31974L0347[1]
A Tanács irányelve (1974. június 25.) a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok látómezőjére és szélvédőtörlőire vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről
A TANÁCS IRÁNYELVE
(1974. június 25.)
a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok látómezőjére és szélvédőtörlőire vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről
(74/347/EGK)
1. cikk
(1) Mezőgazdasági vagy erdészeti traktor az összes kerekes vagy lánctalpas, legalább kéttengelyű gépjármű, amely funkciója lényegében a vonóteljesítmény kifejtéséből áll, és amely különösen meghatározott eszközök, gépek vagy pótkocsik vontatására, tolására, hordozására vagy működtetésére van berendezve, és amelyeket mezőgazdasági vagy erdészeti alkalmazásra szántak. Teher vagy utasok szállítására is fel lehet szerelni e járműveket.
(2) Ezen irányelv csak az (1) bekezdésben meghatározott, fúvott gumiabronccsal felszerelt, kéttengelyű traktorokra vonatkozik, amelyek legnagyobb tervezési sebessége 6 és 40 km/h között van.
2. cikk
A tagállamok nem tagadhatják meg egy traktor EGK-típusjóváhagyásának vagy nemzeti típusjóváhagyásának megadását ----- szélvédőtörlőkre hivatkozva, amennyiben azok megfelelnek a melléklet követelményeinek.
3. cikk
A tagállamok nem tagadhatják meg a traktorok nyilvántartásba vételét és nem tilthatják meg az értékesítését, forgalomba helyezését vagy használatát ----- szélvédőtörlőkre hivatkozva, amennyiben azok megfelelnek a melléklet követelményeinek.
3a. cikk
(1) 1980. május 1-jétől a tagállamok a traktorok látómezője miatt
- nem tagadhatják meg egy traktortípus EGK-típusjóváhagyását vagy a 74/150/EGK irányelv 10. cikke (1) bekezdésének utolsó francia bekezdésében említett okirat vagy a nemzeti típusbizonyítvány kiadását,
- nem tilthatják meg a traktorok első forgalomba helyezését,
amennyiben e traktortípus vagy traktorok látómezője megfelel az irányelv rendelkezéseinek.
(2) 1980. október 1-jétől a tagállamok
- nem adhatják ki a 74/150/EGK irányelv 10. cikke (1) bekezdésének utolsó francia bekezdésében említett okiratot olyan traktortípus vonatkozásában, amelynek látómezője nem felel meg az irányelv előírásainak,
- megtagadhatják egy olyan traktortípus nemzeti típusjóváhagyását, amelynek látómezője nem felel meg az irányelv előírásainak.
(3) 1983. január 1-jétől a tagállamok megtilthatják az olyan traktorok üzembe helyezését, amelyeknek látómezője nem felel meg az irányelv előírásainak.
4. cikk
A mellékletben leírt követelményeknek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításához szükséges módosításait a 74/150/EGK tanácsi irányelv 13. cikkében szabályozott eljárásnak megfelelően fogadják el.
5. cikk
(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek az értesítéstől számított 18 hónapon belül megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.
(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.
6. cikk
Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.
MELLÉKLET
LÁTÓMEZŐ
FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK ÉS KÖVETELMÉNYEK
1. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK
1.1. Látómező
"Látómező": minden olyan előre és oldalra mutató irány, amelyekben a járművezető láthat.
1.2. Referenciapont
"Referenciapont": a járművezető szemeinek szokásos helyzetében képzeletbelileg elhelyezett pont. A referenciapont a traktor hosszirányú felezősíkjával párhuzamos és az ülés középvonalán áthaladó síkban helyezkedik el 700 mm-rel függőlegesen e sík és az ülésfelszín metszésvonala felett, továbbá 270 mm-re a medencetámasz irányában attól a függőleges síktól, amely az ülés felszínének elülső szélén halad keresztül és merőleges a traktor hosszirányú szimmetriasíkjára (l. ábra). Az így meghatározott vonatkozási pont az el nem foglalt és a traktor gyártója által előírt középhelyzetbe illesztett ülésre vonatkozik.
1.3. Látási félkör
"Látási félkör": az a félkör, amelyet az úttest vízszintes síkjában, függőlegesen a referenciapont alatt elhelyezett pont körül egy 12 m-es sugár ír le oly módon, hogy a mozgás irányába tekintve a félkör íve a traktor előtt fekszik, míg a félkör végeit összekötő átmérő merőleges a traktor hosszirányú tengelyére (2. ábra).
1.4. Takarások
"Takarások": a félkör alakú látómező azon körcikkeinek húrjai, amelyeket egyes alkatrészek, pl. fülkeelemek, légbeszívó csövek vagy kipufogócsövek és a szélvédőüveg keretei eltakarnak.
1.5. Látási szektor
"Látási szektor": a látómezőnek az a része, amelyet:
1.5.1.
felül
a referenciaponton átmenő vízszintes sík határol;
1.5.2.
az út síkjában
az a zóna határol, amely a látási félkörön kívül fekszik és a látási félkör szektorának folytatását képezi, és amelynek húrja 9,5 m hosszú, merőleges a traktor hosszirányú szimmetriasíkjával párhuzamos, a vezetőülés szimmetriasíkján átmenő síkra, továbbá amelyet ez a sík kettészel.
1.6. A szélvédőtörlők által törölt felület
"A szélvédőtörlők által törölt felület" a szélvédő külső felületének az a része, amelyet a szélvédőtörlők mozgásuk során érintenek.
