illetve saját szabályozását vagy gyakorlatát teljes mértékben összhangba hozni annak módosításaival, vagy amely a nemzetközi szabvány által megállapított szabályoktól vagy gyakorlatoktól bármilyen szempontból eltérő szabályok vagy gyakorlatok elfogadását tartja szükségesnek, azonnal értesíti az ICAO-t a saját gyakorlata és a nemzetközi szabvány által előírt gyakorlat közötti eltérésekről.

(10) Az ICAO 2018. július 20-i, AN 1/17.14 - 18/78 jelű körlevelében (a továbbiakban: a körlevél) felkérte a szerződő államokat, hogy 2018. október 22. előtt jelentsék be a CORSIA bármely részével szembeni esetleges fenntartásaikról, valamint 2018. december 1. előtt közöljék a nemzeti gyakorlataik és a CORSIA közötti esetleges eltérésekről és a megfelelés várható időpontjáról.

(11) A CORSIA a humanitárius, orvosi és tűzoltási célú repülések kivételével az 5 700 kg-ot meghaladó maximális engedélyezett felszállótömegű repülőgépek által végzett nemzetközi repülések következtében évi 10 000 tonnánál nagyobb mennyiségű CO2-kibocsátást okozó légijármű-üzemeltetőkre alkalmazandó.

(12) A CORSIA által meghatározott nyomonkövetési, jelentéstételi és hitelesítési követelmények 2019. január 1-jétől lesznek alkalmazandók.

(13) 2021. január 1. és 2035. december 31. között a CORSIA kibocsátáskompenzációs követelményei alkalmazandóak lesznek minden olyan légijármű-üzemeltető esetében, amely az ICAO szerződő felei között (a II. rész 1. fejezetének 1.1.2. pontjában és a II. rész 2. fejezetének 2.1. pontjában meghatározottak szerint) nemzetközi légi járatot működtet (e szerződő feleket az ICAO előkészületben lévő, "CORSIA States for Chapter 3 State Pairs" [CORSIA-államok: a 3. fejezet szerinti állampárok] dokumentuma határozza meg pontosabban).

(14) Helyénvaló meghatározni az Európai Unió nevében a körlevelére adandó válaszban képviselendő álláspontot. A CORSIA meghatározó módon befolyásolhatja az uniós jog, különösen a 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (2) tartalmát.

(15) Figyelemmel arra, hogy a CORSIA lehetővé tenné a nemzetközi szintű előrelépést, nem volna helyénvaló fenntartásokat tartalmazó értesítést küldeni az egyezmény 90. cikke értelmében.

(16) Az Unió teljes mértékben támogatja az ICAO keretében a CORSIA mielőbbi működésbe lépését. A 2003/87/EK irányelvvel összhangban a Bizottság jelenleg végzi CORSIA nyomonkövetési, jelentéstételi és hitelesítési követelményei uniós jogi aktusokba történő átültetését, és ezek az aktusok várhatóan hatályba lépnek 2019 januárjára. A Bizottságnak továbbá jelentést kell benyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, amelyben mérlegeli az említett eszközök uniós jogban történő végrehajtásának módját. Az a határidő azonban, amelyen belül a körlevél értelmében értesítést kell tenni az esetleges eltérésekről, túl rövid ahhoz, hogy az Unió a CORSIA módosításainak megfelelő módosításokat fogadjon el. Ezért annak érdekében, hogy az ICAO teljes mértékben figyelembe vegye a jelenlegi uniós jogi helyzetet, valamint a nyomon követés, a jelentéstétel és a hitelesítés területén megkezdett munkát, a tagállamoknak a körlevélre válaszul az e határozat függelékével összhangban ismertetett eltéréseket kell bejelenteniük.

(17) A 2003/87/EK irányelv 28b. cikkének (2) és (3) bekezdése az ICAO szintjén végzett munka következtében szükségessé váló feladatokkal foglalkozik. Helyénvaló tájékoztatni az ICAO-t e rendelkezések előírásairól.

(18) Az Unió álláspontját az ICAO-ban tagsággal rendelkező uniós tagállamok közösen eljárva képviselik,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet által 2018. július 20-i, AN 1/17.14 - 18/78 jelű körlevélre adandó válaszban képviselendő uniós álláspontot az e határozathoz csatolt függelék tartalmazza.

2. cikk

Az 1. cikkben említett álláspontot az ICAO-ban tagsággal rendelkező uniós tagállamok közösen eljárva képviselik.

3. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2018. november 29-én.

a Tanács részéről

az elnök

M. SCHRAMBÖCK

(1) A Tanács (EU) 2016/915 határozata (2016. május 30.) az ICAO testületei által kidolgozandó és a nemzetközi légi közlekedésből származó kibocsátások kérdésével foglalkozó egységes globális piaci alapú intézkedés 2020-tól történő végrehajtását célul tűző nemzetközi jogi eszközre tekintettel az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról (HL L 153., 2016.6.10., 32. o.).

