Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.4.124 A részvénykönyvbe kívülálló által történő betekintésre vonatkozó szabályok kógensek, azoktól az alapszabályban jogszerűen eltérni nem lehet [2013. évi V. törvény (Ptk.) 3:4. § (2) bek., 3:247. § (1), (2) bek.; 2006. évi V. törvény (Ctv.) 81. § (1) bekezdés b) pont].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes zártkörűen működő részvénytársaság. Alapszabályának 6.5. pontja a részvényesek részvénykönyvbe történő betekintését a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) rendelkezéseivel azonosan szabályozza. Ezen túlmenően azt tartalmazza: "a részvénykönyvbe bárki betekinthet, amennyiben a részvénykönyv adatai­nak megismeréséhez fűződő jogi érdekét igazolta azzal, hogy a társaság hitelezőjének a részvénykönyv adatainak megismeréséhez fűződő jogi érdekét igazoltnak kell tekinteni".

[2] A kérelmező többször is kérte a kérelmezettől, hogy a részvénykönyv adataiba betekinthessen, de ezt a kérelmezett elutasította.

A törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelem, illetve a kérelmezett álláspontja

[3] A kérelmező 2014. november 14-én kelt törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatása iránti kérelmében azt sérelmezte, hogy a kérelmezett - többszöri kérése ellenére - részére a részvénykönyvbe történő betekintést nem biztosította.

[4] A cégbíróság 2015. január 19-én kelt, a kérelmezett számára 2015. január 29-én kézbesített felhívására a kérelmezett, 2015. február 26-án kelt és február 27-én postára adott beadványában a törvényességi felügyeleti kérelem elutasítását kérte. Többek között hivatkozott a Ptk. 3:247. § (1) és (2) bekezdésének, valamint az alapszabály 6.5. pontjának rendelkezéseire.

Az első- és a másodfokú határozat

[5] A cégbíróság 2015. március 9-én kelt végzésével a kérelmezettet 100 000 Ft pénzbírsággal sújtotta, utalva a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) 81. § (1) bekezdés b) pontjában írtakra. Végzése indokolása tartalmazta, a kérelmezőnek a részvénykönyvbe való betekintést, jogi érdekének valószínűsítése nélkül biztosítani kellett volna.

[6] A kérelmezett fellebbezése folytán eljárt ítélőtábla 2015. október 22-én kelt végzésével az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

[7] Utalva a Ptk. 3:247. § (1) bekezdésében, valamint a korábban hatályos, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Gt.) 202. § (10) bekezdésében írtakra, azt a jogi álláspontot fejtette ki, hogy a hivatkozott jogszabályi rendelkezések bárki számára biztosítják, illetve biztosították a részvénykönyvbe történő betekintés jogát a jogi érdek valószínűsítése nélkül. Az ítélőtábla a Ptk. 3:4. § (1) és (2) bekezdésében írtak alapján úgy ítélte, hogy a kérelmezett cég létesítő okirata a társaság részvényesein kívülálló harmadik személyek számára biztosított alanyi jogot nem korlátozhatja, feltételektől nem teheti függővé. A másodfokú bíróság rögzítette azonban, a jog gyakorlása nem irányulhat olyan célra, nem vezethet olyan eredményre, amely a jogosultság céljával, rendeltetésével ellentétes. Ilyet azonban az eljárás adataival nem látott igazoltnak.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[8] A kérelmezett felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a jogerős végzés hatályon kívül helyezését, a cégbíróság végzésének megváltoztatását, a törvényességi felügyeleti kérelem elutasítását, másodlagosan vagy az első-, vagy a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítását kérte.

[9] Anyagi jogszabálysértésként utalt a Ptk. 3:4. §-ában írtakra. Álláspontja az volt, az alapszabály 6.5. pontja a Ptk. eltérést tiltó rendelkezésébe nem ütközik. Előadta, hogy a kérelmező először szervezetek konföderációja képviseletében, majd saját személyében kérte a részvénykönyvbe történő betekintés biztosítását. Tekintettel arra, hogy sem a konföderáció, sem a kérelmező nem rendelkezik az alapító okirat 6.5. pontjának megfelelően jogi érdekkel, a részvénykönyvbe betekintés megtagadása jogszerű volt.

[10] A kérelmező a jogerős végzés hatályában fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[11] A Kúria a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján és azt a felülvizsgálati kérelemben felhozott okokból nem találta jogszabálysértőnek.

[12] A Kúria mindenekelőtt rögzíti, a felülvizsgálati eljárás tárgya a jogerős határozat jogszerűsége. Az elsőfokú bíróság határozatának vizsgálatára csak akkor kerülhet sor, ha annak jogellenessége a jogerős határozat jogellenességét is eredményezte.

[13] A Kúria megállapította, az ítélőtábla helyesen mutatott rá: az alperes alapszabályának azon rendelkezése, amely a részvényeseken kívülállók tekintetében jogi érdekeltség igazolásához köti a részvénykönyv adataiba való betekintést, ellentétes a Ptk. 3:247. § (1) és (2) bekezdésében írtakkal, az a jelen eljárásban előterjesztett törvényességi felügyeleti intézkedés iránti kérelem elbírálásának alapjául nem vehető figyelembe. A Ptk. hivatkozott rendelkezésétől ugyanis jogszerűen nem lehet eltérni, tekintettel a Ptk. 3:4. § (2) bekezdésében írtakra. Eltérésre a jogi személy tagjai (részvényesei) egymás közötti, a jogi személy tagjainak a jogi személyhez fűződő viszonyuk, valamint a jogi személy szervezetének és működésének szabályozása körében és csak a (3) bekezdés korlátozó rendelkezéseinek szem előtt tartása mellett van mód. A részvénykönyv adataiba kívülálló részére betekintést biztosító törvényi rendelkezések célja a részvénytársaság tulajdonosi szerkezete megismerhetőségének korlátok nélküli biztosítása. E szabályok a részvényeseken kívülállóknak nyújtanak garanciális jellegű jogot, amely az alapszabály által nem korlátozható, feltételhez nem köthető. Nincs jelentősége ezért annak, hogy a kérelmező saját nevében, vagy szervezetek konföderációja nevében, jogi érdekét valószínűsítve kérte-e a részvénykönyvbe történő betekintés biztosítását. Természetesen, e betekintési jog gyakorlásával megszerzett ismeretek, adatok felhasználása csak jogszerű lehet, a visszaélésszerű joggyakorlás polgári jogi és büntetőjogi jogkövetkezményeket vonhat maga után.

[14] Mindezekre tekintettel a Kúria a jogerős végzést a Pp. 275. § (3) bekezdése alkalmazásával hatályában fenntartotta azzal, hogy az alapszabály 6.5. pontjának jelen eljárásban észlelt jogellenessége a törvényességi felügyeleti eljárás hivatalból történő megindítását megalapozó ok a Ctv. 74. § (1) bekezdés c) pontja értelmében.

(Kúria Gfv. VII. 30.112/2016.)

* * *

TELJES VÉGZÉS

A tanács tagjai: Dr. Pethőné dr. Kovács Ágnes a tanács elnöke

Dr. Vezekényi Ursula előadó bíró

Dr. Osztovits András bíró

A kérelmező: M. Z.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!