Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.7.380 Az engedményezési szerződés megkötésének időpontjában még létre sem jött követelés - érvényesen - nem engedményezhető; az ilyen szerződés ellenére ezért a követelés összege továbbra is az adós gazdálkodó szervezet felszámolási eljárás körébe tartozó vagyonának a része [Ptk. 328. § (1) bek., 1991. évi IL. tv. (Cstv.) 4. § (2) bek., 51. § (1) bek.].

Az adós ellen 1994-ben indult, s a Cégközlöny 1994. március 11-én megjelent 11. számában közzétett felszámolási eljárásban az M. H. B. Részvénytársaság 35 109 253 Ft hitelezői igényt jelentett be. Ebből az összegből 5,6 millió Ft haladéktalan átutalását igényelte. E kérelmét arra alapozta, hogy az adóssal 1993. október 21-én kötött kölcsönszerződés biztosítására ugyanekkor létrejött engedményezési szerződés értelmében, az adós tulajdonát képező 5,6 millió Ft értékű vetőmagkészlet értékesítéséből befolyó vételár a tartozás kiegyenlítésére szolgál. Ez az összeg ezért nem tartozik az adós vagyonához; a vetőmagkészlet értékesítésekor annak vételárát át kellett volna utalnia a hitelező részére.

A felszámoló a "kifogás" elutasítását kérte. Védekezése szerint az engedményezési szerződéssel érintett vetőmag értékesítése 1994. március-április hónapban történt meg, mintegy 4 millió Ft értékben, kb. 100 vevő részére. A befolyt vételár az adós vagyonába tartozik, s azt a felszámolási törvényben írt sorrend szerint a hitelezők kielégítésére kell fordítania. A felszámolási eljárás kezdete előtt történt engedményezés a felszámolás kezdetével "érvényét vesztette".

Az elsőfokú bíróság a "kifogásnak" részben helyt adott. Kötelezte a felszámolót, hogy a hitelezővel 1993. október 21-én kötött engedményezési szerződésben szereplő vetőmag értékesítéséből befolyt vételár hitelező részére történő átutalásáról gondoskodjék. Ezt meghaladóan a "kifogást" elutasította. Az indokolásban megállapított tényállás szerint az árbevétel engedményezése 5,6 millió Ft értékű vetőmagkészlet "értékesítéséhez kapcsolódott". A felszámolás elrendelése után a felszámoló több vevő részére a vetőmagot értékesítette, a befolyt vételárat azonban a "kifogást" benyújtó részére nem utalta át, és a vevőket nem tájékoztatta az engedményezés megtörténtéről. Jogi álláspontja szerint a Ptk. 330. §-ának (2) bekezdése értelmében az ellenérték fejében történő engedményezésre az adásvétel szabályait kell alkalmazni. Jelen esetben az engedményezési szerződéssel az adós értékesítette a hitelező részére a követelését. Így az értékesítéssel a követelés kikerült az adós vagyonából. A vetőmag értékesítéséből eredő árbevétel az 1993. évi LXXXI. törvénnyel módosított 1991. évi IL. törvény (módosított Cstv.) 3. §-ának e) pontja értelmében már nem minősül a felszámolás alatt álló cég vagyonának. A számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény 21. §-a értelmében az engedményezett követelést a mérlegben már nem kellett kimutatni. Mindezen indokok miatt az engedményezési szerződéssel kapcsolatos "kifogásnak" helyt adott, a módosított Cstv. 51. §-ának (2) bekezdésére utalással.

Az elsőfokú végzés "kifogásnak" helyt adó rendelkezése ellen a felszámoló fellebbezéssel élt. Kérte a végzés e részének megváltoztatását és a "kifogás" teljes elutasítását. Arra hivatkozott, hogy az adós a felszámolás megindulásakor - 1994. február 23-án - 2322 zsák vetőmaggal rendelkezett, amely mint vetőmagkészlet a tulajdonában volt. E vetőmagkészletet a számviteli törvény alapján a készletek között kellett nyilvántartani, s az ekként az adós vagyonának része volt. A követelés egy korábban megvalósult, de teljesedésbe még nem ment jogügylethez kapcsolódik, és fizetési igényt testesít meg. Az adott esetben a vetőmagkészlet volt meg a felszámolás megindulását megelőzően készített mérlegben; értékesítése még nem kezdődött meg. A Ptk. 328. §-ának (1) bekezdése értelmében csak követelést lehet engedményezni. A meglévő készlet nem követelés, hanem áru, s mint ilyen nem engedményezhető. A vagyon értékesítése a felszámoló feladata, s a befolyt vételárat a módosított Cstv. 57. §-a szerinti sorrend betartásával oszthatja fel.

A hitelező a fellebbezésre tett észrevételében az elsőfokú végzés helybenhagyását kérte. Arra hivatkozott, hogy az értékesítésből keletkező vételár jövőbeni követelés, melynek engedményezését a jogszabály nem zárja ki. Az engedményezett követelés az engedményezési szerződés megkötését követően már nem tartozott az adós vagyonához, s ezt a tényt a mérlegében fel kellett tüntetnie. A felszámolási eljárás megindulása az engedményezési szerződés érvénytelenségét nem vonta maga után.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást az 1993. október 21-én kelt engedményezési szerződés és annak melléklete alapján az alábbiakkal egészíti ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!