2. KÖVETELMÉNYEK
2.1. Általános követelmények
A traktort úgy kell megépíteni és felszerelni, hogy a járművezetőnek a közúti forgalomban valamint a mezőgazdasági és erdészeti munkavégzés során megfelelő látómezője legyen az országúton történő használattal, valamint a szántóföldeken és erdőkben végzett munkával járó valamennyi szokásos körülmények között. A látómező akkor tekinthető megfelelőnek, ha a járművezető amennyire ez lehetséges rálát mindkét első kerék egy részére, továbbá ha teljesülnek az alábbi követelmények.
2.2. A látómező ellenőrzése
2.2.1. Eljárás a takarások meghatározására
2.2.1.1.
A traktort vízszintes felületre kell állítani a 2. ábra szerint. A referenciapont magasságában a referenciapontra szimmetrikusan, egy vízszintes tartóra 2 db 150 W/12 V pontszerű fényforrást kell elhelyezni, egymástól 65 mm távolságra. A tartónak forgathatónak kell lennie egy, a referenciaponton áthaladó függőleges tengely körül. A takarások mérésekor a tartót úgy kell beállítani, hogy a két fényforrást összekötő egyenes merőleges legyen a referenciapontot és a takarást okozó alkatrészt összekötő egyenesre.
A fényforrások egyidejű vagy váltakozó bekapcsolásának eredményeképp a látást akadályozó alkatrész által az árnyékolt rész látási félkörre eső átfedéseit fel kell jegyezni az l.4. ponttal összhangban (3. ábra).
2.2.1.2.
A takarások látási félkörre eső vetületeinek egyike sem haladhatja meg a 700 mm-t.
2.2.1.3.
Egymás mellett lévő szerkezeti alkatrészek által okozott 80 mm-nél szélesebb takarásoknak úgy kell elhelyezkedniük, hogy két ilyen takarás középpontja között legyen a látási félkör cikkeiben a nem látható részeknek legalább 2 200 mm-es húrja.
2.2.1.4.
A látási félkörben nem lehet több mint hat takarás és nem lehet kettőnél több az 1.5. pontban meghatározott látási szektoron belül
2.2.1.5.
A látómezőn kívül eső 700 mm-t meghaladó, de a 1 500 mm-nél kisebb takarások abban az esetben engedhetők meg, ha az ezeket okozó alkatrészek nem tervezhetők át vagy nem helyezhetők máshová: egy oldalon összesen két ilyen takarás engedhető meg, amelyek közül az egyik a 700 mm-t a másik az 1 500 mm-t nem haladhatja meg, vagy a két takarás legfeljebb 1 200 mm lehet.
2.2.1.6.
Típus-jóváhagyási engedéllyel rendelkező visszapillantó tükrök által okozott vakfoltokat nem kell figyelembe venni, ha e tükrök kialakítása nem teszi lehetővé, hogy más módon legyenek felszerelve.
2.2.2. A takarások matematikai meghatározása binokuláris látómezőnél:
2.2.2.1.
a 2.2.1. pont szerinti vizsgálat alternatívájaként matematikailag meghatározható takarások elfogadhatósága. A 2.2.1.2., 2.2.1.3., 2.2.1.4., 2.2.1.5. és 2.2.1.6. pontok követelményeit a takarások méretét, eloszlását és számát tekintve kell alkalmazni;
2.2.2.2.
binokuláris látómezőnél a 65 mm szemtávolság mellett az alábbi képlet adja meg a mm-ben kifejezett takarást:
ahol:
a a látást akadályozó alkatrész és a referenciapont közötti távolság milliméterben, a referenciapontot, az alkatrész középpontját és a látási félkör kerületét összekötő vizuális sugár mentén mérve;
b a látást akadályozó alkatrész szélessége milliméterben, vízszintesen és a vizuális sugárra merőlegesen mérve.
2.3.
A 2.2. pontban említett vizsgálati módszerek másokkal helyettesíthetők, ha azokról kimutatható, hogy egyenértékűek.
2.4.
Amennyiben a takarások esetén a 74/150/EGK irányelv 8. cikkének (3) bekezdését kell alkalmazni, ott a 2.2.2. pont szerinti eljárást kell alkalmazni.
2.5. A szélvédő átlátszó felülete
A látómezőben levő takarások meghatározására a szélvédőüveg keretei vagy bármely más akadály által előidézett takarások a 2.2.1.4. pont előírásai szerint egyetlen takarásnak tekinthetők, amennyiben a takarás külső pontjai között a távolság nem nagyobb 700 mm-nél.
2.6.
2.6.1.
Szélvédőkkel ellátott traktorokat motoros szélvédőtörlőkkel is fel kell szerelni, és az ilyen törlők által tisztított felületnek olyan akadály nélküli előre irányuló kilátást kell biztosítania, amely megfelel a látási szektoron belül a látási félkör legalább 8 m hosszú húrjának.
2.6.2.
A szélvédőtörlők működési ütemének legalább 20 ciklus/perc-nek kell lennie.
( 1 ) HL L 28., 1967.2.17., 462/67. o.
( 2 ) HL L 42., 1967.3.7., 620/67. o.
( 3 ) HL L 84., 1974.3.28., 10. o.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31974L0347 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31974L0347&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01974L0347-19971030 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01974L0347-19971030&locale=hu