(2) Az Európai Parlament és a Tanács 2003/87/EK irányelve (2003. október 13.) az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Unión belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 275., 2003.10.25., 32. o.).

KIEGÉSZÍTÉS

Az AN 1/17.14 - 18/78 jelű ICAO-körlevél C. CSATOLMÁNYÁNAK (A 16. MELLÉKLET IV. KÖTETÉNEK VALÓ MEGFELELÉS VAGY AZ ATTÓL VALÓ ELTÉRÉSEK BEJELENTÉSE) megfelelően az eltéréseket be kell jelenteni, és ahhoz a következő magyarázatot kell fűzni:

Általános megállapítások

Az Unió és tagállamai határozottan támogatják az ICAO azon erőfeszítéseit, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez nyújtandó hozzájárulásként világszerte piaci alapú globális intézkedést vezessen be a nemzetközi légi közlekedésben.

(Tagállam megnevezése) teljes mértékben támogatja az ICAO arra irányuló munkáját, hogy a CORSIA a lehető leghamarabb működésbe léphessen. A 2003/87/EK irányelvnek megfelelően Európa jelenleg uniós jogalkotási aktusokba foglalja a CORSIA-hoz kapcsolódó nyomonkövetési, jelentési és hitelesítési követelményeket. Ezek a jogszabályok várhatóan 2019 januárjában lépnek hatályba. Az esetleges eltérések bejelentésére az AN 1/17.14 - 18/78 jelű ICAO-körlevélben megadott határidő túlságosan rövid ahhoz, hogy az Unió e határidőig kiigazításokat fogadhasson el a vonatkozó uniós jogszabályokhoz.

Jelenleg vannak bizonyos különbségek egyfelől a 2003/87/EK irányelv és a Bizottság által elfogadott részletes szabályok, másfelől a CORSIA között. Ez a nyomonkövetési, jelentési és hitelesítési követelményekre és a kibocsátáskompenzációra egyaránt érvényes.

Mindkettő tekintetében emlékeztetünk a 2003/87/EK irányelv jelenlegi változatának hatályára. Az irányelv elvben a Szerződés hatálya alá tartozó tagállamok területén található repülőterekről induló vagy ezekre érkező légi járatokra alkalmazandó a légijármű-üzemeltető letelepedési országától függetlenül. A 2003/87/EK irányelv megkülönböztetés nélkül alkalmazandó a tagállamokon és/vagy EGT-országokon belüli és az ezek közötti járatokra.

Nyomonkövetési, jelentési és hitelesítési követelmények

A CORSIA által meghatározott nyomonkövetési, jelentési és hitelesítési követelmények 2019. január 1-jétől lesznek alkalmazandók.

Az erre a területre vonatkozó, 2018. december 1-jén alkalmazandó uniós szabályokat elsősorban az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Unión belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról szóló, 2003. október 13-i 2003/87/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv tartalmazza. Ez az irányelv képezi az ebben a tárgyban elfogadott részletes rendelkezések, nevezetesen a 2003/87/EK irányelv értelmében az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó adatokat tartalmazó jelentések és a tonnakilométer-adatokat tartalmazó jelentések hitelesítéséről, valamint a hitelesítők akkreditációjáról szóló, 2012. június 21-i 600/2012/EU bizottsági rendelet és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának a 2003/87/EK irányelvnek megfelelő nyomon követéséről és jelentéséről szóló, 2012. június 21-i 601/2012/EU bizottsági rendelet jogalapját.

Meg kell jegyezni, hogy az Európai Bizottság jelenleg dolgozik olyan, előreláthatólag 2019. január 1-je előtt hatályba lépő rendeletek elfogadásán, amelyek - a fenti általános megállapítások függvényében - várhatóan megszüntetik a 16. melléklet IV. kötetének első kiadásában szereplő, a CORSIA-val kapcsolatos nyomonkövetési, jelentéstételi és hitelesítési követelmények tekintetében fennálló különbségeket.

A kibocsátáskompenzációra vonatkozó előírások

A kibocsátáskompenzációt illetően megállapítjuk, hogy a CORSIA-ban található kapcsolódó előírások csak egy későbbi időpontban lesznek alkalmazandók, és időközben lehetőség lesz az uniós jogszabályoknak a CORSIA fényében történő módosítására.

Következésképpen a fenti általános megállapításokon túl nem szükséges tárgyalni az uniós jogban meghatározott jelenlegi kibocsátáskompenzációs előírásokat.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32018D2027 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32018D2027&locale=hu